Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 02.08.2017 14:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zdravím,

mám kamerku Firefly Q6 s objektivem 90° a stává se mi, že obraz je zašedlý nebo obsahuje odlesky, i když Slunce není přímo v záběru. Chtěl bych si tedy vyrobit (3D tiskem) sluneční clonu. Ale zjistil jsem, že vlastně nevím, kam až ta sluneční clona může sahat, aniž by to vinětovalo nebo jinak kazilo obraz. Jak se dá popsat prostor, kam sluneční clona nesmí zasahovat?

První přiblížení je nekonečně vysoký kužel s vrcholem v optickém středu objektivu a úhlem 90° u vrcholu (jak zjistím, jak hluboko má Firefly Q6 optický střed objektivu?).

Druhé přiblížení by nejspíš bylo oříznout tento kužel na čtyřboký jehlan s poměrem stran rovným poměru stran videa (protože účinná plocha senzoru není kruh ale obdélník).

A pak do toho ještě nějak započítat to, že objektiv není bod, ale má nějakou čelní plochu čočky, kterou by bylo třeba v rámci toho zorného úhlu nezastínit. Jak toto spočítat?

Pro jednoduchost uvažujme on-board video z letadla, čili natáčený objekt "v nekonečnu".

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 02.08.2017 22:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Nehledal bych v tom takovou vědu.

Úhel záběru objektivu je 90 stupňů, tzn. 45 od osy objektivu do strany. Samozřejmě to asi nebude tak přesné, jak píše výrobce.
Takže bych vyrobil na zkoušku maketu clony - plášť komolého kužele třeba ze čtvrtky s mírně větším úhlem, třeba 100 stupňů. Délka clony - nejúčinější je co nejdelší, ale zase to přináší problémy s uchycením, transportem atd. Takže rozumný kompromis. Je jedno, na jakou vzdálenost snímáš, úhel záběru (a clony) je pořád stejný.
Clona může být na konci kruhová, nemusíš jí tvarovat do obdélníku.
Pokud dodržíš mírně větší úhel clony než je úhel záběru objektivu, vinětovat nebude, ať je jakkoliv dlouhá.
Užší otvor makety bych přizpůsobil tak, aby šel nasunout na obrubu objektivu a udělal zkušební záběry. Při jejich prohlížení bych se zaměřil na rohy obrazu. Pokud tam nebude clona vidět, ok. Jestli jo, zvětšil bych úhel třeba na 105 a udělal zkoušku znova.
Pak bych šablonu oměřil a udělal 3D model.

Podle mě je to jednodušší a spolehlivější, než se trápit s výpočty. Úhel záběru v domácích podmínkách stejně přesně nezměříš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 02.08.2017 23:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Možná trochu mimo, ale než začneš něco tvořit, doporučuju si přečíst sice starý, ale pořád pravdivý článek o slunečních clonách, a napřed udělat pár testů, jestli ti vůbec pomůže. U "širokých" objektivů totiž může být clona někdy spíš problém a u modelu který pořád mění polohu vůdči slunci ještě větší. Takže jestli to vůbec má význam se nějakou clonou zabývat. U letadla taky počítej se zvýšením odporu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 5:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Neví zda na i na odlesky intenzivní světelný bod, ale na odlesky od ploch (okno a pod.)
jsem úspěšně používal POLARIZAČNÍ FILTR.
Polarizační filtry
Možná na zkoušku doma najdeš SLUNEČNÍ POLARIZAČNÍ BRÝLE
SLUNEČNÍ POLARIZAČNÍ BRÝLE


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 7:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Na reflexy uvnitř objektivu a na ploše jeho přední čočky polarizační filtr fungovat nebude.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 8:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Sunn Přesně jak říkáš. Musel jsem na www dohnat zapomenutou látku. Focení v proti- a boční světle.
Plus antireflexní vrstvy na čočkách objektivu. A taky poslední záchranou páku k odstranění "PhotoShop - Počítač".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 9:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Polarizační filtr je dobrý, ale jen na focení, navíc při létání ho asi těžko bude natáčet podle potřeby. Leda byy si tam přidal ještě servo na točení filtrem :lol: Při filmování a změně polohy záběru vzhledem ke Slunci se mu bude extrémě měnit kontrast a proti reflexům v objektivu mu stejně nepomůže.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 10:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Polarizační filtr se dá použít u leteckého videa jen omezeně, ale efekt může být výrazný. Např. pro jednotlivý záběr, kdy koptéra poletí stále stejným směrem. A bude to potřebovat předem vyzkoušet a nastavit filtr. Jako náhrada za sluneční clonu je to nesmysl.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 10:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S tím souhlasím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 11:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Sunn píše:
Takže bych vyrobil na zkoušku maketu clony - plášť komolého kužele třeba ze čtvrtky s mírně větším úhlem, třeba 100 stupňů.

To už ten kužel vytisknu na 3D tiskárně, než bych se snažil z papíru udělat fakt kruhový a přesný kužel :-). Jako jo, vyrobit maketu a pak optimalizovat je taky řešení, ale fakt bych šel cestou 3D tisku i u té makety. No a když už maketu, tak se rovnou zamýšlím, jestli nějak lépe než pokus-omyl.

Sunn píše:
Je jedno, na jakou vzdálenost snímáš, úhel záběru (a clony) je pořád stejný.

Nojovlastně. Jsem trubka.

Sunn píše:
Clona může být na konci kruhová, nemusíš jí tvarovat do obdélníku.

Cílem je, aby to clonilo co nejvíc, takže tvarovat do průmětu ve tvaru obdélníku asi chci. Něco takovéhoto: https://www.thingiverse.com/thing:2396065 .
Ještě jsem někde viděl, že někdo měl jen ten horní "lístek" a ne spodní a boční: https://www.thingiverse.com/thing:1053116

U nějakých výkrutů a invertovaných letů se stejně světelné podmínky i obraz mění tak rychle, že na nějakých odrazech uvnitř objektivu nesejde. Jde mi v podstatě o to, že když letím ve směru zhruba ke Slunci a kameru mám nastavenou tak, že horizont je zhruba v 10-20 % odshora záběru, tak tam Slunce vidět není, ale reflexy to dělá. No a tipoval bych, že úhel mezi Slunkem a směrem pod kterým vidím horní okraj záběru bude docela malý, takže v této oblasti asi fakt chci tu clonu co nejvíc vyoptimalizovat.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 11:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Obdélník cloní trochu líp, to je pravda. Ale zase clonu budeš muset nasadit dost přesně a hlavně důkladně zajistit proti pootočení za letu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 11:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Na tu zkoušku bych si udělal jen komolý hranatý jehlan, kde menší strana bude čtvercová o straně trochu menší, než je průměr objektivu a větší byde mít poměr stran podle formátu obrazu. Klidně bych jí slepil jen ze čtvrtky izolepou. Je to rychlé a pro zkoušky dostatečné. Ta menší čtvercová strana se poddá průměru objektivu. Kdysi jsem takhle ladil clonu na širokoúhlou předsádku ke kameře.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.08.2017 20:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Nejlepším řešením je, že ty záběry směrem ke slunci vystřihneš. Pokud chceš zrovna záběry tím směrem, tak je pořiď až slunce bude na jiné pozici.
A je si potřeba uvědomit ,v jaké cenové hladině ta kamera je, tak netřeba ze toho dělat vědu a s mířit s nedostatky které má. Najít si optimální uhel nastavení na letadle a přestat dělat z toho vědu.

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 12:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
rampa_mckvak píše:
Nejlepším řešením je, že ty záběry směrem ke slunci vystřihneš. Pokud chceš zrovna záběry tím směrem, tak je pořiď až slunce bude na jiné pozici.
A je si potřeba uvědomit ,v jaké cenové hladině ta kamera je, tak netřeba ze toho dělat vědu a s mířit s nedostatky které má. Najít si optimální uhel nastavení na letadle a přestat dělat z toho vědu.

To je mi rada tohleto. Kdybych z toho nechtěl dělat vědu a chtěl se smířit s nedostatky, tak sem nepíšu, no né?

Já jsem holt člověk kterého baví přicházet na věci a občas zkusit něčemu porozumět, vymyslet nebo udělat sám namísto koupení něčeho drahého hotového nebo nedej$deity namísto ignorování problému. Zastřelte mě.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.08.2017 14:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To co vystřihne, nebo ponechá, je asi spíš otázkou záměru autora videa. Osobně se mi třeba přímé záběry proti zapadajícímu slunci líbí, a ty duhové reflexy v obrazu k tomu prostě patří.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: megadacan a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz