Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: sob 14.04.2018 9:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
@skybreaker: Pěkný. Takhle nějak mi to lítá v simulátoru na těch svazích co tam mají. Teď to ještě převést do reality.

Včera jsem to byl zase vyzkoušet, vítr byl dost nárazový, neslo to hůř než za slabšího stabilního větru. Půl hodiny letu na dvě minuty zapnutého motoru Sky Surfera (asi nula bodů, co už).

Zkusil jsem cvičně vyříznout výškovku podle obrázku z vlákna o Fusion glideru:

Obrázek

a potáhnout laminovací fólií. Vypadá to dost pevně i bez karbonové výztuhy. Teda dost pevně na to, aby se to nezlomilo proudem vzduchu. Dost pevně na přistání o zem možná ne :-). 3mm XPS, rozpětí 28 cm, střední hloubka cca 9.5 cm, 7.1 g. Chtěl bych postavit kluzák cca 1200 mm rozpětí s mad stab a zatím mi to vychází okolo 200 g. Uvidíme.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: sob 14.04.2018 12:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.4.2008
Příspěvky: 613
LV píše:
Nemodelarci. To viem celkom isto.


V meke mame detstvo za sebou, tu sa robi vyvoj 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: sob 14.04.2018 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
stanco1 píše:
K tomu disingu by som povedal, ze sa to strasne precenuje, pred par rokmi tu bol flame kde sa riesilo, ze pepin chcel skusit lietat deesko s nejakym poletovadlom a opozicia dobre ze ho neukrizovala, ze na to potrebuje nevyhnutne super duper uhlikovy ingot specialne na to urceny inak sa mu to rozsype...bla bla bla.


DS je určitě mimo rámec tohoto vlákna, nic méně když už tady bylo zmíněno mé odhodlání prubnout to i s obyč nekompozitovým modelem,prubnul jsem to s obyč modelem a je tam ohromný problém proletět s klasickým obyč větroněm střihem větru, zkoušel jsem to s upraveným easygliderem--easyglider pouze trup a výškovka, křídla polyš vakuovaná--rozpětí cca 2,6m, zkoušel jsem to za mírného větru, šlo to, ale při výletu nad hranu kopce to dostalo vždy neskutečnou pecku--což jsem nakonec zhodnotil jako nic víc, než pokus o rozebrání letadla a vyprdnul jsem se na to.

pak jsem to ještě zkoušel s malou kompozitovou maketkou salto, s tou to už bylo v poho, bohužel jsem ji postupně tlačil v pruletech ke svahu tak blízko, až jsem ji do toho svahu dotlačil na doraz :lol:

DS bych tady opravdu neřešil,kolega ho létá vcelku cíleně a není to ani o tom, že to chce kompozitové ero--skleněný kompozit taky nestíhá, takže uhlík, no a nakonec když už uhlík, zase nestíhají serva a převody---co tak finančně odhaduji, DS nelze na jistotu létat s erem pod 50K.

mraky kluku od nás létali DS na Rané i s obyč kompozity, vždy to končilo tím, že ho rozebrali na sračky--křídlo se rozflatrovalo, otevřela náběžka a křídlo bouchlo.

co se ale týče těch mixu na svahu, jednoznačně funguje mix v zatáčce od svahu přitažená výškovka-křidélka --klapky dolu chce to ale ladit při nuzných podmínkách, nic méně noičemu ten mich neublíží a spíš pomuže i bez nějakého složitého doladování--což začátečník stejně nezvládne a po pravdě--když jsem vyrazil na svah a ono nakonec houby fouká, žádněj mix mi vítr nepřivolá.

tím se dostávám ovšem k dalšímu problému svahování--jsem na svahu a ono jako na potvoru vubec nefouká, občas jen nějaký termický závan---no to jsem ale rád, že jsem nedal na ty debily, co mi tvrdili, že svahový větron nesmí mít motor, jaká to pohoda, když si mohu občas vrknot---zvlášt právě třeba na Rané, když to přestane nosit--- u svahu najednou skrumáž vyhnívajících padáčkářu, ale já mohu pod motorem mimo hoblování svahu počkat až všichni popadají a pak sednout v klidu taky---nebo v nejhoršim odlétat co mám v baterkách a bo dnes je to nakonec na prd, zabalit a vyrazit domu.

já mám na Raný bydlík, jde mi v podstatě o prd, ale když to není na jistotu, beru ero s vrtulí.

ohledně přistávání na svahu---pokud nemá ero klapky, které jdou dolu vyklopit do 90 stupnu, je to proti větru problém a ero nesedne, pokud to ale svah umožnuje--je čistý bez keřu, funguje klasická metoda ero rozjet rychle po větru proti svahu--opravdu rychle --podrovnat a kopírovat nahoru svah--tak ve výšce metr, pul metru a čekat až vytratí rychlost a připlácne se samo k zemi.

ohromná výhoda--tam kde sedne hned zustane, nikam nedoklouzává.

kdo létá svah, tak ale opravovat ruzné šrámy bude, tomu se vyhnou nedá


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: ned 15.04.2018 18:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak dneska to docela pěkně neslo, na hodinu a tři čtvrtě letu asi tři a půl minuty motoru, přičemž většina z toho motoru bylo, když jsem chtěl pustit k řízení dítě, a chtěl jsem být dost vysoko, abych případně stihl přepnout na sebe.

Ještě jsem dělal pokusy se stabilizací, vypadá to, že za určitých podmínek použití stabilizace líp využije vzestupný proud, protože bez stabilizace ty poryvy s letadlem tak jako kvedlají, jakoby letadlo chtělo plavat kraula :-). A to samozřejmě nemám šanci rukama uřídit do roviny. No a tím se zbytečně ztrácí výška. Na druhou stranu jsem zjistil, že stabilizace o dost zhoršuje čitelnost "vzduchu", protože i stoupavý proud se snaží vyrovnat. Tak možná zkusím ubrat zisk na výškovce, jestli to pomůže. Ale většinu letu jsem odlítal bez stabilizace, abych se to co nejvíc naučil.

No ale přistání je furt loterie. Nechtěl jsem jít daleko do pole, tak jsem zkoušel přistát napříč větru podél cesty. Držet se podél cesty mi šlo, ale jak zároveň ztratit výšku a nezískat rychlost, to jsem nezjistil. Tak jsem to na druhý průlet připlácl k zemi i na větší rychlosti, co už.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 19:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Nejlíp se mi sedalo do "kopce" po větru,model se tak pěkně připlácl na svah na nepodebíral jej vítr.
Ideál je sednout v závětří za hranou, takové místo nemám v okolí.
Tedy mám ale požaduje východní vítr.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 20:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
To ale musí být adrenalin, ne? Tady ten svah není moc dlouhý a nahoře končí pásem stromů a křovin podél cesty. No a po větru se to rozjede docela rychle, a bude to loterie, jestli to stihne spadnout dřív, než to přistane v křovinách (což už se mi taky stalo).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 21:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Chce to zaletět si dost daleko před a pod sebe aby éro po větru muselo stoupat, tím vytratí kinetickou energii. Nalétával jsem zespoda z boku, ne kolmo na svah, spíš v takové široké stoupavé zatáčce. Dá se to nacvičit, nemusí se hned přistát.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 6:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
jyrry píše:
Nalétával jsem zespoda z boku, ne kolmo na svah, spíš v takové široké stoupavé zatáčce. Dá se to nacvičit, nemusí se hned přistát.

Taky takto sedám. http://www.kolmanl.info/?show=SHOW_TXT&alias=VL_NASVAHU_PRIST_PS

Ze začátku je v tom hodně psychologie. Většinou je průběh začátečnického létání takový, že když to nosí, a je to většinou, když je vítr silnější než při létání na rovině, je člověk nadšený, že se konečně udrží a jak to super lítá a létá a léta až je unavený a chce sednout. A spěchá, protože toho má plné kecky. Nalétne jednou, proletí moc vysoko a rychle nad terénem, proletí podruhé, potřetí, pořád blbě a potom to přibije hlava nehlava na rychlosti nebo na blbém místě. V tom spěchu a nervozitě prostě nezaletí dost daleko od a pod místo přistání. Když se připravím, že po určité době, kdy jsem psychicky čerstvý, začnu zkoušet sedat, dá se postupným snižováním náletu přijít na to, jak daleko a hluboko musím.


Naposledy upravil Libor dne stř 18.04.2018 6:31, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 6:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
YenyaKas píše:
To ale musí být adrenalin, ne?
Ano, je. Proto je dobré k pokusům o přistání přistoupit včas, dokud není ze samotného létání adrenalinu příliš. A je dobré vyzkoušet si v klidu různé strategie přistání. Protože když na "svém" svahu budu mít vypilované přistání zboku zdola a přijedu na kopec, kde to nejde uplatnit, budu se učit něco nového v blbých podmínkách. Tak je dobré nacvičit si přistání přímo proti kopci v domácích podmínkách a při létání třeba z úzké sjezdovky to uplatnit..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník na svahu
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 6:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
YenyaKas píše:
Držet se podél cesty mi šlo, ale jak zároveň ztratit výšku a nezískat rychlost, to jsem nezjistil. Tak jsem to na druhý průlet připlácl k zemi i na větší rychlosti, co už.
Kdybys na to přistání koukal jako další člověk, třeba kdyby sis ho natočil, zjistil bys, že to s tou rychlostí není takové horké. Natlačené letadlo sice letí proti větru nebo šikmo proti větru rychle, ty za kniply cítíš tu rychlost natlačeného letadla, ale vůči zemi ta rychlost taková není. takže letadlo připlácnuté k zemi netrpí.

Má to jiné nebezpečí. Letadlo nedosedne, vítr ho přizvedne a letadlo udělá třeba hvězdu. Zase v tom je kus psychologie. V určité výšce se člověk musí rozhodnout a dotlačit to nekompromisně až na zem.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz