Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 232 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: sob 07.01.2017 16:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2011
Příspěvky: 498
Bydliště: Žamberk
Přečetl jsem všechny možné diskuze a narazil jsem na pravidlo, že na ocasní trubku termického větroně by měla stačit celková gramáž 500 g/m2. Vyrobil jsem samostatný konec trupu na pokusy a vyzkouším následující:
1. 3x jednosměrka uhlík 150 g/m uvnitř, 1x a uhlík 160 g/m kepr 90° zvenku a 50 g/m sklo úplně vrchní vrstva. Od skla si slibuju lepší manipulaci s celou sestavou a jemnější povrch. To celé namotám na kopyto a omotám s přiměřeným tlakem páskou.
2. stejně jako 1., ale jen 2x UD.
Chci zjistit pevnost na ohyb, odolnost proti promáčknutí u většího průřezu za křídlem a jak celá sestava půjde motat na malý průměr 15 mm na konci trupu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 20:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
připojím svůj poznatek k závěsům. Když nebyla strhávačka, vyžebral jsem na manželce kousek PES látky. Dá se požít úplně se stejným účinkem jako strhávačka. Jen s tím rozdílem, že je k mání kdykoli, kdekoli, za směšný peníz a v jakémkoli množství. Jediné co je jako - je to, že většinou se ve vzorku nenachází rovná červená čára. Ale centrofix/centropen to nahradí hravě. Vyzkoušeno nesčetněkrát i při opravách utržených závěsů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 0:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
polyesterová látka je dost široký sortiment... nebyla by přesnější info?
jen pro ilustraci......
http://www.modnilatky.cz/vyber-z-latek/ ... filter=283
já šiju, což většina modelářů asi né, takže jsem si toho jen všimnul ..... když s tímto přijde kdokoli do prodejny látek bude za vola. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 12:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
abych řekl pravdu, tak fakt nevím. Vím jen to, že to musí být látka označena PES. On je to vlastně stejný materiál jako strhávačka, jen je tenčí. Dá se vrstvit do potřebné tloušťky. Na závěsy jde použít spoustu materiálů, ale polyesterová látka je asi nejvhodnější. Používám to i jako strhávačku na větší plochy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 12:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.7.2006
Příspěvky: 1054
Bydliště: Česká Lípa
Strhávaček ja mraky druhů a gramáží, takže se silnější a slabší bych byl opatrný. Ono celkově něco vymýšlet s látkou z galanterky, kdy to opravdu musí být 100% PES jinak to nefunguje, je myslím naprosto zbytečné. Strhávačka stojí možná míň jak ta "látka" z galanterky. http://www.havel-composites.com/shop/56 ... rderby=top A není samosebou jenom Havel.

Papíra

_________________
DJANGO - výrobce, ION, ASW 28, LF 109, ..., T14SG
www.vpmodel.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 12:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
Nejde o cenu, ale někdy ta strhávačka není k mání a 100% PES není problém koupit kdykoli. Nrtvrdil jsem, že je lepší než strhávačka origo, jen že jde nahradit. A síla...dá se vrstvit podle potřeby. Ale nikomu to přece nenutím, jen jsem to uváděl jako ověřené řešení. Nic víc, nic méně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: úte 17.01.2017 17:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Tak jsem se také pustil do stavby vakuovaných nosných ploch. Parametry modelu by měly splňovat pravidla RCEV tak si dovolím do tohoto vlákna přidat příspěvek.
Začal jsem raději výškovkou a směrovkou, abych nezničil moc materiálu. Jádra jsem vyřezal "automatickou" odporovou pilou podle šablon (ručně jsem to neriskoval). Na jádra jsem nanášel pětadvacítku sklo. Na nosníky jsem použil uhlíkový roving (výsledek funkční, ale estetika pokulhává :D ) Výškovka bude plovoucí a po začištění váží 10,28g - rozpětí 480 mm, střed 110 mm a konec 60 mm. Směrovka v zatím nezačištěném stavu váží 7,11g a má rozměry výška 300 mm, vrch 60 mm, nejširší místo 105 mm a spodek 70 mm.
Chcete-li se kouknout, zde je odkaz na rajče, ale omlouvám se za kvalitu fotek :oops:

http://jfv.rajce.idnes.cz/Vakuovani_nosnych_ploch/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: úte 17.01.2017 17:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
JFV píše:

Môžem sa spýtať na čo slúži tá bedňa?
http://jfv.rajce.idnes.cz/Vakuovani_nos ... 164743.jpg

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: úte 17.01.2017 17:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Bedna na stole posloužila jako zátěž při vložení polotovaru zpět do výřezů XPS.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: úte 17.01.2017 19:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2011
Příspěvky: 498
Bydliště: Žamberk
JFV píše:
Tak jsem se také pustil do stavby vakuovaných nosných ploch. Parametry modelu by měly splňovat pravidla RCEV tak si dovolím do tohoto vlákna přidat příspěvek.
http://jfv.rajce.idnes.cz/Vakuovani_nosnych_ploch/

Máš to pěkné, to je vlastní návrh? Obdivuji, že jsi nedával barvu. Já to měl takové flekaté, jak jsem musel ten špalík uprostřed tmelit. Tak jsem fólie radši nabarvil.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: úte 17.01.2017 21:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Děkuji za kladné hodnocení. Přiznám se, že od Tebe mě to hodně potěšilo, protože jsem hodně čerpal z Tvých zkušeností prezentovaných na tomto vláknu. Co se týká modelu, tak jsem se inspiroval modelem od prof. Marka Drely Aegea 2m, uspořádání ocasních ploch a koncepce křídla jsou stejné, ale jinak jsem se odrazil od rozměrů trupu, který jsem měl doma v depozitu :D "Vypůjčil" jsem si profily křídla a VOP, ale celkové rozměry éra i půdorys křídla a ocasních ploch jsou jiné.
No a co se týká barvy, to vyplynulo z okolností, jelikož jsem nikdy nic podobného nelaminoval (jen nějaká pouzdra na tyčkové spojky křídel), tak jsem si to nechtěl víc komplikovat. I tak jsem laminoval výškovku skoro dvě hodiny a nakonec jsem musel z časových důvodů rezignovat na celkové zakrytí balzového špalku uhlíkem. Prostě jsem to nedal. Po "vybalení" výškovky jsem vyhodnotil zjevné nedostatky a šel do směrovky. Tu jsem dal už za "pouhou" hodinu a je podle mě lépe zpracovaná i když jsem tam přidal strhávačku na pant a výztuhu z uhlíkového rovingu na náběžce spodní části.
Jak to bude vypadat s křídlem se uvidí, pokud mi to vyjde, tak bych chtěl do konce tohoto týdne nařezat jádra :D

Letu Zdar!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 7:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.7.2006
Příspěvky: 1054
Bydliště: Česká Lípa
Já myslím že na první pokusy dobré, klasický vývoj :D . Ale:

Rozhodně dej na náběžku nějaké zpevnění po celé délce. Někdo dává uhlí, někdo sklo. Já sklo.
Ty když to teď dobrousíš, tak na náběžce vlastně nic nemáš. A ještě hrozí že si brousněš až do jádra. A brousit musíš a z durofolu tam zůstane docela dost.

Já sice barvu taky moc nepoužívám (moje folie barvy nemá moc ráda), ale jinak se toho neboj, Durofol je k tomuto docela dobrý a budeš pohodlně maskovat rovingy, špalky a podobně. Myslím tím to roztřepení. To musíš buď zamaskovat barvou, nebo mít roving připraven v gelu předem. Množství barvy neřeš, váhově to pro tebe nehraje roli.

Technická: Tu trubičku do pytle máš perforovanou? Pokud ano, tak ok, pokud ne, tak špatný, končí ti mimo obrousky.
Pytel udělej jen tak velký, aby jsi měl skoro po celé ploše ubrousky a hlavně odsávacací hadičku - trubičku mezi nimi. Klidně jen v jednom rohu mezi ně a o zbytek se v tvém případě postarají ubrousky.

Všechny jádra den předem po obroušení sprchuju. Odsátí je fajn, sprcha je lepší. Dvě hodiny je pekelně moc :roll: . Hoďka taky. Vše mít předem připraveno, pak to máš za 20 min v klidu zavřené.

Ale ono ti tam ještě vyvstane věcí :-))))

Papíra

_________________
DJANGO - výrobce, ION, ASW 28, LF 109, ..., T14SG
www.vpmodel.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 9:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Díky za hodnocení a rady. K té náběžce, ono to je blbě vidět v reálu na fotce vůbec, ale na obou je pásek skla po celém obvodu, mimo odtokovku a na spodní části směrovky je navíc i pásek rovingu.
Trubička je perforovaná zhruba co pět cenťáků a ubrousky mám nad i pod ní i polotovarem.
Jádra jsem pravda jen brousil a ofoukal, měl jsem za to, že to bude stačit.
A o té přípravě rovingu pomoci gelu jsem neměl tušení. Mohu požádat v této věci o radu? Co to je zá gel?
No k otázce rychlosti mohu snad jen tolik, že mám vše připraveno, ale toto jsou mé absolutní prvotiny, asi si s tím moc hraju, byl jsem varován před nepoddajností pětadvacítky tak jsem to šudlal pomalu :-) Předpokládám, že to zlepším :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 9:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.7.2006
Příspěvky: 1054
Bydliště: Česká Lípa
Jasně že se to zlepší, neboj. :mrgreen: Jinak super, spousta věcí dořešena. Sklo na náběžce jsem neviděl, ale to je vlastně cíl, takže paráda, je tam.
Gelem je myšlena klasicky laminovací pryskyřice, ale udělat si to předem na igelitu a počkat až je to v takovém hodně gumovém stavu - geltime. Pak se to dá krásně ostříhat, nařezat, nikde nic už neleze. Je dobré na to použít tužidla s kratší dobou abys nečekal dlouho. Jasně že se časem budeš zlepšovat a zrychlovat, vychytávat a to je na tom to super. S 25g sklem je to tak, že tady se nevyplatí šetřit. Když děláš kus dva, tak to je fuk, nějak se s tím popereš, ale když toho má být víc, tak jedině a pouze s kvalitním sklem a nejenom sklem. Práce s tím je podstatně lepší, výsledek taky a lepší rychlejší práce zaplatí cenu skla jako nic.
Další pokusy už budou eňoňuňo :mrgreen:
Papíra

_________________
DJANGO - výrobce, ION, ASW 28, LF 109, ..., T14SG
www.vpmodel.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vakuovky RCEV
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 18:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Díky za radu s tím gelem, vyzkouším to hned při dalších pokusech. Nejprve dám repete s ocaskami a pak hurá na křídla :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 232 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz