Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Spárovka
PříspěvekNapsal: ned 24.06.2018 18:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kluci truhlářský, jak se správně dělá spárovka? Mám tady metr dlouhý protažený prkýnka široký 70-80 mm a potřebuju složit cca 850 x 900 mm.
Nemám poky či něco podobnýho a tak to dělám na dvou deskách lamina na sobě tl. 22 mm, taky asi 1m2. Je to správně skládaný tak, aby léta na sousedním prkýnku byly natočený o 90 st k předchozímu? Na lamino jsem dal igelit, svorkama přitáhnul krajový pomocný prkýnka pro pozdější stažení zaklínováním. Boky prkýnek předpokládám namazat oboustraně Ponal Expresem, poskládat, navrch napříč prkýnek dát dvě fošny z dubu aby se to při klínování nevyboulilo nahoru a trochu svěrkama stáhnout. Pak nasadit a natlouct stahovací klíny a nakonec zatáhnout na bejka ty horní fošny a nechat do zítra večer tvrdnout. Asi to není ideál, vycházím z toho, co mám k dispozici. Bude z toho přijatelnej výsledek? Co to skládání, je to dobře? Dřevo je asi 4 roky starý, skladovaný v suchu, mrazu a vedru na půdě, tak snad se už nebude kroutit. Až to bude hotový, donesu to k truhlářovi na pásovku na vyrovnání, naformátování krajů.
A propo, jak na takovýhle výsledný plachtě zabrousit do rádiusu kraje? Horní frézku s tvarovejma frézama nemám a ten truhláž vhodnej tvar taky nemá. Půjde to jen od ruky vibračkou? Na tu pásovku je to asi už moc velký.
Díky za případnou radu elektrikářovi.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: ned 24.06.2018 20:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Léta by měly být hlavně rovně.
Ponal expres je moc rychlý,stoláři používají teď polyuretany.
Ověřený je kupodivu herkules,i venku odolává líp jak ponaly a podobné určené do vlhka.
Ono to není srenda prkna musí být protáhlé srovnávačkou aby byly pravé úhly jinak ti to po stáhnutí delá blbosti.
I stolář(strýc) si na můj konferenční stolek objednával hotový produkt.4cm horní a dolní deska opticky po obvodu nasílená na 10cm borovice.
Na postel dělal svoji spárovku z dubu.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 5:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
Lepím jakýmkoli PVAC lepidlem, který mají zrovna v Dřevotypu (teď mám zrovna Rakol GLX4) a protože mám malou spotřebu, , tak vše lepím D4. D4 je voděoodolné. Něco o spárovkách:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Kladení je pěkně ukázané na obrázku "Trocha teorie" zde https://mojedilo.ireceptar.cz/navody/sparovka/vse

Něco o lepidlech (Zdeněk Mařas používá například Ponal Super 3 - je to taky PVAC - polyvinylacetát):



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Edit: PVC opraveno na PVAC (polyvinylacetát)


Naposledy upravil walter2 dne pon 25.06.2018 7:09, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 6:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ten Rakoll GXL 4 je super ale asi jsem ho špatně skladoval; po půl roce se z něj stal matlavý gel :-(

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 6:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
není to PVC to je folie nebo deska je to PVAC......


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 7:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
jyrry píše:
Ten Rakoll GXL 4 je super ale asi jsem ho špatně skladoval; po půl roce se z něj stal matlavý gel :-(


Skladuji to v dílně s teplotou 12-25 stupňu Celsi a taky mi to houstne. Naředím to vždy trochu vodou a promíchám. Zda to je správně nevím, ale lepidlo zatím funguje (voděodolnost jsem tedy po ředění netestoval).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 9:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ponal Expres mám už nevím kolik let a je stále v cajku. Ani to není origo balená ale šroubovací litrová pixla od Herbalife, do který mě to nalil z velkýho balení kámoš v fabrice. Ale Soundal 67A se chová nějak svinsky, řídne a usazuje se a když udělám protřepat, nemíchat, tak se nechce vrátit zpět.
Díky Walter2 za odkazy. Ani mě nenapadlo, že by to někdo mohl na Trubce prezentovat. Použiju až příště, včera večer jsem už spárovku slepil.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 22:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak spárovka slepená vybroušená, před chvílí jsem ji přilepil na luby a nohy takovýho nízkýho štokrle.
Hrábnul jsem do regálu pro nějakej strašně odolnej vodovej lak a penetraci k němu. Před pár lety jsem s tím natíral prahy a furt drží a vypadá to jako kdyby to bylo nalakovaný bezvarvým polyuretanem nebo epoxydem. Jenže penetrace kaše a lak kámen.
Kluci truhlářský, co se dnes používá za vodový bezbarvý laky a penetrace s výsledkem, co jsem popsal výše? Vůbec nemám přehled a kámoš co truhlaří je od soboty na Makarský. No a aby to nebylo jen v 5l balení. Nitrolak sice mám, ale toho je na štokrle pod nohy, když se někam nedostane, škoda.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 7:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6893
Bydliště: Moravský kras
Polyuretanovej lak na parkety je to, co hledáš..

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spárovka
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 7:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A kterej, jedno nebo dvousložkovej? Interiérovej nebo podlahovej? Faktem je, že se na to poleze domácíma botama, kamení v nich snad zapíchaný nebude. Koukám na net a samý 5 kg balení, mě by stačila 0,7 nebo ještě menší pixla. Nemám na to jiný použití a určitě to časem ztvrdne.
Díky

Edit: V místní drogérii měli vodní, zátěžovej, jednosložkovej, polomat polyuretan od Sokratu, tak jsem koupil. Je našmidláno ale moc to neschne, přihnala se přeháňka. Až to ztvrdne, přejedu to šmirglem 320 a pak to našmidlám ještě jenou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 80 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz