Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1694 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 113  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: pon 09.07.2018 12:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni,
dal jsem sice už dotaz do fóra Spirit-system.com do sekce AERO, ale myslím že tady je spousta modelářů kteří na spirit fóru nejsou, proto se zeptám ještě tady:

Chystám se nainstalovat Spirita Pro (s Aero FW) do konstrukčního (222 cm) modelu hornoplošníku.
Model má dvoukolový podvozek s řiditelnou směrovkou a ostruhovým kolečkem. Směrovka a ostruhové kolečko mají každé své vlastní servo, řízené nezávislými kanály. Zde mám dvě záludné otázky (doufám že někdo zde již zkoušel Aero v letadle s ostruhou):

1.
Dají se ve Spiritovi nastavit dva kanály (jeden na směrovku a jeden na ostruhové kolečko), tak aby měly nezávislé nastavení výchylek a trimování (avšak společnou stabilizaci směru)? Odhaduji, že to je problém z hlediska funkčnosti stabilizace, takže alespoň kdyby šel jeden kanál odvodit (kopírovat) z druhého, a třeba mu přiřadit váhu a hlavně nezávislý trim. Něco jako "chytrý Y kabel". Možná že by toto byl námět na vylepšení, ve "Funkcích" by přibyla možnost "chytrý Y kabel" a zadávalo by se z kterého "master" kanálu by se klonoval "slave" kanál (s možností jeho trimu a třeba i váhy). :idea:

2.
Jak je chová letadlo s dvoukolovým podvozkem při startu? Při postoji na zemi míří takovéto letadlo šikmo nahoru v dost ostrém úhlu. Start vypadá normálně tak, že po nabrání rychlosti letadlo zvedne ocas (díky šikmo posazené výškovce při pojíždění s ostruhou na zemi), a potom se buď samo zvedne díky vztlaku křídel, nebo se dá lehce zatáhnout za výškovku a letadlo se v tu chvíli zvedne ze země i hlavním podvozkem.
Jak se to bude chovat se Spiritem?
Odhaduji že gyro bude držet ten šikmý úhel a nebude chtít letadlu dovolit to samovolné zvednutí ocasu a bude mít snahu odstartovat v tom šikmém, dosti strmém úhlu. Bude tedy třeba po rozjezdu maličko potlačit výškovku, aby zvedlo ocas a potom teprve přitáhnout pro odlepení hlavního podvozku od země? To potlačení mi přijde poněkud riskantní, bojím se že když by se přehnalo, tak budu vrtulí rýt zeměkouli.

(Naopak při přistávání čekám že mi Spirit dosti pomůže, neboť jinak jak je známo dvoukolový podvozek z principu způsobuje poskakování při přistání; když při přistání se hlavní podvozek dotkne země, zadek setrvačností kývne dolů, čímž letadlo dostane úhel šikmo nahoru a má tendenci znovu vzletět. Tomuto počítám že Spirit poměrně účinně zamezí, totiž pomůže mi výškovkou aby ten ocas nekývnul dolů.)

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 10:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Zpět k vrtulníkům:

Kamarád si čerstvě pořídil Spirita, a pro začátek by rád létal v režimu Maketa (což je vlastně jeden ze stabilizačních režimů), a ještě k tomu měl režim Záchrana normal (to je další ze stabilizačních režimů).
Zkoušel jsem mu to pomoci nastavit, ale nějak se mi to nedaří. Chtěl jsem pro toto využít banky.

Vyšel jsem z toho, že na kanále "Stabi funkce: jsem nechal natvrdo 100%, a režimy Maketa a Záchrana jsem zkusil dát do bank 0 a 2 (na dvoupolohový přepínač). Ale nějak se mi to nedaří, při přepínání přepínačem bank nevidím charakteristické poskočení kolektivu na úhel náběhu listů pro záchranu.

Tuším že např. není možné startovat se zapnutou "Stabi" funkcí nebo tak něco?

Nějak jsem se v tom ztratil, zkusíte mě někdo navést na správný postup?
Děkuju...

EDIT: Tak už se to podařilo, problém byl v tom že jsem Záchranu ukládal do banky 2, (Maketu jsem ukládal do bank 0 a 1), ale v reálu se mi to zapsalo tak, že Záchrana byla v bance 1 a Maketa v bankách 0 a 2. No a při dvoupolohovém přepínači vlastně přeskakuji z banky 0 do 2, takže jsem byl pořád v Maketě.
To zapisování do bank funguje trochu podivně... Ale dostal jsem to tam. Musel jsem několikrát stále dokola zapisovat do bank, moc jsem nepochopil kde jsem dělal chybu.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 18:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 27.4.2014
Příspěvky: 139
Bydliště: Hradec Králové ČR
Obrázky: 0
Ahoj, třeba jsi to tak dělal, ale základ bank je, že když jsi se spiritem spojený s počítačem, tak nejdou banky přepínat vysílačem aby jsi do vybrané banky přepínačem něco zapsal. Banky se vybírají v pravo dole - aktivní banka v záložce diagnostika. Jestli to rádiem opavdu přepíná - pouze kontrola - obecné - kanály.

Záchranu mám na vratném dvoupolovém přepínači, k němu je ve vysílači přiřazen 5 kanál - zisk gyra. Pro let mám kolem + 70% a to samé pro záchranu, ale - 70%. Kdyby to chodilo obráceně, tak ve vysílači udělat reverz.

_________________
DS-12>MiniTitanE325(nostalgie)>Devil420>Goblin500>GoblinSPORT700>KRAKEN580+5xSPIRIT


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 18:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ano, tak jsem to dělal. Že při připojení programu nejde přepínat vysílačkou vím. Jenom mi přišlo, že když zapíšu hodnotu do Banky2, tak se mi to pak objeví v Bance 1 apod. Takže jsem prostě zapisoval všelijak do vedlejších bank atd, až se mi to konečně zapsalo tam kam jsem chtěl. Myslím že jsem měl špatný postup, ale nevím jak jinak to udělat neš že překliknu vpravo dole banku a na dotaz odpovím že ano.
***************
Ten mód Maketa jsme dneska prolítli, je to prostě boží. Pro toho, kdo nemá velké "akro_3D_hozená_motyka" ambice, je to super. A k tomu stále možnost záchrany, není co dodat. Pro začátečníky nejlepší volba. A přitom, i ta Maketa umí akrobacii, jen to má (pro začátečníka nebo katolického pilota) to výhodu, že se po puštění kniplů srovná do vodorovna. Jako to mají koptéry ve stabilizačním režimu. Prostě se kniplama musí tlačit kam to chci. Helina se vrací so roviny přirozené pomalu, dá se to krásně nastavit podle vkusu každého soudruha.

Musím Tomášovi Jedrzejkovi poslat velkou pochvau, že tento mód dodělal. Kolikrát já jsem v začátcích s "čistým 3D módem" spadnul, protože jsem nebyl schopen správně helinu srovnat. Ani Záchrana mě kolikrát nezachránila. Tento mód Maketa by mi byl ušetřil spoustu peněz. :D
Nastavím si Maketu i na své helině (kde nyní mám klasický akro režim) a zítra jdu lítat, bude to pohoda a relax. Letu zdar!!!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne ned 15.07.2018 6:21, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 19:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 27.4.2014
Příspěvky: 139
Bydliště: Hradec Králové ČR
Obrázky: 0
Abych se přiznal, tak "maketu" jsem nezkoušel. A jak píšeš o srovnání heli, tak na to ta záchrana mi moc vyhovuje. Stačí jenom na vteřinu ťuknout na vratný vypínač. Větší problém je dostat to do hlavy a podvědomí, protože se to tak často zas nepoužívá.
V každým případě tu maketu vyzkouším, jednu banku mám ještě volnou. Měj se, Ivan.

_________________
DS-12>MiniTitanE325(nostalgie)>Devil420>Goblin500>GoblinSPORT700>KRAKEN580+5xSPIRIT


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 19:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jo, Záchrana je libová věc.
Před každým startem ještě na zemi před roztočením nebo při začátku roztáčení dvakrát-třikrát cvrnknu do přepínače záchrany. Jednak kontroluju, že funguje (kolektiv poskočí) a jednak tím trénuju podvědomí. Mám to zafixované, jakmile se žene průser, automaticky vytrčím prostředníček (je přichystaný u přepínače). Opravdu na to nemusím myslet, mám to zautomatizované.

Maketu určitě zkus, je to příjemné. Minimálně pro vyzkoušení stojí za to, a možná že i pro lítání.

Zítra má být dobré počasí, tak hrrr na ně! :D

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 19:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 27.4.2014
Příspěvky: 139
Bydliště: Hradec Králové ČR
Obrázky: 0
Tak, tak. Zítra mám taky lítací neděli. Věřím, že dám aspoň 10 baterek.

_________________
DS-12>MiniTitanE325(nostalgie)>Devil420>Goblin500>GoblinSPORT700>KRAKEN580+5xSPIRIT


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 22:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 2.5.2018
Příspěvky: 5
Zdar Woito,

přesně jak píšeš to mám nastavené od Habaska, alias pana Habady jako podpory od Spiritu
a je to paráda. Už je to právě ten relax co jsem v létání s modely hledal. Záchranu nemám nastavenou,
protože se mi nedaří vymyslet jak to nastavit. Málo kanálů. Ale zatím jsem nenarazil na to, že bych záchranu,
s modem maketa, potřeboval.

Pan Jedrzejek udělal opravdu dobrou práci. Teď pracují na modulu pro lety dle GPS a držení pozice ve vzduchu na
pevném místě. Zajímavé a na videu to vypadá dobře.

Tak letu zdar.

Z.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: pon 16.07.2018 7:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2012
Příspěvky: 315
Bydliště: Praha
Obrázky: 1
y2000rtc píše:
Zdar Woito,

přesně jak píšeš to mám nastavené od Habaska, alias pana Habady jako podpory od Spiritu
a je to paráda. Už je to právě ten relax co jsem v létání s modely hledal. Záchranu nemám nastavenou,
protože se mi nedaří vymyslet jak to nastavit. Málo kanálů. Ale zatím jsem nenarazil na to, že bych záchranu,
s modem maketa, potřeboval.



Z.


Jestli mohu trochu vstoupit do diskuze. Myslím si, že na naučení je vhodnější režim Stabilizace Normál, případně později Akro. Přijde lepší mít Head Lock. Normal Rate asi využijí jen maketáři, ale je to dle chuti každého pilota. Já jsem režim Maketa ještě nezkoušel, ale určitě zkusím.

Spirita jsem používal s DX6i, takže jen 6kanálů a ještě omezení v přepínačích. Nicméně se mi podařilo nastavit tak, abych měl normální let, po přepnutí zvolený režim stabilizace a na další spínači záchranu. Nezávislou na tom, v jakem režimu jsem letěl. Nastavení přes Banky a vše super chodilo.

_________________
Netopyr

XL V2, Devil 380, Spirit GTR,RS,W1, Sir Edmunt Race, Bublinky, DS 12, Wave a NETOPÝR


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: ned 05.08.2018 14:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2009
Příspěvky: 1357
Právě byla vydána verze 2.5.0!

  • Podpora modulu GeoLink:
    • Poskytuje revoluční funkce jako jsou:
      • Bezpečná zóna : Letání pouze ve vytyčené oblasti.
      • Výškové omezení : Automatická aktivace záchranného režimu a omezení max. letové výšky.
      • Návrat domů : Ať je model kdekoli, lze přivolat povelem zpět.
      • Držení pozice : Držení pozice bez jakéhokoli pohybu páky.
      • Držení výšky : Udržování výšky bez řízení kolektivu.
      • Letový záznam : Záznam každé letové sekundy.
    • GeoLink moduly je možné připojit ke všem jednotkám Spirit!
    • Vestavený úhloměr pro dokonalé upevnění modulu GeoLink na modelu.
    • Interaktivní mapy Google přímo v aplikaci Spirit Settings pro prohlížení letových záznamů.
    • POZNÁMKA: Více podrobností naleznete v GeoLink návodu.
  • Podpora ESC telemetrie regulátorů YGE LVT/HVT:
    • Telemetrické proměnné:
      • Napětí baterie
      • Proudové zatížení
      • Napětí na BEC
      • Spotřebovaná kapacita
      • Teplota ESC
      • Otáčky
    • POZNÁMKA: Pro připojení s jednotkou použijte upravenou JST-Servo propojku.
    • POZNÁMKA: Přiručka se zapojením telemetrie je dostupná na stránkách Wiki.
  • Vylepšení Governoru:
    • Účinnost governoru byla znatelně vylepšena pro všechny typy motorů.
    • Přetáčení otáček motoru lze eliminovat novým parametrem Omezení držení otáček.
    • Rozsah parametru Dělitel snímače byl navýšen na hodnotu 14.
    • Rozsah parametru Převodový poměr byl navýšen na hodnotu 24.
    • Rozsah parametru Držení otáček byl navýšen na hodnotu 10.
    • Rozsah parametru Max. otáčky hl. rotoru byl navýšen na 8000 RPM.
  • Změny ve Spektrum integraci:
    • Spotřebovaná kapacita je nyní zobrazena v telemetrickém menu Flight Pack mAh - Lze nyní nastavit alarm spotřebované kapacity.
    • Je-li reverzován plyn je stále možné ovládat menu integrace.
    • Telemetrická hodnota plynu je reverzována (při aktivním reverzu plynu).
    • Kompatibilita s verzí firmware 1.21 u vysílače DX9.
  • Satelity Spektrum DSM2/X:
    • Podpora až 4 satelitů u jednotek Spirit Pro - primární, sekundární port, RUD port - se Spektrum adaptérem, RUD/AIL - se Spektrum adaptérem nebo SPM4649T.
    • Podpora až 3 satelitů u jednotek Spirit - primární port, RUD port - se Spektrum adaptérem, RUD/AIL - se Spektrum adaptérem nebo SPM4649T.
    • Podpora až 3 satelitů u jednotek μSpirit - primární port, RUD port - se Spektrum adaptérem, RUD/AIL - se Spektrum adaptérem nebo SPM4649T.
  • Vylepšení Futaba telemetrie:
    • Použitý senzor ROXXY ESC byl změněn na KONTRONIK.
    • POZNÁMKA: Nastavte senzor KONTRONIK na SLOT 8 v menu SENZORY.
    • Kompatibilní s posledními firmware rádií FASSTest.
  • Změny v implementaci Futaba S.BUS:
    • Stabilita spojení S.BUS2 byla vylepšena.
  • Program Spirit Settings:
    • Tlačítko Governor/Plyn je nyní zobrazeno vždy.
    • Okno Governor/Plyn bylo upraveno.
    • Kontrola nesprávné přípony souboru firmware ".man" během nahrávání.
  • Výstup na AUX2:
    • Uživatelé Spirit Pro mohou nyní přiřadit speciální funkci F: Výstup na AUX2 pro přímé ovládání portu volným kanálem.
  • Průvodce nastavením:
    • Aktualizace profilů modelů: T-Rex 150, Blade 180CFX, Goblin Fireball.
    • Přiřazení kanálů se nyní zcela resetuje při změně přijímače.
  • Vrtulka - způsob řízení:
    • Řídící algoritmus řízení motorku vrtulky byl upraven pro zlepšení vlastností.
    • Parametry Vrtulkový ESC - Zastaveno a Vrtulkový ESC - Plné otáčky pro konfiguraci rozsahu plynu vrtulkového regulátoru.
    • Parametr Subtrim (CH4) - Nízké otáčky pro konfiguraci nejnižších možných otáček vrtulkového motorku.

Po aktualizaci z předchozí verze není nutné provádět žádné změny v nastavení.
DŮLEŽITÉ: Pokud je nastaveno Směr kolektivu - Obrácený, je nezbytné upravit reverzování smyslu serv!

Aktualizace pro jednotky Spirit, Wifi-Link, Geo-Link je dostupná na našich stránkách v sekci Ke stažení.

_________________
Spirit System


Naposledy upravil ZeXx86 dne sob 11.08.2018 11:04, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: ned 05.08.2018 14:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2009
Příspěvky: 1357
Obrázek

_________________
Spirit System


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 22:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.1.2015
Příspěvky: 226
ta podpora ESC telemetrie YGE bude fungovat i s regulátory YEP?

_________________
TSA 600E,Gaui NX5,Gaui NX7,HD 502 all@SPIRIT,OXY3,OXY4MAX @IKONLOGO690,LA700 + nějaký ten eroplán


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 12:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2009
Příspěvky: 1357
Bohužel ne, YEP nemá kopie nových regulátorů YGE LVT/HVT.

_________________
Spirit System


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: čtv 09.08.2018 19:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
... a má ho tam! (Dneska mi přišel GeoLink, Jupííí!!!)
Příloha:
IMG_1916.JPG
IMG_1916.JPG
[ 112.21 KiB | Zobrazeno 1986 krát ]


Příloha:
IMG_1919.JPG
IMG_1919.JPG
[ 113.91 KiB | Zobrazeno 1986 krát ]


Příloha:
IMG_1928.JPG
IMG_1928.JPG
[ 83.09 KiB | Zobrazeno 1986 krát ]


Příloha:
IMG_1925.JPG
IMG_1925.JPG
[ 76.97 KiB | Zobrazeno 1986 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spirit FBL - bylo 4Dstabi
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 6:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.7.2009
Příspěvky: 1007
Bydliště: EU
Woita píše:
... a má ho tam! (Dneska mi přišel GeoLink, Jupííí!!!)

Napiš jsem pak dojmy ..... také mě GeoLink zajímá. Díky


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1694 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 113  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz