Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: ned 13.05.2018 18:58 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.11.2014
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha
Mám dotaz na lodičkáře. Od Ježíška jsem dostal hračku, RC loď https://www.mojerc.cz/rc-lod-ft009_p87444, kterou jsem tuto neděli konečně vyzkoušel, protože na lítání docela dost foukalo. Všechno proběhlo OK, jezdí to celkem svižně, ovládání bez problémů, takže spokojenost. Jen se trochu podivuju nad tím, že do pravé zatáčky se otočí téměř na pětníku, do levé už to tak horký není. Je to normální jev a nebo ne? Může to být tím, že podobně jako u letadla, kde proud zvířeného vzduchu od vrtule ovlivňuje směrovku a proto bývá motor vyosený, by to u lodě (lodního šroubu) mělo být stejně? A nebo je spíš něco špatně v nastavení kormidla?

_________________
Létám dobře, létám rád :-)


Naposledy upravil abegin dne pon 14.05.2018 7:43, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 7:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Něco najdeš tady: "Turns slightly sharper right than left but at least no stress on servo and servo mounting"
FT009 Turning problem
- Osobně bych zkusil změnit směr rotace šroubu (otočit lodní šroub a prohodit přívody k motoru).
- Když pak bude na pětníku točit ty levé, tak tuhle vlastnost nebudou mít čluny s protiběžnými L a R šrouby.
- Myslím, že některé podobné RC čluny nemají list kormidla v středu proudu(ose) šroubu, ale mírně bokem.
- Taky by mne zajímalo jak to je u větších brushless: FT012 1:10, 45 km/h a FT011 1:8, 55 km/h


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 9:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
guchar píše:
- Osobně bych zkusil změnit směr rotace šroubu (otočit lodní šroub a prohodit přívody k motoru).


Nebude mu pak náhodou couvat? Musel by mít šroub s obráceným stoupáním.
Podle mě to dělá kombinace úzkého trupu a šroubu s velkým stoupáním. Zkus radši zvětšit na kormidle krok na levou stranu a zmenšit pravou jak to ukazuje na tom videu. Nejsnáz asi mechanicky, přesazením páky na servu - stejně jako děláš diferenciaci u křidýlek na letadle.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 13:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jakub37 "A. změnit směr rotace šroubu (A1.otočit lodní šroub a A2.prohodit přívody k motoru)"
Kroky A. nutno udělat takto A1. otočím = vyměním L za R (nebo obráceně), A2. otočím rotaci motoru(hřídele)
= Šroub se točí obráceně než dřív, ale proud vody jde vzad a člun vpřed, jako předtím(pro výchyl. plyn vpřed)
*) To původní znění byl "zkrat". Když s maticí udělám "čelem vzad" její závit (levý nebo pravý) se nezmění.
Obrácená diferenciace výchylek kormidla asi ovlivní funkci "návrat dnem dolů" z polohy "dnem nahoru"(převržení)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 14:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
je to uplně normální vlastnost pokud nemáš 2 protiběžné šrouby , skutečné rychlostní čluny také jezdí spíše do stále stejných zatáček asi jako emerický závoďáky na okruzích.
Reakční moment lodní vrtule je podobný jako u letecké ta je sice větší ale v řidším mediu....... nic neřeš a raduj se z rychláčku..... pokud chceš jezdit s opravdovým modelem musíš trošku investovat prácia vybrat stavebnici která je alespon polomaketou skutečného 2 šroubu nebo jít cestou nižších rychlostí a postavit model zcela jiné koncepce. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 14:53 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.11.2014
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha
ufon13 píše:
je to uplně normální vlastnost pokud nemáš 2 protiběžné šrouby, reakční moment lodní vrtule je podobný jako u letecké ta je sice větší ale v řidším mediu...

Dík za informaci, která potvrzuje můj předpoklad, že to bude asi normální jev. Možná zkusím nastavit jinak páku serva (jak tu bylo zmíněno), aby se to trochu srovnalo a nebo se na to vykašlu a nechám to být. Mám to jen na hraní a relax, o závodění zatím neuvažuju. :-(

_________________
Létám dobře, létám rád :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 16:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
guchar píše:
Obrácená diferenciace výchylek kormidla asi ovlivní funkci "návrat dnem dolů" z polohy "dnem nahoru"(převržení)


Nějak jsem nepochopil, co tím myslíš. Co má společnýho zvětšená výchylka kormidla na jednu (levou) stranu s tím, že mám převrženou loď. To znamená, že je kormidlo ve vzduchu a můžu s ním kroutit jak chci, ale zpátky mi to loď neobrátí. Jedině by jsi uvažoval o jeho účinnosti v proudu vzduchu od šroubu, ale to asi nemyslíš vážně.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 15:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jakub37 Střelil jsem kozla. Budu si znovu muset projít popis, kde jsou čidla STOP MOTORU. Určitě na dně.
A další pár vzadu na palubě. Člun tedy "ví" zda je na vodě břichem vzhůru, nebo na suchu, pak zablokuje motor.
--
Postup pro "vrátit zpět z polohy na zádech" "NA BŘICHO" říkal ("(Self-)righting function"))
"if fliped over - get zero throtlle - get full throtlle and - flips back on to its right position" . Některá demo odchylně
= když se (člun) převrátí - (stáhnu plyn až na zpátečku) - prudce dáme plný plyn - a člun se obrátí dnem dolů -
Vrtule (akce) jízda vpřed se točí vlevo CCW (pohled zezadu) == (reakce) člun na plný vpřed, tedy vpravo CW.
- Podíl kormidla u FT009 u této akce bude nulový. Jinak to mohou mít typy, co umí flip (eskymáka) za jízdy.
---
zatáčení vpravo je svižnější než vlevo 13:09
turn to the right is sharper then turn to left becase torque (moment)
z polohy na zádech, otočení zpět dnem dolů 15:20
I want try to get it upside down
A přece se točí. A to (dle řečeného) dokonce doprava CW.
https://www.mojerc.cz/images/stories/virtuemart/product/87444/10158.jpg


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009- /FT007/FT008
PříspěvekNapsal: pát 18.05.2018 5:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
K FT009 RC loď FT009 existuji varianty s 2S1P 700 mAh 1:16 a TX 2.4 GHz, 6xAA -- nebo 1:18 TX 27 MHz, 9V 6F22
FT007 2.4 GHz
FT008, 1:18 ?, 14 km/h, 27 MHz
FT008 27 MHz
- MÁTE S NIMI NĚKDO ZKUŠENOST?
(Rozdíl rychlosti 007: 45 km/h, daný motor. 540 a LiPo 1500 mAh v někdy nemusí vadit)(008 mot. 180, 700mAh)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sped boat FT009
PříspěvekNapsal: ned 27.05.2018 14:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Upravená FT009
Ft009 550 21t 14v titan motor 3s 2200 & 42mm prop
- Při zpátečce zajede zádí šikmo pod vodu, plným VPŘED vyletí šikmo vzhůru z vody jak raketa


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz