Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 16:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak od pátku je už soustruh doma v dílně. :)
Příloha:
P6245304.JPG
P6245304.JPG
[ 97.16 KiB | Zobrazeno 2215 krát ]


Podařilo se ho dostat pomocí šoférova paleťáku až do té správné místnosti, tedy do dílny. 8) Teď stojí na chatrné čínské paletě uprostřed a čeká než dozraje lepidlo nověpoložené dlažby. Už dávno jsem chtěl podlahu v dílně vydláždit a teď jsem musel ten proces urychlit, protože mi bylo naprosto jasné, že když už jednou soustruh někam postavím, tak už sotva to pod ním vydláždím. :lol: Takže dlažba, zatím jen v tom místě, co bude pod soustruhem, je už položena od soboty, dnes to zaspáruji a počkam ještě tak do středy, než to zatížím. Stojka regálu musela být taky nadzvednuta heverem, aby to bylo i pod ní.
V sobotu jsem pak ještě stihl udelat/prodloužit kompletní 3F elektroinstalaci k místu, kde bude soustruh. :) Docela to dalo zabrat :o , protože jsem musel instalivat 2 svorkovací krabice. Jednu, abych mohl udělat odbočku od původní 3F zásuvky v garáži, druhou pak nad soustruhem, aby od odbočky k němu mohl 3F pokračovat do další místnosti (delší dobu plánuji mít doma saunu). No a ještě k soustruhu "hříbkový" vypínač a zásuvku. Nad zásuvkou v garáži je taky "hříbek". Takže to dalo docela zabrat, protože každá svorkovnive, to je 12 spojů, vypínače po 8 a zásuvka dalších 5 (v tom posledním vypínači měním 4-vodič na 5-vodič tím, že žlutozelený rozdvojuji na modrý a žlutozelený). Navíc ja jsem takový puntičkář, že do spojů pod šroubky nedávám rovné konce drátů, ale dělám ouška - o to je to pracnější. :( Ale zase spolehlivější, dělám to pro sebe, že. :wink:
Takže, pak spustím ten regál dolu a pomoci něho a další stejné stojky hubzugem ten soustruh nadzvednu a podsunu pod něj kovový stůl, co byl k němu dodán, na který ho postavím. :mrgreen:
Zde je ještě pár fotek, další ze samotné instalace budou následovat. :wink:
Příloha:
P6245307.JPG
P6245307.JPG
[ 92.66 KiB | Zobrazeno 2215 krát ]

Příloha:
P6245306.JPG
P6245306.JPG
[ 91.71 KiB | Zobrazeno 2215 krát ]

Příloha:
P6245308.JPG
P6245308.JPG
[ 91.11 KiB | Zobrazeno 2215 krát ]


_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 19:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
okolo sústruhu by bola dobra taka gumená dlažba, ak sa jedna o dizajn a funkčnosť, ono občas aj niečo padne na podlahu, mám len betón, a občas mi vypadne z rúk "vecička" ktorá je krásne obrobená, hneď má patinu :mrgreen:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.06.2018 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Holá dlažba není úplně ideál. Když mě upadla vrtací hlavička bylo po dlaždici. Dal jsem na dlažbu starý lino z kuchyně. Dřevěnej rošt by byl taky dobrej kvůli šponám, jenže to je tak 40 mm tloušťka, to bych se musel víc k soustruhu vohejbat. Nevím jak Tebe, ale pokud půl dne krouhám, bólí mě záda, za krkem a nohy mám takový dřevěný. Čím je soustruh vejš, tím lepší. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 0:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ono jde hlavně o tu funkčnost. Na gumové podložce, nebo dřevěné rohožce tě nebudou tolik bolet nohy, a když ti něco upadne, tak se nepoškodí ani dlažba, ani ten předmět. Linoleum bych nedoporučoval kvůli riziku možného uklouznutí a zapékání horkých špón. S tou výškou rohožky je potřeba počítat, a ten soustruh posadit na podložky, aby byl v optimální výšce.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 10:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Larku, to není součastný PVC ale starý dobrý Linoleum 6 mm tlustý. Na to když spadne rudá špóna tak se nic neděje. :wink: Asi se to tenkrát vulkanizovalo z gumy s vysokým obsahem plniv.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 10:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
S těmi připomínkami ohledně nevhodnosti holé dlažby souhlasím. 8)
Po tom, co mi upadlo skličovadlo do pinoly s zcela novým 3mm navrtávákem, kterému se při pádu ulomila špička :cry: (a předtím vícekrát několik taky naštěstí méně poškozených věcí), tak jsem se nas.al :x a položil před soustruh na zem OSB desku. Od té doby spokojenost. 8)
Stejně tak počítám i v případě tohoto soustruhu, kde jsem už zakoupil velmi levně lehce poškozenou obalovou dřevotřísku (bez laminovaných povrchů), tabuli 2,7 x 3,0 m za 10€ (normálně stojí asi 32€+DPH).
O dřevěném roštu jsem sice taky uvažoval, ale nelíbí se mi, že když do něj něco malého spadne a propadne na podlahu, tak ho budu muset furt zvedat a prohrabávat se v smetích. I když z hlediska propadání špon to asi má své výhody. Další jeho nevýhodou je ta již spomenutá výška, která musí být minimálně 4-5 cm, zatím co ta dřevotříska má jen necelý 1 cm. Rozhodl jsem se pro ni a tím bych debatu na téma vhodnosti dlažby v dílně radši ukončil. :wink: Dlažba ve sklepě je dobrá hlavně kvůli eliminace prašnosti a snadné údržby. :)

Jinak, včera a dnes jsem pokročil. Instaloval jsem závěsnou konstrukci o kterou budu hubcugem zvedat ten soustruh na stůl.
Zde je plánek, podle kterého mi dcera, statička, propočítala, zda to ten soustruh unese. Takže ji vyšlo, že unese, je v tom téměř 2-násobná rezerva, a to jsme uvažovali hmotnost brutto 470kg, ve kterém je obal a spousta dalších věcí, tedy i ten stůl, ve skutečnosti samotný stroj bude hodně pod 400kg. 8) Nakonec, ono by to zvládli i 4 chlapi, jenže problém je, že je kolem dost málo místa.
Příloha:
zavesenie.gif
zavesenie.gif
[ 24.52 KiB | Zobrazeno 2088 krát ]


No a tady pár fotek z realizace:
Příloha:
P6265309m.jpg
P6265309m.jpg
[ 84.12 KiB | Zobrazeno 2088 krát ]

Příloha:
P6265310m.jpg
P6265310m.jpg
[ 66.46 KiB | Zobrazeno 2088 krát ]

Příloha:
P6265311m.jpg
P6265311m.jpg
[ 86.09 KiB | Zobrazeno 2088 krát ]


_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 26.06.2018 12:33, celkově upraveno 7

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 10:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
A ještě další fotky, kde je vidět detaily ukotvení regálových stojin o strop (použil jsem závitové tyče M10), jakož i posazení na ně U-čkových trámů. Vše je zajištěno šrouby M8, které by snad na vymezení smykových sil mohli stačit.
Příloha:
P6265312m.jpg
P6265312m.jpg
[ 129.12 KiB | Zobrazeno 2082 krát ]

Příloha:
P6265313m.jpg
P6265313m.jpg
[ 116.61 KiB | Zobrazeno 2082 krát ]

Příloha:
P6265314m.jpg
P6265314m.jpg
[ 129.87 KiB | Zobrazeno 2082 krát ]

Příloha:
P6265316m.jpg
P6265316m.jpg
[ 94.85 KiB | Zobrazeno 2082 krát ]


Ten dlouhý nosník z joklu 80x60x3 je zatim přišroubován v poloze těsně za předními stojinami. To proto, že v první fázi zvedání musím soustruh i s paletou přitáhnout bliž ke zdi. Pak ten nosník přehodím na střed těch U-ček a to ho už budu zvedat kolmo nahoru z palety a podstrčím pod něj smontovaný plechový stůl (který byl součástí dodávky). Snad se to povede.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 26.06.2018 12:20, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 11:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Dnes brzo ráno jsem ještě stihl zaspárovat tu dlažbu, tak snad zítra by to už mohlo mít dostatečnou únosnost a pokročím dále.

Jinak první dojmy z kvality díla. :roll:
Trochu hrubé čínské opracování, co mi vadí na supportu. :(
Doslova tragické stupnice :x , zejména ta na úhlové vytočení malého supportu a pak odečítací rysky k nóniusúm na kličkách, některé jen formou samolepek 8O - to budu muset hned nahradit. Ještě že mám firmu která se věnuje laserovému gravírování a takové stupnice do eloxovaného Al plechu, ale i do oceli a antikoru jsem dělal už nejednou. :wink:
Dále pak humpolácké vyvedení kabelu k osvětlovací lampě. Kabel je chráněn kopexkou, jenže ta končí tak nějak nijak těsně před otvorem v krytu, kterým kabel prochází. To je "skvělé" místo, kde se ten kabel může přežvýkat (a dříve nebo pozdeji se to určitě i stane). Budu muset tam vymyslet nějakou smysluplnou průchodku.
Co se týče posuvů, zdá se, že je vše bez viditelných vůlí, ale dost je to napatláno konzervační vazelinou, takže celá pravda se ukáže až to umyju petrolejem. :roll:
Taky mě mrzí, že do pinolu dodali v základu jen pevný hrot MK3. Otočný budu muset co nevidět někde koupit/sehnat, nebo zatí aspoň redukci MK3/MK1. Tu budu potřebovat, protože k starému soustruhu mám spoustu věcí na MK1, včetně toho otočného hrotu.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 12:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Kdyby někomu vrtalo hlavou, proč mám tu příčné U-čkové trámy tak dlouhé :roll: , že přesahují přední stojiny regálu o 40cm :o , tak je to proto, že tyto konstrukce se tady použijí jen jednou a pak budou zbytečné. No a 60cm U-čko se opravdu nedá už téměř na nic rozumně využít, zatím co dlouhé 1 m už ano, například jako překlad nad 80cm dveře. :mrgreen:
Jinak ten regál vlevo stejně rozeberu a přemístím jinam. A místo něj tam dám nízkou skříňku s pracovní deskou na vrchu a nad ni nějaké poličky. Jde o to, že levá strana soustruhu má dveře které se musí otevírat, když se mění ozubená kola převodů posunů, jakož i klínový řemen od motoru má 2 polohy (jsou tam odstupňované dvojité řemenice). Takže z levé strany tam musí být rozumný přístup. Původně jsem myslel, že tam ten regál i zůstane (dokonce jsem uvažoval, že i celá konstrukce z hubcugem, pro unadnění manipulace s většími obrobky, až budu starý a nemohoucí :lol:), ale s ním by byl ten přístup značně omezen.

Jó, a kdyby tyto fotky viděla manželka, tak předpokládám, že první, co by řekla by bylo:
"Že se nestydíš ukazovat tu špínu a bordel v dílně!" :lol: :lol: :lol:
Tak za to se omlouvám, ale pracuje se i na tom. Dneska tu zeď co bude za soustruhem i vymaluji a zbytek později taky. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 17:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S tou zdí za soustruhem bych spíš uvažoval o nějaké desce, nebo plechu, který půjde očistit, protože se časem neubráníš, aby ta stěna nebyla zacákaná rozstřikem nějakého oleje, nebo emulze. :lol: :lol: :lol: Jěště než ho posadíš na místo, tak si ověř tu výšku, aby se ti u něj dobře stálo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 17:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak ale soustruh má přece po celé délce zadní plechový kryt. :o Myslíš, že to nestačí :? . Starý soustruh má na desce stola akorát vyvýšený okraj, aby třísky moc nepadaly za něj (stejně padaj), ale zeď je čistá až na pavučiny.

Je pravda, že výška stolu může být kalibrována na malinkého číňana :lol: (i když oni poslední dobou povyrostli). Já ale taky nejsem žádný obr (177cm) a zas tolik u toho stát nebudu. Není to na šichty ale na zábavu. 8) Ale dám si poradit a výšku prověřím.

Jinak pod starý soustruh jsem si stůl stavěl sám, dřevěný v kombinaci s šuplíkovou skříňkou starého sektorového nábytku z 60.let, co vyráběli v Rousínově. Pod stolní desky jsem si vyrobil i takový šuplík, původně sběrač špon. To se ale moc neosvedčilo, tak ho používám spíš jako odkladiště momentáln´používaného nářadí.
Ale stálo se mi u něj docela dobře, asi jsem výšku zvolil správně. Tohle jsem měl 15 let v paneláku :wink: :
Příloha:
Suteren-dielna1_04_det-sustruh.JPG
Suteren-dielna1_04_det-sustruh.JPG
[ 107.9 KiB | Zobrazeno 2018 krát ]


_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 19:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S tím zacákáním je to hlavně o tom co děláš a jestli mažeš, nebo chladíš. :wink: Například při točení malého průměru, nebo díry, u nějaké větší příruby, takže při velkých otáčkách to dokáže pocákat i strop. :lol: Kdysi jsem ten soustruh míval v kuchyni u okna a okno jsem dokázal zacákat až do 2/3 výšky. :lol: :lol: :lol:
Jinak pokud jde o špony, tak záleží z čeho děláš a ani při hluboké vaně pod soustruhem se stejně neubráníš aby nějaké nelétaly kolem. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Tohle jsem měl 15 let v paneláku

Na co je v paneláku potřeba hever? :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.06.2018 8:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tipnu si, že ta fotka už není z paneláku, i když já když jsem kdysi bydlel sám v garsonce, kde jsem měl soustruh v kuchyni a v rohu starý psací stůl, na kterém jsem dělal všechno možné, tak jsem tam měl taky ledacos, ale hever opravdu ne. :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.06.2018 9:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Pochopitelně, fotka už není z paneláku, ale za sklepa domu, který jsem pře 18 lety koupil. 8) Ale přesně tenhle stolek i se soustruhem jsem v něm měl, v kumbále v chodbě (to tam byl takový odkládací prostor, ze kterého jsem si vytvořil dílnu. Ovšem když jsem něco většího soustružil, tak špony se roznesly i do obýváku a manželka měla obrovskou radost. :lol:
Tenhle hever jsem tehdy taky ještě neměl, koupil jsem ho asi před 6 lety. Nicméně v "panelákovém období" jsem měl jiné hevery a používal je možná častěji než dnes :wink: , protože tehdy jsem si letní/zimní kola měnil sám, dnes to nechávam na pneuservis a auto heverem zvedám jen výjimečně :roll: . Naposledy nedávno jsem poslal manželku aby vyměnila kola zimní za letní. Paradoxně na jejím autě jsou zimní na elektronech a letní na plecháčích. A já ji k těm kolům zapomněl dát okrasné puklice, takže přišla s autem bez nich. Abych je pak mohl namontovat, tak jsem musel postupně všechna kola shodit, protože puklice se montují pod šrouby.

Nicméně zrovna teď se i v té dílně hever docela hodil, nadzvedával jsem ním ten zelený regál, vložil tam dřevenou podpěru, abych mohl poddláždit nohy jeho stojky. Taky nedávno jsem ním nadzvedával stolek pod starým soustruhem (ten má i se soustruhem určitě hodně přes 100 kg), abych tam mohl vsunout tu OSB desku o které jsem už tady psal, ale která na té starší fotce není. Prostě hever má mnoho využití a ne jenom kolem auta. :)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 18.07.2018 13:18, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JirkaA, uherlu a 47 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz