Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: sob 02.06.2018 22:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes se mi po 32 letech rozsypal startér, co jsem si kdysi vyrobil z Mabušáka, co se objevil v modelářskejch prodejnách někdy v polovině 80-tých let minulýho století. Startér má kovovou planetovou převodovku z mechanický kalkulačky a díky tomu obrovskej krouťák. Dokázal kvůli ní nahodit žhavíky do 20 ccm a dokonce trucující Roto 35 ccm. Výkonově má značně navrch než běžný dnešní startéry, proto bych ho chtěl udržet v chodu.
Kámoš mi tvrdí, že to je Mabuschi 550. Není tady nějakej pamětník, co si pamatuje na jaký napětí ty motory tenkrát byly a jaký měly otáčky?
Motor jsem rozpertloval a zjistil, že praskla planžeta jednoho uhlíku přesně v proseknutým okýnku pro uhlík. Uhlík na dobrý planžetě je o 1/2 delší než na tý zlomený. Komutátor je takovej černej kropenatej poprskanej, vůbec není projetej na čistou měď. To není jak spravit, motor musí být jinej.
Jenže jakej? Koukal jsem na Jino.cz, má tam MIG 600 7,2V, MIG 600 8,4V. Ty jsou asi stejně velký jako ten můj. Akorát nevím, do kterýho jít napěťově a otáčkama. Napajení je motocyklový startovací olovo 12V/18Ah.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: sob 02.06.2018 22:33 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Soustružit diamantem komutátor nebo prostě nějaký motor koupit a testovat. Koupil bych po konzultaci nějakou MEGU, zavolej tam poradí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: sob 02.06.2018 22:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
TomasC píše:
Soustružit diamantem komutátor.

To jsem nějak nepobral. :oops: Psal jsem, že je prasklá planžeta jednoho uhlíku a tu neopravím, tudíž novej motor.
A propo, soustružení diamantem? Soustruh mám léta, dělal jsem na něm spoustu skopičin ale tohle neznám, nechtěls napsat vidiovým plátkem?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: sob 02.06.2018 23:21 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Celeron píše:
Komutátor je takovej černej kropenatej poprskanej, vůbec není projetej na čistou měď. To není jak spravit, motor musí být jinej.
V dobách stejnosměrných výkonných modelářských motorů se soustružili komutátory. Buď jsi si přípravek koupil, nebo ti to na závodech někdo udělal. Možná to nebyl diamant, ale říkalo se to.

Chvilku jsem hledal video na Youtube, ale asi je to opravdu dávno.. :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: sob 02.06.2018 23:23 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
A motor bych vybral něco na klidně na 7,2V. 12V to zvládne.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: ned 03.06.2018 3:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Celeron starý "Mabušák" snad Mabuchi 550. Co je napsáno na víku? Průměr? Délka? Jinak
Doktor, 15.08.2009 (Znakové písmo neumím, změnu na AJ jsem v www(dot)mabuchi neviděl)
parametry elektromotorů
Takže Speed 600 7.2 V (4.8 až 9.6 V) a taky MIG 600 12 V (lodní),
u Mega motor řada Igarashi, (SP3657-050FC-3P)
Různé varianty Speed 600 viz tabulka
http://www.mo-na-ko.net/ruzne-SPEED.htm
Pokud vyhoví rozměry bral bych Speed 650 BB Race, 9,6 V


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: ned 03.06.2018 6:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Elektromotory takovýchto rozměrů bývají i v některých neznačkových akuvrtačkách, autokompresorech apod. Tyhle už většinou mívají i vnitřní ventilátorek, který rotor chladí. U klasických elektromotorků z obchodu řady 500 a 600 ventilátory nejsou, jen pokud to je nějaká speciální řada turbo apod.
Tak jestli chcete trošku ušetřit, zkuste si někde sehnat nějakou vyřazenou akuvrtačku nebo plastový kompresorek a máte vyhráno. Navíc je v akuvrtačkách i planetová převodovka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: ned 03.06.2018 11:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
guchar píše:
@Celeron starý "Mabušák" snad Mabuchi 550. Co je napsáno na víku? Průměr? Délka?

Není na něm napsáno lautr nic. K přečtení je jen vyražený Made in Hon-Kong. Za ty léta pokovení plechovky dost zoxidovaný.
Zkoušel jsem, jestli si tu nějakej pamětník nevzpomene, co to tenkrát bylo. Dovezli jeden typ třístovky a tenhle co mám, tak jsem to víc nespecifikoval.
Takže rozměry:
Průměr plechovky 35,5mm s magnetickou výztuhou 37 mm. Délka plechovky (největší průměr bez přírub obou ložisek a vývodů) 57 mm.
Vevnitř je třípól motanej drátem 0,5 mm odhadem 15-20 závitů na pólu. Váha 210 g, v tý se pohybují 6-stovky.
Jen taková teoretická úvaha. Startér točil naprázdno kolem 600 ot/min, ještě bylo rozeznatelný točení výstupní hřídele a to snad lidský oko svede do cca 700-800 ot/min. Planetovka má poměr centrál 15 zubů, pevná koruna 86 zubů, vstup centrál, výstup z unašeče satelitů, tedy (koruna+centrál) / centrál, (86+15)/15 = 1:6,7. Takže bych potřeboval motor cca 4000 ot/min. Co jsem koukal na parametry Speedů, vše má hrozně velký točky. Ta Mega SP3657-050FC-3P by byla asi nejbližší. Ta SP3657-030FC-3P má sice dvojnásobek otáček ale podstatně větší výkon a krouťák. Tak nevím, asi tam opravdu zítra zavolám.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: ned 03.06.2018 15:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
prasklá planžeta uhlíku je co? p=okud ten fosforbronz tak bych zkusil kouknout do jiného motoru třeba i jiné značky a implantovat to do stávajícího čela obvykle to jde i když to pak nemusí vypadat uplně stejně jako před opravou. komutátor býval v těch motorech dost masivní takže jeho přestružení by nemusel být problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: ned 03.06.2018 17:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 15.12.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: ROSICE , čR
Podle popisu motorku jsem koupil to stejné, a to v přízemí obch. domu Máj, někdy v roce 88, nebo 89. Na regálu za pultem byl lístek s napsaným označením a parametry. Když jsem se tam stavil po pár dnech, označení motorku bylo jiné. Zeptal jsem se jestli jsou to jiné motory a prodavačka mi řekla že jsou to pořád ty stejné, jen předtím byly špatně označené.
Nejhorší je že to označení už nevím. Hledal jsem na netu dle váhy a rozměrů a vychází mi to na 550. Doplním - hřídel prům 3,1 délka 8,5

R.

_________________
Taranis , Stinger,Phoenix 2000, Marabu XL,Hotwing ,Algol , Phantom 300, Twinstar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: ned 03.06.2018 22:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jo, ty rozměry sedí. Já ho ale kupoval asi o 2 roky dřív a tak je otázka, jestli je opravdu stejnej.

Ufone, taky mě napadlo dát na starej uhlíkovou přírubu z nějakýho jinýho. Jenže ani ten nemám. Navíc to mordování s pertlem, jazýčky nejsou jen zahnutý o cca 90 st. ale jsou zatočený do ruličky. Přesoustružit by taky znamenalo vytáhnout rotor z magnetů. Nemusela se u těhle plechovek ihned po vytažení rotoru nacpat místo něj trubka z měkýho plechu aby nešly magnety do kopru?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 15:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
dávala se tam trubička třeba z konzerv-plechu a vsouvala se před vytažením rotoru vešlo se to akorát, to pertlování jsem obvykle odbrušoval a nahrazoval maličkými otvůrky s maličkými šroubečky do plastu příruby.Ve verzi kov plášt a kov příruba pak malým pájeným spojem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 16:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A Ty jako lodičkář nějakej vrak 550 nebo 600 se spáleným vinutím a dobrou uhlíkovou přírubou nemáš?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 16:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
podívám se co tu najdu ale už skoro 10 let jsem na 3 fázech a spotřeba kamarádů byla větší..... určitě tu někde bude pár 500 z čínských nafukovátek od kempingazu vydrž, prolezu bedničky
:wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada starýho Mabušáka
PříspěvekNapsal: úte 05.06.2018 6:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Už to nehledej. Za chvíli jedu do Hradce a tak si tam nějakej Mig 600 koupím.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz