Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 18:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Celeron píše:
Mě jsi neposlal, ale aspoň poradil. :mrgreen: To nevadí, už jsem si udělal jinou a právě tady za mnou kvílí. :lol: Jen kdyby ta turbína vakuovýho stolu tolik neřvala. :cry:
Jirka


Já tedy nevím, ale všem, co si mě napsali o plány mojí cnc frézky, tak jsem jim je poslal, pokud se mě někdo jenom ptal na nějakou věc, tak jsem mu odpověděl, tedy pokud jsem tu odpověď věděl, a nejenom o té frézce, jednou jsem se zmínil, že mám soustruh MAHOS 22, a že jsem na něm dělal nějaké ty úpravy, a ani jsem netušil, kolik lidí má taky ten soustruh MAHOS 22, a chce na něm taky dělat ty úpravy ( jedna z hlavních úprav, je snížení posuvu z hodnoty 0,08mm/ot. vřetene na hodnotu 0,04mm/ot.) ale to už jsem zcela mimo vlákno. Takže kdo mě napsal o plány frézky, tak je dostal :wink: Rosťa


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 21:09 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2014
Příspěvky: 76
Děkuji za typy kde koupit frézy. Začnu asi tady neb brzy bude čínský nový rok a vše tak na 3 týdny zavřou.
Stejně tak rychlosti.

Nechtěl jsem hodit granát do fóra na téma hobby (můj x-carve/shepoko, tištěná atp.) vs. ¨duralové ingoty¨ a profi věci.
Vím co od toho očekávám a jestli budu muset jet na 2x tak to taky přežiji.

Dobrý typ je jednoznačně použití střídaviny místo DeWaltu. Je to hlučné asi jako vysavač, ale drahá polovina z toho není úplně nadšená.

SW - Jejich vlastní Easel je hrůza. Nejde import dwg/dfx, musí být připojený počítač na net...
A Rhino kde si kresím většinu věcí zas neumí SVG, které akceptuje ten Easel. Fusion360 který má i CAM modul a je zdarma je na mě trochu složitý pro větší věci. Ale určitě se dá naučit alespoň pro 2.5D co umí můj stroj. A řízení pak přes Universal Gcode sender.

Odsávání (dust boot) určitě plánuji. Nemusím mít prach opravdu všude.

Možná ještě poznámku (a pokud bude zájem udělám i fotky). Mám aktualizovanou verzi, která má výrazně tužší X osu. Vůle jsou řešeny pomocí exentrických matek na pojezdech a jde to (čerstvě postavené) dotáhnout opravdu do tuha, že se se pojezdy sotva hnou. Jednou za čas je potřeba udělat údržbu:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

No vím, že mám před sebou dlouhou cestu, ale první testy co jsem dělal se mi zamlouvají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 21:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Pokud má Rhino výstup do STL a DXF, tak použij částečně volnej Estlcam. Najdeš na netu. Pokud se ti osvědčí, autor chce 50 eček. První formát je na 3D a druhý na 2,5D. Vyleze z toho gcode. Je to jednoduchý, je i česká lokace. Jinej jsem zatím nepoužil, co potřebuju, vše splňuje.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 9:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jo, taky pouzivam EstlCam (zatim 8cku). Je super ze umi hoodne prizpusobit gcode vystup takze jde pouzit prakticky pro jakykoliv stroj.

A tobe se mozna bude zamlouvat to ze umi cist svg primo, nemesis je exportovat do dxf.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 9:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jinak co se tyka 3D tak ja pouzivam Sketchup Make. Je free, export do dxf/stl jsem si pridal jako extenze (taky free) a tudiz jsem spokojen. Proti Fusion360 je to super fast.

A hlavne - ke Sketchupu existuje tato http://www.mikac.cz/sketchup-model-ucebnice.html ucebnice pro modelare takze se clovek rychle nauci kreslit letadla. Ja pouzivam sketchup pro frezku i 3D tisk takze se to da bezva kombinovat. Napr. mam SE.5 z balzy ale diru do kokpitu jsem udelal tak ze jsem na 3D tiskarne vytiskl kopito s dirou, na nej nagumickoval mokrou balzu a po zaschnuti vyrezal diru podle kopita. Takze 3D dira pro pilota je uplne dokonala. Ta trocha plastu za to stala :-D

Kdyz jsem nahral model SE.5 do Fusionu tak se to nedalo pouzit jak pomalej byl.

Tady je aktualni stav :
- svetle drevo je balza
- tmave je preklizka
- bile jsou 3D veci
* chladic na cumaku bude vytisteny z ABS, acetonovany a nasledne vzaty metalizerem do mosaze (neni to 100% maketa takze to nemusim az tak hrotit)
* v hornim levem rohu je takova bila kosticka - to je kanalek pro kulomet. Ten jsem vyfrezoval ve 3D z kosticky balzy (s hranatou frezkou a slo to uplne v klidu :-D ) a zalepil do trupu.

Kulomet je 3D tisk ale ten jsem stahnul :-)

Příloha:
WP_20161219_19_26_22_Pro.jpg
WP_20161219_19_26_22_Pro.jpg
[ 36.46 KiB | Zobrazeno 1368 krát ]


Příloha:
se5.png
se5.png
[ 769.4 KiB | Zobrazeno 1368 krát ]


_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 9:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vik_ píše:
... Dobrý typ je jednoznačně použití střídaviny místo DeWaltu. Je to hlučné asi jako vysavač, ale drahá polovina z toho není úplně nadšená....
Vřeteno jsem napotřetí udělal takto - download/file.php?id=58408&mode=view
Když projdeš tuto diskuzi tak někde uprostřed je kótovaný výkres těch dílů, motor Trunigy 4240 (nebo tak nějak okolo) 1300kV, regl něco ze šuplíku. Řídí to samodomo "servotester" spínaný koncákem na Z ose - vřeteno jde dolů, zapne se motor.
Otáčky jsem původně řídil tím servotesterem ale lepší je měnit napájecí napětí reglu - mám zdroj (ebay...) 15V/10A upravený tak že ho mohu nastavit v rozsahu cca 8-18V. Topolovku (3+3mm) řežu na cca 10V a je víc slyšet řezání dřeva než celé vřeteno.

Vik_ píše:
... Odsávání (dust boot) určitě plánuji. Nemusím mít prach opravdu všude. ...
Odsávání jsem postupně vyladil takto: viewtopic.php?f=146&t=64189&p=1321965#p1321965
Dá se to zmenšit - cyklon z kýble (fasádní barva 10-30kg), vysavač menší mokrosuchý; samotný vysavač nedoporučuji, brzy se zanese filtr. Otáčky mám řízené elektronickou regulací (GES, Ge apod.) - stačí tak 10-20% výkonu, spínáno přes relé koncákem na Z ose - vřeteno jde dolů, sepne se odsávání.

Ono vůbec je vhodné projít tuhle diskuzi, dost lidí tu má dost nápadů a řešení, z toho si vybereš co se ti líbí a co je ti technologicky dostupné.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 11:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Amper píše:
Ten jsem vyfrezoval ve 3D z kosticky balzy (s hranatou frezkou a slo to uplne v klidu :-D ) a zalepil do trupu.

Myslíš monolitem, válcovou frézou?

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 12:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
normalni zubatou frezou o prumeru 1.5 co pouzivam na balzu

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 02.01.2017 17:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
mate nekdo zkusenost s frezovanim durofolu a plexiskla ?

depron me jde uplne v pohode normalni zubatou 1.3jkou ale nevim co tydle plasty.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 02.01.2017 19:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
mate nekdo zkusenost s frezovanim durofolu a plexiskla ?

depron me jde uplne v pohode normalni zubatou 1.3jkou ale nevim co tydle plasty.

Zubatou ani nahodou. Nechal jsem se ukecat na 10mm plexi. Slo to jen hladkou 3mm, mensi tocky a na vice zaberu, myslim ze 3 ale musel bych se podivat. Asi by pomohlo chlazeni ale nebudu polevat muj drevostroj :-)
Pokusy mne staly 3 frezicky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 02.01.2017 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Zapejká se, co?

Ještě jsem si vzpoměl, co mi kdysi radil jeden výrobce vákuem vycucávaný reklamy a průhledných krytů na průmyslový svítidla. Jméno už nevím, ale jeho syn je ze Sobotky a lítal kolem roku 2006 velký motoráky za MVVS. Při obrábění namířit přímo na frézu 1-2 mm trysku s asi 5-8 barama stlačenýho vzduchu. Vyfukuje bordel a zároveň expandující vzduch intenzivně chladí matroš i frézu. Nezkoušel jsem, nemůžu sloužit nakolik to pomůže, ale vím, že expandující vzduch, pokud je vlhkej tak v místě expanze zamrzne i v létě.
Jirka


Naposledy upravil Celeron dne pon 02.01.2017 19:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 02.01.2017 19:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jojo...
Byl jsem v tom sklepě... Tak to bylo plexi 8mm, točky max. 10.000, 3 záběry, posuv jen 260mm/min, frézička 1,9mm - a to mně mate, ten průměr mám jen v zubatých... :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 02.01.2017 19:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jsem si myslel ze cim mensi frezicka tim lepsi protoze je nizsi obvodova rychlost. Mrku zda nemam neco dvoubriteho

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 02.01.2017 20:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
... cim mensi frezicka tim ...
je míň slyšet to lupnutí :mrgreen:
Neee, je tam míň místa pro třísky a než si to uvědomíš, je po ní.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 02.01.2017 20:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
na take veci treba ist na 5000 otacok, tam sa ukaze na co je Kress :- )))))))

a nie, mala freza nie je lepsia (mozno ak nemozes ist otackami dole), vecsia freza moze mat vecsi uber, je relativne ostrejsia, nemazla sa v natopenom materiali, takze ide to pekne, riesenie je este jednobrita freza, ta ma maly priemer a dovoluje vecsi uber ... samozrejme brity, nie diamantova


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz