Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 05.05.2016 16:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Máte někdo zkušenost s použitím této fólie?
http://www.modelmax.cz/modelmax2/eshop/ ... ho-povrchu

Pokud to dobře chápu, je to vlastně kovová samolepící ''tapeta". Takže když jí aplikuju na model, tak předpokládám, že jí musím pořádně přihladit, aby držela. No a jde mi o to, jestli když si z rubové strany naznačím nýty, z lícové paneláž a pak budu přihlazovat fólii, tak jestli ty nýty (a případně ta paneláž) zůstanou zachované. pokud ano, tak by se mi ten materiál docela líbil. Plánuju dělat kovový povrch z tiskařského plechu nebo z plechovek, ale tohle musí být lehčí a i se s tím musí líp pracovat.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 6:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vypadá to hooodně zajímavě ale mám obavu že to půjde použít jen na plochy zakřivené pouze v jedné rovině (křídlo, ale asi už ne koncový oblouk). Pak bych se nejspíš ještě bál odrazů (rádio) od toho opravdu kovového povrchu... Ale to bude i u těch plechovek, jak zakřivení (plechovky možná půjdou tvarovat nějakým klasickým lisařským/karosářským postupem), tak odrazy...
Ale to jen tak volně teoretizuju, přemýšlím nahlas; chtělo by to někoho kdo s tím opravdu dělá, létá :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 8:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Chtěl bych to na imitci plechování na předku modelu WWI, takže to budu ohýbat jen v jedné rovině, toho bych se nebál. Co se týká odrazů, tak před časem vyšel v RC Modely článek o celoplošném "potahování" EPP modelů plechem z plechovek, zkusím mrknout, jestli tam o tom autor něco nepíše. Kdyby nebylo poštovné skoro stejné, jako cena za metr materiálu (a mne by metr bohatě stačil) tak to na vyzkoušení koupím. Ale takhle se mi do toho bez referencí nechce.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 10:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
Zkoušel jsem potáhnout předek Sopwith Pupa tenkým AL plechem, ale bohužel plocha není v jedné rovině, protože přechází z kulatého průřezu do obdélníku. Tak to bude mít asi většina WWI stíhaček. Takže se mi to začalo různě hrbit a vzdal jsem to a použil barvu. To by člověk opravdu musel být karosář a mít kopyto aby správný tvar plechu vytvořil. Řešením je také fólie s imitací plechu. Nýty by ale musely být asi nalepované.
Pat

_________________
Futaba T14SG
Velox II, Piper clipped w., Bücker 133 Jungmeister, Slow Poke


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 12:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Dovolím si ocitovat moji ranní korespondenci:
jyrry píše:
Dobrý den, zaujala mne hliníková folie
http://www.modelmax.cz/modelmax2/eshop/ ... ho-povrchu
.
Lze najít nějaký návod (odkaz), případně zkušenosti stavitelů jak se s tím
pracuje? Např. potažení zakřivených ploch, vyražení nýtků/paneláže, apod.
... ?
Děkuji za info

modelmax píše:
Dobrý den,
návod asi neexistuje. Osobní zkušenost bohužel nemám...stavím letouny většinou plátěné..
Nejlepší je natestovat na dané folii. Pro tento účel se dá objednat 1M folie.
Richard Crapp potahoval touto folií svého Ryana viz příloha
S přátelským pozdravem...

Příloha:
ryan_pt22_01.jpg
ryan_pt22_01.jpg
[ 311.25 KiB | Zobrazeno 4051 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 12:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
PatMat píše:
... Tak to bude mít asi většina WWI stíhaček. ...

O WWII ani nemluvě... a tam by se mi to taky líbilo... :-(
Zrovna jsem dokončil osazování B-25 a slušela by mu současná kamo "Red Bull" ale vzdal jsem ji...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 12:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
Zrovna u Modelmaxu bych očekával, že prodávají to s čím mají zkušenosti...
Pat

_________________
Futaba T14SG
Velox II, Piper clipped w., Bücker 133 Jungmeister, Slow Poke


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 12:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Koukám, že Jyrry dostal podobnou odpověď, jakou jsem dostal já. Metr fólie jsem objednal s tím, že si jí vyzvednu osobně, budu se nakonec shodou okolností v okolí Řeže pohybovat. Tak otestuju a dám vědět. Jinak co se týká tvarů, bylo by to na předek Bristola M1c, takže čistý válec, tam by problém být neměl. Podle info z modelmaxu nicméně nepůjde asi udělat nýtování a paneláž "z rubu", jak jsem původně uvažoval-bude potřeba nalepit fólii a pak teprv tvořit nýty a paneláž. Paneláž asi půjde "vytlačit" tupou hranou nože, ale jak na nýty, to budu muset teprve nastudovat. Četl jsem postup pomocí kapek lepidla (obarvené disperze), ale vůbec netuším, jak to na té fólii bude držet, jestli je to po aplikaci nutné nějak fixovat atd.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 13:25 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
nekolik vlaken s podobnou tematikou :

viewtopic.php?f=18&t=43417&hilit=+potah

viewtopic.php?f=18&t=43417&hilit=+potah

viewtopic.php?f=120&t=57711&hilit=potah&start=0

http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=23&t= ... &start=180

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 17:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
asi mám podobný materiál k dispozici - taky hliníková folie samolepící. 3D objekt jde potáhnout jen částečně. Chce to trochu cviku. Použil jsem to na kopyto nanojeta. Pak také jako potah Mig15tky.


Přílohy:
IMG_2257.JPG
IMG_2257.JPG
[ 59.35 KiB | Zobrazeno 3878 krát ]

IMG_2086.JPG
IMG_2086.JPG
[ 66.95 KiB | Zobrazeno 3878 krát ]

IMG_2094.JPG
IMG_2094.JPG
[ 52.52 KiB | Zobrazeno 3878 krát ]


_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 19:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Tak fólie je doma. První dojmy - je to lehký. Role 1x0,6 m má i s podkladovým voskovaným papírem 105 g. Je to tenký - naměřil jsem (zase i s podkladovým papírem) tloušťku 0.07mm. No a konečně - pro aplikaci to bude asi chtít dokonale hladký povrch, bude vidět každé smítko prachu, každá nerovnost, která na potahovaném povrchu zůstane. Pokud budu mít dneska večer sílu, zkusím s tím potáhnout kousek balsy a vyzkouším, jak se s tím pracuje.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 12:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Dostal jsem konečně se k testu fólie. Je to tak, jak jsem si myslel-povrch, na který se fólie lepí musí být absolutně rovný. Vzal jsem prkénko balsy, bez nějakého broušení, hlavičkou špendlíku jsem udělal pár rýh a výsledek je tady (fotil jsem mobilem, ale myslím, že vidět to je):
Příloha:
ryhy.jpg
ryhy.jpg
[ 43.81 KiB | Zobrazeno 3638 krát ]



To, že fólie kopíruje každou nerovnost, může být ale naopak i výhoda. Na další část balsového prkénka jsem disperzí naznačil něco jako nýty a nažehlil jsem dva proužky solartexu do kříže. Fólie to skvěle okopírovala. Pak jsem před aplikací fólie udělal to, že jsem z rubové strany zkusil vytlačit čáru a zase hlavičkou špendlíku "puntíky" jako náznak nýtů. To bohužel po přihlazení fólie v podstatě zmizelo (opět jak jsem čekal). No a nakonec jsem po nalepení fólie zkusil přejet po fólii zakulaceným koncem špejle a zkusil jsem "vytlačit" zahloubené nýty. Tak by to dělat šlo. Na fotce je zprava: solartexové proužky pod fólií, "nýty" z kapek disperze pod fólií, ve spodní části rýha a "zahloubené" nýty vytlačené po nalepení fólie, úplně vlevo je vidět náznak tvarů, které jsem zkusil vytlačit z rubu před nalepením - je vidět, že v podstatě zmizely.
Příloha:
nyty.jpg
nyty.jpg
[ 48.97 KiB | Zobrazeno 3638 krát ]



Ale jinak se s tou fólií dělá perfktně-jako když nalepujete samolepicí tapetu. Je to v podstatě takový alobal s lepidlem. Pokud bude pod fólií dokonale vytmelený povrch, výsledek při pečlvé práci bude super. Nýty se dají udělat disperzí před aplikací fólie, paneláž se dá "vyrýt" po nalepení. Jediné, co nevím zatím jak vyřešit, je přechod solartex-fólie- Když se fólie nalepí byť i s mírným přesahem přes solartex, tak ten přechod bude vidět (viz proužky solartexu pod fólií na fotce). Zatím nejsem rozhodnutý, jestli nakonec použiju fólii nebo zůstanu u litoplechu. Plech schová nerovnosti a ušetřil bych si tmelení. A taky-pokud budu tmelit pod fólií, možná se setře výhoda hmotnosti fólie vs litoplech?

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 12:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Zajímavé. A co to dvojzakřivení, zkusíš ho?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 13:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Jo jo, jen musím vymyslet, co potáhnout. Nejprve jsem chtěl využít polystyrenovou kouli, kterou tady mám připravenou na vrtulový kužel k olaminování, ale to už by asi byl hodně extrémní tvar. Jinak podle prvních dojmů bych si tipnul, že to nebude na plochách zakřivených ve dvou směrech žádná sláva. Je to fakt takový tužší alobal-takže na nějaké šponování může člověk zapomenout a ani teplem si podle mne nepomůžeš. Ale večer to zkusím, teď mne děti tahají do ZOO :-).

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 21:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Tak jsem zkusil potáhnout polotovar gondoly na elektrovětroně, která mi tady ležela. Pokusil jsem se potáhnout celý spodek jedním kusem folie. No... Moc mi to nešlo. Sice jsem to potáhl, ale rozhodně jsem neměl hladký povrch, bylo to všelijak krabaté. Samozřejmě se na tom podepsala i nezkušenost s touhle fólií. Asi by to chtělo potahovat po menších částech s nějakým minimálním přesahem. A taky je potřeba udělat to na "první dobrou". Jakmile se fólie někde chytí a udělá varhánek, už se ho člověk nezbaví - drží to jak čert a při pokusu o odlepení se mi to vždycky roztrhlo. Dovedu si ale představit takový postup, že si člověk udělá díly fólie třeba +- podle budoucí paneláže a ty postupně nalepuje. To by mohlo klapnout. Zvláštˇ, když v rámci toho nalepoveného dílu nebude moc velký rozdíl poloměrů křivosti ve vzájemně kolmých směrech.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz