Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 116 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 21:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak a je to tady. Výškovka:
Stabilizace výškovky vypadá že bude účinná, nastavil jsem jí hodně ostrou. Slibuju si d toho, že se to už nebude tak samovolně zvedat do vzduchu. Leda když mu dovolím výškovkou (je řiditelná rádiem), takže když už lety, tak kontrolované. Kdybych přidělal náznak křídel, vsadím se že by to docela roztomile lítalo :lol:
Příloha:
Vyskovka_01.JPG
Vyskovka_01.JPG
[ 95.71 KiB | Zobrazeno 2373 krát ]


Příloha:
Vyskovka_02.JPG
Vyskovka_02.JPG
[ 92.99 KiB | Zobrazeno 2373 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 22.11.2017 17:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Takže pánové, dneska jsem se neudržel a byl jsem Airboat s výškovkou projet na trávě. Je to masoooo!!!
Jezdí to dá se říci dokonale. Rychlost být už větší nemůže, jsem na hranici s motorem, vrtulí i baterkou. Baterka je po jízdě středně teplá, regl a motor horké (motor po druhé baterce smrdí spáleninou ( :( ), s o něco menší vrtulí to jezdí znatelně pomaleji, větší by to upekla. Pro vyšší rychlost bych musel použít větší stoupání vrtule, větší motor a větší baterku. Ale takto to už stačí, plný plyn dávám málokdy, už tak je to adrenalin.

Jízdní vlastnosti:
SUPEEEEER!!!
Jezdí to krásně rovně (stabilizace), a už se to nevznáší samovolně špičkou vzhůru do vzduchu při velkých rychlostech. Výjimečně to ještě vyletělo, ale už ne tak drasticky vzhůru, spíš to letí chvíli 10 cm nad povrchem. Přitom jsem jezdil na nerovné louce s krtinci a ošklivými drny, ustojí to vše.
Zatáčky: Krásné, s lehkým smykem, jako když driftuje auto.
Nejvíce mě překvapilo toto: Když ve velké rychlosti příliš utáhnu zatáčku, dříve se to převracelo na vnější stranu, tak teď se to nakloní ke středu zatáčky (???!!!) jako motorka, tedy obráceně než by tomu velela odstředivá síla. To nechápu, ale je to perfektní. Jedině že tomu nějakým způsobem pomohla ta stabilizovaná výškovka?
Zabrždění k noze vypadá jako když přijede po kluzišti rozjívený synáček na bruslích a zabrzdí schválně u tatínka aby ho ohodil sněhem. Prostě to přijede bokem (dá se to nacvičit a uřídit).
Vyjezdil jsem dvě baterky, v úplné euforii :D Škoda že jsem neměl sebou kameramana, ale natočíme něco v nejbližší době (možná v pátek).
Prozatím tady je video jak maká ta stabilizace směrovky a výškovky:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 22.11.2017 20:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
A co tam máš vlastně za motor?

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 22.11.2017 20:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Turnigy 2836-1000, se 4mm hřídelí. On je docela v diskusích chválený jako velmi podařený, skoro mi bylůo líto ho tm dát, asi se tam odrasuje. Dneska na poli smrděla spálenina široko daleko, vždycky po jízdě jsem ho nechal chvilku točit "na volnoběh", aby se chudák rychle ochladil. Divím se že se mi neodmagnetovaly magnety (tuším že vydrží max. 80°C). Asi bylo horké jen vinutí a tím "volnoběhem" jsem možná zajistil, že se teplo nepřeneslo až na rotor a tím na magnety.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 22.11.2017 21:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Tak to mi nic neříká já tam mám nějaký emax tuším 1100kv a 10x5 vrtuli

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 22.11.2017 22:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jo, hrubým odhadem to je taky OK, já mám 1000 kV, vrtuli 9x4,5 trojlist. Ta moje trojlistá vrtule odpovídá cca dvojlistu 10x4,5.

Ty máš maličko vyšší kV, a i maličko větší stoupání vrtule, takže u tebe bych odhadoval, že to pojede o něco rychleji než mě. Ovšem za cenu většího proudu...
Ale podle mě máš o jeden stupeň menší motor (já mám 2836, to jsou vnější rozměry motoru průměr 28, délka 36mm.
Jestli tedy máš menší motor, 3s baterku, a "silnější" vrtuli (a ještě ke všemu vyšší kV), nehoří ti motor?
Kámoš má se stejnou vrtulí jako já (ten trojlist) motor 2830/1030kV a hoří mu tak, že se o něj po jízdě spálí.

To teplo je teď asi můj největší problém... Kdybych měl o něco větší motor, tak ho tam dám. kV bych asui zanechal nebo max. 1200 kV. Baterka má toho už tak plný brejle. Ale pak už by to bylo ultranukleárně dokonalý :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 22.11.2017 23:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
právě že vůbec ne mám tam tohle:
https://www.peckamodel.cz/produkt/rc-modely-a-prislusenstvi/elektromotory-a-prislusenstvi/brushless-stridave-elektromotory/pro-letadla/gt2215-09-elektromotor-gt-2215-09
ESC: 30A
A baterku 2200mAh 35C

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: stř 22.11.2017 23:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Občas když jezdím plnej delší dobu tak se zahřejvá ale pořád se na něm dá udržet prst esc a baterka nejsou teplý vůbec

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: čtv 23.11.2017 17:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak to nechápu, jak to že se ti to nehřeje? Podle mě máme podobný zatížení pohonné jednotky, já bych měl mít spíš slabší.
Zkusím rekapitulovat (mojí 3-listou vrtuli pro porovnání uvedu jako 2-listý ekvivalent, motory dle vnějších rozměrů):

Šnek Woita
Baterka 3s 2200 3s 2200
Motor velikost 28x33 28x36
Motor kV 1180 1000
Vrtule 10x5 10x4,5 (ve skutečnosti 3-list 9x4,5)
ESC 30A 40A (asi???)

Na první pohled tvoje pohonná jednotka by měla být rychlejší a s vyšším příkonem. Mě z toho vychází, že by moje uspořádání mělo být rozhodně chladnější než tvoje. Jak to že se ti to nehřeje, a já to málem upeču???

Kámoš má podobné vybavení, ale motor tvé velikosti (28x33) s kV=930 a hřeje se mu to taky hrozně - až do smradu spáleniny.

Je to pro mě fakt záhada. Zkusím to hodit do E-calcu, ale ten počítá s letadlem, tohle naše ježdění na trávě jsou daleko drastičtější podmínky pro pohonnou jednotku.

Jedině mě napadá, že bych měl vozítko daleko těžší nežli ty, ale nemyslím si. Moje má 847g, mohl bys tvoje zvážit? nebo kdyby moje drhlo, ale to určitě ne, je to zezdola hladké a jezdí to lehce.
A nebo jezdím po horším terénu a tím pádem s větším odporem? Naše cvičná louka je hodně hrbolatá, žádný anglický trávníček to tedy není...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: čtv 23.11.2017 21:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Woita Jízdní odpor při "klouzání" přímo úměrný: koeficientu tření a přítlaku=(váha - nadlehčení)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: pát 24.11.2017 21:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Tak já mám 860g myslím ale že se mi to víc nadlehčuje má to větší plochu a je to celkově hladší (to xps + izolepa)
A taky mám určitě rovnější plochu testuju to většinou na zahradě, i když jednou jsem byl u ovcí na pasvině a rozdíly nic moc.

Jinak fakt nevim, ale abych zase nekecal tak třeba když vyjedu odhadem 0,7baterky na plnej je to teplý ale vždy se to dá udržet v ruce a do minuty je to zas studený.

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: sob 25.11.2017 15:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ten motor samotný je po jízdě jen teplý, ale zkus ho chytit ne za tělo (rotor), ale za tělo na té straně, kde vychází hřídel (tedy za ten kousek statoru). Tam to budeš mít taky horký.
Včera jsem chtěl natočit slíbené video, ale jen jsem vyjel, nadskočilo to na krtinci tak že se to převrátilo a zlomil jsem vrtuli. Mám ty trojlisty z poměrně křehkého materiálu. Dneska jsem koupil daleko měkčí a pružnější 3-list 9x5", takže budu mít s tebou v podstatě stejnou vrtuli (odpovídá ~ 10x5 dvoulistu).

Před tím pokusem o filmování jsem musel vyměnit regl, z toho původního se začal valit dým hned po rozjezdu. Asi se upekl při těch minulých jízdách - a taky je možné, že byl načnutý už dříve a proto se ta moje soustava tolik hřála. Takže uvidím teď při nejbližší jízdě, možná už to tolik žhavit nebude. Teď jsem tam dal nový regl Dualsky XC-45L.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2017 20:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak záhada hořícího motoru je asi vyřešena... Já i kámoš jsme osadili stejné regly, byly z vraku Hexakoptery, který jsem kdysi koupil. Asi nejsou vhodné pro běžné motory (nebo nejsou vhodné na nic), oběma se nám motory hřály tak jak jsem popisoval. Já jsem pak vyměnil regl za Dualskyho 45A (jak jsem psal výše), dneska jsem to projel. Dal jsem i silnější vrtuli 3list 9x5, ale nejezdilo to na ní lépe, spíš hůře. Pak jsem vrátil původní 3 list 9x4,5 a bylo to lepší. Takže vrtuli už mám asi odladěnou... Motor byl studený (venku byla zima). Sneslo by to možná vyšší kV, rychlost by pak byla asi vyšší. I takhle se mi to ale při rychlejší jízdě zvedá do vzduchu, budu muset natrimovat výškovku nebo dopředu dát nějaký spojler, který by to držel trochu při zemi:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2017 21:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Woita Je to parádní divočina.Podstatné mi přijdou ty trubkovité "lyžiny".Byla zapojena SMĚROVÁ STABILIZACE?
Je TAM OPRAVDU STABILIZACE VÝŠKOVKY? (Asi je na let? Kopance od povrchu jsou nejspíš příliš OSTRÉ-RYCHLÉ.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Airboat/vznášedlo - závody
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2017 21:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Stabilizace směrovky i výškovky byla zapnutá, ale popravdě dneska se to chovalo dost divoce, jako by stabilizace nebyla dost účinná. Minule to bylo daleko hodnější, užíval jsem si kroužení zatáček jako na carvingových lyžích. Dneska jsem buď vybral hodně nerovný terén, nebo jsem měl slabou stabilizaci (mám jí na tahovém poťáku, kdoví jestli byla naplno). To mám kvůli testování, ale zjistil jsem že čím silnější, tím lépe. Nechám jí natvrdo naplno, aby se mi nestávalo že nechám poťák napůl.
Výškovka není pro létání, ale stabilizuje to odskakování nohoru a měla by zabránit tomu vzlétnutí (minule zabraňovala, dneska jako by to nebylo dost ůčinné - viz výše ten poťák???)

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 116 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz