Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: pát 25.05.2018 22:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.12.2008
Příspěvky: 214
Bydliště: České Budějovice
Potřebuji koupit druhou ( lehčí ) pilu ke staré a dobré SG162
Bude převážně pro odvětvování a kácení smrkového dřeva do průměru 50 cm
Líbí se mi motorová pila Husqvarna 550 XP 5 kilogramů hmotnost
Doslechl jsem se ale že na těchto pilách praskají klikové hřídele

Má někdo zkušenosti s touto pilou ?
Děkuji
Franta

_________________
FPV QUAD FAUST,T-REX 600 DOMINATOR,T-REX 500,F3A Supra Fly 10cm,Mistral,Funfly6,5 ,Viper 3D elektro.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: pát 25.05.2018 23:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
Celkově je celá řada XP specifická v náročnosti na užívání a nepřesné zacházení způsobuje zvýšenou amortizaci a poruchy. Navíc tabulkové 2,8KW výkonu bývají zvláště u XP řad nedosažitelné, takže pokus o práci s touto pilkou na průměru 50cm by byl utrpením. Já bych navrhoval spíše osvědčenou 365, v případě krize 555


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: sob 26.05.2018 10:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.12.2008
Příspěvky: 214
Bydliště: České Budějovice
Dík za reakci
Jenže 365 hmotnost včetně náplní 8 kg
555 7 kg

Musím to hodně promyslet - rozum velí 365 , ruce ale po pěti hodinách řezání neslouží ( nejsem těžař )
Je pravda že pokud budu slabou pilou řezat jeden kousek o 20 minut déle , tak je lepší těžší a silnější pila - budu urvaný stejně , ale ne otávený z toho že pila je slabá .
Nebo holt opravdu vzít 550 xp pouze na odvětvování a starou SG 162 porážet a příčně řezat .

Nemluvím o tom že bych pilu utavil špatně nabroušeným řetězem

_________________
FPV QUAD FAUST,T-REX 600 DOMINATOR,T-REX 500,F3A Supra Fly 10cm,Mistral,Funfly6,5 ,Viper 3D elektro.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: sob 26.05.2018 10:43 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.10.2008
Příspěvky: 49
Bydliště: Vyškov
Ahoj, nevím sice jaký máš rozpočet, ale já mám už pár let Husqvarnu 372 XP, a naprostá spokojenost. (https://www.obchodnaradi.cz/default.asp ... &poradi=68)
Mám k ní dvě lišty-krátkou i dlouhou a zatím nebyl strom, který by nezvládla, každý rok si dělám cca 20m3 dřeva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: sob 26.05.2018 20:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
8 kg není až tak vysoká hmotnost. Jinak pokud po 5ti hodinách neslouží ruce, může to být způsobeno opotřebovanými silenbloky, tupým řetězem kdy se do pily tlačí místo toho aby šla do řezu sama nebo i nevyhovujícím typem ergonomie (mě osobně z Husqvaren bolí ramena, proto jsem si už před drahně lety koupil STIHLku).
Jinak rozum velí i používání správného typu řetězu na určitý typ řezání. Do těžby, kdy je dřevo čisté, je vhodnější hranatý zub, řeže rychleji ale je choulostivější na ztupení. Na manipulaci je vhodnější zub s oblým profilem, je pomalejší na řez, ale řeže i když je mírně ztupený. A pak je takový kompromis, zvaný půlkulatý, taková jakoby střední cesta.
Jinak nejdůležitější je stejně správné nabroušení řetězu, opravdu dobře lze nabrousit řetěz jen ručně, různé elektrické "brusky" řetězů mají sloužit jen na srovnání velikostí zubů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: čtv 31.05.2018 20:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Sorry že se do toho pletu ale opravdu bych nákup dobře promyslel. Do těžby a náročných podmínek se používají těžké a výkonné pily alá kolegova vysoko otáčková 372XP (máme doma) nebo 365 nebo jiné typy od štýlu. Na pomocné a odvětvovací práce se vždy používala lehčí pila. Těch důvodů je víc, ale tím zásadním právě byla hmotnost. V těžbě kolikrát máš pilu zakouslou a nedržíš její plnou váhu. Zatím co při odvětvování nebo nějakejch manipulačních pracech na sortimentu bys zachvilku chcípnul dělat imrvére s tak těžkou krávou. Je to jen můj názor ale pokud to nebude alespoň 50 těžba na 50 práce se dřívím, tak bych se na cokoliv těžkýho pěkně vykváknul. Dřív jsem s pilou dělal hodně často a ono jen někam donést tu 372XP je za trest. Ještě s ní někde máchat a cvičit. Fuj :D :lol: ono to zní hezky mít nabušenou pilu. Ale když není potřeba tak proč. Zase jsou ale situace kdy je 372XP s dlouhou lištou nutnost.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: čtv 31.05.2018 22:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.12.2008
Příspěvky: 214
Bydliště: České Budějovice
Přesně o tom stále hloubám :?: Při odvětvování je 8 kg pila moc a po práci už sotva hnu rukama _ jasné nejsem zatažený profík :oops: . Na druhou stranu při odvětvování 2 stejných velkých stromů , oproti slabé hobby pilce jsem hotový o pár minut dříve. Proto jsem chtěl koupit druhou lehčí pilu , třeba jen na odvětvování a občasné kácení , ke staré těžší a silnější pile co mám . Když řežu a odvětvuji delší dobu, tak po 3 hodinách je lehka pila dobrá volba.
I za cenu že budu do lesa tahat 2 pily .

_________________
FPV QUAD FAUST,T-REX 600 DOMINATOR,T-REX 500,F3A Supra Fly 10cm,Mistral,Funfly6,5 ,Viper 3D elektro.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: pát 01.06.2018 9:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Pokud jsi nahlodaný myšlence že Ti nevadí tahat do lesa dvě pily a jseš rozhodnutý o správnosti tété úvaze tak to tak udělej. Z mého pohledu se to vyplatí. Ono to má i jiný blahodárný efekt .... tím že práci rozložíš na dvě pili je hodně odlehčíš a nebudeš jim dávat tolik za uši. Malá lehká pila obvykle nevadí tolik se dopustíš nějakého jiného horšího zacházen - s tím se tak trochu počítá. Kdyby vše měla schytávat ta velá těžká profi .... tak minimálně je na ní vše dražší. Neříkám že lecos nevydrží ale zastávám názor že huntovat je lepší tu menší pilu. Minimálně ekonomicky. A když máš opravdu super nabroušený řetězy, a máš jich třeba 10 na střídní tak si dovolím tvrdit že odvětvování je stejně rychlé i stou menší pilou. A to myslím opravdu vážně. Ale musí být řetez neustále v perfektní kondici.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: pát 01.06.2018 12:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
Ohm, tolik fabulací co se tu oběvilo. 550XP je choulostivá pila určená převážně na probírky a prořezávky, při větším dlouhodobějším zatížení u ní vlivem nadměrného zatížení praská kliková hřídel (vznikla v podstatě omylem při pokusu o modernizaci stejného omylu jménem 359XP). Pily s malým oběmem nejsou určeny pro práci s hmotou nad zhruba 0,5m3. Dvě různé pily se do lesa nosily, to ano, ale jedna na těžbu a druhá na probírky, nikdy ne jedna na kácení a druhá na odvětvování, to je kontraproduktivní. Kdo ví a umí, tak ani při odvětvování nenese v ruce plnou váhu pily. Řetěz musí být dobře nabroušený a přebrušovat po každém doplňování PHM, jinak dochází k silně zvýšené amortizaci a to nejen pily.
Jinak pokud mě tu bude chtít někdo kamenovat za nesouhlas se mnou, jsem vyučený dřevorubec, maturitu mám coby hajný. Od učiliště mám stále jednu pilnu, a to Stihl 064, tzn. 85ccm obsahu a 6,5HP. Dřív jsem s ní dělal brigádně v lese veškeré práce od probírek po těžbu. Později práce v korunách stromů a posledních pár let dělám už jen pro sebe dřevo na zimu, takže nějaké řeči o fizičce vůbec nemůžou platit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: úte 05.06.2018 19:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Ahoj,
pokud je téma ještě aktivní, tak bych se rád zeptal. Pila husqvarna 50ccm z roku 2010. Přesné označení nevím. Pila koupená jetá, ale v dobrém stavu. Vše super, pila mazala řetěz, nařezal jsem cca 1,5kubíku, poté jsem nechal řetězovku nabrousit, lištu jsem vyčistil, složil a a šel řezat. Po chvilce se začalo z lišty kouřit, tak jsem ihned přestal a zkusil jestli lišta plive olej. A neplivala. Tak jsem to rozdělal znova, sundal spojku, koukl jsem na čerpadlo a hadičku, dnes jsem vyčistil nádržku na olej, byl tam bordel, vypláchl benzínem a zalil olejem, složil komplet pilu, samozřejmě očištěnou, odmaštěnou, hlavně ten plech, kde dolíhá hadička a lišta. No po zkoušce lišta je od oleje, ale stopu nedělá. Pokud, jako profíci budete vědět, tak budu rád za rady. Na čerpadlu jsem nastavil prostřední hodnotu, na první už byla špička zbroušená.

Díky Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: úte 05.06.2018 20:27 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
Asi tuším v čem bude problém, zalepené olejové čerpadlo. Slavné biologicky rozložitelné oleje na mazání řetězu rychle vysychají a přilepí se snadno k jakémukoliv povrchu. Problém je, že je hodně obtížné je rozpustit a odstranit ze špatně přístupných míst jako olejové čerpadlo. I jejich výrobci většinou uvádí, že pokud se pila nebude užívat delší dobu, musí se mazací systém vypustit a dobře pročistit od zbytků oleje, nejlépe petrolejem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: úte 05.06.2018 20:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Olejove cerpadlo jsem mel vyndane, točí se a dela takove olejove bublinky, kdyz jsem s nim otacel. Dale jsem prisel na to, ze je KO lista. Zetez se uz nedotika vnejsich kluznych ploch, ale jezdi uz na vnitřním. Neni to po cele liste, ale tam kde se reze nejcasteji. Pred udrzbou tam byly otřepy, ktere jsem pilnikem obrousil a zaroven jsem srovnal tu kluznou plochu, tak jak se to ma delat. Takze otazka, jestli to s vedenim oleje souvisi. Dale jsem pri cisteni te olejove nadrzky zkusil vytvorit vysavacem podtlak a ventilek funguje. Takze otazka, jestli lista souvisi s tim olejem?

Diky za ochotu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: úte 05.06.2018 22:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
Moje chyba, tu zmínku o čerpadlu jsem nějak přehlédl.Vytlučená lišta umí spotřebovat velké množství oleje než začne zahlcovat špičku. Ještě je otázka jak je na tom průchozí otvor pro olej v liště (může tam být připečená nečistota která zhorší mazání). Jinak nejlépe se to samozřejmě s ohledem na opotřebení pozná s novou lištou. Zatím by mohlo ještě jít zkusit na chvíli otevřít mazání naplno ať se vše propláchne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: stř 06.06.2018 7:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Listu jsem cistil, mazaci otvory jsou perfektne pruchozi.
Lista v miste,kde doleha na plech ocistena, tak by to tesnit melo dobre. Co me napadlo, ze hadicka uz nema dostatecny pritlak na plech a tim se trochu tlaku ztraci.

Co rikate na tuto listu?

https://dum.bazos.cz/inzerat/88793955/P ... o-Lite.php


Díky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Motorová pila Husqvarna 550 XP
PříspěvekNapsal: stř 06.06.2018 14:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
U jetých pil bývají drobné ztráty, může to být i špatným dosedáním plechu k tělu a podsakováním oleje pod plech.
Ale k tomu Oregonu, Oregon je výrobcem a dodavatelem lišt a řetězů pro největší výrobce pil, jak Husqvarnu, STIHL nebo McCuloh. Jen je potřeba si pohlídat rozměry tipické pro každou značku (hlavně šířku vodících článků), Husqvarna má pro .325 1,3mm zatímco STIHL 1,6mm.
Daná lišta z inzerátu je určená právě pro Husqvarnu, tak s chutí do ní


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz