Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 17:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Vidím, ale nevím jestli to vadí nebo ne pro letové vlastnosti. Zatím nemám s modely tolik zkušeností, tak se ptám.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 19:35 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2011
Příspěvky: 87
Ahoj.
V případě, že něco špatně slepím a spoj je přístupný, použiji pilku (ZONA 35-550 - jemná široká 42zubů/palec). Samozřejmě na plošně slepené díly to není, ale díly slepené na tupo lze odříznout od sebe zkrze to lepidlo.
I když jsou díly slepené epoxidem.
Většinou ani nejde poznat, že jsem to řezal.
JH


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: úte 17.04.2018 19:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
protože nedodržíš tvar profilu, který by v ideálním případě měl odpovídat výpočtu, na letové vlastnosti to mít vliv bude. Jak závažný se většinou dozvíš, až když éro s takovým křídlem vypustíš do vzduchu a ve finále to ani nemusí být tak hrozné, jak to vypadá. Mě osobně by se to ale nelíbilo a předělal by jsem to.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 8:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Je to situace podobná tomu, jakoby mírnĕ vyklopil křídélka nebo klapky nahoru. Výraznĕ se tím zmĕní vlastnosti profilu, klesne součinitel vztlaku Cy a asi trochu i odporu Cx, taky klesne klopný moment. V případĕ motoráku bych to asi za katastrofu nepovažoval, ale pokud je to vĕtroň, tak rozhodnĕ předĕlal. :P
I když já bych to předĕlal určitě už jen kvůli tomu, že by se mi to nelíbilo. :mrgreen:
Ale důležitý je i ůčel modelu. :roll: Pokud se bude jednat o cvičný "otloukánek", tak je na místĕ otázka, zda to má cenu opravovat, když ten stejnĕ asi brzo skončí jako kopa třísek na poli. :lol: Ale pokud to bude polomaketa nebo historik, tak je debata zbytečná - taková vĕc, i kdyby letovým vlastnostem nakonec vůbec nevadila, by prostĕ bila do očí. :(

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 10:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jak už jsem psal, tak nemám tolik zkušeností a tedy spíše ta vaše odpověď s otloukánkem na poli je správná. Navíc můj první větší model dělám hrozně dlouho, ale i tak tam mám hodně chyb. Ale řídím se pořekadlem: chybama se člověk učí. Tak to raději opravím. I kdyby to třeba nemělo na letové vlastnosti takový vliv, do určité míry jsem detailista a nelíbí se mi to taky. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 12:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Při stavbe prvních modelů je dobré mít někoho zkušeného po ruce a přímo na místě s nim konzultovat základní věci ohledně technologie stavby. Můžeš mít pročteno desítky knížek, ale i tak je 1000-krát lepší, když Ti to někdo ukáže přímo v reálu, jak se to dělá. :wink:
Ano, chybama se člověk učí, ale pokud se učí na vlastních chybách tak to stojí hodně času a peněz. :( Navíc přicházejí zbytečná zklamání z neúspěchů :cry: , co pak často mnohé odradí. A stejné je to i s výukou řízení modelů.
A to vše říkám z vlastní zkušenosti, když jsem v žáckých letech začínal jako samouk a zabil spoustu času lepením něčeho, co jsem pak nakonec rozlámal (někdy i ze vzteku, že to nelétalo). Pak jsem se dostal do party starších, kteří mi hodně poradili, nasál jsem vědomosti jako houba a pak už jsem najednou byl ve zcela jiném levelu a mohl i samostatně pokračovat, dokonce upravovat existující konstrukce, nebo i navrhovat vlastní modely. :)
Ale simulátory a lítáni na kabelu učitel-žák tehdy ještě nebyly, takže s výukou řízení jsem si stejně musel tehdy (70.-80. léta) poradit více-méně sám (to bylo třísek, ohýnků a i slz :cry:). V tomto ohledu je to dnes mnohem, mnohem lepší. :D Navíc existuji EPP-otloukánky-houbolety, které přežijí lecos. :roll:
Takže vždy je lepší pod dobrým vedením se učičit na cizích chybách než na vlastních. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 14:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak pár zkušených modelářů kolem mám, ale s některými se vidím jen jednou za čas a za druhé je mi blbé je otravovat s každou prkotinou. Do model. kroužku nechodím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 15:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
každá disperze změkne acetonem nebo podobným rozpouštědlem natolik že se chová jako guma potom stačí pomalu a jemně spoj vyviklat pokud je to možné nebo to do acetonu naložit na déle a vše pak jemně rozebrat, chová se to jako by spoj byl jen těsně zasunutý a neslepený.
aceton lze nahradit C6000 ale i odlakovačem na nehty, funguje i toluen a jeho směsi co se dají koupit bez povolení ouřadů je ale důležitá trpělivost .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozlepení disperzního lepidla
PříspěvekNapsal: stř 18.04.2018 16:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Mám ředidlo C6000 tak to vyzkouším, jinak destrukce. :oops:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz