Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 680 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 46  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: ned 16.08.2015 21:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Takze jsem zahajil stavbu domaciho CNC zalozenem na dilech z 3d tiskarny.

Jedna se o tento projekt

Příloha:
cnc.jpg
cnc.jpg
[ 76.66 KiB | Zobrazeno 14864 krát ]


http://www.thingiverse.com/thing:724999 , v International modifikaci http://www.thingiverse.com/thing:790533

Motory budou 5kg Nema 17, 40 resp. 48mm delky, elektronika bude RAMPS, CAM se uvidi ale v Rampsu bude urcite Marlin, asi s upravou pro pouzivani dvou driveru na osu

Vreteno bude bud nejake tisknute s modelarskym stridakem nebo nejaka ohranovaci freza s vykonem kolem 500-650W (ala Makita 3709). Asi zacnu tisknutym, nejaky motor a regler tu asi najdu.


Budu prubezne informovat jak to vypada a zda to ma cenu nebo je to smejd :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2015 8:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2010
Příspěvky: 328
Bydliště: Brno
jestli nebude problem v tuhosti ramu, pak je to na modelareni OK ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2015 9:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2005
Příspěvky: 2351
Bydliště: Dvůr Králové n.L.
Už z videa je vidět že i při poměrně malém úběru "drnčí" nástroj. Na hraní asi OK. ale na přesnější modelářské věci bych se toho trochu bál, jsem celkem zvědav na výsledek.

_________________
Raptor E700 (MSH Brain)
MiniProtos (miniVbar 5.2)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2015 10:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Ano, tuhost konstrukce je neco co je hodne s otaznikem ale planuju mensi rozmery (asi 30x50 pro zacatek) a nizsi zdvih (nektery lidi pocitaj s 3D tiskem a maj to hodne zvednute.

Ale jinak je to test :-) Vychazim z toho ze pokud nebude vyhovovat tak vyhodim kilo a pul plastu, nekolik trubek. Doufam jen ze pred tim nez to vyhodim to bude schopno to vyzvejkat dily na dalsi iteraci frezy :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2015 12:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.6.2006
Příspěvky: 525
Bydliště: Zlín
Přeji hodně štěstí, při stavbě i provozování. Ta tuhost určitě bude klíčová.
Jen drobná poznámka, v Rampsu určitě Marlin nebude :), ten možná budeš mít v Arduinu.

_________________
Toro 300 (TELINK), Mustang P51-D (ŠAD model), Blade MCX, MiniQuadcopter (3D tisk) s KK2.1


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2015 12:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jasne, mel jsem napsat ze v 2560 co bude pod rampsem bude marlin ale bral jsem to jako "jasnou vec" :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 19.08.2015 9:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Tak soucastky se postupne vydavaji na cestu, pokud by nekoho zajimal rozpocet tak :

Zdroj 36V/10A - EU.DX.COM - $37

Ramps, 5x DRV8825, Funduino2560, 16 zubu rolny, 5m GT2 remene - $42

60 lozisek 608-2RS - $16

soucastky z GME pro konverzi RAMPS na 35V (kondiky, pojistky) plus endstop mikrospinace - 202Kc


veci planovane
- motory SX 0905 (Nema 17, 48mm delka) 5ks z Microconu - 1823,- Kc
- vreteno - asi ohranovaci frezka - Makita 3709 nebo EXTOL PREMIUM RT 500 - 1690,- Kc
- trubky, material na tisk, spojovaci material atd....

Cil je se dostat pod 10K coz si myslim ze je realne.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 19.08.2015 11:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
... - vreteno - asi ohranovaci frezka - ....

hm, nechceš si to rozmyslet? Tyhle věci s kartáčovými motory děsně řvou samy od sebe; moje potuněné vřeteno s NTM motorem utáhne vše co jsem popisoval a přitom u toho mohu sedět bez hluchátek a sousedi si už nestěžujou... :wink:

základ je http://www.ebay.com/itm/C8-ER11A-100L-C ... 1336324858 , uložit na 2 ložiska, konec nechat přebrousit na průměr 4mm (dle použitého NTM) a vložit do vhodného pouzdra...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 19.08.2015 12:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Proto jsem to jeste nekoupil, furt nejak nevim.

Jak mas resene spojeni motor/osa ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 19.08.2015 14:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jsem premejslel o tom ze ty frezy co chci jsou stejne ulozene do plastu. Takze pokud vemu loziska a vytisknu si ulozeni tak bude vysledek prakticky stejny. Akorat ze budu moct vytisknout nahradni dily vzdy kdyz se to vymacka a nikoliv resit kde sehnat

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 19.08.2015 16:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
Jak mas resene spojeni motor/osa ?

Značkově - 4cm PVC hadičky FESTO :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 19.08.2015 16:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Koukam ze vykon potrebny k prokousani se drevem je vyrazne mensi nez jsem si myslel :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 19.08.2015 16:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
... nez jsem si myslel :-D
a než tvrdí experti :mrgreen:

Stačí 60-120W opět na všechno co jsem psal že řežu...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2015 8:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Takze zacali chodit balicky :-D Dneska dorazilo 60 lozisek na lineary a motory z Microconu.

Vzal jsem 4 kousky 6.2kg Nema 17 48mm (SX17-0905, 8 dratu, zapojim je paralelne takze 1.7A) tj. pohon bude mit cca 12kg na osu. To odpovida jednomu mensimu NEMA 23 takze hadam ze to bude stacit.

Pro pohon "Z" osy jsem vzal malej NEMA17 SX 1005 co se pouziva v 3D tiskarne (5kg na "Z" nahon sroubem by mel stacit)

Jinak myslim ze brat krokace z venku je (pri soucasnych kurzech) skoro i blbost - z Microconu jsem jeden den obednal a druhy den jsem to mel doma, za cenu odpovidajici cine a se zarukou

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 16:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jen informace o stavu - mechanicka cast je prakticky hotova (schazi jen "Z" sroub a nasadit) a dosavadni zkusenost je nasledujici :

- je dobre si overit ze jste schopni tisknout PLA i na delsi tisky (me to zasadne zdrzelo, z ABS je to nerealne z duvodu nepresnosti dilu)

- pokud je moznost tak je dobre si trubky zkontrolovat. Ja vzal znackove pozinkovane a vysledek byl ten ze ta znacka je kazdej metr provedena jako vystouplej napis. Plus obcas se nekde pozink ne uplne zadaril. Vzal jsem to vibracni bruskou a pilnikem (vim ze to zni silene, uvidim co to bude delat pri praci) ale priste bych se spis podival po nejakych "hlazenkovych trubkach" nebo necim podobnym

- cesky matky M4 s plastovou pojistkou se nevejdou do pripravenych der. Zatim jsem to neresil a dal normalni (predpokladam ze dotahnuti proti plastu bude pusobit podobne) ale pocitam s rozborkou po par zkusebnich bezich a loctitnutim

- obcas to chce project par mist vrtakem (M8/M4) a pilnikem aby se veslo co se vejit ma

- nezapomente vytisknout novou "Z" cast ktera sice pozaduje podporu ale je z jednoho kusu a podle internetu dost zpevni celej stredovej vozejk

Jinak to vypada rozumne a myslim ze to pujde (pro materialy na kterych uvazuju)

350W spindle (hlinikova trubka, dve loziska (ktere jsou obyc a tudiz pocitam ze se asi vyserou dost rychle), osa z ciny, hlinikova spojka (nasel jsem nejakou co ma psana 15K rpm tak uvidime) a stridak pridelany na kleci tisknute na 3D tiskarne) je taky hotovej tak uvidim co se stane az ho rozjedu. Pokud by fungoval tak si snad udelam jeste jeden misto rucniho "dremelu" :-D


Zatim jsem v pohode pod rozpoctem a od pohledu to vypada ze by to drevene a penove materialy mohlo v klidu dat (a nic jineho od toho nechci)


jo a jedina zasadni nevyhoda - ma to dost velky prostorovy overhead - plocha kterou lze frezovat je o 24cm na kazde strane mensi nez plocha kterou zabira stroj tj. stroj 80x60 ktery delam ma pracovni plochu cca 35x65cm. Uvidim jaka bude situace ale vymenit tri trubky za delsi neni zase takova prace (pokud se plocha ukaze nedostatecna), remen jsem schvalne nechal nezkraceny

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 680 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 46  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: pert a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz