Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 60  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Otázky kolem Li-Ion, LiFePo 18650
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 17:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
narazil jsem na stránky jednoho prodejce s poměrně ruznorodou nabídkou lion článku, pokud jsem se u některého nepřehlédl, maximální zatížení je vesměs 2, vyjímečně 3C.

nemáte někdo dlouhodobější zkušenosti, jak jsou na tom ty lion články se zatižitelností po již mnoha cyklech a jaká je případně životnost, pokud se maximální povolené odběry překračují?

https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz ... -ion-18650


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 18:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
pepin píše:
narazil jsem na stránky jednoho prodejce s poměrně ruznorodou nabídkou lion článku, pokud jsem se u některého nepřehlédl, maximální zatížení je vesměs 2, vyjímečně 3C.

nemáte někdo dlouhodobější zkušenosti, jak jsou na tom ty lion články se zatižitelností po již mnoha cyklech a jaká je případně životnost, pokud se maximální povolené odběry překračují?

https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz ... -ion-18650



Těžko to brát vážně. Pokud někdo vystaví na web nabíjecí proud v mAh, (opakovaně, nejedná se o překlep) nebo měření kapacity: "Udávaná kapacita skutečně souhlasí. Testováno základním testerem (E-Bay) při vybíjení přes odpor 7 ohm, t.j. proud cca 550-400mA podle napětí článku. Naměřená kapacita + - 2200mAh."
Asi by to chtělo brát vážně údaje od někoho, kdo ctí základní terminologii a postupy.
Na druhou stranu má celkem slušné ceny v tom našem malém rybníčku, tak snad jedině koupit a vyzkoušet.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 18:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ke všem značkovým akumulátorům existují datasheety přímo od výrobce. Není lepší vycházet z nich?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 19:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
JosefSvejk píše:
Ke všem značkovým akumulátorům existují datasheety přímo od výrobce. Není lepší vycházet z nich?


pro mě to tímto zpusobem tak jednoduché není, jako když prodejce lipolek napíše třeba--maximální krátkodobá zátěž 25C---předpokládám, že on tu hodnotu uvedl bo on umí ty grafy dohledat a správně -- PŘEČÍST--já si tím, co v grafu vidím uplně jistý nejsem, navíc už vubec si nejsem jistý tím, jestli ten graf výrobce bude platit i po uplynutí třeba 500-1000 cyklu, když deklaruje životnost cca 2000 cyklu.

mě na těch stránkách tohoto prodejce hlavně překvapilo, že žádný z článku nemá doporučení maximálního zatížení víc, jak 2C.

oproti tomu jiný český prodejce a výrobce baterií na kolo--vlastní vývoj ve spolupráci tuším s německými kolegy nabízí třeba pohonný lion článek o kapacitě tuším 2700ma---předpokládám, že odběr výkonnějších pohonu pro kola si přez 25A vezme uplně v pohodě a v kopci trvale, tak to mi pak mozek nebere, z jaké planety ty články do těch sad používá.


Naposledy upravil pepin dne ned 07.05.2017 19:08, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 19:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
JosefSvejk píše:
Ke všem značkovým akumulátorům existují datasheety přímo od výrobce. Není lepší vycházet z nich?


To máš pravdu, ale neřešíš tím problém "přebalených", nebo zakázkových akumulátorů. A občas se v této kategorii dají najít značkové baterky za velmi výhodnou cenu. Jak už jsem psal, koupit, vyzkoušet.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 19:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
novfra píše:

To máš pravdu, ale neřešíš tím problém "přebalených", nebo zakázkových akumulátorů.


Příloha:
IMG_0043.JPG
IMG_0043.JPG
[ 46.84 KiB | Zobrazeno 27625 krát ]



třeba u tohoto článku netuším kolik má minimální vybijecí napětí.

osobně by mi stačilo, kdyby dal trvale bez výrazného poklesu napětí cca 4A, že mu poklesne napětí při odběru 10A a víc by mi nevadilo, ale nesmí ten zvýšený odběr ten článek ničit a snižovat mu výrazně životnost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 19:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 24.8.2011
Příspěvky: 108
Bydliště: Ostrava-Dubina
Jen tak čirou náhodou, čím se chystáte ty články nabíjet?
Pokud máte nabíječku Li-On článků, není přece problém dát na nabíječku , provést několik cyklů nabití a vybití a máte jasno!
Ale pokud se chystáte nabíjet článek jinou nabíječkou, koledujete si o malér!
A dva tisíce cyklů nabití? Úžasný článek, sem s ním.
A kdyby jste se podíval na stránky prodejce, máte tam uvedeny skoro všechny TTD(takticko- technická data)
A je tam to i minimální napětí, nominální napětí i napětí maximální.

_________________
Zatím se učím a učím se pořád, ať je to cokoliv, i když penze se blíží


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 19:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
bigbenc píše:

Pokud máte nabíječku Li-On článků, není přece problém dát na nabíječku , provést několik cyklů nabití a vybití a máte jasno! .


nejdřív ale musím mít jasno, jestli ten konkrétní článek mohu vybít na 3, nebo třeba 2,7V.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 20:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
přehled použitelných článků podle Moocha
takže hovňáci a sams.růžový kvéčka
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 20:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
pepin píše:
třeba u tohoto článku netuším kolik má minimální vybijecí napětí.



Rozdíl ve vybité kapacitě mezi min. napětím 2,5V a 3V, nebo 3,2V je minimální, ale rozdíl v životnosti je větší. Prostě nevybíjet na hranici použitelnosti. Není to NiCd.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 20:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ne všechny nabíječky umí měřit, ne všechny vybíjet a už vůbec ne všechny umí dělat grafy. A přesto umí dobře nabíjet LiOn akumulátory.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 20:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
bigbenc píše:
A dva tisíce cyklů nabití? Úžasný článek, sem s ním.

Pozdě. Takové akumulátory se vyráběly kolem roku 2000. Používám je dodnes. Kapacitu mají zhruba poloviční, ale protože jsem návrh před lety předimenzoval, (místo 1P je 3P) fungují dodnes. Používané a nabíjené denně, zmapovaných mám posledních asi 1200 cyklů za 4 roky.
bigbenc píše:
A kdyby jste se podíval na stránky prodejce, máte tam uvedeny skoro všechny TTD(takticko- technická data)
A je tam to i minimální napětí, nominální napětí i napětí maximální.


Souhlasím, "skoro všechny TTD" ale nesouhlasím s tím, že vše uvedené se dá opakovaně změřit.
Osobní zkušenost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 20:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Jeti používá do svých sad Sony VTC4 a VTC5. Prodává je už několik let a určitě se najde někdo, kdo s nimi má nějaké zkušenosti. Já je mám teprve druhým rokem a těch nabíjecích a vybíjecích byklů bylo zatím jen pár, takže na nějaký obecný závěr to nestačí. Nicméně se nerozcházejí a v lodi z nich tahám cca 50A ( dvě turbíny s motory Speed 700 turbo neodym - sady 3S3P. Za cenu 149,-Kč za článek VTC5 to jde ( eshopnet.cz ).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.05.2017 23:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Bořík VTC5, I = 50 A . jyrry "Jake je na nich v tu chvili napeti?..." 50 A upravím na 45 A .
Pro 3P to bude bratru 15 A/článek. Střelím od boku.Plně nabité U(0.1 min)=3.9 V, U(10 min)=2.8 V
Pokles napětí 0.11 V / 1 min chodu. Po deseti min vybito. Dodáno cca 2.4 Ah a 8.2 Wh. U nových čl.
Úvaha pro počáteční Ri 0.040 x 15=0.6 V t=0.1 min 3.6 - 3.0 V, t=10 min (0.6 + 0.2)/15 Ri=0.053


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 0:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
novfra píše:

Rozdíl ve vybité kapacitě mezi min. napětím 2,5V a 3V, nebo 3,2V je minimální, ale rozdíl v životnosti je větší. Prostě nevybíjet na hranici použitelnosti. Není to NiCd.


z toho vybijení třeba na 2,6v osobně dobrý pocit nemám, ale at jsem měřil jak jsem měřil, pokud jsem tu lionku na fotce--tuším kapacita cca 2200ma vybijel pouze na 3 volty, víc, jak cca 1500ma jsem z ní nedostal, samozřejmě pod cca 3,2V už je opravdu ten článek hodně měkký a odebírat další A jde jen menším proudem, ale pokud jsem z ní chtěl dostat těch cca 2200ma, musel jsem vybijet výrazně pod 3 volty--tuším jsem šel na 2,7V a po odpojení články bez zátěže zase vyskočili na cca 3v.

pokud bych vypínal na 3,2V, stěží bych vysosal dvě třetiny kapacity--leda by byl odběr tak maximálně 1A

Právě váhám, jestli je vubec reálné z nějaké lionky 18650 nebo podobného typu vubec možné tu její kapacitu dostat, pokud bude ke konci proud vyšší, než právě třeba pouhé 2C,bez rizika předčasného poškození, mě to u lionek přijde, jako kdyby se ty možné sosatelné C udávané výrobcem vztahovali spíš přepočtem k ještě vysosatelné energii.
ono i lipolkám ke konci --asi při 3,5V padá výrazněji napětí při trvalejším vyšším odběru--alespon tolik moje zjištění, ovšem u lipolek, kde jde o lipol články, které už mají za sebou minimálně 100 cyklu.

kolik dá C uplně nová, pouze rozhýbaná lion--lipol mě zase až tak nezajímá.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 60  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz