Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 23:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
V těchto vedrech pouštím stolní ventilátor a taky na něho občas koukám. Napadlo mě, že když model letadla má pro největší účinnost vrtuli s úzkými listy, tak proč stolní ventilátor o zhruba stejném průměru rotoru má něco, co spíš připomíná lopatky lodního šroubu? Je za tím něco víc než nějaký marketingový tah typu, že velké lopatky dělají lepší dojem? Nebo tam je i nějaký reálný důvod typu menší hlučnost? Každopádně na rozdíl od vrtule, která má listy ke konci se zužující (pravděpodobně kvůli konstantnímu Re přes většinu délky listu), tak ventilátor má lopatku nejširší téměř u konce.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 23:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
Nebude to počtem otáček? Podle mě jede ventilátor spíš skoro na zvýšených otáčkách volnoběhu benzínového motoru a to letecká vrtule moc výkonu nepředvádí. S vyššími otáčkami pak roste nejen výkon, ale i hlučnost a to bys na stole asi poslouchat nechtěl. Marketingový tah je spíš co nejvíc kubíků vzduchu s co nejnižší hlučností.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 6:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
pretoze u toho pidiprikonu ucinnost nikoho netrapi, ale mnozstvo odoslaneho vzduchu ano, takze nez by si mal velku vrtulu so super ucinnostou, tak sa urobi mensia ale sirsia s tym istym prietokom a nizsou ucinnostou ... co nikoho netrapi ... teda az do momentu kym EU neobmedzi aj prikon ventilatorov alebo nepredpise ventilatory s uzkymi listami, co sa moze velmi lahko stat ked to tak pozorujem :-P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 9:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1879
Bydliště: Blatnica, SR
A obmedzí vrtule iba na 1 list :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 9:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
igorb píše:
pretoze u toho pidiprikonu ucinnost nikoho netrapi, ale mnozstvo odoslaneho vzduchu ano, takze nez by si mal velku vrtulu so super ucinnostou, tak sa urobi mensia ale sirsia s tym istym prietokom a nizsou ucinnostou ... co nikoho netrapi ... teda az do momentu kym EU neobmedzi aj prikon ventilatorov alebo nepredpise ventilatory s uzkymi listami, co sa moze velmi lahko stat ked to tak pozorujem :-P


Já jsem neporovnával velkou vrtuli s menší a širšími listy, ale stejný průměr vrtule (můj větrák má 20 cm, necelých 8") jen s různým tvarem listů. Píšou 35 W, na menší otáčky to bude míň, třeba 10 W. Moje samokřídlo vysosne 1000 mAh z 3S baterky za nějakých 20 minut, číli průměrný odběr 3 A na 11.1 V, tedy průměrný odběr 33.3 W. To je docela srovnatelné, ne?

(ad EU: před časem jsem četl, že se vážně zabývali tím, jestli neregulovat příkon varných konvic - to by mě zajímalo, čeho by tak chtěli dosáhnout pomocí omezení příkonu zařízení se 100% účinností)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 9:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
YenyaKas píše:

Já jsem neporovnával velkou vrtuli s menší a širšími listy, ale stejný průměr vrtule (můj větrák má 20 cm, necelých 8") jen s různým tvarem listů.


Ale ano, porovnaval, len o tom nevies, vyrobca ti doda ventilator s nejakym vykonom presuvania vzduchu a pokial by mu dal uzke listy, musel by ho urobit vecsi. To ze ma ventilator vecsiu ucinnost, neznamena ze ma aj vecsi vykon, v tomto pripade je to presne naopak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 10:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Mno, nebo taky může mít větší otáčky, žeano.

EDIT: zkusil jsem vzít ten ventilátor do ruky, otočit ho osou vrtule dolů a zapnout na největší otáčky. Jen ta pocitově to nevyvíjelo žádný tah. Motor samokřídla se 7" vrtulí na půl plynu vyvíjí tah dost znatelný. Jako není to exaktní porovnání, tah samokřídla s letovou váhou 300 g se posuzuje jinak než mít v ruce ventilátor vážící třeba tři kila, ale fakt tam nebyl cítit žádný tah. Možná to víc víří vzduch do stran nebo tak něco.

Ještě můžu zkusit ten ventilátor rozebrat a implantovat tam nějakou vrtuli 8x6 ze šuflíku.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 11:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
YenyaKas píše:
Mno, nebo taky může mít větší otáčky, žeano.


jasne, dame mu uzke listy aby mal vecsiu ucinnost a potom mu zvysime otacky aby sa ucinnost zase znizila a dostali sme sa k povodnym cislam

... ok myslim ze uz nemam dalej co povedat :- ))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 12:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ok, proč teda modely nelítají na široké listy a malé otáčky? Pokud by to bylo tak jak píšeš, mělo by mé samokřídlo být schopno letu i po výměně vrtule 7x6 za lopatky stolního ventilátoru.

Moje teorie je, že se použitím letecké vrtule a třeba i vyšších otáček bych se pro stejný příkon nedostal k původnímu průtoku vzduchu, ale daleko bych jej překonal. A ptám se, proč to tak nedělají výrobci rovnou. Možná odpověď je třeba hluk, možná odpověď je třeba konstrukční složitost motoru pro vyšší otáčky při napájení z 230V AC, ale to tady zatím nikdo nenadnesl.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 12:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
YenyaKas píše:
Ok, proč teda


úte 31. črc, 2018 6:40


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 13:25 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
Ok, proč teda modely nelítají na široké listy a malé otáčky?


Do který třídy základní školy chodíš ?
Já abych věděl , jestli už jste měli fyziku a odkud mám začít výklad :( .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 17:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
dudaj píše:

Do který třídy základní školy chodíš ?
Já abych věděl , jestli už jste měli fyziku a odkud mám začít výklad :( .


Něco málo z fyziky jsem měl. Zkus, třeba to pochopím.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 18:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2011
Příspěvky: 316
Obrázky: 1
Preto, že krídlo je konečné a na koncoch vznikajú víry ktoré sú príčinou indukovaneho odporu, na jeho zníženie sa zväčšuje štíhlosť krídla.
Pc vetrák je v rúre a teda na konci lopatky ten vír je menší, čím tesnejšie je lopatka k stene tým účinnejšie to je.

Edit... teraz kukám, že tu sa riešil stolný vetrák.
Môj názor je, že tam ide o to aby fungoval/vetral pri čo najnižších otáčkach, účinnosť bude druhoradá.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: úte 31.07.2018 21:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
YenyaKas píše:

Něco málo z fyziky jsem měl. Zkus, třeba to pochopím.


Pak by ti mohlo bejt jasný , že vrtule se pohybuje na rozdíl od větráku . Cíle obou zařízení jsou naprosto odlišný.
Vetrák nemusí mít vysokou účinnost, ale hlavně má být tichý - to znamená nízký otáčky a z toho vyplývá plocha a tvar listů . Taky jeho výkon proti vrtuli je směšný . Naopak u vrtule je důležitá účinnost , ale ne při statickém tahu , ale při letu . Hluk není to hlavní. Hlavní je efektivita a vysoký výkon. Její otáčky jsou 8 000 až třeba 25 000 - nevím kolik bývá strop .Stolní větrák odhaduji tak 500 otáček za minutu plus mínus . Kolik otáček by musela točit klasická vrtule, abys něco cítil ? 2 000 ? to by z hluku asi bolela hlava . Na letadle by se listy větráku roztrhly , i kdyby byli z titanu . Veliká plocha - váha a malý subtilní střed odstředivý síly nedá.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rotor stolního ventilátoru
PříspěvekNapsal: čtv 02.08.2018 17:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2694
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Koukal jsem schválně doma a máme větrák 12´´ 30cm. Výkon 40W při 230V. Nebude to i tím, že v těch větrácích jsou asynchronní motory, které mají max. 3000ot./min. už z konstrukčního hlediska?

Dudaj: Stolní větráky mívají i vyšší otáčky než 500. Asi záleží i na velikosti vrtule, ale podle mě na max. dají i kolem 2000/min. Zatím jsem to otáčkoměrem neměřil protože nevím jak, ale kdybych to uměl změřit, schválně to zkusím.
A letecký vrtule 20cm určitě nebude mít 25000 ot./min. nebo ano? Jen se slušně ptám.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz