Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 232 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: úte 27.09.2016 7:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2011
Příspěvky: 498
Bydliště: Žamberk
eco píše:
Pánové, když lepíte strhávačku (kevlar) jako pant křidélek/klapek pomocí té přenášecí oboustranné pásky, neodlepí se to pak celé od jádra?
PS : co se týče té přenášecí pásky a náběžky, nečiní ta páska problémy při tvarování na koncové oblouky, kdy se musí ohýbat ve dvou rovinách?

Transferová páska je vlastně jen lepidlo nanesené na tom žlutém krycím papíru, který před lepením sloupneš. Takže zůstane tkanina s lepidlem. Proto to jde lepit i do oblouků. Na polystyrenu to drží naprosto skvěle, když to nalepíš špatně, už to bez poškození skoro nejde sundat. Před položením jádra mezi fólie s tkaninami musíš všechno, co jsi nalepil na jádro, taky převálečkovat lepidlem.
Právě nalepením té pásky na tkaninu zamezíš třepení. Po nalepení ustřihneš tkaninu těsně u kraje pásky a jde to bez problémů a bez třepení.
Zapuštění strhávačky na závěsu jsem zkoušel a chce to vyladit tak, aby to nebylo málo nebo hodně na nějakém kousku. Stačí pár tahů podle pravítka a je to.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: úte 27.09.2016 8:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Ahoj Mirku, díky za odpověď.
Takže na náběžku je to OK. To s těmi neroztřepenými okraji je taky jasné, jen nevím, jestli ta páska dostatečně drží na závěsech klapek a křidélek...
To co jsi uváděl tu pásku od Lepiky L924R, je dobrá? Já se díval na 3M a tam taková páska vychází kolem 300kč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: čtv 29.09.2016 10:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2011
Příspěvky: 498
Bydliště: Žamberk
Jsem začátečník a veškeré moje zkušenosti je ten pár křídel, který tady popisuji. Pásku jsem ale konzultoval se zaměstnanci firmy, která obchod lepiky.cz provozuje a měla by to být vhodná náhrada.
Když ale nalepenou strhávačku prosytíš lepidlem, nedrží ji lepidlo pásky, ale epoxyd. Takže to bude v pohodě.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: čtv 29.09.2016 16:11 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Kdyz to tak ctu...transferova paska = kontaktni lepidlo bez nosice, naflusane na voskovem podkladu, ze? Nepredpokladam, ze by melo strukturu propustne sitoviny(minimalne dodavatele tvrdi, ze jde o souvislou vrstvu lepidla) .

Takze realita: zcela jiny typ lepidla ( jina chemie , jine mechanicke vlastnosti ) surove strceny mezi epoxidem sycene vrstvy skelne ci jine tkaniny,pripadne mezi tkaniny a jadro.Mylim se?

V realu jsou tak v konstrukci umele vytvoreny mista, kde vrstva lepidla gumoidnich vlastnosti lezi primo na XPS a oddeluje ( jako membrana) tvrde potahy od mekkeho jadra.
Usek takoveho lepeneho spoje ma dle vseho zcela jinou prutaznost, nez ciste epoxidova vazba mezi tkaninama ci tkaninama a jadrem. Mozna to je dobre a bezproblemove to funguje, ale ....

.... silne to pripomina postup: rozriznu nosnou plochu v miste zavesu,rozpohybuji pant ,osadim serva a jdu litat.
Ze jsem tim narusil celistve uzavreni jadra potahem a tim i celkovou tvarovou stabilitu nosne plochy , to me nezajima.
Akorat se divim, ze se kridlo i kridelko krouti a postupem casu dojde k delaminaci potahu od jadra v miste pantu a postupne se to siri dohloubky plochy ( jj vim ,nektere poletuchy jsou spotrebka) .

A staci malo ....po riznuti odskrabnout cast XPS a drazku prelaminovat ,aby se potahy opet propojili tj. byli opet schopne prenaset jak krut, tak i ohyb, bez tendence utrzeni od jadra.

U ty transferovy pasky bych to videl podobne .... vyhnout se ji obloukem.

Ps. je tu jeste moznost , ze netusim kera bije, toz bych rad slysel smysluplnou oponenci( jakoze pro vazbu laminat/xps pevnost a houzevnatost lepidla z transferu postacuje a pod ....), bo jeden se furt uci. 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: čtv 29.09.2016 17:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.7.2006
Příspěvky: 1054
Bydliště: Česká Lípa
Peter má pravdu, dávat tam zbytečně transferovou pásku je mimo. Jaký by pak mělo smysl, kdyby jsi dával sklo/strhávačku/sklo aby to drželo, když mezi tím bude to lepidlo a to brání pryskyřici se kamkoli chytit - prosytit. Pak tam nemusí být to druhé sklo, jenže pak ta páska bude přímo na jádru, a tak ten pant bude držet jenom to lepidlo z pásky a nikoliv pryskyřice, protože ta se tam přes lepidlo nedostane. Prostě tam nemá transeferové lepidlo co dělat.
Papira

_________________
DJANGO - výrobce, ION, ASW 28, LF 109, ..., T14SG
www.vpmodel.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: čtv 29.09.2016 22:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Pánové Veka a Papíra,
to jste přesně popsali moje úvahy. Doteď, co jsem vakuoval na XPS, tak jsem jako závěs dával pásek cca 2cm z Aramidu 36g/m2, řezaný na 45° a zavřený mezi skla. A nebo je závěs tvořen jenom sklem jako potah.
Jenže je to neskutečná práce, než jakž takž ustřihnu použitelný kus toho Kevlaru, tak 3x tolik vyhodím do koše.
To stejné je, když potřebuji na náběžku nalepit cca 1cm pásek skla nebo uhlíku.

Proto jsem se na to ptal, i když vím, že se to s tou transferovou páskou hojně používá, dělají to tak i Němci na házedlech. Stačí se podívat na Youtube...

Ta páska má i další důvod, a to ten, že si ten daný pásek(závěs) nalepím přesně do připraveného zapuštění v jádře.

Otázka je, jestli lepidlo na pásce nemá takovou lepivost, že při případném odtržení to nejde i s vrstvičkou toho XPS

_________________
MPX Royal SX 2,4Ghz...F3J Enjoy3


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: pát 30.09.2016 7:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
No, když chci např. zpevnit střed výškovky u F1H, tak si tkaninu prosytím na igelitu (A4 lesklá složka do šanonu) na skle, zavřu ji opět igelitem a sklem, a nechám zavadnout do "polotuha"...

Pak sundám sklo, i s igelitem to ostříhnu na potřebný tvar, natřu střed VOP, sundám jeden igelit, přiložím tkaninu, přihladím, sundám druhý igelit. Netřepí se nic a drží to fest.

Chce to jen vychytat ten správný okamžik, kdy to aplikovat (složení chemie, teplota, množství, gramáž tkaniny)...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 8:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.1.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: ¨Libina
Proč pořád aramid (na který je potřeba nůžky určené pro tento materiál)přece se na závěsy používá strhávací tkanina.

_________________
koksák


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 11:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
kokeš píše:
Proč pořád aramid (na který je potřeba nůžky určené pro tento materiál)přece se na závěsy používá strhávací tkanina.


Vím, že se používá i strhávačka. Bohužel nemám nějakou tenší, co jsem vzal naposledy od Havla tak to dost vystupuje na povrch.
Navíc, myslím že to psal Veka, že jsou dva typy materiálů na strhávačky a ten jeden je nevhodný na závěsy, že se přes tkaninu nevytvoří spojovací můstky z epoxidu.
Když jsem se na to ptal např. u GRM System, tak ani technik netušil že je strhávaček více typů a nedokázal říct, který matroš mají oni, u Havla jsem toto ani nezkoušel...
Proto jsem zvolil ten aramid 36g/m2.
Navíc i výrobci jako Samba a další přešli ze strhávačky na aramid.

Pokud bych sehnal dostatečně tenkou a ověřenou strhávačku na závěsy, tak s radostí ten aramid odložím :lol:
Jestli máte někdo ověřenou tkaninu, sem s ní :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 11:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Ještě k té transferové pásce.
Včera jsem s ní pokusně aplikoval na náběžku sklo 110g/m2 a šlo to v pohodě. Tady si myslím že nebude problém s tím, že se epoxid nedostane k jádru z XPS, stejně je to sklo ještě překryto sklem co je na celé ploše, takže to nemá kam upadnout a zvenku to prosycené je.
Ovšem u toho závěsu, pokud se přilepí tou páskou, tak nevím, co to bude dělat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2016 21:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Také se připravuji na své první vakuovací pokusy a měl bych dotaz ohledně "strhávačky" použité jako pant pro ovládací plochu. Je nutné ji dát mezi dvě vrstvy skelné tkaniny nebo ji stačí dát na jádro a pak to celé jen zakrýt vrstvou skla? Nebude se to v tomto případě odtrhávat od jádra?
Děkuji za odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2016 22:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
JFV píše:
Také se připravuji na své první vakuovací pokusy a měl bych dotaz ohledně "strhávačky" použité jako pant pro ovládací plochu. Je nutné ji dát mezi dvě vrstvy skelné tkaniny nebo ji stačí dát na jádro a pak to celé jen zakrýt vrstvou skla? Nebude se to v tomto případě odtrhávat od jádra?
Děkuji za odpovědi.


... bude. Jenze to neni dano tim, zda je, nebo neni mezi skly.

Obvykle je to tim ,ze po jednostrannem proriznuti potahu se jiz obvykle zapomene na sjednocovaci prvek.
Minim tim vlaminovany prouzek skla, nebo naneseni rozumne vrstvy mikrobalonu s bavlnou do drazky mezi horni a spodni potah, pripadne vlepeni drevene stojiny, ktera opetovne propoji horni a dolni potah kridla( ocasni plochy) a taky potahy na pantu zavesene ridici plochy.

Pak se uzivatele divi, ze nosna plocha, kridelko , vyskovka nebo smerovka se pri zatizeni ohybem a krutem torzne krouti a vlivem vznikleho smykoveho napeti mezi potahem a jadrem plocha degraduje.

Dochazi postupne ( zavisi to i od poctu a intenzity zatezovych cyklu) k delaminaci potahu od jadra ,nasleduje ztrata tvarove stability a destrukce vyrobku jiz pri znacne nizsim zatizeni ,nez by se ocekavalo. 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2016 19:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Děkuji za odpověď. To opětovné propojení spodního a horního potahu mám v plánu (pravděpodobně verze s mikrobalony).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 12:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2011
Příspěvky: 498
Bydliště: Žamberk
Trochu jsem zase pokročil. V jednoduchém přípravku s pomocí několika šablonek jsem slepil ocasní část a předek trupu. Spoj jsem přetmelil a po vybroušení polepím hotové kopyto lepící páskou. Stojím před problémem skladby vrstev. Něco jsem načetl z návodu na výrobu ocasní trubky, ale jistý si moc nejsem. Otázka na zkušenější je, kolik vrstev a jaké gramáže použít na přední část trupu a na ocasní trubku? Po laminování polystyren odleptám a pásku odstraním.


Přílohy:
14831787817692.jpg
14831787817692.jpg
[ 33.68 KiB | Zobrazeno 1751 krát ]

14831787817301.jpg
14831787817301.jpg
[ 40.06 KiB | Zobrazeno 1751 krát ]

14831787816950.jpg
14831787816950.jpg
[ 41.46 KiB | Zobrazeno 1751 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 16:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Ahoj Mirku, co mi pan Svoboda dělal gondolky tak dával 2x 110g sklo, na trubku ale netuším...
Někde tady to ale bylo, hledej "vakuování, nebo viewtopic.php?f=19&t=21269&hilit=ku%C5%BEelov%C3%A1+trubka

_________________
MPX Royal SX 2,4Ghz...F3J Enjoy3


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 232 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz