Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 19:17 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.5.2018
Příspěvky: 25
Předem se omlouvám za dotaz, který tu mnohokrát byl, ale nenašel jsem úplně uspokojivou odpověď. Respektive často je odpověď stará a zmiňované komponenty už jsou nedostupné.

Rozhodl jsem se postavit si drona na rekreační FPV létání v krajině a amatérské filmování. Beru to jako první dron, kde bych si chtěl vyzkoušet zda to bude mne a děti bavit stavět. Pak když tak budu zlepšovat. Cílem není úplně tak dron samotný, ale i stavění a ladění s dětmi. Jsem zkušený bastlíř různých arduino robotků a jiných bazmeků, ale potřebuji se zorientovat v těch miliónech komponent pro RC létání ;-)

Po přečtení řady návodů mám aktuálně mam celkem ustálenou představu o rizeni, motoru. Chci použít Naze32, k tomu GPS, k tomu arduino sonar senzor pro přistávání a příslušné ESC a motory.

Kde mám zmatek jsou oba potřebné vysílače resp. přijímače. Pro řízení (plus telemetrii) a pro přenos obrazu. Ale chtěl bych aby v otevřené krajině na přímou viditelnost dron dokázal spolehlivě letět co nejdál. Z toho co jsem načetl, bych očekával, že půjde udělat 1,5 až 2km max.

Dokázal by mi někdo poradit konkrétní ověření kombinace RX, TX a antén pro výše uvedené použití?
- řízení + telemetrie (asi 2.4Ghz systém?)
- FPV (asi 5.8GHz systém?)

Taktéž by mne zajímal názor a tento headset, zda jej někdo nemá:
https://hobbyking.com/en_us/quanum-cycl ... oggle.html

Rámcově vycházím z tohoto návodu: http://instructables.com/id/How-ToLong- ... uadcopter/
Ale tam právě je celá sekce spojení hodně odfláklá.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 19:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
prostudoval jsi si Doplnek.X a dalsi informace k legalnimu letani s copterama ? Protoze pokud budes letat tak jak popisujes tak je budes pravdepodobne porusovat.

Jinak k tomu co pises vidim jeden zasadni problem - deska Naze32 je urcena primarne pro zavodni letani a vetsina stroju nema GPS a uz vubec ne sonar. S GPS umi pracovat rozumne pouze iNAV firmware a ten neni uplne jednoduche nastavit. Predpokladam ze Naze32 myslis nejlevnejsi desky, pravdepodobne s procesorem tridy F1 coz je dost problem. Pokud vubec o tom chces uvazovat tak bych nebral nic jineho nez alespon F4 class.

O jake velikosti stroje uvazujes, co tam chces povesit za naklad (viz "amaterske filmovani") a kolik mas ramcove rozpocet ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 20:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2007
Příspěvky: 517
Bydliště: Brno
No tuhle zastaralou desku urco ne, chce to minimalne F3 nebo F4 procesor, ty maji baro uz na desce, hlavne to chce hodne Uartu (firma Matek ma MATEK F405 CTR s 5ti uartamaa MPU6000). Co se tyka kompasu tak je lepsi GPS modul s integrovanym kompasem kompas je vetsinou na nejakem stozarku (10cm) takze kompas neovlivnuji silove kabely.

_________________
To vyhnije, a kdyz ne tak na to hodime SPcko(s.re pere)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 20:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
a neni lepsi pro filmovaci klidnou kopteru pouzit radeji nazu ? da se dnes koupit za 3 stovky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 20:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.5.2018
Příspěvky: 25
Díky za reakci.

add. legislativa
Prostudoval. Já mám dokonce piloťák na paraglidy, takže legislativu kolem lítání celkem znám.

Je mi jasné, že s létání s brýlemi je za hranou, ale beru to tak, že kde není žalobce není soudce. Tedy si musím dát 10x majzla aby se nic nestalo.
Létat chci vysloveně mimo města vesnice a nechci na tom mít žádný vysílač v nepovoleném pásmu. Je jasné, že se asi nevejdu do 25mW 5.8GHz, ale zase to beru tak mírně vyšší výkon a kvalitní anténa je asi tak to co hledám. Proto jsem se ptal na kombinace.

add. technika
Chci prostě řídící jednotku co podporuje CleanFlight/BetaFlight. Z různých zdrojů jsem získal dojem, ze Naze32 je podporovana Cleanflight a tedy k němu dokážu externí sonar a externí GPS připojit. Něco jako:
Obrázek

Ale děkuji za doporučení F4, mrknu na to.

Filmování nemyslím zrcadlovku, ale spíš GoPročko. Rozpočet jsem tak nějak počítal 20tis.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 21:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.5.2018
Příspěvky: 25
vitahavlicek píše:
a neni lepsi pro filmovaci klidnou kopteru pouzit radeji nazu ? da se dnes koupit za 3 stovky


Naza se mi líbila. Vadí mi jenom jejich iPhone orientace. Ty různé appky atd nejsou na android a mám pocit, že bez apple to bude poloviční. Proto inklinuji o otevřenému a více programovatelnému systému.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 21:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
nevsiml jsem si zadne iphone orientace u nazy
predpokladam rizeni klasickou modelarskou rc soupravou
ale vy uz asi mate vybrano a potrebujete to spis potvrdit


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 22:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.5.2018
Příspěvky: 25
vitahavlicek píše:
nevsiml jsem si zadne iphone orientace u nazy
predpokladam rizeni klasickou modelarskou rc soupravou
ale vy uz asi mate vybrano a potrebujete to spis potvrdit


Ne to vůbec ne. Možná jsem to trochu blbě napsal. Naopak vybírám a hledám.

Nicméně když jsem se díval na Naza, tak mimo jiné propagují jako super v7hodu GroundStation. A ta je jen pro iOS. https://www.dronetrest.com/t/using-andr ... l-naza/571
Někde jsem zahlédl, že pro PC to kvůli sporům s Google nějak ukončují.

To samé aplikace pro nastavení. Opět jen iOS. Sice není mým hlavním zájmem používat dron stylem GroundStation, ale i tak mi přijde škoda mít tak pěknou funkci a nemoci ji využívat, bez koupi iPhone ;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 5:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2009
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha 9 Kyje
Obrázky: 0
Odkud jsi? Pokud z Prahy, můžeme se potkat, rád ti vše vysvětlím, prošel jsem si touto cestou také, ale realita je úplně někde jinde...

_________________
Moje stroje http://galerie.rcserver.cz/index.php?sum=341
www.rctomas.webnode.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 6:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Myslim ze to co chces by mnohem lepe zastal Pixhawk (staci aj klon https://www.banggood.com/Pixhawk-PX4-2_ ... rehouse=CN ). Pokud chces neco natocit tak stejne skoncis na tom ze budes resit gimbal, pokud chces letet dal tak skoncis na tom ze budes potrebovat LR telemetrii atd.... ono to sice jde poresit i s iNAVem (coz je CleanFlight/Betaflight s upravou pro podobne stroje) ale neni to uplne bezne, pouziva to mene lidi a je i mensi podpora ze strany fw.


Asi te to prekvapi ale presto ze mam vsechny svoje stroje stavene a hafo z nich i na vlastnich ramech tak pro podobny ucel bych proste koupil DJI Mavic (funguje i s androidim telefonem) a s detma postavil spis neco co vydrzi aby jsi jim to mohl pujcit - bud zakladni X210 na BF desce pro FPV letani a nebo EPP StepOne pro letani s letadlem.

Pokud se o to budes pokouset sam tak pocitej s tim ze rozpocet casem urcite prekrocis (ono to po par dilech sem, novym vtx tam, par motorech tady jde dost rychle :-D ) a schopnosti stroje jako je Mavic nedosahnes (je tak brutalne optimalizovany ze amatersky postaveny stroj s podobnyma vlastnostma neni vubec easy vec)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 6:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jo a na Mavica je ted dobra doba - dost lidi si porizuje Air a myslim ze by nebyl problem najit slusneho Mavica nekde na baziku. Za usetrene prachy koupis FPV racing copteru se 4mm uhlikovym ramem se slusne sirokejma ramenama (X210 atd...)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 6:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2009
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha 9 Kyje
Obrázky: 0
on nechce Racing koptéru....

_________________
Moje stroje http://galerie.rcserver.cz/index.php?sum=341
www.rctomas.webnode.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 6:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jiste ze nechce. Chce long range stroj ale s ridici jednotky pro racing copteru. Coz je imho neoptimalni. Nerikam ze to nejde ale pokud nekdo dela LR stroj na BF deskach tak pouzije maximalne 7" vrtule a pevnou montaz kamery protoze ocekava ze behem toho LR letu nepoleti jen tam a zpet.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 7:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
TomasTR píše:
on nechce Racing koptéru....


Přesto Amper radí dobře - na nějaké to FPV blbnutí něco na styl race koptéry, která je snadno opravitelná, a dá se s ní opravdu vyblbnout, na točení a focení Mavica - ten prostě funguje. Když si vzpomenu na dobu před pár lety, kdy se to neustále řešily yello, vyvážení vrtulí, vibrace, pády, úlety, zisky regulátorů,... tak nakonec skoro všichni buď s koptérama na focení přestali úplně, nebo přešli k hotovým produktům - phantom, spark, mavic, povětšinou DJI. Ti akčnější skončili u FPV koptér. Ono totiž navrhnout a vyladit dobrou fotokoptéru na úrovni Mavica bude ve výsledku dražší, než pořídit hotové řešení.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 7:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2009
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha 9 Kyje
Obrázky: 0
ano, tomu rozumím, tohle je přesně moje cesta, "zaspal jsem dobu" kdy byl první rozmach DJI např. Phantom, takže vloni jsem pořídil rám F450 s Nazou M lite, jenže chtěl jsem víc, takže jsem to prodal a pořídil Tarot 650, Naza M V2, tříosý gimbal, 4k kameru, troje baterie 6s, komplet FPV na 800mHz, ale právě v dnešní době Maviců, jsem pochopil, že to prostě nestačí. Vše jsem prodal, a koupil Mavica Pro Platinum Combo, za cca 25t v zahraničí, mám ho tedy 14 dní, ale přátelé, to je teprve to pravé polítání za účelem filmu a foto.
Mám také FPV racing koptéru, protože mě hrozně baví stavba, oživení atd.
U Mavica bohužel odpadá klasická modelařina, je to prostě komerční stroj a při nějakém problému půjde do servisu. Dlouho mě to dalo se přesvědčit, vnitřně jsem to takto nechtěl, ale teď vůbec nelituji.
První video zde https://www.youtube.com/watch?v=QgeR4xuxSOg&t=16s

_________________
Moje stroje http://galerie.rcserver.cz/index.php?sum=341
www.rctomas.webnode.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz