Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 14:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Lark píše:
To co vystřihne, nebo ponechá, je asi spíš otázkou záměru autora videa. Osobně se mi třeba přímé záběry proti zapadajícímu slunci líbí, a ty duhové reflexy v obrazu k tomu prostě patří.

Jo, ale to jsou záběry se Sluncem přímo v zorném poli, tam je to jednak OK a jednak proti tomu žádná sluneční clona nepomůže. Mě šlo v podstatě o to, že když Slunce není v záběru (kamera míří níž), tak i v tom případě mám tak aspoň stodvacetistupňový rozsah azimutů, kterými nesmím letět, protože jinak jsou záběry těžce zašedlé nebo s reflexy. Možná ten rozsah je i větší. Reálně je to tak, že objektiv Firefly Q6 dokonce přesahuje asi milimetr dopředu před svoji vlastní obrubu, takže přímé sluneční světlo na něho dopadá při fakt velké škále natočení.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 15:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7417
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Aniž bych nějak příliš zkoumal úhlové poměry různých objektivů, nabyl jsem pocit, že často používaný tvar jsou
čtyři "nesymetrické okvětní lístky" - delší nahoře a dole. Velikost a další rozměry bych zkusil úměrně prům. čočky.
Další dva tvary byly krátký kužel a válec. Efekt lze čekat částečný. Pokud clona zasáhne do zorného pole je vidět.
Sun Shield Lens Hood for SJCAM M10
Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 16:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ta ztráta kontrastu bývá spíš u dlouhých ohnisek, ale pokud je tak výrazná i u širokoúhlého objektivu, svědčí to spíš o jeho nedokonalosti a moc toho s tím asi stejně neuděláš. Ta případná clona bude muset být dost rozevřená a dlouhá a výsledek je dost nejistý. Už jsi něco vyzkoušel, jak jsem ti psal? Počítej s tím že Leicu z toho neuděláš, a pak ti nezbyde než ta rada od rampa_mckvak o vystřižení, nebo se takovým záběrům vyhnout.


Naposledy upravil Lark dne pát 04.08.2017 21:06, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 16:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Ty "okvětní lístky" vypadají možná in a cool, ale kuželové nebo jehlanové cloně se zdaleka nevyrovnají.
Stačí se pořádně podívat na ty zářezy, kudy může pronikat boční světlo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 16:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ta "tulipánová" clona se právě používá tak, že se podle potřeby natočí tak aby nejdelší lístek nejvíc stínil směr odkud jde rušivé boční světlo, ale jak píše Sunn, nejlepší účinek mají obdélníkové, nebo se používají i sklápěcí "křidélka", ale to samozřejmě nejde používat na modelu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 18:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
To je mi rada tohleto. Kdybych z toho nechtěl dělat vědu a chtěl se smířit s nedostatky, tak sem nepíšu, no né?

Já jsem holt člověk kterého baví přicházet na věci a občas zkusit něčemu porozumět, vymyslet nebo udělat sám namísto koupení něčeho drahého hotového nebo nedej$deity namísto ignorování problému. Zastřelte mě.

To byl spíše názor než rada. Klidně se snaž porozumět věcem, vymýšlej a dělej, nic proti tomu, ale ty do všeho taháš výpočty a velkou vědu, místo toho tedy když rád přicházíš věcem na kloub, prubnul si udělat nějakou clonu způsobem, jak už tu někdo psal...Třeba pokus, omyl. Tak zkoumej a neptej se, až dojdeš k nějakému uspokojivému výsledku, tak to sem napiš a řeš to dál. Takhle si já představuji zkoumání. Mír :wink:

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 20:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Smířit se s nedostatky stejně budeš muset, sluneční clona nenapraví mizerné protiodrazové vrstvy nebo špatně vymatovaný vnitřní tubus.

Ještě si zkus, jakou má objektiv chromatickou vadu. Zkus natočit něco, kde jsou ostré přechody mezi bílou a černou, třeba siluety větví stromů proti obloze. Pak z toho záznamu "típni" pár statických obrázků a prohlédni si hrany černých větví. Zejména u krajů obrazu hrají hrany všemi barvami.

Jestli se nechceš smiřovat s nedostatky, musíš při koupi sáhnout hlouběji do kapsy, a to o dost. U levných kamer a objektivů neočekávej, že z nich nějakým jednoduchým způsobem dostaneš špičkovou kvalitu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 23:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Lark píše:
Ta "tulipánová" clona se právě používá tak, že se podle potřeby natočí tak aby nejdelší lístek nejvíc stínil směr odkud jde rušivé boční světlo, ale jak píše Sunn, nejlepší účinek mají obdélníkové, nebo se používají i sklápěcí "křidélka", ale to samozřejmě nejde používat na modelu.


Dovolím si nesouhlasit.

Tulipánová clona je technicky totéž jako obdélníková - obojí vznikne odečtením zorného pole z nějakého tělesa - jednou z pláště válce (tulipánová) a jednou z pláště hranolu (obdélníková). Účinek by měly mít zhruba stejný (účinek by měl záviset spíš na tom, jak je okraj clony daleko od objektivu). A samozřejmě se nic nenatočí, to by vinětovalo. Stačí se podívat na ty "tulipánové" clony třeba u objektivů zrcadlovek - mají bajonet, který je aretuje v té jedné správné poloze - větší "lístky" podél delších stran záběru.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 23:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Sunn píše:
Smířit se s nedostatky stejně budeš muset, sluneční clona nenapraví mizerné protiodrazové vrstvy nebo špatně vymatovaný vnitřní tubus.

Já tady nenadávám jak mám mizernou kameru, já tady přemýšlím, jak obraz kamery zlepšit. Že to nebude mít kvalitu mé pevné 50/1.4 co mám k zrcadlovce, toho jsem si samozřejmě vědom.

Sunn píše:
Ještě si zkus, jakou má objektiv chromatickou vadu. Zkus natočit něco, kde jsou ostré přechody mezi bílou a černou, třeba siluety větví stromů proti obloze. Pak z toho záznamu "típni" pár statických obrázků a prohlédni si hrany černých větví. Zejména u krajů obrazu hrají hrany všemi barvami.

Teď nerozumím, jak se to váže k tématu. Že objektivy mají různý stupeň chromatické vady (a dalších vad) není pro mě novinka. A co z toho? Jak to souvisí s reflexy v objektivu při osvícení přímým slunečním světlem?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.08.2017 7:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Psal jsi, že chceš zlepšit obraz - a to je potřeba udělat komplexně.
Živím se focením přes 30 let, něco málo o tom vím.

Ale jestli ti to přijde "mimo mísu", končím s radami.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.08.2017 10:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Sunn píše:
Psal jsi, že chceš zlepšit obraz - a to je potřeba udělat komplexně.
Živím se focením přes 30 let, něco málo o tom vím.

Měl jsem na mysli zlepšit obraz této kamery. Pokud to z úvodního příspěvku nebylo jasné, tak se omlouvám.

Chromatickou vadu asi rozumně nevylepším, leda bych měl přístup k raw datům senzoru a uměl jednotlivé pixely poblíž okrajů přeskládat jinam (takhle kompenzuje chromatickou vadu moje současná zrcadlovka). Focením se neživím, ale fotím asi 35 let, Flexaretou počínaje.

Krátce: prosím ponechme toto téma skutečně jen pro diskusi o slunečních clonách (nejen) pro kameru Firefly Q6 90°. Děkuji.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 15:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2011
Příspěvky: 492
Bydliště: Ústí nad Labem
Sunn píše:
Ty "okvětní lístky" vypadají možná in a cool, ale kuželové nebo jehlanové cloně se zdaleka nevyrovnají.
Stačí se pořádně podívat na ty zářezy, kudy může pronikat boční světlo.


Nechci nic říkat, ale "okvětní lístky" jsou optimální clona, která přesně kopíruje zorné pole. Profesionální fotografické clony to taky takhle mají.

_________________
Bixler, Super Sky Surfer, DJI F550, Mavic Pro | FrSky Taranis X9D+
Blog: http://tinyurl.com/ctuoqtx


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 15:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2011
Příspěvky: 492
Bydliště: Ústí nad Labem
Sunn píše:
Jestli se nechceš smiřovat s nedostatky, musíš při koupi sáhnout hlouběji do kapsy, a to o dost. U levných kamer a objektivů neočekávej, že z nich nějakým jednoduchým způsobem dostaneš špičkovou kvalitu.


Nevím, ale tenhle thread je o akčních kamerkách typu GoPro, Firefly, RunCam apod -- tam si objektiv moc nevybereš. Navíc i kvalitní a drahé objektivy benefitují z dobré sluneční clony. Proti přímému slunečnímu svitu ti antireflexní vrstvy zas tak moc nepomůžou.

_________________
Bixler, Super Sky Surfer, DJI F550, Mavic Pro | FrSky Taranis X9D+
Blog: http://tinyurl.com/ctuoqtx


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 13:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Podle mne jsou "tulipánové" clony jenom řez válcové, nebo mírně kuželové clony nasazené na objektivu a jehlanu s vrcholem v ohnisku a základnou obdélníku dle úhlu záběru.

Clonu nebude třeba pokusně vyrábět z papíru, stačí před kameru postavit desku s otvorem s poměrem stran jako obraz kamery. Kameru ustavit, aby byl rámeček na hraně a potom odměřit.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.10.2018 8:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Já si právě tím jehlanem nejsem jistý. Podle mě je sluneční clona musí umožnit průchod světla z celého zorného pole na kterékoli místo přední čočky. A teprve pak může něco stínit. Čili místo jehlanu by asi bylo třeba uvažovat Minkowského součet jehlanu a kruhu pokrývajícího přední čočku. A toto odečítat od toho válce nebo mírného kužele.

To s tím jehlanem by nejspíš bylo funkční pro objektiv z jedné čočky, která má optický střed někde blízko svého povrchu. Ne pro složité vícečočkové objektivy, které mají optický střed někde hluboko uvnitř (typicky širokoúhlé) nebo naopak daleko před první čočkou (většina teleobjektivů).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz