Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 11:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.10.2016
Příspěvky: 8
Ahoj, zdravím zkušenější modeláře.

Pustil jsem se do stavby svého prvního třískoletu, chtěl bych Vás požádat o drahocenné rady na co si mám dávat pozor, čím to lepit atd. Přikládám plánek letadla pro informaci. Jelikož je to moje prvotina asi si nebudu hrát moc na super mega přesnost, ale v rámci domácích podmínek se pokusím býti co nejpřesnější při výrobě dílů. Plánuji všechny díly přenášet na balsu a překližku a poté vyříznout skalpelem (balsa) a lupínkovou pilkou (překližka). Co do pracnosti, ano vím, že to bude na dlouho a ne nechci to vyříznout laserem. Chci si zkusit takovou tu klasickou modelařinu našich otců a dědů. Předem díky za každý příspěvek.

Příloha:
yak54_936mm.pdf [515.3 KiB]
583 krát


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 11:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahoj,

nechci ti ubírat nadšení ke stavbě, ale jako první stavbu bych rozhodně volil něco jednoduššího a létavého, pro začátečníka - jednoduchý motorizovaný větroň. Podle dotazů - asi o stavbě nic nevíš, pročti si zdejší vlákna o stavbě, podívej na "trubku" a najdi v okolí zkušeného modeláře ohledně rad. Začínat zrovna s akrobatem?
Zdravím.
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 12:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.10.2016
Příspěvky: 8
Ahoj,

Dekuji za radu, ale zase az tak moc nezkuseny modelar nejsem, i kdyz je pravda, ze papir neni drevo. Vykresy a planky cist umim a jejich obsah si umim v hlave sestavit. Samotne stavby se proto nebojim, jde mi jen o to zda je tady nekdo kdo uz neco podobneho stavel a poradi mi treba jakou vrtuli mam pro toto ero zvolit. Vim, ze se nejakym zpusovem pocitaji jeji rozmery, ale nikdy jsem to nejak nepochopil. Jednoduche letadlo stavet nechci, treba uz jenom kvuli tomu ze se mi nelibi ty tvary, jtere tyhle letadla maji. Chci neco hezky zaobleneho a ve vzduchu hezkeho. Ostatne, nez me budete odsuzovat, pockejte prosim az nahazim nejake fotky a pak mi davejte co proto. Diky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 12:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
Ahoj,
plánů jaký máš, jsou na internetu stovky, ale jsou použitelné pouze jako inspirace pro zkušené modeláře. Myslím, že podle toho plánu s nulovými zkušenostmi letadlo nepostavíš. Chybí tam tak 50% informací. Doporučuji ti sehnat si pořádný plán s detaily. Zdroje plánů najdeš tady v diskusích. Kvalitní plány jsou zpravidla za peníze...

Zkus napsat jaké zkušenosti se stavěním máš(co jsi postavil a z čeno), ať je možné poradit vhodný plán a letadlo.

Pat

_________________
Futaba T14SG
Velox II, Piper clipped w., Bücker 133 Jungmeister, Slow Poke


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 12:39 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.10.2016
Příspěvky: 8
Ahoj Pate,

Mam za sebou treba stavbu cessny 182 skylane z velmi podobneho planu a letala opravdu krasne. Prosim Te, rekl jsi, nebo napsal, ze v tom planu chybi hromada informaci, muzes byt prosim te konkretnejsi? Kdyz jsem jej louskal nezdalo se mi ze by tam bylo nejak moc nejasnych informaci..ale samozrejme nevim vsechno a proto jsem zalozil tohle vlakno. Tak predem dik za info. Mirek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 13:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
grinch24svk píše:
Ahoj Pate,

Mam za sebou treba stavbu cessny 182 skylane z velmi podobneho planu a letala opravdu krasne. Prosim Te, rekl jsi, nebo napsal, ze v tom planu chybi hromada informaci, muzes byt prosim te konkretnejsi? Kdyz jsem jej louskal nezdalo se mi ze by tam bylo nejak moc nejasnych informaci..ale samozrejme nevim vsechno a proto jsem zalozil tohle vlakno. Tak predem dik za info. Mirek

Zdravím,
chybí tam třeba příčné výztuhy namáhaných částí křídel, podvozek, detail odtokové hrany, vyznačení těžiště...
Sliboval jsi fotky, těch postavených letadel.
Pat

_________________
Futaba T14SG
Velox II, Piper clipped w., Bücker 133 Jungmeister, Slow Poke


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 14:07 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.10.2016
Příspěvky: 8
Pate, ja ted sedim v praci a komunikuji pres mobil..vsechno mam v pc takze az po 23hod az dorazim domu..

Jedine co mam v telefonu je par fotek, kdyz jsem vyriznul a dal dohromady kridlo toho yaka. Po slepeni mi to prislo ale docela pevne tak nevim..

Pokud jde o ty vyztuhy, tak v zebrech u trupu jsou cca 3mm dirky predpokladam pro uhlikove trubky..jsou tam 3 a pak jedna pro hlavni vyztuhu, chapu dobre?


Přílohy:
DSC_0008.JPG
DSC_0008.JPG
[ 60.09 KiB | Zobrazeno 4690 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2016 20:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
PatMat píše:
... plánů jaký máš, jsou na internetu stovky...

Nemyslím. Je to plně vektorové pdf (korektně jsem to naimportoval do Corelu_12) a těch na netu volně zase tak moc není. A je to velmi slušně zpracované, což se o tisících volně se povalujících plánech zrovna říci nedá.
Myslím že by z toho šlo z fleku frézovat:
Příloha:
Yak.tif [558.32 KiB]
28 krát

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2016 7:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Ahoj,
nevím jak máš řešenou stojnu, teda "nosník", podle fotky je to podobný jako malý Slick od Eflite. Ale ten smrk na náběžce? To je naprostý nesmysl...

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2016 7:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.10.2016
Příspěvky: 8
HonzaS píše:
Ahoj,
nevím jak máš řešenou stojnu, teda "nosník", podle fotky je to podobný jako malý Slick od Eflite. Ale ten smrk na náběžce? To je naprostý nesmysl...



Ahoj Honzo,

prosím Tě, to křídlo jsem udělal jenom z dlouhé chvíle. Moc jsem se u toho nepáral ani s přesností, ani s výběrem materiálů. Byl jsem prostě jenom zvědavý jak to asi bude vypadat ve skutečnosti, když se to vyřízne a složí dohromady. Éro samotné plánuji stavět "za dlouhých zimních večerů". Tu fotku berte prosím všichni s rezervou. Na Tvůj dotaz ten nosník má být udělaný ze dvou kusů balsy tl. 1,5mm. A tady zase prosím staré kmety, nekamenujte mě kde jsem sebral ten rozměr. Jednoduše jsem si v práci vytiskl plánek ve 100% měřítku a poté posuvkou a pravítky měřil do aleluja a značil si rozměry. Vím, nestandardní postup, ale ... 8)

Podle vizualizací by letadlo mělo ve finále vypadat asi jako na obrázcích, ale jestli to poletí..no..když už jinak ne, tak minimálně jednou..z ruky k zemi :lol: :lol: :lol:


Přílohy:
yak54_1.jpg
yak54_1.jpg
[ 40.45 KiB | Zobrazeno 4297 krát ]

yak54_2.jpg
yak54_2.jpg
[ 54.98 KiB | Zobrazeno 4297 krát ]

yak54_3.jpg
yak54_3.jpg
[ 30.01 KiB | Zobrazeno 4297 krát ]

yak54_4.jpg
yak54_4.jpg
[ 17.55 KiB | Zobrazeno 4297 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2016 8:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2008
Příspěvky: 334
Bydliště: Blansko
me se to letadlo libi, velikostne i tvarove. jaky planujes pohon?
ciste teoreticky, na kolik by vysly vyrezy na CNC ?

_________________
HPI E-Firestorm Flux , Hotwing 1000 Evo
3D tiskárna Rebel 2, Photon Mono X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2016 9:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.10.2016
Příspěvky: 8
twint píše:
me se to letadlo libi, velikostne i tvarove. jaky planujes pohon?
ciste teoreticky, na kolik by vysly vyrezy na CNC ?


Ahoj,

plánuji to osadit elektrikou do nějakých 1000Kv, takže nějaký RAY G2 C2830 anebo něco podobného. Na výrezy už jsem se ptal jyrryho tak když tak pošlu cenu až se mi ozve. Co do velikosti se mi jako pokusné to letadlo taky moc líbí. Mám pak ještě plány na to samé ale na rozpětí 2,7m.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2016 10:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
A jak tam drží křídla? Budou na trubce?

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2016 10:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
twint píše:
ciste teoreticky, na kolik by vysly vyrezy na CNC ?

Silne teoreticky do 600,- by se to melo vejit, je to snad jen topolovka a balza...
Porovnam to s Admiralem, ten je za 520,- a ma plno dilu z letecke...

Pri tom rozpeti bych to videl poslepovane vcelku, zadne rozebirani.
Honzo, jak to vidis?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YAK 54 buildlog - stavba
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2016 10:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
A ty pavučiny v kormidlech bych trochu zredukoval...

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz