Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: úte 10.07.2018 14:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.7.2018
Příspěvky: 4
Dobrý den,
budu stavět svoji první koptéru a potřeboval bych poradit/překontrolovat díly. Snažil jsme se toho zjistit co nejvíce, ale předtím než do něčeho dám 10 tis. si chci být hodně jistý... Tady je seznam dílů i s linkama: https://www.dropbox.com/s/m0e1d3ass9gudx5/DRON.xlsx?dl=0
Předem děkuji všem za rady a názory.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: úte 10.07.2018 14:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
co z toho je gyro?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: úte 10.07.2018 14:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.7.2018
Příspěvky: 4
Gyroskop je zabudovaný v FC (https://www.rotorama.cz/ridici-jednotky/omnibus-f4-v3-pro-osd).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: úte 10.07.2018 14:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2006
Příspěvky: 549
Bydliště: Praha 8
Ahoj,

nejsem úplný expert, mám postavenou zatím jednu koptéru, nicméně některé věci bych určitě dal jinak. Nevím z čeho si vycházel, ale typuji nějaký starší (cca roky) článek, šel jsem stejnou cestou, následně jsem zjistil, že to je již trochu zastaralá koncepce. Zkus se podívat na osazení setových koptér na rotorama.cz, nebo blokovano.cz a můžeš se tím inspirovat

Motory - určitě minimálně velikost 2204 (obvykle 2300 kV), spíš 2205
Rám - myslím, že velikost 250 už dnes není úplně in, do začátku ale funguje, já mám také ZMR 250, létají se ale spíš menší, lehčí a obratnější koptéry
Baterky - určitě bych šel rovnou do 4S, po určitém čase, ti stejně nebude rychlost a obratnost s 3S stačit, kapacita menší, řádově 1500 mAh
Kamera - klasika do této velikosti je toto https://www.rotorama.cz/fpv/foxeer-xat600m-hs1177, osvědčená, tebou navrhovaná je do mnohem menších koptér
Nabíječka - příliš malý výkon, lépe toto https://www.rotorama.cz/prislusenstvi/i ... r-300w-14a
FPV přijímač - šel bych minimálně do krabicových brýlí, tebou navržené bude velmi provizorní a zážitek bude o hodně menší, oblíbené a levné jsou Eachine EV800 https://www.banggood.com/Eachine-EV800- ... rehouse=CN, nebo lépe brýle s diverzitou, např. https://www.rotorama.cz/fpv/eachine-vr-d2-pro

Doporučuju skupinu na FB "Miniquad FPV CZ".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: úte 10.07.2018 16:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
- ten ram vypada dost forove, podivej se na Kryl 5" co se dela v CZ , je tu vlakno, myslim ze i sklenej vydrzi vic nez to co tam mas
- motory bych vzal obyc 2205 racestary - https://www.rotorama.cz/motory/racerstar-2205-2300kv
- compacty jsou moc tezke/velke ale zacinal jsem na ne a stacilo to. Ale mozna bych zauvazoval opravdu hned o 4S/1500 s vic C, s racestarama se nezapotej a dlouho ti vydrzi.
- XM+ nema telemetrii - vzal bych XSR nebo R-XSR
- runcam nano je na 5" blbost, bude trpet a brzo odejde , vzal bych 1177 napr. https://www.rotorama.cz/fpv/foxeer-xat600m-hs1177

pokud zacinas tak bych misto pagody vzal Vcko https://www.blokovano/product/FLYTIMEV , budes mit sice kratsi dosah ale jako zacatecnik se nebudes snad toulat moc daleko (resp. by to byla blbost delat) a Vcko vydrzi mnohem vic padu nez pagoda


A pripis si na seznam kevlarovy strapy z rotoramy. Jinak budes hledat furt baterku.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: úte 10.07.2018 16:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jo a zapomen na to ze budes litat na ten fpv prijimac pro telefon. To je tak na zaznam dvr, overeni funkce nebo nahled pro divaky ale litat se podle toho prakticky neda. Lag je proste moc velkej

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: úte 10.07.2018 20:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2017
Příspěvky: 26
Bydliště: Pardubice
Obrázky: 2
Hele, taky nejsem expert, ale ten rám mi prijde dost velkej a těžkej na ty motory...
Syn spokojeně léta tenhle rám, nebo něco podobného
http://www.n4q.cz/ramy/qav-r-220mm/
Je tam vše krásně dostupné, dobře se to rozebírá a servisuje. Doporučím 4mm ramena. Lítáme poměr tahu ku hmotnosti cca 7:1, tedy celkový maximální tah všech motorů asi 4kg při letové hmotnosti cca 0.6kg.
Motory 2204/2300kV nebo 2205/2300kV, s Racerstarama mám dobrou zkušenost, i když je profíci moc nechválí. Fungují, jsou levné a dostupné. A nebolí to tolik, když odejde nebo ho rozsekáš... Nejspíš nevydrží dlouho, ale na první koptéru jdou použít.
FC dobrý, určitě radši už F4 než F3, s OSD. PDB taky ok, kameru určitě větší. Mně vyhovuje runcam EAGLE řada, syn ale léta tu 1177 a je spokojený. Regly dle motorů, nevím, jestli nebude 20A málo... A určitě s D-shot. Já měl dost kusů těch hglrc 30A, ale hodně mi jich odešlo. Něco mojí nešikovností při pájení, něco bych skoro řekl že odešlo jen proto, že jsem se na ně křivě podíval. Už bych je znovu nekoupil. A radši 4 na ramena než 4v1. Když si jeden odpálíš, vyměníš jen jeden.
S anténou Actuna Pagoda jsem spokojený. Ještě se nezlomila, a to víc padám než létám. Doporučuji.
Baterku tak 1300-1800mAh, 4 článek a tak 70C, větší znamená větší hmotnost, setrvačnost. Já začínal s 3S 35C a bylo to měkký. Teď mám zelený 1500mAh Acehe a Tattu 1550mAh/75C. Místo silikonového protiskluzové podložky používám 3M dual lock. Nalepím kus na koptéru a kus na baterku ve smršťovačce (dávám smršťovačku navíc na baterie), zatáhnu páskem a drží. Většinou.
Brýle chce zkusit. Synovi vyhovují levné krabice Marvel vision, já používám skyzone. Krabice nějak nedávám, nesedí mi. Je to investice na dýl, vyplatí se koupit to, co Ti sedí na oči a na ksicht. Zkus najít někoho v okolí, kdo Tě nechá zkusit si je. Doporučuji s diverzitním přijímačem.
Ten přijímač pro android je fakt nepoužitelný. Ještě tak ukázat obraz čumilům nebo na kontrolu doma na stole, ale na létání se to nedá.
Přijímač XSR nebo R-XSR můžu doporučit, používám i to XM+, ale telemetrie se hodí.
Vtx je dobrý taky koupit kloudný, třeba s možností Smart audia. To mačkání tlačítka pro nastavení je pakárna, kór když je vtx někde uvnitř. Taky rušení na jiných kanálech je důležitý. Můžeš po zapnutí sestřelit (oslepit) ostatní piloty. Ale jestli budeš lítat sám, je ten eachine dobrej dost.
Nabíječka do začátku půjde použít, taky jsem ji měl, ale pokud tě to chytne, budeš řešit vícekanálovou a výkonnější. Dost mě obtěžovalo nabíjet každou baterku proudem 2C půl hodiny a pak 4minuty letu... Nabít deset baterek je na dopoledne, vylítáno máš za hodinu...

A doporučím buzzer, beeper, pípák. Je to velmi užitečné, až Ti koptéra spadne v trávě. Zapípat si z vysílačky zkrátí hledání z hodin na minuty
Vrtule používám dalprop cyclone 5040 a 5045. Dost toho snesou. Ohnou se, narovnáš a letíš dál. Ještě jsem žádnou nezlomil.

A doporučím spojit se s někým zkušenějším v okolí. Odpoledne strávené v tlupě zkušených mi dalo nejvíc. Okoukáš, zeptáš se, ozkoušíš, pochopíš


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: stř 11.07.2018 11:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.7.2018
Příspěvky: 4
Napsal jste, že lítáte v poměru 7:1, myslíte, že by stačilo 5:1 nebo 5,5:1.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: stř 11.07.2018 11:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2017
Příspěvky: 26
Bydliště: Pardubice
Obrázky: 2
určitě...
Oscar Liang o tom píše...
https://oscarliang.com/quadcopter-motor-propeller/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: stř 11.07.2018 13:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
JahoDag píše:
Napsal jste, že lítáte v poměru 7:1, myslíte, že by stačilo 5:1 nebo 5,5:1.


osobne si myslim ze pro zacatecnika je mene nekdy lepsi. Protoze ten copter stoupa pri vysokem pomeru dost rychle. Zacatecnik lupne do plynu a nez se rozkouka tak je stroj v peerdeli :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 20:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2014
Příspěvky: 296
Kdyz uz je tu tak pekna cerstva diskuze, zeptam se, pouzivate stale ccw a cw nebo jen jednosmer? Dost sem slysel ze uz je to pase a staci pravotocivy, ze to ty matky samodrzky podrzej, ale nepodrzej s myma padama musim pretahovat. A k tomu se vaze jeste drobnost, nedaji se nejak ochranit zavity na motorech nad maticema co drzej vrtule? Dost sem si ponicil zavity a tenhle zavitnik zatim fakt nemam jestli vubec existuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 20:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2017
Příspěvky: 26
Bydliště: Pardubice
Obrázky: 2
Na 5" mám CCW a CW, na 3" všechny stejné a matky s tou teflonovou (nebo z čeho ten plast uvnitř je) pojistkou drží v pohodě... Ale dost to utahuju...

Nerozumím ale, jak si poničíš ty závity? Pádama?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 21:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
pouzivam to aj to (podle toho co me zrovna prijde pod ruku) a v pohode. Zavity necouhaj ani ven z te matky takze se nenici (Racestar ani EMAX)

pojisteni je nylon. Teflon by toho asi moc nepodrzel vzhledem k tomu jak klouze :-D

Pokud mas problem s povolovanim tak to muze byt tim jak vypada vrsek motoru - nektery motory jsou nahore uplne hladky takze se vrtule nema do ceho kousnout. Muzes vyzkouset dat mezi motor a vrtuli podložku - bud perovou nebo vejirovou. Perovka pritlacuje vrtuli proti matce, vejirova zase zvedne adhezi mezi vrtuli a motorem takze nebude mit takovou snahu se povolovat. Jako bonus (ve tvem pripade) posunes vrtuli kousek od motoru a bude ti koukat min zavitu k poskozeni.

Ale mit motor z ktereho to couha tak tu hridel snad uriznu

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: pát 13.07.2018 14:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Taky trochu přispěju. Co se týká CW CCW já tedy mám oba typy, samozřejmě nemusím řešit podložky, dotahování apod. Lehce přitáhnu a šmytec.
Co se týká náhledu, tak pokud je málo peněz, tak kuklu, pokud víc, tak brýle, ale je dobré si opravdu zkusit oboje. Já se taky chvilku drbal za uchem, jestli ty Fatsharky za 330 USD vzít (před 2 a něco lety), nebo ne. nakonec jsem s nimi velmi spokojený. Jeden z kamarádů má doma dražší Skyzone a vrátil se ke kukle. Přes ten přijímač k Androidu/PC se určitě moc smysluplně řídit nedá, fakt to brát tak pro náhled druhému, nebo pro záznam.
Co se týká baterek, tak pro začátek 3S stačit bude (ale minimálně 40C vybíjecí proud), já to lítám 2 roky (teda skoro, minulá sezóna z větší části vynechaná). 4S je divočina pro začátečníka.
Takto nahrává ten přijímač, včera jsem něco potřeboval vyzkoušet a jednu baterku nahrál. Bylo to bez lítání po trati s kámošema, prostě jen tak. Samozřejmě katastrofální kvalita a rozdrbané nastavení kamery, které musím ještě doladit.
Edit: baterka ve videu je stará přes 2 roky a docela slušně foukal vítr. Napětí na OSD mi to ukazuje asi o 0,1V - 0,2V menší...


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kontrola - stavba prvního dronu
PříspěvekNapsal: pát 13.07.2018 20:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2014
Příspěvky: 296
No mam vrtule king kong 5040 5x4x3 a motory racerstar BR2306S 2400kv a zavity me trochu couhaj, padam obcas fakt brutalne a parkrat to schytaly prave i zavity ale ted sem si vzpomel ze na nekterych racerstarech byly matice s takovyma spickama ktery to kryly, ale ja chci radeji ty samojistici, no nic proste musim min padat i kdyz ted sem se vratil a uplne bez kotrmelcu se to neobeslo. Nahodou sem taky nahraval na ted androidi prijimac, ale jeste sem to nevidel radsi ani ja Zacnu tim, ze povrch trochu zmatnim treba pilnikem at to neni tak hladky, dotahuju to fakt fest, nemuzu to pak nekdy skoro povolit kdyz menim vrtule, nechci chytat motor klestema a v ruce je to docela mazec


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz