Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 09.07.2018 12:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
Blacksite píše:
Panove, jak je na tom tisk z ASA filamentama ohledne letadel, zkousel nekdo?
Bugatti ted ceka na elektroniku a ja nevim roupama co modelovat dal a nekde jsem cetl o tomhle filamentu, ze by to snad melo byt o neco lepsi nez PLA, hlavne lepe brousit apod.

btw dost me zaujala tahle letadla :)


v těchto eroplánech asi hláška "čum před sebe" nabývá úplně jiný rozměr :-D

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 09.07.2018 20:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
ASA, nyní FCC je nadnárodní "popelářská" firma a tak bacha aby to nebyl nějakej recyklát. :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 09.07.2018 20:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dudaj píše:
...
Musíš tisknout v komoře a do 15 cm strany na podložce ...

A sakra... to je fakt nutné? Mám na cestě špulku na zkoušení... :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 09.07.2018 21:57 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jyrry píše:
A sakra... to je fakt nutné? Mám na cestě špulku na zkoušení... :?


Má menší smrštivost než ABS, ale ne o moc . S PLA, nebo Pet se to nedá srovnávat. Takže menší díly v pohodě i bez komory, ale nezkoušel jsem, do jaké velikosti a výšky to dá .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 17:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Jak je to s pevností, výztuhami, nosníky, nebo jiným podpěrným systémem u tištěných letadel? Psalo se tady, že kombinace 3D tisku a třeba uhlíkového nosníku není vhodná. Vyztužujete nějak dodatečně? Nebo stačí slepování (natupo) a nic víc? A to i při rozpětí 1500 a víc?

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 18:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2005
Příspěvky: 337
Golfista píše:
Jak je to s pevností, výztuhami, nosníky, nebo jiným podpěrným systémem u tištěných letadel? Psalo se tady, že kombinace 3D tisku a třeba uhlíkového nosníku není vhodná. Vyztužujete nějak dodatečně? Nebo stačí slepování (natupo) a nic víc? A to i při rozpětí 1500 a víc?

Je třeba věřit, ty dvě povrchové plochy křídla jsou nejlepší nosník .)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 24.07.2018 18:20 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Patas_ píše:
Je třeba věřit, ty dvě povrchové plochy křídla jsou nejlepší nosník .)


Tak to bych nedoporučoval ani náhodou. Víra je věc hezká , ale spolehnout se na ni nedá .
Už jsem to tady zmiňoval několikrát a i fotky dával.
Uhlíkový roving po povrchu křídla alespoň ze spoda . Bez toho bych neletěl . Dá se krásně rozplacatit a lepit řídkým vteřiňákem .


Přílohy:
P1010349.jpg
P1010349.jpg
[ 89.24 KiB | Zobrazeno 1552 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2018 7:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
dudaj píše:
Tak to bych nedoporučoval ani náhodou. Víra je věc hezká , ale spolehnout se na ni nedá .
Už jsem to tady zmiňoval několikrát a i fotky dával.
Uhlíkový roving po povrchu křídla alespoň ze spoda . Bez toho bych neletěl . Dá se krásně rozplacatit a lepit řídkým vteřiňákem .



Podívej, fakta jsou ale taková, že s modely 3Dlabprint bez uhlíku jsem dělal i děsné prasečiny a křídlo vše hravě vydrželo... A to i třeba v případě ACES Spitfira, kterého jsem měl fakt hodně přemotorovaného, rychlost v průletu zaručeně nad 150 km/h. A podobně ty modely provozuje řada lidí a fakt nevím o rozpadech za letu (diskutabilní je u některých třeba pevnost při přistání atd).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2018 8:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2010
Příspěvky: 193
Bydliště: Louny, ČR
Obrázky: 0
tomashr píše:
Podívej, fakta jsou ale taková, že s modely 3Dlabprint bez uhlíku jsem dělal i děsné prasečiny a křídlo vše hravě vydrželo... A to i třeba v případě ACES Spitfira, kterého jsem měl fakt hodně přemotorovaného, rychlost v průletu zaručeně nad 150 km/h. A podobně ty modely provozuje řada lidí a fakt nevím o rozpadech za letu (diskutabilní je u některých třeba pevnost při přistání atd).

Mně se povedlo ACES Spitfira ve vzduchu rozlomit. Byl to jeden z prvních co jsem vytiskl. Zkoušel jsem jiný filament a od začátku jsem měl problém s přilnavostí vrstev (layer bonding) a pak jsem zkoušel co křídlo vydrží .......................... a nakonec nevydrželo.

Správě vytištěné křídlo drží bez problémů.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2018 8:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.7.2011
Příspěvky: 259
Bydliště: Kladno, ČR
tomashr píše:
Podívej, fakta jsou ale taková, že s modely 3Dlabprint bez uhlíku jsem dělal i děsné prasečiny a křídlo vše hravě vydrželo... A to i třeba v případě ACES Spitfira, kterého jsem měl fakt hodně přemotorovaného, rychlost v průletu zaručeně nad 150 km/h. A podobně ty modely provozuje řada lidí a fakt nevím o rozpadech za letu (diskutabilní je u některých třeba pevnost při přistání atd).

Tohle mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. A jen zdůrazním - jde o modely od 3Dlabprint, s jinými zkušenost nemám. Předpoklad je ale kvalitní tisk a očištění hran před lepením.

Myslím, že tohle RiMrovo video je víc než vypovídající:
https://www.youtube.com/watch?v=vno4SAi0TkM


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2018 8:22 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
tomashr píše:

Podívej, fakta jsou ale taková, že s modely 3Dlabprint bez uhlíku jsem dělal i děsné prasečiny a křídlo vše hravě vydrželo... A to i třeba v případě ACES Spitfira, kterého jsem měl fakt hodně přemotorovaného, rychlost v průletu zaručeně nad 150 km/h. A podobně ty modely provozuje řada lidí a fakt nevím o rozpadech za letu (diskutabilní je u některých třeba pevnost při přistání atd).


O průlet nejde - tam není přetížení na křídla .

1-09 https://www.youtube.com/watch?v=uuBP9nx7G4c

tady je to blbě vidět, ale myslím, že se mu složily křídla
https://www.youtube.com/watch?v=6Uk2mwlOpgI

Navíc přesně jak píšeš. Po přistání se může něco lehce nakřupnout a při letu dokončit .
Další věcí je, že havárkami se lidi nechlubí .
prostě je to tisk a věřit mu na rychlých křídlech nebudu.

Ještě doplním - vlastnost spoje je výborná, pokud se někde nenačne . Jakmile z jakéhokoli důvodu vznikne trhlinka (třeba i promáčknutím při převozu , pak stačí málo a jde to ráz na ráz . - To klasické materiály neudělají .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2018 8:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Pojmem "děsné prasečiny" myslím právě věci, kde to je o přetížení... U rychlosti ala Spit se přirozeně často točí přemety, v jistém smyslu asi nejvíc týrám Qtrainer, ten sice není tak rychlý, ale zase se dělají věci jako kopané výkruty a tak, kde se kombinuje zátěž na ohyb a krut.

Důležité je to, co psal jester80 - musí být kvalitní tisk se spojením vrstev, mé první pokusy bych možná rozložil také.

Ad lidi se havárkami nechlubí - bejvávalo, v poslední době mám pocit, že dnes je havárka vítána, protože je co dát na YT/FB :lol:

EDIT - k tomu Migu na prvním videu - tam to vypadá buď na blbé lepení anebo to zmíněné špatné vytištění vrstev, evidentně mu křídlo ulétlo naprosto čistě ve chvíli nepříliš velkého zatížení.
U druhého videu se Spitem nemám pocit, že by to rozložil za letu, ovšem co se týče té destrukce na zemi, tak bych ve spojení s tou velkou fotkou na začátku řekl, že to je blbý tisk, trochu mi to strukturou připomíná jeden z mých vlastních prvních pokusů, než jsem se "singlewall" naučil pořádně. Popravdě se mi jeden model na zemi rozsypal poměrně podobně i při velmi podstatně lepším přistání, ale to je minulost, po odladění tisku je pevnost úplně jinde...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2018 10:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
u toho druhýho videa usuzuji na křídla proto, že to letadlo na zpomaleném videu prudce zrychlilo . Neumím si představit jiný důvod.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2018 12:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2005
Příspěvky: 337
Jojo toho Miga ten chlápek zlomil v úchytu křídla a tam je to po vláknech 45° pěknej špalek plastu ... holt když tam má být 600W a dá tam Wemotec EDF 2KW + odpovídající hmotu baterek a rozjede to z kopce ... no tak nás donutil tam vetknout 8mm carbon tyč a snad už to neuvidím, ale dávat 4x výkonnější pohon není dobrej nápad bo u miga bohužel nejde průběžné křídlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2018 15:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
dudaj píše:
u toho druhýho videa usuzuji na křídla proto, že to letadlo na zpomaleném videu prudce zrychlilo . Neumím si představit jiný důvod.


To já jo, protože jsem trochu podobně rozsekal prvního Qtrainera :-( Vypadalo to na podobné zrychlení, ale důvod byl daleko prozaičtější - hryzlé servo výškovky, které se dostalo do polohy plně potlačeno a ještě navíc nějak odkouřilo BEC, že se motor pořád točil naplno. Mimochodem to pak pokračovalo ulomením křídla za letu, ale šlo o naprosto nesmyslný režim letu kvůli selhání techniky :-( Vůbec bych se nedivil, kdyby se něco podobného stalo s tím Spitem, jen zkrátka byl níže, tak byla plná destrukce až na zemi...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz