Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 15:28 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.4.2010
Příspěvky: 32
FabLab Brno - tam zakladni vstup (v omezené časy a dny) vyjde tusim na 150Kc na měsíc a lze za to pracovat i na Cnc frezce, vlastne na vsech strojích co tam jsou. Nicmene je potreba samozrejme projít školením, to je zdarma. Na cnc frezu je s ohledem na složitost školení nekolikadilne. Na ostatní stroje trva obvykle kolem hodiny.
Já jsem členem brněnského FabLabu od jeho založení. Predtim jsem uměl jen 3d tisk na domácí 3d tiskarne. Po pul roce ve FabLabu umím perfektně řezací/gravirovaci laser, cnc frezku včetně CAMu a chystám se jeste na cnc sice stroj :) Predtim jsem to neuměl vubec, jen jsem věděl ze tyhle veci existují. Taky jsem se naučil troufám si rict na velmi dobre úrovni Fusion 360, opět na školením ve FabLabu.
A vyrobil jsem tam treba psací stůl pro dceru, se stavitelnyma nohama (rostoucí), naklápěcí deskou atd. Kombinace cnc freza, 3d tisk a laser, vse komplet Fablab. Od te doby co tam chodím jsem přestal používat i domácí 3d tisk, protoze nemusím resit zásobu filamentu - ve FabLabu je i sklad a prodej materialu (i do laseru, hromada veci). Jo a taky jsem se tam naučil základy s arduinem, opět na workshopu ktery byl myslim zdarma. Říkám tomu modelarske nebe :) A chodi tam stovky lidi, bohuzel modelari v podstate ne, mam takovou smutnou zkušenost ze modelari vetsinou jen mudrujou a odmítají se naučit něčemu novému, i přesto ze to stoji 150 Kc měsíčně :-/ To tam potkáte spise babičku co vyrábí potisky na trička vnukům, nežli modelare. Jo a co se tyka toho cnc, tak jsem odfrezoval cca desítky hodin a zadny nástroj jsem zatim nezlomil a ani neudělal jinou škodu, musim zaklepat na překližku :-D
Jinak jezdí tam i lidi žijící na západ od Prahy - proste se jim vyplatí jet tak daleko neco vyrábět.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 16:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
AndroidCZ píše:
Jinak jezdí tam i lidi žijící na západ od Prahy - proste se jim vyplatí jet tak daleko neco vyrábět.


Můžes sem dát nějaký fotky 3d modelů co děláš ve Fusionu , když říkáš jak jsi se s ním naučil ?
V CAMu navrhuješ obrábění 3D ? Co konkrétně ? Jinak 150 Kč měsíčně a 700 u Průši je dost rozdíl . No ale v tom Fablabu to platíme asi všichni :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 17:58 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.4.2010
Příspěvky: 32
dudaj píše:

Můžes sem dát nějaký fotky 3d modelů co děláš ve Fusionu , když říkáš jak jsi se s ním naučil ?
V CAMu navrhuješ obrábění 3D ? Co konkrétně ? Jinak 150 Kč měsíčně a 700 u Průši je dost rozdíl . No ale v tom Fablabu to platíme asi všichni :)

No dobře, naučil – možná silné slovo, ale prostě se snažím v něm dělat a daří se mi dosahovat toho co potřebuju. Nějaké screeny sem dám, sice nechápu proč je chceš vidět ale krom jednoho to úplně tajné není:
Model pro 3D tisk: https://imgur.com/a/PNzXKlm
Model pro 2,5D CAM: https://imgur.com/4b9DjK6
Model pro 3D CAM: https://imgur.com/BAjv6oy
3D cam prakticky nedělám, protože nemám využití, většina fréz. dílů je z desek takže tam tak maximálně 2,5D ve smyslu různých zahloubení, srážení hran nebo šikmých bočních hran.
A teď se koukám, že ten můj dětský stůl mají dokonce na webu, to potěší: https://www.fablabbrno.cz/made-in-fablab/detskystul/

A jistě, FabLab platíme v podstatě všichni, podobně jako školy. Je to vlastně svým způsobem škola, protože jde primárně o to ty lidi s technologiema naučit, aby to mohli uplatnit v praxi. Jinde tě běžně k laseru nebo cnc nikde jen tak nepustí a prostě se to nenaučíš, pokud to nemáš jako povolání. Ale ve FabLabu jo a to je super :) A těch 150 Kč je pouze základní členství na seznámení se se vším, nonstop vstup 24/7 stojí myslím 1000 Kč, ale to je v ceně i nějaký kredit na "zabookování" strojů, aby tam člověk měl jistotu že to bude mít volné. No vlastně si to můžete nastudovat sami, že: https://www.fablabbrno.cz/clenstvi/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 18:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
AndroidCZ píše:
No dobře, naučil – možná silné slovo,


Proto jsem chtěl vidět :D .
Nic ve zlém . Sám bych o sobě neřekl že umím dobře Cinemu - spíš výrazně podprůměr . Ale tohle už jsem dělal před 5 lety.
2,5 d je v pohodě . To se dá naprogramovat v Corelu . Dnes jsem 1 frézu zlomil a čekám , že odejde i druhá . Program v hrubování neodebral materiál tak jak měl a v další fázi už toho bylo v jednom místě moc na úběr . Chodím na FB CNC a když vidím, co kluci řešej, tak moje obrábění je proti tomu legrační . S tou mechanikou sis vyhrál - to uznávám .


Přílohy:
g8.jpg
g8.jpg
[ 54.2 KiB | Zobrazeno 2798 krát ]

20180323_124236.jpg
20180323_124236.jpg
[ 98.09 KiB | Zobrazeno 2798 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: stř 11.07.2018 23:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Já mám CNC asi půl roku, co jsem ho postavil. Vlastní stavba i konstrukce, inspirace fotkami a videi na netu. Předtím jsem žádné CNC ani zblízka v chodu neviděl, uměl jsem trochu kreslit v CADu, o zkratce CAM jsen ze školy věděl, že existuje. :D Od té doby frézuju, tedy jen ve 2D, 3D věci dělám spíš na 3D tiskárně. Ostatně při zdvihu Z asi 45mm to moc 3D stejně není . Žádnou frézu jsem nezlomil, jen dvě otupil. Vyřezal jsem z umakartu díly na tank a z překližky a balsy na jeden třímetrový třímotorák. Plus nějaké drobnosti. Takže nemyslím, že naučit se se připravovat data pro frézku je zase takový problém. Aspoň na té základní modelářské úrovni.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 8:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
fokker1 píše:
Žádnou frézu jsem nezlomil, jen dvě otupil. Vyřezal jsem z umakartu díly na tank a z překližky a balsy na jeden třímetrový třímotorák. Plus nějaké drobnosti. Takže nemyslím, že naučit se se připravovat data pro frézku je zase takový problém. Aspoň na té základní modelářské úrovni.


On je zasadni rozdil v materialu - drevo atd... veme prakticky cokoliv. To by to tam clovek musel poslat hodne na hulvata aby zlomil nastroj.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 9:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Amper píše:

On je zasadni rozdil v materialu - drevo atd... veme prakticky cokoliv. To by to tam clovek musel poslat hodne na hulvata aby zlomil nastroj.


Víš ono stačí, aby v překližce bylo více lepidla, než je zdrávo. A jednička fréza ti uletí dřív než se naděješ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 9:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
fokker1 píše:
Takže nemyslím, že naučit se se připravovat data pro frézku je zase takový problém. Aspoň na té základní modelářské úrovni.

Jenže mluvíš o 2d ne o 3d . Já tady mluvím o 3d . Namalovat si žebro v Corelu a vyfrézovat je jedna věc a frézovat 3d objekty věc druhá .Na fréze jsem si překližku frézoval druhý den od pořízení . To je jako srovnávat koaxial s helinou a tvrdit , že je to jednoduchý a umím to hned.
Jenže je levnější, než platit nějaká centra měsíčně, dát někomu pár korun na laseru .

A upřímně- tvoje frézka je spíš vylepšená tiskárna , takže ano, frézuje , ale opravdu jen ty výřezy z překližek a laminátu . Stroj , který bude k dispozici je dost o něčem jiném včetně ovládání .
Zkus si na té své frézce vyfrézovat dřevěnou vrtuli jemně - to by zvládnout měla a pak řeš jestli je to tak jednoduchý .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 10:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Musím dát za pravdu dudajovi. U toho 3D je potřeba už při konstrukci přemýšlet, jestli to vůbec bude vyrobitelné, a i když se naučíš modelovat ve 3D, další učení tě čeká v CAMu, naučit se ho spolehlivě ovládat, nastavovat parametry kopírování a hlavně zvolit vhodné strategie a postupy v závislosti na použitém materiálu, tuhosti stroje i možností upnutí. Taky je to o praxi a zkušenostech. Dělal jsem to víc než 25 let a můžu ti říct, že někdo se učí rychle, ale jsou i tací, kteří se to obstojně nenaučí nikdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 12:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
dudaj píše:
Zkus si na té své frézce vyfrézovat dřevěnou vrtuli jemně - to by zvládnout měla a pak řeš jestli je to tak jednoduchý .


Až se budu v zimě nudit, tak to zkusím. Kdysi jsem vrtule strouhal ručně, na Bleriotu jsem měl pěknou lopatu. :lol: Tehdy sehnat nějaký nestandardní rozměr nebo dokonce levotočivou byl docela problém. Já už nějaké 3D pokusy zkoušel, Estlcam to umí. Ale při stavbě mých modelů se to moc neužije a nějaké detaily, motory, piloty atd. je jednodušší udělat na té 3D tiskárně. To je odladěná technologie se spoustou zkušeností, dají se tisknout převisy, mosty, podpěry. 3D frézováním se zabývá málokdo a zkušeností a návodů na netu moc není.

A frézy nelámu hlavně proto, že nepospíchám a všechno jedu 250mm/min. :lol: Při této rychlosti projede fréza kromě kovu asi vším. Několik plastových svěrek by to dosvědčilo. :lol: Ale pro profi využití to asi optimální není. :lol:

A Corel nepoužívám, nějak jsem se s ním nesžil. Kreslím v Draftsightu, což je takový free 2D Autocad a 3D v DesignSparkMechanical, co je zase free verze SpaceClaim.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 13:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
dělám vše v Cinemě 4d . a těch 250 je hodně málo . To jezdím 2 mm frézkama do duralu . Ono jedna věc udělat drážku a druhá odebrat z bloku pro 3d hromadu materiálu , aby na to člověk nestrávil měsíc :D . Blbá MDF a kopyto 90 cm dlouhý a je o zábavu postaráno . Už mi taky jednou vzplanula :lol: .
Naposled jsem frézoval rotor do turba pro kluka . A mřížku pro sání turbíny z 8mm leteckýho duralu .


Přílohy:
20180710_171533.jpg
20180710_171533.jpg
[ 155.4 KiB | Zobrazeno 2309 krát ]

20180624_090710.jpg
20180624_090710.jpg
[ 120.66 KiB | Zobrazeno 2309 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 14:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Tohle je samozřejmě jiná třída, o něčem takovém vůbec neuvažuju. Obrábění kovů vůbec, to je na samodomo mašince nesmysl. Tohle chce patřičně tuhý stroj. Možná snad vystrouhat nějaké kování z duralu po 0,1mm. Ale zasvinil bych si frézku kovovými pilinami.

Tak půjdu radši vyřezat zářezy pro žebra do balsové odtokovky. To zvládnu a ušetří to při stavbě spoustu práce. :D Mimochodem tu bych mohl i já udělat ve 3D. :lol: Ale koupit trojúhelníkovou lištu je určitě jednodušší. Vyfrézuju do ní jen ty zářezy.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 15:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Jinak co se týče Průši, ten za těch 700Kč měsíčně nabízí 24h na 3D tiskárně a 2x15min na laseru. Velké stroje mají hodinovou sazbu a předpokládám i obsluhu. Takže žádná velká hitparáda a jsem rád za to, co mám doma a můžu používat kdykoliv.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 16:57 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jasně . já jen tlumil nadšení lidí, co nabyli dojmu , co všechno si v centru mohou udělat a na jakých strojích . To je vše


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: čtv 02.08.2018 12:39 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.4.2010
Příspěvky: 32
Zde malá reportáž z brněnského FabLabu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/318291310020072/video/635643


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz