Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 07.04.2018 20:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
Zdravím,chlapi.
Min. tejden jsem zalétnul Solia s pohonem: motor Satria DYS BMA2814-8 (3536-8) /taková pseudokopie Turnigy/ + regl SUNRISE ICE (YEP) 40A SBEC- 5A AIR/HELI + AKU Gens ACE LiPo - 3S 2200mAh 11,1V 3S1P 25C .
Zálet vpoho,jen jsem při posledním přistání (s už vytrimovaným érem)byl krapet „dlouhej“ a musel Solia krapet přizemnit … Žádná rána. Při záletu jsem konstatoval,že jsem nejspíš blbě naprogramoval brzdu-vrtule se při letu bez plynu stále protáčela. Řešil jsem až doma,na stole. Bez karty,vysílačem. Při 3. pokusu jsem to vzdal a řekl si,že koupím kartu,když už jsem hluchej a tónové kombinace nestíhám… Odložím/zapnutý/ vysílač,že odpojím AKU. Najednou dým z mot. prostoru – než jsem stačil baterku odpojit shořelo vinutí motoru. A regl taky-BEC fungoval,výstup na motor ne. Údajně nejspíš odešly výkonové/či výkonnstní?-vím já?/ tranzistory… Při koupi nového motoru mi bylo řečeno,že tohle někdy regl i kvalitní,nejen „hobby“ /jen při programování??/ může udělat- pustí proud tam,kam nemá…Fáze „proti sobě“,laicky řečeno. Tak nevím – setkali jste se s tím někdo?
To víte – nerad bych umřel blbej,byť nejsem žádnej "dráteník",natož elektronik... :D S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 07.04.2018 22:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
uvedený názor mi připadá jako blbost. Spíš po ráně při přistání povolilo vinutí v motoru a udělalo mezizávitový zkrat. Pak stačilo i malé drcnutí na stole a motor sebou vzal i regulátor. Čili, přesně naopak.
Nebo se v regulátoru uvolnila kulička cínu a bylo vymalováno. Těch možností je více, ale špatným naprogramováním to určitě nebylo.
Co vlastně programuješ: Brzdu, druh baterie, minimální napětí baterie pokud nezapneš zrovna automatiku, časování motoru a směr otáčení, teplotu regulátoru a možná ještě pár dalších blbin, ale nic, co by mělo zničit motor při nevhodném naprogramování. Ani špatné načasování Ti nezničí motor, který je v klidu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.04.2018 22:55 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Souhlas. nedovedu si představit, že by programování (snad kromě nastavení ms pro rozběh) motor roztočilo, natož vyřídilo. Pořádně rázné položení vysílače, páka se pohne a motor "rozběhne".

Omylem jsem si jednou přepnul špatný letový režim, když byl větroň na zemi a regulátor jsem uviděl svítit skrz laminátový trup. Ale motor to přežil.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.04.2018 23:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
Díky za echo,chlapi.
Takže upřesnění:
-při přistání to fakt žádná rana nebyla – Solius zkrátka nechtěl na zem/prý to dělají,potvory-„přízemní efekt“/,tak jsem jej zkrátka lehounce potlačil. Nedosedl „na bod“,šel čenichem v úhlu cca 8 stupňů do měkké louky. Ani se nezašmoural,lišák. :) A po tomto přistání ještě jednou bez trublu letěl. Chybně jsem napsal poslední,mělo to být předposlední…

-programována byla jen brzda dle návodu: žádná,měkká,tvrdá. Snažil jsem se o tu tvrdou,protože při čtení návodu jsem dospěl k názoru,že v zákl. nastavení je „měkká“,tudíž jsem to před záletem neřešil. Časování jsem rozhodně neřešil/bo nevím,o co jde/,aku si regl detekoval automaticky.
Co se „rázného“ odložení Tx týká: Nehrozí – svého snu z mládí,vysílače Graupner,si považuju a jednám s ním jako se štěňátkem… :D :D
Po rozebrání motoru jsem zjistil utržené a natavené 2-3 vodiče z vinutí cívek. Těžko ovšem určit, zda jde o následek či příčinu…
Ať už byla chyba v motoru či reglu ,podstatné a důležité je,že tedy podle vás těžko mohlo jít o chybu při programování-je tak? Nerad totiž přicházím o těžce vydřené chechtáky vlastní blbostí,buhehe! :mrgreen:
S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.04.2018 0:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
pokud si našel utržené vodiče v motoru, bylo to nejspíš to, co Ti odpravilo regulátor. Klidně mohlo jít o výrobní vadu. Některé motory jsou tak mizerně udělané, že se při otáčení trhají cívky. Na motoru se většinou nevyplatí šetřit. Jak se říká, levné maso psi žerou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.04.2018 1:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
cit.: "Jak se říká, levné maso psi žerou." No,jak pravíš,náčelníku... a navíc se ani nepoblijou,lumpové! Pravím já - a fotodokumentaci na vyžádání dodám,checht!.
Faktem ostává,že nejsem modelář ani tak dokonalý,ani tak movitý,ani tak nadšený abych kupoval špičkové věci. Takže se holt musím smířit s tím,že "Laceny-dvakrát placeny!", jak říkáme my,Hanáci. Šlo mi hlavně o to,jestli a příp. co jsem mohl zkur...t já. Potěšilo mě,že krom "levného" nákupu nic...
Na druhou stranu,když jsem kupoval nový motor do mod. "Radian" /shořel,protože jsem coby vyjašený začátečník nechal po přistání "daleko od nohy" knipl plynu v poloze "full"/ tak jsem koupil za drahý groš cosi originál,od výrobce modelu,co lze ve stejné,ne-li lepší kvalitě/výkonu sehnat ani ne za polovic... Jó,školný je drahý v tý škole života... :D ! S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.04.2018 8:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
pravidlo číslo 1 . Nikdy nevěřit výrobci a prodejci. prodají vše, čeho se nejde zbavit. Výrobci modelu bych věřil pouze model, ne, jeho doplňky, jako třeba motor, nebo regulátor. To by musel být sakra výrobce, ale na takového ani já love nemám. Lepší je, si dvakrát ověřit, co mi kdo nabízí, nebo doporučuje. Na to je tady právě diskuze.
Zablokovaný motor pod plným plynem = totálka.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.04.2018 21:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2018
Příspěvky: 346
Bydliště: Opava ČR
Obrázky: 5
Zdravim panove, nechci zakladat nove vlakno, proto se zeptam tady.
Je mozne, ze si novy regulator nerozumi se setovym motorem? Mam od E-Flite hurricane, koupil jsem novy regulator Hobbywing Flyfun 60A V5 a pri pridavani plynu, motor se nezacne tocit, ale jako by se hadaji faze. Dela to hodne zvlastni zvuky. Motor se roztoci az pri prekroceni nejakych 30% plynoveho kniplu.
Diky za rady :)

_________________
John Deere 9620RX Väderstad Spirit ST600s Krampe Halfpipe HP20 Amazone UX5200
FrSky Tandem X20PRO


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.04.2018 7:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Roman_rc.pilot píše:
Je mozne, ze si novy regulator nerozumi se setovym motorem? Mam od E-Flite hurricane, koupil jsem novy regulator Hobbywing Flyfun 60A V5 a pri pridavani plynu, motor se nezacne tocit, ale jako by se hadaji faze. Dela to hodne zvlastni zvuky. Motor se roztoci az pri prekroceni nejakych 30% plynoveho kniplu.


Muzes zkusit upravit casovani a rychlost rozbehu ale to je asi tak to jedine. Jinak se klidne muze stat ze regulator si s nekterym motorem nerozumi ale vetsinou jsem to videl jen na specialnich motorech (treba na MPX FunCopter heline je takova silena placka aby utahla rotor bez vrtule a s tou si byl schopny poradit jen Spin. 2 dalsi regulatory se nechytali) a to bych v Hurricanu od E-Flite moc necekal

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.04.2018 7:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Roman_rc.pilot píše:
... pri pridavani plynu, motor se nezacne tocit, ale jako by se hadaji faze. Dela to hodne zvlastni zvuky. Motor se roztoci az pri prekroceni nejakych 30% plynoveho kniplu.

Pozor na to.
Môže sa to skončiť aj požiarom.
Mám s tým svoje skúsenosti: http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... -plamenoch

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.04.2018 20:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2004
Příspěvky: 501
Bydliště: Olomouc
TomasC píše:
Souhlas. nedovedu si představit, že by programování (snad kromě nastavení ms pro rozběh) motor roztočilo, natož vyřídilo. Pořádně rázné položení vysílače, páka se pohne a motor "rozběhne".

Omylem jsem si jednou přepnul špatný letový režim, když byl větroň na zemi a regulátor jsem uviděl svítit skrz laminátový trup. Ale motor to přežil.


pověsím z dovolením na Tebe.
moje zkušenost:
při programování regulátoru nekolika značek s různými motory se mi několikrát stalo za dobu co mi jich rukama prošlo několik stovek tyto důsledky:
přehřátí regulátoru a jeho odstavení na teplotu,po schládnutí opět funkce,
přehřátí regulátoru a jeho následné nevratné poškození ,
přehřátí motoru až do poškození vinutí ,a následné destrukci jak motoru tak regulátoru.

je potřeba si uvědomit že programování je stav kdy vinutí i regulátor jsou vystaveny procesu kdy dochází díky obvyklému pípnutí k jisté proudové zátěži kterou jak který motor či regulátor hůře či lépe snáší,záleží na mnoha okolnostech.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.04.2018 7:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.9.2008
Příspěvky: 608
bida píše:
programování je stav kdy vinutí i regulátor jsou vystaveny procesu kdy dochází díky obvyklému pípnutí k jisté proudové zátěži kterou jak který motor či regulátor hůře či lépe snáší,záleží na mnoha okolnostech.

To myslíš vážne, alebo je to aprílový test?
Chcem veriť tomu, že to druhé.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.04.2018 3:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
No-že by pípání...?? S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.04.2018 5:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
bida píše:
... programování je stav kdy vinutí i regulátor jsou vystaveny procesu kdy dochází díky obvyklému pípnutí k jisté proudové zátěži ...

Aleši, můžeš to nějak konkretizovat? Docela mně to zaujalo, nečekal jsem že by pár pípnutí mohlo nějak uškodit.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz