Switch to full style
Pokud něco sháníte, napište to sem. Třeba to někdo má a chce se toho zbavit! Nezapomeňte uvést kontaktní údaje, alespoň e-mail. Pouze věci legální v ČR a SK.

Pravidla fóra

Očekává se čestné jednání na obou stranách. V případě nežádoucího chování bude vše zveřejněno.
V okamžiku kdy inzerát již neplatí, tak inzerát editujte a do Předmětu napište text: KOUPENO, bude odklizen moderátory.
Poptávky po výrobě na CNC zadávej pouze v sekci CNC nabízím poptávám, pro vstup čtěte pravidla CNC poptávky.
Odeslat odpověď

K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 17:28

Přátelé, nadchlo mě zařízení na bodové sváření kontaktu na Li-Ion články. Primitivní zařízení, jehož základ je i nefunkční trafo z mikrovlnky,
Kdyby někdo měl starou, vošklivou, rezavou a nefunkční mikrovlnku za odvoz, rád si přijedu.
Díky - rakos :)

Re: K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 17:50

Co zkusit nějaký sběrný dvůr?

Re: K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 17:52

...jasně, zběrný dvůr je taky dobrý, ale oni neradi něco dávají, prý předpisy a pod. ....ale nakonec to snad taky zkusim...

Re: K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 17:57

U nás jich je dost.a obsluha je celkem ochotná!ale musíš auto dám trochu bokem od kamery.za 20 ku máš.

Re: K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 19:07

Jo a sezen si minimalne 1000w mikrovlnku, ja mam 700W delal jsem presne co ty a moc to nemakalo

Re: K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 19:58

ago-56 - no dík, ale trochu z ruky :D

Blacksite - dík, to je mi jasný, co největší výkon, no uvidim, co seženu...

Re: K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 20:24

já vím,u nás je to lepší.

Re: K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 22:44

Nejdřív bych si přečetl jak je to s průběhem proudu při bodování a s tlakem na hroty. To není jen přiložit a prsknout. Já jen abys nebyl zklamanej z kvality spojů a tím vynaloženýho úsilí. Pokud budeš mít kolem bodů nebo v nich černý kroužky nebo tečky, tak je to špatně svařený. Tady to asi nebylo ale na http://www.ebastlirna.cz je vlákno, jak se dopracovat ke kvalitním svarům s MOT.

Re: K nefunkční mikrovlnku

stř 10.01.2018 23:53

... to Celeron - díky za odkaz, ale nějak jsem tam nenašel požadovaný článek.... jinak navnadily mě odkazy na YouTube , např. zde
https://www.youtube.com/watch?v=tPuKu5J-_64&t=825s ale jinak jsou tam těch všelijakých bastlů desítky. Princip vždy stejný, náklady takřka nulové, tak za nějaký ten pokus to stojí :wink:

edit - tak už jsem ten odkaz prošel - a našel co píší o bodování. V podstatě hodně teorie, kterou snad nahradí pokusy :lol:

Re: K nefunkční mikrovlnku

čtv 11.01.2018 8:18

Nie som si istý či takýto typ ,spoja je vhodný na prenos väčších prúdov... Už aj keď si pozrieš koľko znesie ten pliešok čo sa tam dáva...
Pokiaľ to bude na prijímačovky alebo ako baterky do vysielačky OK. Ak to má byť na pohonné aku, tam by som radšej letoval...

Re: K nefunkční mikrovlnku

pát 12.01.2018 15:56

Někde na youtube jsem kdysy viděl videoklip na taky bodovačku podomácku z MOTu. Na konci byla ukázka jak to boduje a vypadly mi málem oči z důlků. Jak na forech každý píše, že je to schopné svařit tak maximálně dvě žiletky k sobě, tak na tom klipu svařil myslím dva plechy 1mm k sobě a drželo to fest. Zkoušel to urvat kleštěmi ani za nic.

Re: K nefunkční mikrovlnku

pát 12.01.2018 18:56

... myslím, že když se vymaká doba připojení, (řádově setiny až desetiny sec.) tak by to mohlo fungovat. Chce to trochu polaborovat. Video-návodů je na trubce hafo... Jinak dnes jsem jel kolem popelnic a co nevidim - mikrovlnka - tak na brzdy a couvačka, chci nakládat, ale jak jsem ji vzal do ruky tak cítím, že je nějak lehoučká :( no byl jsem druhej, už byla vybraná :lol: Jak budu mít nějaké výsledky, tak dám vědět.

Re: K nefunkční mikrovlnku

sob 13.01.2018 1:19

Všechny doby časového průběhu odporového sváření (dosednutí elektrod, dotlak, náběh proudu, svár + malé odlehčení tlaku, dotlak bez proudu, případné žíhání) se udávají v periodách střídavého proudu (50Hz). Tím je jednodušší řízení. To samozřejmě neplatí pro kondenzátorové mašiny ale s MOTem to je klasika s trafem.
Na řádné svaření plechů 1+1mm je zapotřebí nouzově bodovka 5kVA, běžně 15-25kVA.
To že to kleštěmi jakoby drží, není známka kvalitního sváru - u plechů 1mm má být svarová čočka 4-5mm, tím 1kVA prsknutím vznikne v řádu desetin mm a to je v našem případě poněkud málo pro dobrý přenos proudu. Stačí si prohlédnout bodované packy, jaké mají otisky elektrod - čočka je max. 60% průměru otisku. Nehledě na to že na plíšku tloušťky desetin mm se ta dostatečná svarová čočka prostě neudělá, to tak nefunguje.
Na okraj - kvalita sváru se pak ověřuje odtrhávacími zkouškami kdy se plechy odtrhnou od sebe a hodnotí se průměr a tvar svarové čočky - ta se z jednoho plechu vytrhne a zůstane na druhém, jinak to je také špatně.
Jako za mně ano, pro proudy řádově jednotek A to jde použít ale jako pohonné packy bych si to řádně rozmyslel.
A ano, lze těch pidibodíků stvořit více ale tam je potíž v tom že proud teče nejen právě vytvářeným bodem ale také těmi zhotovenými dříve. Na těch solidně sbodovaných packách je vidět pásek rozdvojený a boduje se v párech proti sobě aby proud musel delší cestou.

Re: K nefunkční mikrovlnku

sob 13.01.2018 11:05

jyrry: tentokrát s vámi vyjímečně nemohu souhlasit. Na bodovačkách jsem dělával, jak na maličkých, tak na větších. Typy nevím, ale nějčastěji zn. Tecna. Ty malé byly předělané ruční karosářské, měli udělaný stoleček, šlapku a fungovalo to jako klasiká bodovka. Elektrody z měděné kulatiny odhadem průměr 8-10mm, chlazené klasicky okolním vzduchem. Potom v jiné firmě měli klasickou stojanovou, trošku menší, typ nevím. Páky elektrod se přitlačovali pneumaticky, proud max. myslím do 5kVA. Elektrody z měděné kulatiny odhadem 12-15mm, chlazené vodou. V jiné firmě jsme měli Tecna 90, velká stojanová bodovka. To už byla pořádná mašina, proud myslím max. 15000A, napětí max. 4V. Elektrody už byly masivnější, odhadem průměr 20mm do špičky. To už nemělo problém svařit dva plechy 3mm tlusté. Elektrody byly vodou chlazené, a tam právě už byly ty plošky na špici elektrod kolem 4-5mm. Ale u těchto maličkých nemůžete na ty malé proudy přece mít plošky na elektrodách 5mm, když samotné elektrody mají odhadem průměr 5mm, nevím přesně. Ve firmě kde teď pracuji byla nějaká externí firma z prahy, měli takový speciální vynález. Bodovka napájená z baterie. Koukal jsem jako puk, v životě jsem nic takového neviděl. Bodovali s tím konektory podobné fastonům, tloušťka tedy odhadem 0,5mm. Přítlak dělali ručně, elektrody z drátu přibližně o průměru 3mm.
Ten co jsem psal na youtube měl elektrody na té bodovce z MOTu taky odhadem 4mm, plošku na špici elektrody odhadem 1-1,5mm. Jaký to dávalo max. proud už si nepamatuji.

Re: K nefunkční mikrovlnku

sob 13.01.2018 12:40

...přátelé děkuji za info. Rozhodně nehodlám "bodovat" milimetrové plechy. Chci to jen zkusit s páskem 0,1 - 0,15 mm na článcích Li-Ion ek a proudy taky nic moc, i kdyby pohonné, tak zase tak do 5 A max, ale hlavně si to chci jen tak vyzkoušet.... :wink: samozřejmě letování to jistí :)
Odeslat odpověď