Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 13:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
Lark píše:
Ufone, to je přesně to co jsem zmiňoval. Chováš se k němu jako čuně. Brousit se na soustruhu samozřejmě dá, ALE veškeré kluzné plochy a šrouby musí být hodně dobře zakryté ještě před započetím práce, aby se do nich ten brusný prach nedostal. Jak napsal HavelAircraft, naolejováním po zaprášení to ještě "vylepšíš" a tu brusnou pastu zataháš i do míst kde nebyla a zasekaný brusný prach z těch kluzných ploch už nikdy pořádně nevyčistíš, protože ta zrnka se zaryjí do povrchu.

nijak nerozporuju jak se k tomu chovám, pro mě to je spotřební a pokud potřebuju něco dělat dělám..... nicméně jak jsem psal vždy je vše nejdříve vysáto opravdu silným vysávačem a teprve poté namazáno samozřejmě před prací je vše otřeno od oleje právě aby se brusná pasta nedělala tak dobře. a pokud jste četli celé texty psal jsem , že to dělal i zcela čerstvě zakoupený soudruh soustruh jen méně což se muže poštěstit i na tom unimaxu protože tyhle čínské stroječky jsou stejně z jedné fabriky a značka se jen dolepuje což je vidět na odlitcích kde na neobrobených částech je často uplně stejná nerovnost způsobená chybou na formovacím modelu na mnoha různých značkách osobní zkušenost u 3 značek (proma , noell, GÜDE) .
a omlouvám se ten můj není ferm ale právě ten noell......


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 14:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To že v tom prachu jezdíš při vytřeném loži do sucha ale neznamená, že se ten prach nedostává mezi kluzné plochy odkud ho nikdy nevysaješ. A jestli bereš soustruh jako spotřební, je to jen tvoje věc. Já tolik peněz nemám a zajimavá by asi byla i přesnost práce při takovém zacházení. To jestli bylo lože křivé od začátku si trochu šikovný řemeslník taky dokáže doladit, aby byla vůle stejná v celé délce a u levných strojů se s nějakým dopasováním asi musí počítat. Samozřejmě pokud se dělá převážně v jednom místě, tak časem k tomu nestenoměrnému opotřebení taky dojde, ale vše se dá dopasovat. Vědomě ale jezdit v brusném prachu je prasárna a každý strojař by ti urazil ruce. Je to ale tvoje volba a se svým strojem si zacházej jak chceš, jenom to sem nedávej jako příklad pro ostatní.
Dál to nemíním řešit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 15:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr, špatně čteš. Já tvrdím, že Proma je to samý co ten soustruh a frézka OPTIMUM, co jsem dával odkazy HavelAircraft. Třeba převodovka vřetena soustruhu je podle fotky v odkazu naprosto totožná s Proma 550. Podle mě to je stejnej výrobce. S AT320 jsem Promu nesrovnával.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 15:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
Lark píše:
To že v tom prachu jezdíš při vytřeném loži do sucha ale neznamená, že se ten prach nedostává mezi kluzné plochy odkud ho nikdy nevysaješ. A jestli bereš soustruh jako spotřební, je to jen tvoje věc. Já tolik peněz nemám a zajimavá by asi byla i přesnost práce při takovém zacházení. To jestli bylo lože křivé od začátku si trochu šikovný řemeslník taky dokáže doladit, aby byla vůle stejná v celé délce a u levných strojů se s nějakým dopasováním asi musí počítat. Samozřejmě pokud se dělá převážně v jednom místě, tak časem k tomu nestenoměrnému opotřebení taky dojde, ale vše se dá dopasovat. Vědomě ale jezdit v brusném prachu je prasárna a každý strojař by ti urazil ruce. Je to ale tvoje volba a se svým strojem si zacházej jak chceš, jenom to sem nedávej jako příklad pro ostatní.
Dál to nemíním řešit.

sorry kolego já jsem pouze reagoval na otázku a nedával jako příklad....... pokud tě to pohoršuje tak mě nečti ...jak prosté milý Watsoooone :wink:
a nazávěr já jsem profi výrobce modelů všeho druhu tudíž soustruh koupený za 7 litrů se za ty roky minimálně 10x zaplatil i za těch nestrojařských podmínek (podotýkám , že stále běhá a vydělává ) takže jde opravdu o spotřební zboží.... u amatérů by to asi bylo jinak.
a tím končím s debatou o MÉM noelu......... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 22:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
VTjr, špatně čteš. Já tvrdím, že Proma je to samý co ten soustruh a frézka OPTIMUM, co jsem dával odkazy HavelAircraft. Třeba převodovka vřetena soustruhu je podle fotky v odkazu naprosto totožná s Proma 550. Podle mě to je stejnej výrobce. S AT320 jsem Promu nesrovnával.

Já to ani netvrdil. To Ty špatnĕ čteš :) napíšu to ještĕ jednou konkrétnĕji a srozumitelnĕji, tedy tak, jak jsem to skutečnĕ myslel:
Citace:
No a ještĕ k tomu co napsal Celeron. :!:
Já jsem Promu si prohlížel u jednoho známého a konstatoval, že proti mému starému ruskému Universalu-II by to byl jen nepatrný krůček vpřed, jestli vůbec. :roll: Tedy kupovat tu Promu by byly z mého pohledu absolutnĕ vyhozené peníze. :|
Samozřejmĕ nevylučuji, že se Celeron plete, podobnost toho soustruhu Optima s Promou je čistĕ zdánlivá a jedná se o mnohem lepší stroj, připadně o originál ze kterého Číňankové Promu okopčili podobně jako motory ASP z OS nebo DLA z DLE a ty zas z DA. Je však i nepominutelné riziko, že Celeron má pravdu, navíc AT320 jsem naživo viděl, Promu naštěsti taky, ale to, co doporučuje Havel, tedy Optimu, nikoliv. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne sob 09.06.2018 22:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 22:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Hele Larku, Ufone13, i když mám podobný názor na to, že abrazivní prach do stroje nepatří, tak myslím, že zbytečnĕ vyhrocovat debatu v této vĕci nemá smysl. :P Opravdu si myslím, že je každého vĕc, jak pečuje o svůj majetek. Já jsem taky občas na soustruhu něco obrušoval, ale vždy jsem vedení supportu (nenazývám to lože, protože u mého to jsou jen 2 ocelové tyčky) přikryl buď hadrem, anebo aspoň papírem, aby ten brusný prach nepadal na ty tyče. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne ned 10.06.2018 7:12, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.06.2018 0:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Vždyť to co píšeš jsem vlastně napsal, že se na soustruhu brousí, ale s dobře zakrytým ložem a šrouby. A jak si kdo se svým strojem zachází je každého věc. Víc k tomu nemám co dodat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.06.2018 13:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Vono i když zakreješ, stejně ti nalítá brusnej bordel do některých částí soustruhu, třeba do univerzálky. Mám podezření, že to mý šmajdání na malejch průměrech jsem právě udělal při broušení vnitřku trubek pneumatickou fortunou. Spotřebovaný vzduch s brusným bordelem šel nejen kolem fortuny a dutým vřetenem ven ale taky do šnekovnice univerzálky. Bohužel jsem ji potom jen vyfoukal vzduchovou pistolí ale nerozebral a nevytřel hadrem, asi zůstalo nalepený brusivo na mastných plochách. :cry:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.06.2018 13:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pakny univerzálky je lepší protáčet TK plátkem, a taky s upnutým kroužkem, aby byly v tahu, kvůli vymezení vůle.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.06.2018 13:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jo, ale u mě to není o paknách ale o broušení tvrdých velkoprůměrových lochajzen z venkovních kroužků kuličkových ložisek, to se musí brousit. Nahrubo ale ty ložiska TK kudlou jdou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 10.06.2018 14:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Na takové práce je pak asi lepší si vyhradit extra univerzálku a na přírubě udělat vůli, aby se dala doklepat do osy. Ono to příslušenství možná vyjde dráž, než samotný soustruh. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.06.2018 14:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak jsem ten AT320 nakonec objednal, včera hodinu před půlnocí, kdy měla končit akce. :) A taky že skončila, dnes je už cena původní o 35% vyšší. 8) Měl jsem z toho trochu nervy, protože jak na potvoru mi nějak začal doma blbnout Internet a už jsem se bál, že to do půlnoci nestihnu. :x Z toho plyne ponaučení, že když už je člověk rozhodnut, tak má jednat hned a ne to zbytečně oddalovat. :lol:
Tak až ho dostanu a nainstaluji a něco víc na něm vysoutružím a vyfrézuji, tak Vám pak sdělím první dojmy, jestli to byla dobrá koupě, tedy spíš,jestli ta jeho kvalita byla přiměřená ceně. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 12.06.2018 8:49, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.06.2018 15:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.10.2014
Příspěvky: 205
Bydliště: Podkriváň SR
Obrázky: 4
Ja som kúpil teraz pred mesiacom túto frézku....https://www.promask.sk/eshop/Obrabacie-stroje-na-kov/Frezky/55/18277/FP-25VA-univerzalna-frezka
pôvodne som pozeral tiež po niečom kombinovanom ale....peňaženka mi to nedovolila...
Tiež som mal dilemu pri rozhodovaní či Promu alebo Holzmann....no keď si to človek troška porovná.../čo i len volným okom na fotkách/ tak v podstate zistí že to všetko je vyrobené v jednej zlievárni....akurát v pondelok to Číňanko strieka šedou farbou pre Prómu.....v utorok to budú striekať červenou farbou pre predajcu Holzmann a v stredu otvoria sud so zelenou farbou a bude sa to volať Grizly.....atď....atď.....
Na porovnanie priložím foto s podobnosťou čiste náhodnou......možno sú tam nejaké rozdiely v rozmiestnení a usporiadaní ovládacích prvkov ale.....základ je úplne ten istý....zaleží už len na tom za akú cenu to človek zoženie..... Na YT sú videá s týmito strojmi v rúznych farbách....ja som to porovnával zhruba s rovnakými parametrami....kužeľ vretena MK 3....motor 1000W....atď....
https://www.drevarskestroje.sk/univerzalna-freza-holzmann-bf-25vln

Môj sústruh mám tiež len taký starší..../Home made/....má už cca 40rokov....6 rýchlostí /prevodovka s pákami na vrchu vretena/....kužeľ koníka MK 3.....točná dĺžka cca 500mm..... skľúčovadlo 100mm motor 1500W....nemám strojový posuv..../ale už som si zvikol/.....práve kôli tomu posuvu som zháňal aj ja niečo iné.../akože lepšie/....Ale zohnať niečo s podobnými parametrami za rozumnú cenu???...
Příloha:
GOPR1005.JPG
GOPR1005.JPG
[ 83.83 KiB | Zobrazeno 2267 krát ]



Přílohy:
IMG_20180514_175327.jpg
IMG_20180514_175327.jpg
[ 64.08 KiB | Zobrazeno 2278 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.06.2018 16:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
palci72 píše:
...Na porovnanie priložím foto s podobnosťou čiste náhodnou......možno sú tam nejaké rozdiely v rozmiestnení a usporiadaní ovládacích prvkov ale.....základ je úplne ten istý....zaleží už len na tom za akú cenu to človek zoženie...

Asi si si pomýlil súbory v PC, lebo ja medzi tým starým sústruhom a tou novou frézkou žiadnu podobu nevidím. :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.06.2018 16:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ale vidím, že stará kuchynská linka si našla svoj "nový život" v pivnici nielen u mňa. :mrgreen: Teda predpokladám, že tu frézku nemáš hore v byte v kuchyni :roll:, iba ak nemáš manželku. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz