Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 56  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 26.10.2016 19:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
coro píše:
Aj tak si neodpustím poznámku, že teda okrem pekného súvratu, na čo teda asi nie je ES primárne stavaný, kedy to môže nejak vážne chýbať?


Kedy ...obvykle ked trochu fuka ( viac ako 3m/s) a potrebujes tocit zatacky po vetre s lietadlom o vacsom rozpati (je jedno ci ma, alebo nema kridelka).
Ofuknuta smerovka je zarukou, ze sa nebudes bezmocne divat na model, ktory je sice vyboceny a nakloneny, ale predsa len odlieta v dial .

Rozdiel rychlosti obtekania a tym i ucinnost kormidiel v pribehu letu proti a po vetre u pomalejsich a lahsich lietadiel byva celkom velky problem.Ale to vies , nie? :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 26.10.2016 20:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
veka1 píše:
...Pri vhodne geometrii se jiz dostavam do situace, kdy je chranena vrtule a pohonna jednotka...

Z té první fotografie mi to tak vůbec nepřipadá. Pokud udělám při přistání klasickou hvězdu přes křídlo a čumák, nejspíš urvu motor, případně s pylonem i vlastním čumákem. Toto řešení se mi nějak nezdá... :( (Tohle snad někdo komerčně vyrábí?)

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.10.2016 21:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Veko, se vším co píšeš bez výhrad souhlasím. Ale díváš se na to z pohledu Pana modeláře.

Pohled začátečníka je úplně jiný. Jemu je v podstatě úplně jedno jaké letové vlastnosti ten model má. Samozřejmě v rámci toho, že je letuschopný a nezáludný. Je mu lhostejné ofukování OP, ofukování křídla, odpor vysokého trupu, chování při zatáčce ve větru apod. Při prvních letech totiž není limitem letadlo, ale pilot.

Vím to podle sebe - na začátku mi bylo úplně jedno, jak vypadaly zatáčky, jestli pohyb modelu alespoň trošku připomínal let. Pro mě byly důležité jen dvě věci - že to letí a že když to nepřistane v celku, tak to dokážu rychle a levně spravit.

A ve chvíli, kdy mi chování letadla přestávalo být úplně lhostejné, tak jsem začal pokukovat po jiných poletuchách.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.10.2016 21:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
A ještě k pevnosti trupu za křídlem/pylonem. Ano je to na první pohled pevnostně nevyhovující tvar - ostrý přechod mohutného trupu do poměrně tenkého profilu. Ale paradoxně to u Bety ani Bixlera není kritické místo.

Respektive kritické místo to v mém případě začalo být teprve poté, když jsem pod dojmem neustálých deformací přední části trupu tuto výrazně zpevnil. Pak se to zlomilo právě v přechodu pylon-ocasní část trupu. Do té doby a také potom (s novým trupem) se vždy deformoval jen čumák. On je totiž jednak měkký a současně dost mohutný, takže při nárazu dokáže pohltit značnou část kinetické energie na svou vlastní deformaci. Možná i proto, že tam není žádný motor, přepážka a podobně. Prostě kus houby, která se dobře deformuje.

Navíc při nárazu netrpí ani baterka, zase proto že tam není nic tvrdého, do čeho by mohla narazit.

Pro začátečníka provozujícího tuto koncepci z toho plyne následující - nezpevňovat čumák, naopak není od věci zpevnit přechod pylon-ocasní část nějakou uhlíkovou lištičkou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.10.2016 22:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
BoBik_CZ píše:
Veko, se vším co píšeš bez výhrad souhlasím. Ale díváš se na to z pohledu Pana modeláře.

... no ,snad to neni az tak hrozne, ze ne?

Citace:
Při prvních letech totiž není limitem letadlo, ale pilot.


.... kdyby se to doslechli modely z volnych kategorii , tak snad prestanou i litat. Koukni,tu mas freemodel,ktery to zatim netusi ,tak se sporadane sune vzdusnou masou. :lol:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

A ted koukni sem:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Podle dnesniho vnimani modelariny,to neni vhodny model pro zacatecnika. Rozumim a presto zodpovedne sdeluji ,ze jde repliku vubec prvniho modelu co jsem v zivote postavil (krabice byla pod stromeckem v 1969 roce, vyrabela to Igra, konstruoval pan M. Vydra, ktery nakonec pro me byl v devadesatych letech min stoleti statnim trenerem v F2B akrobatech).

Rekni mi, co chces pri rizeni takoveho modelu pokazit a jak ho chces presvedcit, aby neletel sporadane. Puvodne to byl volny model, tak proste leti i kdyz ho nikdo neridi.
Podotykam , ze s nim litam i ve vetru do 5m/s,ale to jiz musi mit nasazen pylon s motorem.Obcas mi vozi pod kridlem 150g kameru, ci fotak. Az budu mit cas ,sestriham i nejaka videa z paluby.

Muj nazor: kazdy zacatecnicky i soutezni model by mel umet vic nez pilot. Jinak se dotycny nemuze zlepsovat v jeho serizovani a ovladani. Navic u nekterych kategorii musi byt model odladen na povahu pilota, jinak nema cenu trenovat a ocekavat spickove vykony.

Zacatecnicky model by mel na pilota pusobit uklidnujicim dojmem a jeho letovy projev by nemel podryvat pilotni sebevedomi noveho adepta litani. Nevim proc,ale mam pocit,ze toto hodne modelu pro zacatecniky nesplnuje.

Z jineho pohledu se natiska otazka, proc mnozi zacatecnici porizuji z fleku model rizeny radiem. Obvykle jsou presvedceni,ze pokud budou pohybovat packami vysilace na nekterou stranu, tak tam se premisti i model
Ano v soucasnosti existuje mnoho druhu poletadel, ktere tak skutecne funguji. Bohuzel, tim se mnohym uzivatelum na dlouhou dobu zablokuje pristup k odhaleni hlubin duse (tj. moznosti a schopnosti) modelu.
Pritom prvni kroky pri zkoumani toho tajemstvi muzou vest napr. pres prolitnuti zakladu konstrukce letadel, neco pobrat z mechaniky letu a pak postavit, dobre seridit a k slusnym vykonum doladit obycejne volne hazedlo ci vystrelovatko.
Protoze to vsak neni az tak trivialni a kazdy si bude chtit dokazat, ze takovu prkotinu musi dat, tak je obvykle nadobro chycen a je nas. :wink:


Pozn. debata o systemu ovladani Eagle viz napr tu:

viewtopic.php?f=23&t=39174&hilit=saper+13&start=75

Neco malo o experimentovani s pomocnym pohonem (zvedavost nedala,musel jsem skusit i kdyz jsem vedel, ze to ero tim degraduji) :

http://www.vekamodel.cz/historici/eagle ... cm-9-2012/

veka1


Naposledy upravil veka1 dne čtv 27.10.2016 1:34, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.10.2016 22:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
BoBik_CZ píše:
A ještě k pevnosti trupu za křídlem/pylonem. Ano je to na první pohled pevnostně nevyhovující tvar - ostrý přechod mohutného trupu do poměrně tenkého profilu. Ale paradoxně to u Bety ani Bixlera není kritické místo.

... z pohledu stavebni mechaniky ,kazda skokova zmena prurezu je koncetratorem nezadouciho napeti v skorepine ( vrubovy ucinek a pod....)

A taky bychom mohli rict, ze v pripade jinak koncipovaneho modelu, by bohate stacil konicky trup o stejnem prurezu , jako je prurez zadni casti trupu Bixlera, Easy Stara .... no ne? A usetrili bychom matros, gramy i koeficient odporu. Cumak bych nechal plny , bez vnitrnich instalaci . To by slo , ne? :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 0:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
zelkar píše:
Z té první fotografie mi to tak vůbec nepřipadá. Pokud udělám při přistání klasickou hvězdu přes křídlo a čumák, nejspíš urvu motor, případně s pylonem i vlastním čumákem. Toto řešení se mi nějak nezdá... :( (Tohle snad někdo komerčně vyrábí?)


... hm. To nevadi, ze se ti nezda. Proste to funguje jiz desetileti. Nakonec, jako dukaz jsem dal fotku Baracudy z roku 1969.

Ta prvni fotka byla porizena na posledenim Jeti Model Meating v Hranicich. Model mel tusim ca 5m rozpeti a lital velice svizne. Nejde o zadnou seriovku ... doma spachany pylon namontovany do bezne prodavane kompozitove stavebnice. Typ si po 9 letech nevzpomenu, sorry. Hrubou predstavu o kluzaku ti muze dat fotka c.72 z tohoto odkazu:

http://www.elektrolety.com/g-16jmm2010/index.htm

Mel jsem takto reseny jeden kluzak (cca 2,2 m rozpeti). Pylon byl dodatecne vlepeny do krytu kabiny, uchycene k trupu gumou. Ale to bylo kolem roku 1978, v dobach co jsem lital RC V1 s pomocnym motorem tj. jednokanaly bez neutralu,rizena pouze smerovka.

Z hlediska provozu je to reseni bezproblemove a pohonnou jednotku chrani.
Pokud dojde k necekanemu setkani s matickou, musi zafungovat zuzeny prurez pylonu ( krk) a umoznit motoru s vrtuli rizene opustit model tj. jednoduse se ulomi. :wink:

Mam to podobne navrzeno u pylonu Cejky. Ten ma spodni cast (nasazenou na spojovaci draty kridel ) preklizkovou. Mezi zakladni bocnice je pak vsazen tvarovy ram, potazeny 3mm balsou. Prechod preklizka/ balza funguje jako kriticke misto ,ktere pri prekroceni zatizeni cilene rupne, viz fotky asi v pulce odkazu:

http://veka1.rajce.idnes.cz/CEJKA_-retr ... oku_1967./

Kdyz jsem s Cejkou zahucel po hlave ( nevim proc,proste rizeni hodilo na vsechno bobek) priblizne ze 100m do cerstve posekaneho jeteliste ,model lezel s kridlem pootocenym o 45 st na strnisti ( pouze praskly spoj stredu a ucha a mezi dvema zebry potrhany potah) a ustrihlej pylon se valel cca 20m od modelu, vcetne motoru a reglu. Vrtule mela zlomeny jeden list,tak jsem ji zahodil do kose. :cry:
Po slepeni preklizkove cast pylonu (ta zustala na dratech mezi pulkami kridla) a te utrzene, poletucha nadale bezproblemove brazdi vzduch nad Rokytnem. 8)


Jeste par pohyblivych obrazku Cejky s prvnim ( zkusebnim ) el. motorem motorem na pylonu:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 3:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Peter, ono je možná dobré (pro nás) že jsme začínali s volnými a potom s jednokanálovými éry. A bez termoizolačních hmot.
Hrabání výškovkou do letu, to je myslím zásadní příčina potřeby houboidních (a protikladně vyztužených) čumáků i jiných částí dnešních rádoby cvičných modelů.
Hodné dostatečně stabilní éro které stačí uřídit směrovkou a teprve když si na ni pilot zvykne a používá ji podvědomě, pak teprve přidávat výškovku.
třeba http://www.jyrry.cbcnet.cz/grafika/Admiral2_1980.jpg
(to 1980 není rozpětí, to je rok :mrgreen: )

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 14:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jirko... nemam snahu menit soucasne trendy.Spis se snazim kluky navest na cestu pohopeni proc jsou nektere veci udelane tak, jak jsou.

Pokud jsem ukazoval jednokanaly, tak s umyslem dolozit,ze spravne zkonstruovany pylon fungoval i na letadle s velice omezenou moznosti rizeni. U tech modelu byli tvrdsi pristani bezne a vydrzeli nam, ze.

Ja si opravdu myslim,ze kazdemu zacinajicimu modelari patri vrazit do ruky kus balzy a smrkova lista s ukolem,... postav a zaletej v ramci moznosti co nejvykonnejsi volne hazedlo. Pokud to dokaze, pak by nemel mit problemy se serizovanim a pilotazi zadneho RC modelu, protoze jiz bude znat principy, ktere jen podvedome pouzije na jine poletuse. 8)

Hazedla (vystrelovatka) jsou celkem zvlastni a kompromisy vyzadujici modely. Kazdy si na nich muze overit zakladni zpracovani a vyber materialu( nemusi byt nutne balzova) , vcetne navrhu rozmeru, tvaru a vzajemnych proporci dilu.
Lze je stavet ve verzich pro klasicky i kruhovy hod. Bohuzel bez alespon minima zakladnych znalosti principu letu a stavebni mechaniky jsou realizovatelne pouze systemem pokus omyl. A pritom to je takova blbost , ze? :)

Po sestaveni ( cca 1-2h) nastava obvykle etapa pochopeni, proc to vubec lita.

Hazedla jsou specificka nekolika, zcela protichudnymi letovymi rezimy, ktere je potreba sladit protoze v prubehu letu je neni mozne aktivne menit.

Stoupani na vysoke rychlosti a malem uhlu nabehu( obdoba motoroveho letu u RC modelu).

Prechod do klouzaveho letu (umozni pochopit suvislosti v oblasti ovladatelnosti a autostability).

Samotny klouzavy let optimalni rychlosti s optimalnim serizenim umoznuje seznameni se s fakty, ovlivnujicimi vykony a stabilitu letadla v ruznych povetrnostnich podminkach.


Takze nastane laborovani se serizovanim,posouvanim teziste a nakrucovanim kormidel ci upravou velikosti ploch... ziskavani osobnich praktickych zkusenosti a chapani co proc a jak.

Mezitim prijdou zkusenosti s vyhledavanim modelu v terenu (mnozi Rc piloti s tim maji znacne problemy), seznameni se s vlivem pocasi ( termika, vitr, vlhkost , teplota ....) a obcas se vyzkousi i opravarske postupy.

Pokud se nadejny modelarsky adept dostane do stavu,kdy leta s hazedlem stabilne kolem 60 a vice sekund, je pripraven jit dal .... dokazal pochopit tajemstvi duse poletuchy.Pripravku jiz ma za sebou a muze se zacit zaobirat s jakymkoli letacim aparatem.

Dle me, to neni az tak spatny zacatek, co? :wink:

Pozn. nejake promile zakladnich informaci o prskatkach viz:

http://veka1.rajce.idnes.cz/Experimenta ... _hazedla./

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 14:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Veko, Veko, a teď zpátky do reality. :wink:

Jinak řečeno, to co jsi popsal je asi ideální způsob výchovy modeláře. Ostatně na volných házedlech jsem v kroužku před 30-ti lety taky začínal.

Jenomže dneska velká část zájemců o létání s RC modely (záměrně nepíšu o modelaření), chce koupit hotový výrobek. A to takový, aby nemuseli nic lepit, maximálně jsou ochotni zapojit baterku nebo přišroubovat křídlo. Pokud má model stabilizaci, je to pro ně velké plus. Ještě větší plus by možná byl autopilot. :)

Pokud bys někomu z nich řekl, že mají nejprve začít s volným házedlem a dokonce si ho sami postavit, tak se na Tebe budou dívat dost nechápavě. Proč by měli něco stavět, když v obchodech nebo na netu je plno hotových RC modelů, které mají v popisu že pilotáž zvládne i úplný začátečník.

Jak jsem psal výše, Tvé názory nerozporuji. Ale Tvůj úhel pohledu je naprosto odlišný od toho jak se na věc dívá typický dnešní zájemce o RC polétání.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 14:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
BoBik_CZ píše:
Veko, Veko, a teď zpátky do reality. :wink:

Proč by měli něco stavět, když v obchodech nebo na netu je plno hotových RC modelů, které mají v popisu že pilotáž zvládne i úplný začátečník.




... treba by se pak zmenil i charakter diskusnich for. Nebyli by preplnovany tunami, donekonecna se opakujicich detinskych dotazu. :)

Jinak souhlas ,popsal si presne aktualni situaci, taky to tak vnimam. Tak me napadlo udelat lehkou osvetu a ukazat,ze muzou byt i jine cesty, jak se stat modelarem.
A jak jsem psal, nemam v umyslu prekopavat modelarsky prumysl, jen pomoci lidem ke schudnejsimu pochopeni funkcionality jejich hracek. Mi to dava zabrat ,ale snad to nekomu bude k uzitku :wink:


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 14:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Když už tady řešíme filozofické problémy světa (teda alespoň toho modelářského), jak to vlastně dneska je s kroužky pro děti?

Když si vzpomenu kolik času jsem jako 10-15 letý strávil stavbou letadel, tak si nějak nedokážu představit, že by to dnešní děti vystavené spoustě jiných lákadel dávaly. Myslím nějaké větší množství dětí, výjimky se určitě najdou.

Fungují vůbec dneska ještě modelářské kroužky v nějaké větší míře nebo už úplně zašly na úbytě?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 15:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
BoBik_CZ píše:
Když už tady řešíme filozofické problémy světa (teda alespoň toho modelářského), jak to vlastně dneska je s kroužky pro děti?

Když si vzpomenu kolik času jsem jako 10-15 letý strávil stavbou letadel, tak si nějak nedokážu představit, že by to dnešní děti vystavené spoustě jiných lákadel dávaly. Myslím nějaké větší množství dětí, výjimky se určitě najdou.

Fungují vůbec dneska ještě modelářské kroužky v nějaké větší míře nebo už úplně zašly na úbytě?


... plosne neposoudim, osobne materialne podporuji krouzky ve Varnsdorfu a Rumburku, byt jsem prakticky z Pardubic.

Ale, blizi se cas ( 18-19.11.2016) kdy budou verejne dostupne informace o aktualnim celorepubilkovem deni v oblasti prace s mladezi ( krouzky, kluby, domy techniky ....)

Ve Varnsdorfu se sejde skupina blaznu ,kteri praci s detmi davaji prakticky celeho cloveka. Pozvani jsou i zastupci ministerstva skolstvi, vyrobci modelariny a clenove vedeni Svazu modearu.

Az adminovi (TomasC) pristane v poste oficialni pozvanka na akci,urcite ji zde zverejni (nebo to muzu udelat i ja).

Jeste info: svaz pred casem rozjel akci Vosa :

http://www.svazmodelaru.cz/odbornosti/klem/index.html

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 16:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
BoBik_CZ píše:
Proč by měli něco stavět, když v obchodech nebo na netu je plno hotových RC modelů, které mají v popisu že pilotáž zvládne i úplný začátečník.



Možná by jich hodně odpadlo, protože už by to nebylo tak jednoduchý. :cry:

Když mluvím za sebe, připravujou se hlavně o ten nádhernej pocit, že se něco zhmotnilo pod jejich rukama a ejhle - ono to letí. Možná ne napoprvé nejlíp, ale letí. Kdo nepostavil - nepochopí :D

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.10.2016 17:01 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
... chlapi, psal jsem o stavbe jednoducheho hazedla a hlavne o vuli skusit to. Nic sloziteho ,doba realizace cca 1-2h,podle toho jak si s tim kdo vyhraje.
Dulezite je, ze pokud nestavi z predpripravenych dilu ,pak jiz musi zacit pouzivat aktivne kulate zakonceni tela. V tom okamziku jiz neni pouhy konzument ,ale zacina modelarit. A o to nam jde,ne?

Nerikejte ze spachat jednoduche prumerne vykonne prskatko muze byt neresitelny problem.... dotycny vsak jeho realizaci ziska celkem hodne dulezitych poznatku. :wink:

pozn. dokonce si drze myslim, ze stavba a provoz hazedla by hoodne prospela i uzivatelum kopter, byt to zvenci tak nevypada. 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 56  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz