Reklama

Pravidla fóra

Očekává se čestné jednání na obou stranách. V případě nežádoucího chování bude vše zveřejněno.
V okamžiku kdy inzerát již neplatí, tak inzerát editujte a do Předmětu napište text: KOUPENO, bude odklizen moderátory.
Poptávky po výrobě na CNC zadávej pouze v sekci CNC nabízím poptávám, pro vstup čtěte pravidla CNC poptávky.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: K nefunkční mikrovlnku
PříspěvekNapsal: sob 13.01.2018 14:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
varok píše:
jyrry: tentokrát s vámi vyjímečně nemohu souhlasit. ...
No jo, co se dá dělat, já to měl na starosti asi 15 roků jen jako technolog :mrgreen:
Nevím co tam mám špatně :?

rakos píše:
... hlavně si to chci jen tak vyzkoušet...
Doporučuji vyzkoušet ten tvar pásku jako tady (to proříznutí)
Ale je to jen má domněnka, že to bude jistější.

PříspěvekNapsal: sob 13.01.2018 18:27 
Mazák
Mazák

.... díky, to by šlo (když už laborovat, tak pořádně) přoříznout ten pásek Dremelkou, vč. té kulaté díry, to chápu, ale zdá se mi, že na přiloženém videu na konci to bodují přesně opačně, dva body styku vedle sebe, néé přes tu mezeru spojky, aby tekl proud hlavně do svařovacích bodů a jen minimálně tím páskem okolo.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 13.01.2018 19:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

ten konec nechápu když chvíli před tím to vysvětlují tak jak bych si to představoval - https://www.youtube.com/watch?v=GGTGIlT ... tu.be&t=60

PříspěvekNapsal: sob 13.01.2018 19:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

A jo, oni tam na konci vůbec nepoužívají ty proříznuté pásky ...
To by chtělo přeložit co k tomu povídají... :?

PříspěvekNapsal: sob 13.01.2018 19:43 
Mazák
Mazák

noo právě... ty pásky se dají koupit na Banggood v různé šířce i tlouštce, (0,1-0,15mm/8-10mm) ale ty proříznuté hotové jsem tam neviděl...

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 13.01.2018 19:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Řekl bych že se spoléhá na to že tloušťka pásku je výrazně menší než tloušťka pouzdra článku a tím i odpor mezi kontakty bude větší na tom plíšku a menší na pouzdru. Ale stejně je mi to proti strsti :mrgreen:
Ale tady to tak je ... :?

A hele - https://de.aliexpress.com/item/500pcs-0 ... 34818.html
https://de.aliexpress.com/item/Ni-Plate ... 13683.html
https://de.aliexpress.com/item/500pcs-2 ... 40883.html
Jasně, jsou dražší než naporcovat pásku na kousky...
vyhledávací fráze "nickel welding strip"

PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 20:31 
Mazák
Mazák

Příloha:
002.JPG
002.JPG [ 118.25 KiB | Zobrazeno 439 krát ]
Příloha:
001.JPG
001.JPG [ 81.45 KiB | Zobrazeno 439 krát ]

Tak přátelé, pokračujem. Podařilo se sehnat silnou mikrovlnku, ve sběrném dvoře měli pochopení (viz štítek) Rozebrání není problém, vyndat trafo také ne. Pak se musí odřezat obě čela sekundárního vinutí. Pozor ke konci řezání, aby se nezajelo do vinutí primáru, ten potřebujeme. Potom "vytlačíme" oříznuté vinutí z okénka transformátoru. Jde to blbě, ale nakonec se to podá. Nejprve kulatinou asi 8-10 mm a pak jak se to uvolní už to jde lépe.
Jak jsem byl natěšenej, co to bude dělat, tak jsem použil (provizorně!) nejsilnější drát, jaký jsem doma našel, Cu 6mm2 tedy asi 2,8 mm průměr drátu v izolaci. Dal jsem leden a půl závitu. Nevěděl jsem, v jakém stavu je primár (proč byla mikrovlnka vyhozená) tak jsem čekal, co to udělá. Neudělalo to nic, trafo si hezky vrnělo. Naměřené napětí bylo 1,4 V, což se mi sice zdálo málo... no uvidíme.

A taky jsem viděl 8O spojil jsem výstupní dráty do zkratu - no za prvé jsem se hned spálil, za druhé to byly blesky jako prase.... a izolace začla smrdět, asi po cca 2 sec. Tedy izolace na tom sekundáru. Takže to bylo celkem dobré zjištění, proudu bude dost. :)

Tak jsem zapojil výstup do svorky do zkratu, umístil kleštový ampermetr a zapojil přívod. A děly se věci. Za prvé, jsou tam velké dynamické síly, takže bude nutné fixovat to sekundární vinutí, to kmitalo +- 1cm. Za druhé, než se ustálil displej A-metru, tak byl "za rohem" a to je na 400 A
takže po cca 2-3 sekundách jsem to vypnul. No drát žhavej, takže tam asi tečou pěkný proudy. Na netu jim to ukazuje i přes 1000 A. Tak jsem aspoň změřil proud do primáru - tak kolem 6 A což by tak nějak odpovídalo 1,5 Kw takže žádná sranda. Primární vinutí skoro studené, takže v pohodě.

Pro další konstrukci si objednám svářecí kabel 16mm2 z jemných vláken. Konstrukce bude muset být trochu bytelná, vinutí zafixované.. Spínání bude muset být vyřešeno asi solidněji, než jen nějaký spínač ovládaný rukou nebo nohou. Pár setin déle sepnuto a bylo by to propálený. Samozřejmě počítám se spínáním primáru. Asi ubastlim nějaký elektronický spínač, pokud možno i polovodič na výstupu místo relé, aby bylo možno regulovat sepnutí skutečné po setinách sekundy. Eventuelně podle pokusů by se dala dát i nějaká hrubá regulace výkonu do promáru, která by byla nastavena pevně podle pokusů anebo potřeb dle materiálu, který by se měl svařit.

S celkovým přehříváním asi nebude problém, protože celá sestava bude pracovat jen mžikově s velkými mezerami mezi jednotlivými sváry.
Tak asi takhle - později přidám další poznatky :wink:

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 21:17 
Mazák
Mazák

Tak takovéhle pokusy přímo miluju, je to paráda.
Moc fandím a asi se kouknu ponějaké mikrovlnce :wink: ,ne, že bych teď zrovna měl potřebu něco bodovat, ale pro zábavu :D

PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 21:46 
Mazák
Mazák

to jag42 - no právě :) já toho asi taky moc nenaboduju, ale tato investice je v řádu "pár korun" a člověk si vyhraje :lol:

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 23:21 
Mazák
Mazák

Já z toho trafa dělal něco jako klasickou bodovačku.
Abych tam dostal 3 závity, tak jsem to říznul v tom sváru, vložil jsem tam pak lépe vinutí a znova zavařil. Vinutí jsem vytvořil z "oholených Cu" vodičů aby prostor byl plný. Chtělo by to originální měď na čelisti bodovek, je tvrdší, ale i s klasickou mědí to pro občasné používání stačí. To spínání určitě udělej co nepřesnější s dostatečně velkým rozsahem. Když jsem třeba bodoval nerez plechy kolem milimetru, tak už to jsou vteřiny než se to dostatečně prohřeje a na "žiletky" to chce jen zlomek sekundy. Spínací prvek určitě polovodičový, mám tam relé a moc dobře mu ten vypínací zkratový proud nedělá.
Pár fotek ze stavby je zde:
http://www.jova1.cz/dilna/bodovka/bodovka.html

PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 1:06 
Mazák
Mazák

to jova - dík za fotky, inspiraci právě potřebuji na to další mechanické provedení. Rovněž tam ten odkaz na http://svarinfo.cz/ (správně svarinfo) jsem neznal a je tam dost informací, vč. toho časovače. Ted nastane schánění vhodných materiálů na ty silné čelisti a pod. Mám tu Cu trubku 8/6mm
z které toho snad dost udělám a pak už jen ty hroty. Nějak snad i vymyslím, abych mohl bodovat jako klasicky (zhora/zdola proti sobě) a potom elektrody vedle sebe, cca 5-7 mm od sebe na bodování propojovacích pásků mezi bateriovými články Li-Ion :)

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 1:31 
Mazák
Mazák

U toho časovače bych nahradil relátko a T1 elektronickým SSR relé třeba tímhle, nebo tímhle. Obě spínají v nule. Je to sice dražší řešení, ale vyhneš se opalování kontaktů i rušení.

PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 2:04 
Mazák
Mazák

to Lark - tak určitě s relátkem nepočítám, ale snad by stačilo spínat triakem a časovačem 555-kou. Je na to jasný návod i s deskou. To bych zvládnul spáchat, s těmi ssr relé nemám žádnou zkušenost, nikdy jsem to neměl v ruce i když vím, že existujou...

edit...no ted se dívám jak se to vlastně zapojuje - tak se mi to líbí...teda až na tu cenu :(

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 2:24 
Mazák
Mazák

Jó ta cena je dost vysoká, ale to spínání v nule a neřešit ovládání je velká přednost, i když se to dá samozřejmě s diskrétním triakem taky postavit, ale u SSR to máš právě všechno v jednom pouzdru s veškerým konfortem. :lol:

Edit: Je na něm i LED kontrolka.

PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 9:19 
Mazák
Mazák

Lark píše:
Jó ta cena je dost vysoká...

Jak kde :roll:
https://www.ebay.com/itm/24V-380V-SSR-40DA-40A-3-32V-DC-AC-Solid-State-Relay-Module-for-Arduino/331828190962?hash=item4d42805ef2:g:sjcAAOSwi0xZ6FDF

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další