Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 24.05.2016 14:40 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 192
Bydliště: Plzen
jojo, perfekt pro letadlo. Ale ta potvora muze letet dopředu nebo dozadu a pojem "zatáčka doleva/doprava" se pak spatne pobira, zvlast ve stresu a kdyz mrnavy objekt uz moc není videt. Pouceni pro mne, nevnucuji: Rychle na zem.
Stravil jsem loni v lete s druhou kopterou s GoPro mnoho hodin nad obilim, natacel a koukal do pocitace.
Uz nechci.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 24.05.2016 15:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
AR1 píše:
Ale lze, provedením zatáčky. Zatáčka vlevo - zatáčí vlevo = letí ode mě. Zatáčka vlevo - zatáčí vpravo = letí ke mě. To je stará letecko modelářská moudrost.


Ono jde taky o to jak velky je stroj. Pokud je to 250tka tak ta vyleti z dohledu pekelne rychle a je lepsi s tim fakt flaknout (navic se na 90% nic zasadniho nestane). Pokud je to neco vetsiho, s podporou citelnosti treba ledkama a vsimnu si toho driv nez jsem uplne v hajzlu tak se da neco zkusit.

Mozna budu za debila ale uz se me stalo ze jsem vedel ze letim jednim smerem ale diky optickemu klamu najednou oko vyhodnotilo ze letim na druhou stranu. Ruka zareagovala a uz jsem se valel na zemi. Vylozene podvedoma reakce, kdybych se zamyslel tak me doslo ze kdyz letim k sobe tak najednou tezko poletim od sebe i kdyz to tak 100x vypada. A to jsem na ten copter koukal z 10ti metru (vzdalenost, vejska byla cca 3 metry) . Oproti letadlum je to proste vyrazne hur citelne a to co se da aplikovat na letadlo se neda uplne vzdy vhodne aplikovat na copter.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.05.2016 15:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
AR1 píše:
- Ale lze, provedením zatáčky. Zatáčka vlevo - zatáčí vlevo = letí ode mě. Zatáčka vlevo - zatáčí vpravo = letí ke mě. To je stará letecko modelářská moudrost.

Platí když: Je jen tak daleko, aby to byl dobře vidět. Doba než zmizí, ty manévry umožní.
Není to případ, že jsem ztratil možnost řízení (kontrolu). RC model si dělá co chce - RC pilot co umí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.05.2016 15:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Ztráta orientace je dost velký problém i u poměrně velké mašiny 750mm, nehledě na barevné pomůcky. Po jednom ošklivém zážitku jsem to vyřešil dvojicí vysoce svítivých zelených ledek vepředu, jedna má úzký úhel vyzařování a kouká šikmo dolů, druhá má kužel širší a kouká plusminus rovně, tedy jen pár stupňů pod osu. Když už nedejpříroda nemůžu rozlišit orientaci mašiny, pootočím si ji pomalu, dokud neuvidím zelený flek a pak si ji v homelock stáhnu blíž k sobě. No, a u NAZA je důležité nechat proběhnout OBĚ zelené sekvence :)

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.05.2016 15:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Plus ještě jedno celkem dobré pravidlo - nelítat tak, aby quadra byla na spojnici mezi pilotem a Sluncem, je nepodstatné, jestli mezi (Slunce oslepuje) nebo v prodloužení (Slunce přesvítí vizuální rozlišení).

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.05.2016 16:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
guchar píše:
Platí když: Je jen tak daleko, aby to byl dobře vidět. Doba než zmizí, ty manévry umožní.
Není to případ, že jsem ztratil možnost řízení (kontrolu). RC model si dělá co chce - RC pilot co umí.


:D Hele, to je přece jasný. Bez vizuálního kontaktu může zatáčet kam chce.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.05.2016 4:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 1058
Bydliště: Rakovnik
Amper píše:
jo, nejzasadnejsi problem je v tom ze UCL buzeruje nas modelare kteri aspon ramcove vedi co delaj a masu debilu s Phantomama generujici podobna videa proste ignoruje.

Však i z tohoto důvodu v US vyžadují u kvadrokoptery větší než... registraci = letecký úřad má alespoň rámcovou představu, kolik takových poletovadel mezi lidma je. Že to řada lidí neudělá (to by byl případ v našich krajích) je věc další. A že to z 95% nejsou modeláři - členi nějakého klubu, je víc než jasné.

Jinak k tématu - létat tak daleko, abych vždycky bezpečně poznal, v jaké pozici koptéra nebo model je. Letadlo když letí od nebo k se dá poznat např zatáčkou a dokáže letět daným směrem samo na fyzikální stabilitu (ta funguje vždycky), koptera letí na elektronickou stabilizaci (ta nemusí fungovat na 100%), kolikrát se i na zemi dá blbě poznat dopředu dozadu a o to blíž je třeba létat, abych polohu ve vzduchu bezpečně viděl.
Z tohoto pohledu jsou všechny FPV koledováním si o průser. Viz hláška z videa - "mám černý monitor"=vím houbeles, do čeho ta moje potvora flákne a komu udělá škodu (střechou auta by prošla).

_________________
Jardah


Naposledy upravil jardah62 dne stř 25.05.2016 4:51, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.05.2016 4:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tohle se omílá od začátku. Hračkáři ("nemodeláři") to pose.ou všem "modelářům" (nebo "uvědomělým hračkářům") jak v očích veřejnosti (to je blbé) tak u ouřadů (ještě blbější). Málokdo na to slyšel. Teď řada lidí začíná procitat, ovšem v čase plus hodina ... :roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.05.2016 6:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
No jo no, vymaká se to našemu chápání.

Zrovna včera jsem doma upadl utahaný do křesla a na chvíli pustil TV a zrovna tam byl šot a novým DJI jak je to jednoduché, když si jako majitel sebe uzamknu v aplikaci a fantom mě bude sám sledovat a sám vyhne se všem překážkám a ... a ... nikdy nebylo nic jednoduššího a ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.05.2016 10:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
I když jsem příznivcem technických vymožeností tak dodržuji zásadu, že se bez nich musím v případě nouze obejít. Naprostý základ je to, co popisoval AR1. Při této metodě není potřeba znát polohu stroje, stačí vidět tečku na obzoru a dokážu se vrátit. Stačí držet dopředný let, zatáčet a z toho poznám jak je koptéra orientovaná. Dále je potřeba mít v hlavě zafixované nouzové postupy co dělat při výpadku GPS, výpadku FPV, výpadku telemetrie atd. Prostě počítat s tím, že se to stane příští minutu a mít v hlavě nachystané řešení. Ale přesto, že toto dobře ovládám tak mi jedna koptéra uletěla kvůli problému gyroskopu. Měl jsem s tím blbec švihnout hned a nesnažit se bojovat. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.05.2016 18:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7424
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
jyrry píše:
Tohle se omílá od začátku. Hračkáři ("nemodeláři") to pose.ou všem "modelářům" (nebo "uvědomělým hračkářům") jak v očích veřejnosti (to je blbé) tak u ouřadů (ještě blbější). Málokdo na to slyšel. Teď řada lidí začíná procitat, ovšem v čase plus hodina ... :roll:


Tak ti nevím...jsem hračkář..nebo nejsem? Lítám jak ty kopterky (teď teda ne neb mi ta mrcha nasrala a leží v koutě až dostanu náladu na vyřešení problémů), tak kompozitové letadýlka. Jen se mi prostě na fádní a nudné letiště nechce. Tak si lítám...různě :-) :-)
Takže jestli to někdo někomu posere...je mi naprosto jedno.

Jinak k tématu..99% ulétnutí,je právě tím,že lidi létají na přímou viditelnost. A proč? Protože ta 4 vrtulová mrcha je na rozdíl od letadla za 3 s nepoznatelná polohou. A ve vzdálenosti diametrálně menší než to samé s letadlem. Pokud máš FpV..tak přepneš na ruční řízení a vrátíš se zpět. Pokud toto selže a nezafunguje RTH (okamžitě),je lepší s tím fláknou o zem..pokud to jde.
Naprosto mizivé procento úletů je,že se sejde výpadek ovládacího signálu, k tomu hrábně jednotce spolu s tím,že nemá GpS fix--, ale přitom jednotka udrží kopterku v letu. Pak je to o náloži baterek..jak daleko může doletět :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.05.2016 22:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
A vodičák máš?
Aj mne raz uletela koptéra. Proste som stratil pojem o polohe a ako som sa snažil vrátiť ju späť, tak zaletela tak ďaleko, že už som nerozoznal vôbec nič, tak som vypol vysielač a nechal ju pristáť na FS. Potom som ju asi dve hodiny hľadal v kukurici. Len dodám, že v žiadnej koptére nemám nič viac ako gyrá a ACC. ACC používam len pri aktivácii FS.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 6:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.8.2015
Příspěvky: 47
Bydliště: Zvolen
Dosť coptér uletí aj preto lebo ľudia s Phantomami si neuvedomujú že normálni smrteľníci s lietadlami bez elektroniky to musia riadiť.... s kľudom zaletia niekde kde nevidia, kde vysielačka nemá dosah....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 14:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 1058
Bydliště: Rakovnik
Pokud to nějak shrnu, ať je koptera malá nebo velká, jen s gyry nebo nadupaná elektronikou až na půdu (GPS, FPV,...), je to především o soudnosti provozovatele a dost o jeho znalostech o tom, jaké jsou možnosti a rizika instalované techniky. Z tohoto pohledu graup15 není hračkář.
Medvědí službu v tomto případě dělá reklama typu "dolet až 4 km, automatické vracení na místo startu,..." a dotyčný koupí, nabije, odstartuje a nemá nastavenou home position, letí 4,5 km daleko za kopec (na FPV to je tak pěkné letět a letět) a najednou civí, že má černý monitor, protože vyletěl z dosahu nebo mu došly baterky (viz ten blb z úvodního videa).

_________________
Jardah


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 20:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Jednoducha pravidla - pokud zacinam>

Najdu si prostor kolem sebe nejlepe posekanou prehlednou louku nebo pole bez stromu, lidi a zvirat a litam kolem sebe max do vyse 3-4m a v okruhu ca 15-30m podle velikosti.

Nelitam ve vetru a nejlepe co nejvyse - staci se podivat na nejblizsi stromy nebo ptaky v okoli - vidim ze se spicky stromu kolebaji, nebo jsou v pernamentnim ohybu diky vetru.

Pokud zacinam s FPV tak opet letam tam, kde to znam tudiz podle terenu vim kde jsem a tezko se muzu ztratit. Pripadne v zacatccih mam sebou pozorovatele, ktery sleduje z me pozice a muze mi rict v pripade padu zhruba zna smer a naviguje me do smeru (1 stoji jako pozorovatel a naviguje druheho aby se drzel smeru) - ono se to nezda, clovek si mysli ze jde rovne a pritom uhyba ze smeru.

Pokud uz clovek lita u pole / louky s vyssokou travou ,tak urcite neni od veci pipak - cinan ho dela za 80,-

U koptery pokud uz nekdo potrebuje mermomoci litat nad polem obili bych mozna i doporucoval aspon 40-50cm antenu z plastoveho bovdenu nastrikanou reflexne (lehke,pevne) - urcite to neni pripad pro zavodni nebo akrobatickou konfiguraci, ale pokud mam na podvesu kameru tak urcite drive uvidim tohle nez kopteru zadlou az na zem nekde v lanu...

Momentalne uplne staci jak zahucim s letadlem pri pristani do vrzostle repky a i tak obcas propadne pokud je tam kolej po traktoru - pak clovek ten pipak oceni.

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz