Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 20:01 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Zdravím, povedlo se mi utopit vysílač v rybníku, zajížděl jsem novou loďku a na kamenitém břehu mi ujela noha, z ruky vypadl vysílač a jak narazil na zem vypadly v vysílače baterie a potom sklouzl po šikmém břehu do vody. Naštěstí do vody spadl už bez napětí, takže nemohlo dojít ke zkratům. Po vylovení a usušení a kontrole plošných spojů vypadá dobře, nechám ho ještě nějaký čas asi tak týden vysychat, aby vyschly i potenciometry, ale největší starost mi dělá zaletovaná a zakrytovaná deska vf. obvodu, protože v těch krytech jsou dírky kudy se dostane voda dovnitř, ale nemam tušení jaké může voda napáchat škody v mikrovlném systému. Nevíte někdo co s tím dělat? Děkuji za postřehy a rady


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 20:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Asi bych to propláchl lihem, a pak na par dní naložil do rýže. Do suchý nevařený rýže. Rýže je lačná po vodě a bere i vzdušnou vlhkost.
U displeje a VF modulu je ve hvězdách zda to přežily zbytek to asi přežije.
Po oživení rozhodně udělej test dosahu, nemusí být jak si byl zvyklí ale na krátko může fungovat na to bych dal bacha!

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 20:13 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Polít lihem. Ten vlhkost vytáhne. Ve vyhledávání toho najdeš víc

A ač je pozdě, tak když jsem byl na prvním závodě s lodí, tak mi přesně tohle říkali. Vysílač se nechává na břehu a tak aby se na něj nešláplo. Asi v tom nejsi sám.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 20:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jediná správná možnost je vykoupat (ne natřít, ale skutečně vykoupat = ponořit) v IZOPROPYLALKOHOLU, pak vysušit a je to hotové.
Izopropyl do sebe absorbuje vodu, a když ho vyleješ, tak i s tou vodou. Pak se líh ochotně vypaří, na rozdíl od vody, která pod tím plechovým krytem zůstane navěky a bude žrát a žrát.... až něco sežere. To samé i v těch poťákách.
Tím Izopropylem se takto zachraňují např. utopené mobily.
Ten Izák není nic levného, cca 150,- / litr, ale vysílačku jinak nezachráníš. A neměl bys otálet, než započne koroze.

Tak hodně úspěchů s vysušováním! Máš docela štěstí, teď budou teplé slunečné dny, sluníčko ti pomůže.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 20:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jo, k vode chodim jedine s izo ve spreji. Pro prvni pomoc - krome toho ze izo vaze vodu tak ji vytlacuje. Ma mensi molekuly nez voda takze se dostane treba pod soucastky atd... kde voda rada zustava a hlavne tam zanese bordel (soli, mineraly)

Izo to dostane pryc ale mam obavu zda pro ten vysilac uz neni pozde. Resp. cim driv tim lepe

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 20:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
btw : dcerce jsem pomoci izo ve spreji opravil mp3 walkmana - hodila ho do kapsy k bombonu a ten lepivej hajzl se dostal uplne vsude. Melo to jedinou nevyhodu - tlacitka byla resena jako membranova kdy byl prohly plisek drzeny koleckem kaptonu. Bohuzel izo vzalo s bombonem aj to lepidlo :-( Jeste ze mam Kapton pasku k 3D tiskarne :-) Prelepil jsem a vyrizeno, prehravac slape jak z praku

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 16:48 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 5.4.2011
Příspěvky: 109
Bydliště: Jindřichův Hradec, ČR
Amper píše:
j Ma mensi molekuly nez voda takze se dostane treba pod soucastky atd... kde voda rada zustava a hlavne tam zanese bordel (soli, mineraly)


Ahoj, dovolím si upravit a doplnit drobnou nepřesnost. Isopropanol má molekuly výrazně větší než voda.
Ale škvíry mezi součástkami jsou ještě o 3-5 řádů větší, než molekuly vody nebo isopropanolu a tak velikost molekul nehraje roli. To co pomáhá je to že isopropanol má daleko menší povrchové napětí než voda a tak snadněji vteče téměř kamkoliv, případnou vodu absorbuje (tento roztok vody s isopropanolem má také nižší povrchové napětí než voda) a když je ho dostatek tak i s absorbovanou vodou vyteče ven. Zbytek isopropanolu se odpaří, aniž by způsoboval korozi nebo zkratování čehokoliv. To zkratování souvisí s tvorbou vodivých roztoků buď ze špinavé vody, nebo z korozních produktů spoje. V isopropanolu se běžné soli totiž nerozpouští.

Pozn: Osobně bych byl opatrný při namočení do hodně špinavé (=zasolené) vody - isopropanol by soli mohl vysrážet na plošném spoji. Proto někdy ještě používám před isopropanolem destilovanou vodu.

Jirka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: čtv 19.04.2018 10:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
aha, dik za info. Netusim kde jsem to vzal ze ma mensi molekuly ale ziju v tom uz dlouho :-) Clovek se furt uci...

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: čtv 19.04.2018 10:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Vždy ma zaujímalo, prečo väčšinou čierne skrinky po havárií ukladajú do nádoby s vodou, ale už je mi to trochu jasné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: pát 20.04.2018 15:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Nehodilo by se pro "vodníky" preventivně něco jako "nanoprotech"? Údajně to funguje až zázračně.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Utopený vysílač Spektrum DX5e
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 12:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Ahoj, děkuji za rady, na ten iso-propanol jsem úplně zapomněl, původně jsem to chtěl koupat v methanolu, ale ten iso-propanol je mnohem lepší není tak agresivní a lépe váže vodu. Dnes jsem to sestavil a vyzkoušel a zatím to funguje.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz