Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2016 14:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dracekvo píše:
...Jestli balancer rovná články během celého nabíjení na stejné napětí nebo začne balancovat až po dosažení cílového napětí je podle mě jedno.

No, mne to neni jedno. Prubezne balancovani znatelne prodluzuje dobu nabijeni.
A pokud musi nabka sadu balancovat podezrele dlouho, je takova sada adeptem na konecne reseni...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2016 19:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
jyrry , co to je podle Tebe " podezřele dlouho " ? Nabíjím baterky s připojeným balancérem hned na počátku nabíjení a 25 minut je běžná doba u 2,6Ah baterii. LiPol třeba. Nabíjím 5ti A .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2016 20:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Standa Stuchlý píše:
jyrry , co to je podle Tebe " podezřele dlouho " ? Nabíjím baterky s připojeným balancérem hned na počátku nabíjení a 25 minut je běžná doba u 2,6Ah baterii. LiPol třeba. Nabíjím 5ti A .

A to nejdůležitější si neřekl. Balancuje Tvoje nabíječka po celou dobu nabíjení, nebo až ve stavu, kdy jeden z článků dosáhne max. napětí?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2016 20:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
tak přiznám, že nevím. Já to připojím a jdu si dělat jiné věci. Proud ( do dosažení max. nastaveného proudu) a napětí pomalu roste na všech článcích. Ale předpokládám, že počká na dosažení max. povoleného napětí na článku a začne omezovat. Tuto téměř závěrečnou část nabíjení občas sleduji, jestli některý článek nepřejíždí a jaký je mezi nimi rozdíl. Ono to myslím ani jinak nefunguje, ne? Proto je to omezovač (balancér).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2016 6:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
jyrry píše:
No, mne to neni jedno. Prubezne balancovani znatelne prodluzuje dobu nabijeni.
A pokud musi nabka sadu balancovat podezrele dlouho, je takova sada adeptem na konecne reseni...

Dovolím si upozorniť, že to môže byť vlastnosť balanceru a vôbec nemusí byť problém v sade. A mám to z pokusov nie len teoreticky.
U A123 už rozdiel nejakých 20mV v meraní článkov (t.j. nepresnosť alebo jednoducho nedokonalý dizajn merania), znamenal že LBA10 sa takmer celú dobu snaží sadu rozhodiť, a to bola testovacia sada takpovediac dokonalá, perfektne zrovnaná a bez nejakých vážnejších rozdielov vo vnútornom odpore článkov.
Jednou vetou, ak balancer zrovnáva od začiatku, je to nesprávne, a ak pritom zrovnáva na rozdiel menší než je jeho schopnosť merania (stačilo by porovnanie veičín) tak je to úplne zle.
Dá sa povedať že čas nabíjania je presne dvojnásobný - koľko času balancer niektorý(niektoré) články vybíja, toľko na záver musí vybíjať aj všetky ostatné aby cez ne pretiekol chýbajúci náboj do tých "balancovaných".

Leda že by to nabíjač predšasne ukončil, aj to je bežné - to síce znamená že nabíjanie nepredĺži, ale zase sada zostane rozhodená a každé ďalšie nabíjanie tým istým nabíjačom môže rozdiel ešte zväčšiť.

Mám aj nejaký graf:
http://www.topgun.sk/downloads/Jozo/EOS ... a123d2.gif
Prúd balanceru je fixný. Našťastie je maličký, napríklad 100mA, tak to pri nabíjaní 10A nestihne byť až tak zásadný rozdiel..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2016 11:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
novfra píše:
.... Balancuje Tvoje nabíječka po celou dobu nabíjení, nebo až ve stavu, kdy jeden z článků dosáhne max. napětí?

Mám iChargery, takže si to můžu navolit a mám za to že na všech čtyřech mám jen ve fázi CV.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2016 11:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jyrry píše:
Mám iChargery, takže si to můžu navolit a mám za to že na všech čtyřech mám jen ve fázi CV.

To je ta lepší varianta. Pokud nejsou baterky moc rozjeté, tak se skoro vlastně nic neděje.
Mám jednu sadu, 3S a asi 12-14P (ani to nevím přesně) a ta má na jednotlivých sekcích naprosto rozdílné nabíjecí i vybíjecí křivky. Prostě se během vybíjení (i nabíjení) rozjedou a na konci se zase napěťově sejdou.

Ideální stav by byl, kdyby se nabíječka chovala jako několik (podle počtu článků v sérii) samostatných nabíječek. Vlastně by nabíjela valchováním hned od začátku a až do konce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2016 14:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
novfra píše:
...
Ideální stav by byl, kdyby se nabíječka chovala jako několik (podle počtu článků v sérii) samostatných nabíječek. Vlastně by nabíjela valchováním hned od začátku a až do konce.

To jsem jeden cas zvazoval... jen je potreba vice galvanicky oddelenych zdroju, na tom jsem se zasekl a pak toho nechal, prisly na svet ty iChargery...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2016 15:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
novfra píše:
...
Ideální stav by byl, kdyby se nabíječka chovala jako několik (podle počtu článků v sérii) samostatných nabíječek. Vlastně by nabíjela valchováním hned od začátku a až do konce.

Ak berieme bežnú modelársku sadu so servisným konektorom ledva rovnakým ako servokáblik, nie je to také jednoduché - pretekajúci prúd (povedzme 10A ak nie až 20A pre 1p sadu A123/2300 ) by na odporoch tých káblikov narobil rozdiely aj 1volt, ak by nevyhoreli. Len kvoli nejakej nerovnakosti, keby sa vyskytla..
Ak má sada silové vývody aj medzi článkami, budiž.. ale načo?

Ale hlavne - aj tak nemôže byť sada skorej nabitá, ako sa dá nabiť najpomalší z jej článkov.
Takže je vo výsledku či princípe, úplný nezmysel nabíjať niektoré články rýchlejšie než iné. Stačí prispôsobiť prúd najpomalšiemu článku.
A nič viac.

Osobne si myslím, že naozaj dobrý nabíjač by mal blikať výrazne na červeno, keď počas nabíjania Lixx akéhokoľvek druhu, bolo potrebné zrovnávanie (ale že naozaj bolo potrebné), o viac ako nejaké jednotky mAh. Možno prípadne až pár desiatok mAh.
- taká potreba znamená že sa niečo deje, buď s baterkou, alebo ju niečo ničí - lebo zdravá sada to nepotrebuje...
(Leda že by to bolo po aspoň 6 mesiacoch odležania.. to ale obsluha hádam pochopí).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2017 6:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2010
Příspěvky: 583
Bydliště: Praha
Ahooj, no life maji takovou divnou nabijeci charekteristiku. Po cas nabijeni se mi balancuji ok, ale jak prichazi konec nabijeni, tak se jeden clanek vzdy rozjede.

_________________
Jeti DC-16, Futaba FX-18+modul Jeti
Swing speciál, Proxima 2, Stork 4, Mig 15, P47, Torro 900


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2017 7:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Během nabíjení se žádné z lithiových LiXX baterií nebalancují balancování probíhá od okamžiku kdy první z článků dosáhne plného napětí.

Právě kvůli drobným rozdílům mezi články se balancuje a je normální že se na konci vybíjení nebo nabíjení se články rozházejí více.
Je to dáno tím že vybíjecí charakteristika má na konci a začátku patu kde velmi strmá, a toto je prostor kde se mohou články výrazněji rozcházet.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2017 7:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2010
Příspěvky: 583
Bydliště: Praha
Tak to me se normalne balancuji behem nabijeni vsechny clanky.

_________________
Jeti DC-16, Futaba FX-18+modul Jeti
Swing speciál, Proxima 2, Stork 4, Mig 15, P47, Torro 900


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2017 8:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
michalv píše:
Tak to me se normalne balancuji behem nabijeni vsechny clanky.


A jak si to přišel?

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2017 8:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2010
Příspěvky: 583
Bydliště: Praha
Kdyz se divam na jednotlivy clanky a ze blika balancer.

_________________
Jeti DC-16, Futaba FX-18+modul Jeti
Swing speciál, Proxima 2, Stork 4, Mig 15, P47, Torro 900


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nabijení baterii LiFePO4(A123)
PříspěvekNapsal: stř 15.03.2017 8:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
michalv píše:
Ahooj, no life maji takovou divnou nabijeci charekteristiku. Po cas nabijeni se mi balancuji ok, ale jak prichazi konec nabijeni, tak se jeden clanek vzdy rozjede.

To nie je správne pomenované..
Počas nabíjania majú A123 takmer konštantné napätie po väčšinu času - rozdiel zopár milivoltov znamená aj desiatky percent kapacity.
Ale k tomu že balancer je často mimo o hodne veľa tých milivoltov, aj drobný rozdiel vo vnútornom odpore, pri prúdoch ktorými sa A123 môžu nabíjať, znamená pomerne veľké rozdiely toho napätia.
Takže počas nabíjania Ti balancer veselo rozhadzuje sadu a Ty k tomu píšeš "ok".
No a na konci sa ukáže, ako to naozaj je - jeden článok (v tomto prípade, niekedy je ich viac alebo aj všetky okrem jedného) je už nabitý a tie ostatné potrebujú všetok náboj, ktorý im blbý balancer prelial bokom.
Tak sa nabíja ďalej a balancer prelieva bokom prúd okolo toho nabitého článku - dokáže prelievať len malý a hlavne stále rovnaký prúd takže to môže trvať takmer toľko ako dovtedy trvalo celé nabíjanie.
A to za predpokladu že ten chudák už nabitý článok nie je nechaný napospas nejakému vyššiemu napätiu a ostatné nenabité..
Jedným slovom, blbý program... "chodí to krásne, ale neseje to.."


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz