Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 9:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.3.2013
Příspěvky: 12
A práve s tým "polymerovým elektrolytom" sa veľmi mýliš :wink: Dnešné LiPo sú niečo ako hybridy. Používajú síce polymer ako separátor, ale elektrolyt je stále tekutý alebo gélový a stále založený na lítiových soliach.

Čo sa toho napätia týka, nikde som nepísal, že je rozhodujúce pri určení typu lítiového akumulátoru. Písal som len o dvoch profiloch, ktoré má EQ3.5 naprogramované.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 11:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
v názvosloví je bordel, ale mali by sme sa držať zaužívaných fráz ako ich používajú všetci "naši" čiže na tomto fóre modelári.
A ak slovom myslíme niečo iné než je bežné, tak to nejak odlíšiť (napríklad dať po zaužívanom termíne do zátvorky poznámku ako sa správne má označovať - ak to vôbec je definované).
Podľa Wikipedie je v názvosloví bordel, napríklad preto že Lithium-ion-polymer teda tie s polymérom namiesto elektrolytu ešte stále nie sú vyvinuté a termín používajú výrobcovia na to že je článok v "pytlíku" namiesto kovu..

Navyše LiIon môže byť aj celá rodina všetkého kde sa ióny Líthia používajú na prenos náboja, takže aj LiFe a podobné chémie, sú stále členmí v rodine LiIon.
A skutočné Lithium Ion články ktoré boli 3,6V nominál a max 4,1V, sa už dlhé roky asi nikde nepoužívajú a nevyrábajú.
Ale napriek tomu nejaké Konion (Powerion) články vykazovali výrazne dlhšiu životnosť pri nabíjaní na 4,1 tak ten program v nabíjači zmysel stále má.
Skorej si myslm že je doba kedy by sa už malo dať nastaviť napätie na rôzne hodnoty, vývoj ide zúrivo dopredu a možno konečne niečo prinesie aj do praxe...
Obrázek
( obr len ilustračný z http://www.sigmaaldrich.com/technical-documents/articles/material-matters/electrode-materials-for-lithium-ion-batteries.html )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 18:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
IQLogic píše:
A práve s tým "polymerovým elektrolytom" sa veľmi mýliš :wink: Dnešné LiPo sú niečo ako hybridy. Používajú síce polymer ako separátor, ale elektrolyt je stále tekutý alebo gélový a stále založený na lítiových soliach.

Čo sa toho napätia týka, nikde som nepísal, že je rozhodujúce pri určení typu lítiového akumulátoru. Písal som len o dvoch profiloch, ktoré má EQ3.5 naprogramované.


Na stránkách SPŠ sdělovací techniky Panska 3, Praha 1 jsem našel starší (10 let) maturitní práci na téma Lithiové články.
Doporučuji přečíst stránky 18-20, i když kdo má zájem, tak se nebude nudit ani při čtení celé práce. Je to velmi populární formou popsané a i laikovi srozumitelné.
Na stránkách 18-20 se popisuje právě konstrukce a rozdíl mezi Li Ion a Li Pol.
S ohledem na stáří této práce a vývoji během této doby už některá čísla vypadají ..... "směšně", ale princip konstrukce se nezměnil.
Odkaz na maturitní práci: http://www.panska.cz/files/ukazky-praci/dgt-gst/lithiove-clanky.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 20:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Zajímavé, ale toto
Citace:
O stárnutí lithioiontových článků výrobci svorně mlčí - dokonce na ně ani
netisknou datum výroby. Důvodem je hlavní bolest tohoto řešení. Ať je používáte, nebo
ne, asi po roce citelně ztrácejí kapacitu. Kvůli vysoké reaktivnost i lithia se totiž článek
rozkládá sám od sebe a někdy už i po dvou letech může být nepoužitelný.
tak nějak neodpovídá dlouhodobým zkušenostem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 20:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jio píše:
Zajímavé, ale toto tak nějak neodpovídá dlouhodobým zkušenostem.


Ano, už jsem upozorňoval, že některá čísla (včetně životnosti) už s ohledem na dobu vzniku neodpovídají dnešní realitě.
Ale to nebyl hlavní důvod odkaz zveřejnit.
Hlavní důvod je popis konstrukce jednotlivých akumulátorů a ta se s časem nemění.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 8:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.3.2013
Příspěvky: 12
Novfra, díky za odkaz, určite si to prejdem. Každopádne sme sa kus nepochopili. Áno, Li-Pol články používajú namiesto tekutého/gélového elektrolytu suchý polymer, ale musíš si uvedomiť, že to nie je prípad "RC LiPo", resp. všetkých komerčných "LiPo" akumulátorov od mobilov, cez tablety, notebooky, ... Tie sú stále založené na báze tekutého/gélového elektrolytu. Chalanisko to má v tej práci taktiež chybne a myslel si, že ten akumulátor, ktorý tam testuje je skutočne Li-Polymer. I keď v tej dobe takéto info zrejme dostupné neboli a všetci sme boli v tom, že akú novú a bezpečnú technológiu používame.

A aby sme sa nebavili len o teórii, popýtam sa kus na prax. Nabíjate s EQ3.5 akumulátory 18650? Ak áno, nemáte s žiadne problémy?

OT
Mimochodom, za tú prácu by dnes dostal aj bakalára, ak nie inžiniera :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 9:31 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 87
Bydliště: Polná
Zdar
mám EQ 3.5 ( zakoupeno 6/2013). Doposud bez problémů, ale o víkendu jsem nabíjel starší lipolku 2S,1000 mA (1C s balancerem). Normálně skončilo nabíjení, nabíječka ukázala koncový stav 8,4 V, ale dodáno jen cca 150mA. Tak jsem připojil na balanční konektor pípák s měřením napětí a ten ukázal jen 7,96 V. Zkontroloval jsem to voltmetrem, který ukázal 8,0V. Potom jsem zkusil další dvě lipolky se stejným výsledkem, nabíječka naměřila na dvoučlánku vždy o 0,4-0,5 V víc. Vzhledem k tomu, že je to 2:1, tak bych hledal chybu u nabíječky, i když pípák beru pouze jako orientační měření bez nároku na velkou přesnost.
A teď, co je špatně a co s tím dál? Nebo se raději rozloučit s nabíječkou a pořídit jinou?
Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 12:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Fedys píše:
... nabíječka ukázala koncový stav 8,4 V, ale dodáno jen cca 150mA. Tak jsem připojil na balanční konektor pípák s měřením napětí a ten ukázal jen 7,96 V. Zkontroloval jsem to voltmetrem, který ukázal 8,0V. ...

To měření jsi zkusil i během a na konci nabíjení? Souhlasí to s údajem na nabíječce?
Při jakém proudu nabíječ vypíná?
Třeba se budeš muset rozloučit s baterkami, při protékajícím proudu se jim napětí na jejich vnitřním odporu zvedne... :?:
edit: ... což samozřejmě ukazuje na jejich vysoký vnitřní odpor...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 12:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.3.2013
Příspěvky: 12
Skôr by som začal u akumulátorov. Môžu mať vysoký vnútorný odpor a zjednodušene povedané, nie možné využiť ich pôvodnú maximálnu kapacitu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 12:52 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 87
Bydliště: Polná
U první baterky jsem měřil až po nabití. Pak jsem zkoušel i další baterie ( turnigy 950 mA a 1300 mA ZIPPY, obě 2S ) a tam jsem je kontroloval před vložením. A nabíječka i při začátku nabíjení naměřila větší napětí, než voltmetr.
Ke konci nabíječka rovná články 0,1 - 0,2 A, přesně jsem to nesledoval.
Ale ještě tedy zkusím změřit baterku při nabíjení, jak navrhuješ. Pokud přístroje měří správně, tak by mělo ukázat stejné napětí ?

To, že baterie nezvládne původní kapacitu by mě nevadilo, je dětem do autíčka, do letadla už ji stejně nedám. Ale napětí by mělo být stejné na konci nabíjení na nabíječce a potom při změření jiným měřákem. Nebo s minimálním rozdílem podle přesnosti přístroje. Rozdíl 0,4 V na dvoučlánku se mi zdá už moc.
No, zkusím večer doma ještě jednou proměřit jak navrhnul jyrry a uvidím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 12:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.3.2013
Příspěvky: 12
EQ3.5 zblbne možno práve kvôli tomu vyššiemu vnútornému odporu. Ťažko povedať, mne sa to zatiaľ nestalo avšak mám problém s nabíjaním 18650.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 18:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Fedys píše:
... napětí by mělo být stejné na konci nabíjení na nabíječce a potom při změření jiným měřákem. ...

Nee... Stejné (± pár mV když nekecá ani měřák ani nabíječka) to bude při současném měření a nabíjení. Po odpojení z nabíječky (vypnutí proudu) to vždy klesne.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 20:10 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 87
Bydliště: Polná
Tak jsem baterku změřil před nabíjením - 7,96 V. Po zapojení na nabíječku ukázala nabíječka postupně 8,3 8,56 8,2 a ustálila se na na 8,18 V. po skončení nabíjení ukazuje nabíječka 8,4 V, voltmetr 8,01 V. Vnitřní odpor 96 a 123 miliohmů ( nebo jak se to píše ). Je to baterka Carson 2S 1000mA.
Zkusil jsem i ostatní a tam jsem asi včera udělal nějakou botu při měření :? , protože dnes vše OK. Ač má ZIPPY ( 2S 1300mA) vnitřní odpor článků 122 a 119 miliohmů, tak se nabila na 8,4 V, po změření 8,36V.
takže díky jyrry, je to jak jsi psal, nabíječka je v pořádku, baterka je KO.
Že by ale nabíječku "pobláznil" u té jedné baterky velký rozdíl vnitřního odporu jednotlivých článků :?: No, to už je stejně mimo můj rozsah znalostí. Ale učím se :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 22:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.10.2012
Příspěvky: 38
ahoj, neví někdo jestli se dá v této nabíječce změnit FW aby uměla LiHV.
Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nabíječ Equilibrium 3.5 50W
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 0:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.3.2013
Příspěvky: 12
Tak to by bola aká paráda keby sa dal zmeniť FW :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz