Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 8:08 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.9.2017
Příspěvky: 20
Zdravím všechny,
mám dotaz ohledně startů větších polomaket větroňů z ruky. Je možné pro snadnější start z ruky použít mírné vyklopení klapek ? Mám na mysli tak kolem 5-10 stupňů dolů. V mém případě se jedná o Ventuse o rozpětí 3600mm, letová je 4200g, výkonu na vrtuli je dostatek, AXI 2835/12 V2 Long, vrtule 18x9, napájeno 4čl. Pro mně je trochu problém při bezvětří kdy to uběhnout v mém věku je už trochu horší. Vozík vzhedem k absenci vhodné plochy nemohu použít. Katapult taky nehrozí z podobných důvodů
Díky za případné rady nebo postřehy jak si tuto činnost usnadnit.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 8:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Klapky urcite nie. Bezne som hadzal kamaratovi 10kg Habichta. Ziadny problem. Je nutne model hodit pod uhlom cca 5° dohora
Nechapem preco na vetrona vrtula 18". Staci ti tam aj 16/12-14

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 8:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.9.2017
Příspěvky: 20
Díky za názor, vrtuli jsem tam dal podle doporučení výrobce motoru, může její velikost ovlivnit start?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
kojak13 píše:
Díky za názor, vrtuli jsem tam dal podle doporučení výrobce motoru, může její velikost ovlivnit start?

Na vetron potrebujes rychlost. Tvoja vrtula je na visenie...

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 10:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
LV píše:
Na vetron potrebujes rychlost. Tvoja vrtula je na visenie...

Což je ale pro start výhoda.
Statický tah zajistí bezpečný rozjezd z nulové rychlosti a při tomto poměru velikost/stoupání to musí odletět samo.

Jiná kapitola je potom samotná maximální rychlost motorového letu, ale to tazatel neřeší.

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 12:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
startuju Minimou (3.4) za pomoci katapultu a trochu nerozumim te poznamce o absenci plochy. Pokud mas kam pristat s takovymdle strojem tak ti stejna plocha v pohode staci i pro vzlet z katapultu. Minimoa se zveda cca po 3-4 metrech, pak zapinam motor a odletam. U tebe by jsi asi musel zapnout motor az po preletu katapultu aby ti nesel do vrtule ale stejne me prijde ze tam kde pristanes tak jsi schopen z gumy i odstartovat.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 12:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.9.2017
Příspěvky: 20
Amper píše:
startuju Minimou (3.4) za pomoci katapultu a trochu nerozumim te poznamce o absenci plochy. Pokud mas kam pristat s takovymdle strojem tak ti stejna plocha v pohode staci i pro vzlet z katapultu. Minimoa se zveda cca po 3-4 metrech, pak zapinam motor a odletam. U tebe by jsi asi musel zapnout motor az po preletu katapultu aby ti nesel do vrtule ale stejne me prijde ze tam kde pristanes tak jsi schopen z gumy i odstartovat.

Díky za odpověď. Start z katapultu jsem zatím neprovozoval, ani přesně nevím co to obnáší. Myslel jsem, že tomu vadí i mírně vzrostlá tráva, která při přistání nevadí - potah křídel je dýha, tak to něco vydrží. Je to v každém případě námět k zamyšlení, kde by se dalo zjistit co bych potřeboval, kde se to na větroni chytá, jak se startuje, a hlavně z čeho se to dá vyrobit? Dík za případnou radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 13:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.9.2017
Příspěvky: 20
mab píše:
Což je ale pro start výhoda.
Statický tah zajistí bezpečný rozjezd z nulové rychlosti a při tomto poměru velikost/stoupání to musí odletět samo.

Jiná kapitola je potom samotná maximální rychlost motorového letu, ale to tazatel neřeší.

Toto je asi můj případ. Je to polomaketa a tak je pro mně start podstatnější než rychlost v motorovém letu a následná rychlost stoupání. S uvedenou vrtulí to bylo i s rezervou. Píši bylo, protože jsem neprostudoval všechy aspekty pohonu a použité vrtule Aeronaut, která se při asi 15 letu na motor roztrhla a model je rázem u ,,doktora" na velkém zákroku. Měl jsem si pořádně prostudovat fora zde již publikované. ,,PINA" to popsal dokonale ale já to našel pozdě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 13:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
mab píše:

Což je ale pro start výhoda.
Statický tah zajistí bezpečný rozjezd z nulové rychlosti a při tomto poměru velikost/stoupání to musí odletět samo.

Jiná kapitola je potom samotná maximální rychlost motorového letu, ale to tazatel neřeší.

Pokial budes startovat iba 2 sekundy tak nedbam. Moj nazor je, ze staticky tah u vetrona je ti na prd. Tolko moj nazor.
Je jednoduche vyratat z otacok motora a stupania vrtule kolko m/s to poleti. Odhadujem ze padova rychlost toho vetrona bude 15m/s <.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 17:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2016
Příspěvky: 312
Obrázky: 0
On Laco s těmi klapkami může mít pravdu,záleží jaký tam je profil a mechanizace.
U skutečnýho vencka startuji na -1 jak kormidla zabíraj tak se dává +1
Pokud fouká dá se to bez problému hodit , chce to vyzkoušet tu klapku ale jak píšu záleží na profilu . Temporala taky při startu mírně naklapkuji a pak to jen nedbale zahodím,ale tam je výkon :twisted:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 21:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
kojak13 píše:
Díky za odpověď. Start z katapultu jsem zatím neprovozoval, ani přesně nevím co to obnáší. Myslel jsem, že tomu vadí i mírně vzrostlá tráva, která při přistání nevadí - potah křídel je dýha, tak to něco vydrží. Je to v každém případě námět k zamyšlení, kde by se dalo zjistit co bych potřeboval, kde se to na větroni chytá, jak se startuje, a hlavně z čeho se to dá vyrobit? Dík za případnou radu.


Mam katapult udelany z hlinikovych jeklu a par zavitovek. Guma je latexova trubka (cervena) z hobbykingu, dvojite a pak asi 5m lanka (3mm tj. silnejsi, zadnej silon)

Start vetrone nemam ale takto to mrskne s kilovym EDF (zpomaleno) :


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

U vetrone mam hacek (myslim) v pulce cesty mezi motorem a tezistem, pred koleckem podvozku. Polozim vetron na travu, zahaknu ocko a dam do slapky (home dome taky z hliniku). Jedno kridlo podlozim pulkou katapultu pro EDF tak aby drzelo rovne. Slapnu a vetron se rozjede. Na konci metroveho katapultu uz ma dost rychlosti aby se udrzel rovne. Po dalsich dvou metrech pritahnu vejskovku a guma ho vytahne cca do metru. Tam pridam plyn a zvesela odletam. Zkousel jsem aj vozejk ale toto je vyrazne lepsi. Diky tomu ze to neni klasickej dlouhej gumicuk je aj priprava pomerne v pohode.

Jak to delaj jini je napr. zde

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 8:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
A já to dělám takhle:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Dva železný kolíky, gumový lano do V-čka, žádná šlapka, žádnej katapult. Jen to natáhnu a pustím. Blaník na videu má odhadem +- 4.5 kg a rozpětí 3.2m. Jde to i s mírně bočním větrem. Poznámka: to balancování na videu před vypuštěním neni kvůli větru, ale kvůli kameře, aby to bylo vidět :-).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 11:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
to jsem taky zkousel ale u Minimoi se to nedalo pouzit moc dobre. Asi kvuli vejsce trupu (plus kridla jdou jeste nahoru) ma tendence se rychle sklopit kridlem k zemi a pak to zbytecne rve o zem. Mozna by pomohlo preciznejsi vyvazeni do strany ale nevim. Vzit sebou metr hlinikoveho profilu pro podepreni me nezabije tak to neresim :-)

Premejslim zda je nejaky zasadni rozdil mezi gumou do "V" a rovne. Asi muzes pustit driv motor

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 12:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Rovně by to asi šlo taky. Já ty kolíky nemám zatlučený uplně do země (třeba když je sucho, jdou hůř), tak je mám takhle do V pro lepší pocit, že nejsou v dráze startu.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 13:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
semo píše:
A já to dělám takhle:
gumový lano do V-čka


Můžu se zeptat co je to za lano a jak dlouhé?

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz