Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 27.07.2017 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
No, pánové, když tu tak rozebíráte tu modrou skalici - ono to je složitější i s těmi pěti molekulami krystalové vody. To že se nazývá pentahydrát ještě neznamená, že to tak je doopravdy, nejen obchodně. On je to ve skutečnosti monohydrát síranu tetraaquaměďnatého - tedy - [Cu(H2O)4]SO4.H2O .

Teda pokud mne paměť neklame(po skoro půlstoletí) a na devítiletce mi pan učitel nelhal ..


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.07.2017 11:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
blembondo píše:
Jen taková myšlenka.Co ten metyl podchladit a pak filtrovat.V zimě by to šlo i zadarmo.
Voda tam tvoří s palivem(methanolem)roztok=směs. A ta nezamrzá. Kapaliny ostřikovač, chladič, ...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.07.2017 12:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@OrDa " monohydrát síranu tetraaquaměďnatého - tedy - [Cu(H2O)4]SO4.H2O " máš pravdu.
Pan učitel a tvá paměť jsou v souladu např. i s "wiki"
"Nejznámější zápis modré skalice je pentahydrát síranu měďnatého - CuSO4.5 H2O , ale správný zápis této
sloučeniny je [Cu(H2O)4]SO4.H2O a správný název monohydrát síranu tetraaquaměďnatého."
wiki - Disulfatomanganitany - Příbuzné sloučeniny
===Komplexní sloučeniny (Komplex.Slouč.)
Alfred Werner (švýcarský chenik), Objasnil vnitřní strukturu = geometrii Komplex.Slouč., Nobelova cena (r. 1913),
za páce o uspořádání a vazbě atomů v molekulách koordinačních sloučenin
Pentahydrát síranu měďnatého CuSO4.5 H2O (modrá skalice) lze nazvat monohydrát síranu tetraaquaměďnatého
[Cu(H2O)4]SO4.H2O a je příkladem komplexní sloučeniny s kationtem.
====HOWGH . Na úrovních vyšších než Nobelova cena nepokračuji. Nemám na to.
První a do r. 1973 jediná Nobelova cena za anorganickou chemii . Udělena za:
"návrh oktaedrické struktury komplexů přechodných kovů. Werner položil základy koordinační chemie."
r. 1913, Alfred Werner, „za práce na slučování atomů v molekulách“
Alfred Werner (12 December 1866 – 15 November 1919


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.07.2017 22:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Příloha:
liho stroj.jpg
liho stroj.jpg
[ 74.46 KiB | Zobrazeno 3038 krát ]

. . dva litry se nevyplatí . . .
koukám, jak zápasím s vložením obrázku . . ale nerez a sklo funguje . . .
No nic, jinak mi lítá skoro vše od kdysi S-2 až po jen 30 ccm v benzínu
Leon


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.07.2017 0:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Pjéékná kolona. :lol: Akorát kde s tím pracovat. V baráku bych se bál aby to nekřáplo a venku to určitě nabonzujou sousedi. Prý letos nejsou švestky ale koukal jsem dnes u lesa do kokóny (kdysi se tam pěstoval bourec morušový a moruše prý potřebovaly mirabelky jako nějakou ochranu), že mirabelky jsou úplně obalený. A podle předloňskýho výzkumu je konečný produkt téměř srovnatelný se slivovicí. No Valaši určitě budou ohrnovat nos, ale u nás se to zas tak neprožívá. :mrgreen:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.07.2017 2:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Tady na Moravě všichni pálí ve "Strach"oťíně :lol: ale že by se někdo veřejně pochlubil se svým výtvorem jsem ještě neviděl. :mrgreen: 8O :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.07.2017 6:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jano pálíš? Nepálím. Aparát máš? Tož pravda že mám. Hlásil si to? Né. Zaplatíš pokutu!
Další týden dojde Jano na komisiju, a položí na stůl pětistovku.
A to je Jano co? Za znásilnění. Ty si nekeho znásilnil? Né, ale mám na to nehlášený aparát. :?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.07.2017 11:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15

Pánové, chci Vás požádat, aby jste si přečetli úvodní odstavec mého prvního příspěvku :!:

Jelikož vlákno vzniklo rozdělením, tak jsem tam ten úvod vložil teprve teď, dodatečně. Nechci aby se změnilo na debatu o "nelegálním páleni slivovice v Čechách a na Moravě"! Jako zakladatel vlákna tyhle příspěvky budu příště považovat za OT a požádám moderátora aby je smazal.
Tak se prosím držte tématu!
Děkuji. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.07.2017 12:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ale no tak, kdyť destilujem alkohol. Copak metyl není alkohol? :mrgreen:
Ty jseš horší než Mudr Nešpor. :lol:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.07.2017 12:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
palci72 píše:
Teraz premýšľam...neoddelila by sa voda od Methylu v zime keď je -25°C???....Tento jav som spozoroval na bandaske s naftou....naftu som prelieval do 200L suda a pri konci prelievania sa mi zdalo že niečo hrklo na dne bandasky...pozrel som sa cez hrdlo a tam bol ľad....trocha ma to aj zarazilo že v nafte je toľko vody ale bol som aj na koniec rád lebo som takto oddelil vodu od nafty bez nejakých večších starostí....Nafta bola biela ako mlieko.....a tento prejav odstránenia vody sa opakoval aj pri prelievaní z 200L suda do bandasiek.....samozrejme musela biť dostatočná zima.....

Tak ale voda v nafte sa predsa nerozpúšťa :!: , alebo keď, tak len minimálne. Rozhodne nie tak ako v alkoholoch, resp. ako alkoholy vo vode (otázka pomeru a použitia).
Voda v uhľovodíkoch (benzín a nafta sú predsa len zmesi rôznych uhľovodíkov - alkánov s rôznou dĺžkou uhlíkového reťazca) sa väčšinou oddelene zhromažďuje na dne a alkány plávajú nad jej hladinou, lebo sú väčšinou ľahšie. V prípadne porovnateľnej mernej hmotnosti môže s nimi tvoriť suspenziu alebo emulziu (mliečna nafta). V mraze však voda zamrzne na pevný ľad - tým sa dá tekutý obsah zliať a od pevného oddeliť.
V prípade alkoholov sa však jedná o pravé roztoky, a takéto oddelenie je v praxi prírodným mrazom možné len pri malej koncentrácii alkoholu vo vode. Malé množstvo vody len nepatrne zvyšuje teplotu topenia akoholu, ktorá je však veľmi nízka (metanol sa topí/tuhne až pri -97°C, etanol dokonca až pri -114°C). Neviem nakoľko pár % vody túto teplotu zvýši, ale stále to bude teplota, ktorá je v amatérskych podmienkach len ťažko dosiahnuteľná. :roll: Iba ak v zime v Antarktíde. :lol: Ale tam majú vtedy výskumníci celkom iné starosti.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.07.2017 12:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Ale no tak, kdyť destilujem alkohol. Copak metyl není alkohol? :mrgreen:
Ty jseš horší než Mudr Nešpor. :lol:
Jirka

Podstata procesu je stejná, destilace, ale při debatě jde o to, abychom se drželi účelu - tedy paliva pro žhavíky. V inkriminovaných příspěvcích se to už pak točilo kolem zcela jiného účelu. :D
Jinak já osobně tu destilaci na tento účel považuji za pomalou a nebezpečnou. Když přitom vyhoříš a pojišťovna zjisti co bylo důvodem, tak si myslím, že zcela jistě odmítne plnění. :cry:
Navíc já žádnou kolonu nemám (Asi nejsem holt z Valašska :lol: ), tak mi připadalo lepší, rychlejší, jednodušší a hlavně bezpečnější odvodňovat metyl skalicí. A v tom jsem se, holt, spletl. :oops: Není líh jako líh a to co funguje pro etanol bohužel úplně všechno pro metanol neplatí. :( Analogie vlastností příbuzných prvků a sloučenin v chemii jsou, ale vždy jen do jisté míry, nelze na to spoléhat. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 30.07.2017 22:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Omlouvám se všem . . .
Jirko do Nového Bydžova děkuji za skoro morální podporu. K danému mohu říct, že jsem ochoten obětovat trochu času seniorského, anžto již Letecký Modelář někdy v roce 1953 toto řešil . . Dohledám-li, naskenuji. Ona ta moje destilace nehrozí výbuchem a ani nesmrdí . . . kape kondenzát, a jinak to je jak když vám baba zavařuje švestkovej kompot . . . .
A kvas voní mile, stejně jako mi voní spálenej metyl, benzin . . . pach smaltovaného Cuprum drátu znám a nemám jej rád . . .
Takže naprostý laik modelářský, Leon, původem hradečák žijící pár desetiletí v Kunčicích u Nechanic se vám za pokus o jisté odlehčení chemických vzorců a problémů frakčních destilací omlouvá. Doufám, že se mecenáš servru na mne přestane mračit . . .
Vzletem v Let
Olda Barvíř alias Leon


Přílohy:
Leon 16.jpg
Leon 16.jpg
[ 148.05 KiB | Zobrazeno 2883 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.07.2017 21:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Leon dodává:
. . . bylo by trapné, aby dědek zapomněl na to, co slíbil a tak si snad napravil reputaci u moderátorů a mecenášů servru . .
Takže si dovoluji přiložit řešení problému z roku 1953 . . .

A pozdrav Vzletem v Let !! nesouvisí se starými časy . . . Mám se líp, zkuste mi věřit . .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.07.2017 21:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
zase error . .
pokus č.2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.07.2017 21:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
. . opus tři . . .
pédéef mi nějak nejde vložit . . .škoda . . .
škoda, možná Úřad pro . . .dohlédání . . .nejde mi ta stránka vložit . .Asi je chyba ve mně . . blbejch 1,5 MB
OK , jsem stár . . .
Tož chasníci buďte, létejte a lepte !!

Leon
PS - má- li někdo zájem o ony staré zkušenosti našich modelářských předchůdců, tak není problém, pošlu obratem
po dotazu na oldbar@seznam.cz a v předmětu dejte - metyl nepijem . . . :-)
OB alias Leon


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot] a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz