Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 66 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: ned 19.12.2021 15:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Postavil jsem OpenHD s helmou od Playstation. Obraz je boží, když jsem to poprvé zapnul, tak mi to vyrazilo dech - jako v první řadě v letňáku před plátnem. Zkoušel jsem jen doma, ne v terénu a už vůbec ne na létajícím stroji - mám spoustujiných zájmů ;-) Tak jsem to "na chvíli" odložil, čekám až vyjde kompletně přepsané Open HD v.3. Pak se k tomu vrátím a myslím že bych mohl i polétat.

Koukněte:
https://www.youtube.com/results?search_query=Open+HD

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 12:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Na BG majú akciovú cenu na DJI Goggles V2
https://www.banggood.com/DJI-FPV-Goggle ... mds=search
522Eur je celkom fajn...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 13:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Nevím, jestli bych věc za 15000Kč kupoval zrovna na Banggoodu. Když si vezmu jejich téměř nulovou záruku a nutnost cokoliv na své náklady posílat do Číny...

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 14:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Já jsem měl docela štěstí a pokud, tak jsem řešil jen reklamace drobností. Nejdražší věci, které jsem bral u číňana, byly v 2016 brýle Fatshark Attitude V3, myslím za 330 dolarů loni prodané, když jsem přešel na digitál DJI brýle V1, které loni v květnu stály 467 dolarů a mě vyšly na 12233 Kč + Caddx Vista to dělalo ten den přes 15 tyček. Btw 12233/467=26.19 ano já a kamarád jsme si kupovali v historicky nejhorším a neuvěřitelném kurzu dolaru. Tehdy jsem se opravdu hodně škrábal za uchem, jestli to těm číňanům pustit. Ale kamarád se toho vůbec nebojí, protože pak si postupně objednal 2 elektrokolobrndy a ta dražší stála něco přes 30 tyček...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 14:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Na to OpenHD jsem už koukal, je na to někde nějaký stavební návod?
Nejsem úplná lama ale nejsem zběhlý v linuxu co na to vlastně potřebuju?

Woita se zmínil že mu to běhá na stole.
Mám doma rapberry pi 4 (2 i 4 i 8GB ram) a k nim kamery.
Asi se k tomu kupují USB wifiny nějaké 2-3 anténové co umí promiskuitní mód.
Jestli to chápu správně běhá to na nějakém nestandartním režimu WIFI kdy vysílač vysílá bez odezvy na přijímač. (kašle na ztracené packety)
Přijímač přijímá co chytne a sestaví obraz...
Není to klasické wifi spojení s garancí doručení paketu a ztracené pakety se neposílají znova.
Spojení není garantováno o ověřováno (zpětnou vazbou) proto při výpadku není nutná nová asociace kliena na AP (žádná ani nebyla) spoj je tedy digitální obdobou analogového FPV.
Je to tak nebo kecám?

Stačilo by mě RPi 4 s kamerou a s USB wifi (nějakou lepší) nahoře a dole laptop s USB wifi (nejakou lepší) dole. Je tak?
Chodilo by to na laptopu s Windows10 nebo Windows11?
Z tohohle bych byl paf kdyby mě chodilo.

15000Kč za DJI nedám.
4000Kč za kameru s jednotkou nahoře bych ještě dal.
Proč nedělají za 4000Kč přijímač k laptopu do toho bych šel. 15000Kč jen za brýle je na mě moc.

Proč digitální fpv ještě nedělají číňani to je takovej to DJI obšlahnout?

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 16:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Wormsnake: OHD taky poočku sleduju a uvažuju nad zkušebním buildem.
Jak to vidím já, tak k funkčnímu setupu potřebuješ hlavně tři věci:
* Wifi kartu s kompatibilním čipsetem. Co tak sleduji, tak nejvíc oblíbené jsou karty s čipem RTL8812AU.
* kvalitní kameru s nízkou latencí. Hodně se používá HD kamera od RPi.
* kvalitní napájení

Funguje to na principu wifi broadcastu, kdy vysílač prostě do okolí pere data a je mu jedno, jestli někdo poslouchá nebo jo.
Myslím, že jsem někde zahlédl setupy, které dokázaly stlačit latenci na cca 100ms, což už na nějaké poletování ve volném prostoru začíná být použitelné.

Na zprovoznění si troufám i já - linux lama. Mělo by stačit to složit dokupy, nahrát na kartu image a potom už by to mělo být provozuschopné (max nějaká konfigurace přes monitor a klávesnici/myš)

Na notebooku to na 99% nerozjedeš. Musíš mít tzv airPi (to ve vzduchu co vysílá) a druhé groundPi dole na zemi.
Já jsem si říkal že by se z toho dala zbastlit krabička podobná Sharkbyte co půjde přidělat na brýle...

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 18:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
A proč to groundPi?
Chapu že to tak stavěj.
Ale líbilo by se mě to do noťasu.
Noťas má dost velkej display na koukání. Nedával bych to race drona ale na droníka hodníka s iNav FW.
Noťas a k němu externí wifi a celá pozemní videočást je v kupě jednoduché a ergonomické.

Asi by šlo to groundPi virtualizovat na windows.

Ty víš jak a kde sehnat image karet do airPi a groundPi???

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 18:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
malé zvíře píše:
Nevím, jestli bych věc za 15000Kč kupoval zrovna na Banggoodu...

To už je na vkuse každého. Niektorí ti povedia, že majú lepšiu skúsenosť s reklamáciou u Číňana, ja u nás...

Wormsnake píše:
Na to OpenHD jsem už koukal, je na to někde nějaký stavební návod? ...

Návodov na OpenHD/ RubyHD je dosť.
To, čo mňa nepresvedčilo predovšetkým, je kvalita obrazu. Keď si pozrieš na nete videá z DJI googles, tak sú kvalitnejšie, ako OpenHD/ RubyHD, hoci by to malo byť naopak, keďže je to papierovo HD vs FullHD.
Na nejaké 4K môže človek zabudnúť pri obidvoch systémoch, ale zase na to mám ja osobne FIMI X8 mini.
DJI/ Caddx FPV unit je šikovné kompaktné a malé riešenie, kde nie je problém dať kameru na gimbal - s PiZero a origoš Pi kamerou to bude trochu pôrod.
No a nakoniec - s DJI si dáš okuliare a lietaš, nemusíš stavať ground unit, prípadne to všetko vešať na okuliare.
Cena ... tak tá je u DJI brutalis a navyše to stále nemá canvas mód a vraj občas mrzne video pri nahrávaní v AirUnit ( niektorí tvrdia, že nemrzne, že je to len pri zle nakáblovanom napájaní ), takže tiež má dosť múch za tie peniaze. Ale z môjho pozerania po nete je to momentálne najkvalitnejší obraz do okuliarov.
Tým Vás nechcem znechutiť, či odradiť. Ak tu spravíte vlákno, rád si prečítam, ale v tejto chvíli si za seba OpenHD/ RubyHD neprosím...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 18:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Wormsnake píše:
Ty víš jak a kde sehnat image karet do airPi a groundPi???

Pre 5.8GHz sú to karty s RTL8812 chipsetom.
Ekonomické riešenie je napríklad toto:
https://www.aliexpress.com/item/3283055 ... 4c4dDn4Adh
, čo je tuším 200mW karta, alebo potom klasicky ASUS USB-AC56
https://www.compy.sk/kategoria/sietove- ... 0-usb-3-0/
ktorá má 500mW.
EDIT: návod na RubyHD máš tu:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... tem-(v-3-8)

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 20:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Wormsnake píše:
Ty víš jak a kde sehnat image karet do airPi a groundPi???

https://github.com/OpenHD/Open.HD/releases

Wormsnake píše:
Noťas a k němu externí wifi a celá pozemní videočást je v kupě jednoduché a ergonomické.

A nebo RaspberryPi s WiFi, vlastní baterkou a externím monitorem a udělat si vlastní "notebook" :lol:
https://forum.openhdfpv.org/t/super-sim ... tation/275
a nebo k tomu přidat i dva gimbaly, pár přepínačů a udělat z toho rovnou all-in-one:
https://forum.openhdfpv.org/t/all-in-on ... -system/33
https://forum.openhdfpv.org/t/fully-3d- ... hscreen/39

ddano007 píše:
Tým Vás nechcem znechutiť, či odradiť. Ak tu spravíte vlákno, rád si prečítam, ale v tejto chvíli si za seba OpenHD/ RubyHD neprosím...

Sto lidí, dvě stě názorů :mrgreen: . Já jsem měl možnost DJI systém vyzkoušet a ta kvalita je suverénně top, o tom žádná. Ale já jsem zase proti uzavřeným řešením. Čistě hypoteticky: co by se stalo, kdyby se DJI rozhodlo vydat systém nový systém, který nebude kompatibilní s tím stávajícím a tento starý přestal vyrábět? DJI to má určitě dobře pošéfované, aby to nešlo snadno okopírovat, jinak by okopírovaný HW dávno bouchal každý druhý Číňan a už by bylo na trhu několik dalších systémů vzniklých reverzním inženýrstvím toho. Navíc jsou k dispozici všehovšudy dvě téměř stejné letové jednotky.
Já zatím stále setrvávám na analogu, protože pro něj se vyrábí kýbl věcí všech velikostí, tvarů, barev a výkonů, takže se dá narvat do všeho od velkého 5" stroje až po malou 1.6" domácí poletuchu (a ano, o možnosti koukat na analog v DJI brýlích vím), navíc se dá na jeden signál koukat v neomezeném počtu lidí, stačí naladit správný kanál.
Open.HD a spol jsou zatím prakticky jenom hobby projekty postavené na běžně dostupném univerzálním HW. Pokud by se našel někdo, kdo by byl ochotný zainvestovat a vyvinou HW na míru, tak by se určitě celý tenhle cirkus posunul zase o obrovský kus dopředu

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: stř 29.12.2021 21:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
malé zvíře píše:
...Čistě hypoteticky: co by se stalo, kdyby se DJI rozhodlo vydat systém nový systém, který nebude kompatibilní s tím stávajícím a tento starý přestal vyrábět?...

Nuž, keby, keby... keby sa nebo zrútilo, veľa škovránkov by privalilo :mrgreen:
Asi by bolo treba vystačiť si s tým, čo človek má. A poohliadnuť sa po niečom inom, do budúcnosti. Bola by to naozaj veľká tragédia? Tragédie, myslím, vyzerajú inak.
Ja som si položil otázku inakšie: ktorý z momentálne dostupných systémov má najkvalitnejší obraz v okuliaroch? Áno, stojí to brutal peňazí, ale kvalitné veci bývajú drahšie. Okrem toho: nefajčím, nechlastám, tak niekde musím tie peniaze minúť :roll:

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: čtv 30.12.2021 17:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Wormsnake píše:
A proč to groundPi?
Chapu že to tak stavěj.
Ale líbilo by se mě to do noťasu.
Noťas má dost velkej display na koukání. Nedával bych to race drona ale na droníka hodníka s iNav FW.
Noťas a k němu externí wifi a celá pozemní videočást je v kupě jednoduché a ergonomické.

Asi by šlo to groundPi virtualizovat na windows.
[/b]

Ta pozemní stanice umí to video nejen posílat do brýlí, ale třeba i streamovat po ethernetu nebo po Wifi, nebo do noťasu to pustit po HDMI kabelu, takže na noťasu se koukat můžeš, když budeš chtít. A když se ti noťas zasekne (což se může snadno stát), tak ta pozemní stanice pojede pořád, protože nemá na starosti nic jiného jako tenNB (antivir, aktualizace a kdoví co ještě).
S pozemní stanicí se jeden může dívat do brýlí a další koukat ne ledasčem jiném - noťasy, tablety, ...

Mě se právě ta pozemní stanice líbí, protože dělá to co dělá a zase takový ranec to Raspberry nestojí. No a velikost? Cca jako ta WiFi kartička, takže kompaktní je to pořád dá se říci stejně, když to dáš do nějaké vhodné krabičky.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: čtv 30.12.2021 18:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Koukam po tom čím dál víc.
A HW mám doma spoustu vlastně skoro všechno (většinu vícekrát).
Začínám se přiklánět k tomu RubyHD je na to pěknej návod a mají hezčí osd.

Nevím proč RubyHD nepodporujou Rpi4 kterých tu mám 3ks.

Mám tu krámů pomalu na tři sady.
I ty wifiny sem iniciativně objednal.

Na jakém konkrétním HW jsi to rozchodil?


Přílohy:
IMG_20211230_181334.jpg
IMG_20211230_181334.jpg
[ 141.08 KiB | Zobrazeno 3672 krát ]


_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: čtv 30.12.2021 18:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Pro úplnost: ta image je stejná pro Air i pro Ground raspberry. Image se nahraje na SD kartu a je hotovo. Kartička se zastrčí do SD slotu v Raspberry, stejně pro Ait i Ground stanici.

K Air stanici se připojí kamera a wifi kartička, ke Ground stanici se připojí brýle (nebo jiný monitor) a wifi kartička. Hotovo a už jen zapnout.
Ty Raspberry samy poznají kde je kamera a podle toho se spustí příslušný program buď pro Air nebo pro Ground station.

A postřeh k tomu napájení: Přijde mi to jako nějaký městský folklór, leckde jsem četl hlavně nepoužívat konektory, vše letovat, nelze použít powerbanku pro napájení apod. Tak za mne klidně konektory a napájím powerbankami, nevím proč by s tím měl být problém spojovat USB konektorem. Na celém světě se všechna USB zarízení připojují konektorem tak o co jde :wink: I ta WiFi kartička má USB konektor a je na to stavěná, takže taky jí mám jen zastrčenou do USB konektoru Raspberry, a zkoušel jsem to i přes prodlužovací USB káblík, funguje to stejně.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne čtv 30.12.2021 18:51, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální přenos - hd-zero
PříspěvekNapsal: čtv 30.12.2021 18:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Wormsnake píše:
...
Na jakém konkrétním HW jsi to rozchodil?
...

Naposledy na tomto:
Příloha:
Velké RPI.JPG
Velké RPI.JPG
[ 75.66 KiB | Zobrazeno 3666 krát ]



A nejdříve na tomto:
Příloha:
Malé RPI.JPG
Malé RPI.JPG
[ 87.81 KiB | Zobrazeno 3666 krát ]



To malé RPI bylo dost zatížené (na OSD to ukazuje i zatížení procesoru obou stanic, jelo to třeba na 95%), trochu se sekal obraz, přisuzoval jsem to nestíhající pozemní stanici, tak jsem koupil ty velké (myslím že to jsou nějaké čtyřky) a dal jsem je nahoru i dolů. RPI4 jsou zatížené na jednotky procent.

Žádný popis k tomu pro zprovoznění není třeba, a když se to spustí tak vše je v displeji (nebo u mě ve VR helmě). Do USB se dá připojit myš, která se ihned chytně a s ní se jezdí po obrazovce (po helmě) a konfiguruje se to všechno tam, a je tam i on-line nápověda u každé položky, co to dělá a jak se to nastavuje. Ízy Pízy.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 66 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz