Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 13:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Lano je opletená guma koupená normálně v železářství. Průměr 8mm, délka v mojem případě asi 20 metrů. Ale samozřejmě stačí míň, trochu jsem to přehnal a nechtěl jsem ho zkracovat. Aspoň je ten rozjezd takovej měkčí :-). Pocitově je to celkem kvalitní lano, měkký, průtažnost odhaduju tak na 2-2.5x (metr natáhnu přes dva metry). Měl jsem v ruce ještě nějaký jiný laciný lano v akci, ale to bylo takový tvrdý a s menší průtažností.

Konce jsou přehnutý, tuším omotaný provázkem a pro větší krásu smrštěný do bužírky.


Přílohy:
lano1.jpg
lano1.jpg
[ 204.89 KiB | Zobrazeno 2541 krát ]

lano2.jpg
lano2.jpg
[ 228.91 KiB | Zobrazeno 2541 krát ]


_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 13:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
semo píše:
Lano je opletená guma koupená normálně v železářství. Průměr 8mm....

Dík.

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 17.08.2018 6:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.8.2012
Příspěvky: 46
Ahoj.
moje osobní zkušenost je taková, že čím víc názorů a rad tím víc budeš zblbnutý a nervozní při startu a nakonec to skončí zase u doktora. S motorem a vrtulí co tam máš, to musí letět samo z ruky. Vždycky koukám na některá videa, jak se s letadlem s puštěným motorem pokoušej lidi rozběhnout a vůbec jim nedojde, že tu rychlost tomu stejně tím rozběhem neudělí. Vyber nějaký menší svah ve tvém okolí a zkus to normálně hodit sám s puštěným motorem a bez klapek. Pokud budeš na svahu máš pod sebou rezervu výšky. Uvidíš že to půjde samo a bez nervů. Takhle to udělej pětkrát a pak to budeš mít v ruce a zažité a zvládneš starty z ruky v pohodě i z roviny. Pokud budeš chtít pomoct, tak to vem a přijeď ke mě ukážu ti to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 17.08.2018 9:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
eaglesfly:
jo jasně, ať si to zkusí. Já to pochopil po dvou haváriích. Taky jsem byl zastánce toho názoru, že to z ruky musí letět.

Nebudu říkat, že to nejde, záleží na šikovnosti, jak se to letadlo drží (baculatý Blaník blbě), kolik potřebuje rychlosti, a taky jestli máš vysílačku v takovým módu, abys po odhozu mohl řídit (já ne).

Tady je video, kde se mi to povedlo (proti silnému větru): https://www.youtube.com/watch?v=disWj5G-rak. A hned další start jsem vybral těsně nad zemí. No a ten další, to už jsem zlomil vrtuli. O fous menšího Orlíka hodím z ruky klidně bez motoru a taky má 3m rozpětí.

A tady:
https://semos333.rajce.idnes.cz/L-13_Blanik_3.25m%2C_litani/#L13-Blanik-vzlety.jpg
Jsou tak od půlky videa 2 starty z ruky. Jeden podařený (vypadá to snadně), druhý nepodařený, kde to vypadá, že sem blbě hodil. Lehce fouklo ze strany, tlustý trup se mi svezl ke straně a bylo vymalováno. K tomu jsem měl zrovna slabší baterku a tudíž menší výkon.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 17.08.2018 15:13 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.9.2017
Příspěvky: 20
eaglesfly píše:
Ahoj.
moje osobní zkušenost je taková, že čím víc názorů a rad tím víc budeš zblbnutý a nervozní při startu a nakonec to skončí zase u doktora. S motorem a vrtulí co tam máš, to musí letět samo z ruky. Vždycky koukám na některá videa, jak se s letadlem s puštěným motorem pokoušej lidi rozběhnout a vůbec jim nedojde, že tu rychlost tomu stejně tím rozběhem neudělí. Vyber nějaký menší svah ve tvém okolí a zkus to normálně hodit sám s puštěným motorem a bez klapek. Pokud budeš na svahu máš pod sebou rezervu výšky. Uvidíš že to půjde samo a bez nervů. Takhle to udělej pětkrát a pak to budeš mít v ruce a zažité a zvládneš starty z ruky v pohodě i z roviny. Pokud budeš chtít pomoct, tak to vem a přijeď ke mě ukážu ti to.

Dík, napsal jsem ti do SZ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 17.08.2018 21:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.8.2012
Příspěvky: 46
semo: Tak pokud se dívám na ta videa, tak ten pád je o tom, že to nemá rychlost, a ten pohon na to nemá. To už je jak píšeš asi slabší baterkou a potom nechápu, proč si to vůbec dělal a myslím, že je to tvoje chyba a ne fouknutí z boku. Evidentně to nemá sílu, ten model utáhnout a po strátě rychlosti ti to spadlo. Pokud jsi si přečetl co tam má Kojak za motor, baterku a vrtuli a jeho ero váží 4,2 kg, tak ti musí ( pokud máš nějaké zkušenosti a výš co je to za model) být jasné, že ten model jde z ruky sám. Zeptej se ho jakou silou musí model držet nad hlavou, když pustí motor. Já ten motor mám taky ve větroni a vím o čem mluvím. Jinak nechápu na tom videu, proč to takhle hrotíš. Proč když máš takhle rovnou plochu na start, to prostě nepoložíš na startovací vozík a nenecháš to vzlítnout, když to samo bude chtít?
Tolik asi vše. Víc to nemá cenu komentovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: sob 18.08.2018 4:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Já mám taky vysílačku v MOD2 a když házím tak prostě levou rukou dám plný plyn a pak si přesáhnu na pravou páku abych mohl model řídit.

A jen se zeptám, protože mám doma 3m větroně, kterého budu předělávat na elektro. Má rozběh jako na videu smysl? Není lepší se jen nohama pořádně zapřít a s modelem vší silou švyhnout?

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2018 7:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
dracekvo píše:
Má rozběh jako na videu smysl? Není lepší se jen nohama pořádně zapřít a s modelem vší silou švyhnout?

Možná nemá, ale syn se mnou u toho rád běhal (byly mu tou dobou asi 3). Nějakou minimální rychlost tím člověk přidá, ale je to horší se stabilitou - stačí pak ten závan větru (o kterém eaglesfly pochybuje) a sklouzne to. Nevím jak Ventus, ale Blaník je v tom místě tlustý jako stehno a vyleštěný laminát se moc dobře nedrží. Třímetrový větroň bude ale vpohodě. Orlíka II 3m můžu hodit klidně z místa a bez motoru.

eaglesfly: ano, čekal jsem takovouto reakci. Můžu si za to sám, protože ty videa (ani jedno) neukazují správný odhoz. Nicméně těch pokusů bylo vícero a řídil jsem se různýma dobrýma radama, ale nikdy to nebylo uplně bezpečné startování.
Samozřejmě, kdybych to dělal uplně správně, tak to padat nebude, že jo. Ale v tom je právě jádro pudla, že udělat to "správně" nemusí být až tak jednoduchá věc. Možná ten Ventus půjde lépe, bude se líp držet, bude mít lepší tah, nevím. Však jsem psal, že ostatní letadla bezpečně hážu. Ad startovací vozík: ne, díky. O tom jsem slyšel svoje...a taky viděl různá videa. Prak je bezpečnější a zvládne vyšší trávu.

Dodatek: koukám, ten pohon ta má skutečně brutální, bude to asi trochu jiný případ. Já spíš reagoval obecně na nadpis tématu.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 6:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.8.2012
Příspěvky: 46
Téma znělo:
Zdravím všechny,
mám dotaz ohledně startů větších polomaket větroňů z ruky. Je možné pro snadnější start z ruky použít mírné vyklopení klapek ? Mám na mysli tak kolem 5-10 stupňů dolů.

Na katapulty, vozíčky a házení se nikdo neptal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 8:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
eaglesfly píše:
Na katapulty, vozíčky a házení se nikdo neptal.

Tak ještě štěstí, že ty zmíněné věci jsou ke startům větroňů aspoň trochu relevantní. Mohli sme třeba taky začít diskutovat o počasí! :-)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 9:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: SK
Obrázky: 6
LV píše:
Pokial budes startovat iba 2 sekundy tak nedbam. Moj nazor je, ze staticky tah u vetrona je ti na prd. Tolko moj nazor.
Je jednoduche vyratat z otacok motora a stupania vrtule kolko m/s to poleti. Odhadujem ze padova rychlost toho vetrona bude 15m/s <.


Statický ťah je na prd? No neviem, akoby ten vetroň bez neho vzlietol z miesta (z ruky) s motorom. Keď nepotrebuješ statický ťah tak ani motor a to už nieje elektro vetroň.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 13:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.9.2017
Příspěvky: 20
kojak13 píše:
Zdravím všechny,
mám dotaz ohledně startů větších polomaket větroňů z ruky. Je možné pro snadnější start z ruky použít mírné vyklopení klapek ? Mám na mysli tak kolem 5-10 stupňů dolů. V mém případě se jedná o Ventuse o rozpětí 3600mm, letová je 4200g, výkonu na vrtuli je dostatek, AXI 2835/12 V2 Long, vrtule 18x9, napájeno 4čl. Pro mně je trochu problém při bezvětří kdy to uběhnout v mém věku je už trochu horší. Vozík vzhedem k absenci vhodné plochy nemohu použít. Katapult taky nehrozí z podobných důvodů
Díky za případné rady nebo postřehy jak si tuto činnost usnadnit.

Děkuji všem kdo se zapojili do diskuse, ale otázka opravdu zněla na možnost vyklopení klapek a na to nereagoval nikdo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 14:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
kojak13 píše:
Děkuji všem kdo se zapojili do diskuse, ale otázka opravdu zněla na možnost vyklopení klapek a na to nereagoval nikdo.

Neviem či vieš čítať, ale prečítaj si môj hneď prvý príspevok pod tvojou otázkou, prvá veta.
A prečo?
Ak máš slabý pohon tak klapky síce zvýšia o trochu vztlak, ale zvýšia aj odpor a to slabý pohon nemusí ustáť.
Ak máš dostatok výkonu, tak nič nerieš a hoď. Motor to potiahne.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 14:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
juraj.jurej píše:
Statický ťah je na prd? No neviem, akoby ten vetroň bez neho vzlietol z miesta (z ruky) s motorom. Keď nepotrebuješ statický ťah tak ani motor a to už nieje elektro vetroň.

Nerieš.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starty větších větroňů z ruky
PříspěvekNapsal: pát 07.09.2018 12:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
kojak13 píše:
Zdravím všechny,
mám dotaz ohledně startů větších polomaket větroňů z ruky. Je možné pro snadnější start z ruky použít mírné vyklopení klapek ? Mám na mysli tak kolem 5-10 stupňů dolů. V mém případě se jedná o Ventuse o rozpětí 3600mm, letová je 4200g, výkonu na vrtuli je dostatek, AXI 2835/12 V2 Long, vrtule 18x9, napájeno 4čl. Pro mně je trochu problém při bezvětří kdy to uběhnout v mém věku je už trochu horší. Vozík vzhedem k absenci vhodné plochy nemohu použít. Katapult taky nehrozí z podobných důvodů
Díky za případné rady nebo postřehy jak si tuto činnost usnadnit.



Jsem mírně pokročilí pilot "kluzáku" a čerstvý majitel větroně o rozpětí 2,6m. Pokud se tomu dá tak říkat. Mám za sebou cca 80 startů a startuji s vysunutými vztlakovými klapkami asi tak 8st. Pro vzlet je to velice přínosné, a kluzák hážu rovně před sebe nebo jen mírně dolů. Se stoupavým úhlem nemám dobré zkušenosti - uhel nahoru jsem po x zkušenostech přestal házet. Naopak háži rovně a na klapkách se model sebere - v ten moment již mám cca 1/2 až 3/4 plynu a nechám nabrat rychlost a klapky jdou ven a začne se stoupat.

Chápu že můj názor je možná chybná rada ale opravdu házet nahoru při slabších možnostech pohonu se mi nevyplatilo.

Píši jednu důležitou věc a to že jsem mírně pokročilý a pro větroně jsem se nedchnul teprve nedávno. A rád bych se zeptal Laca a dostal od něj vysvětlení, proč na start nepoužívat vzletové klapky v konfiguraci pro start? Chápu že silný motor řeší že to vytáhne nahoru, ale když není - proč tak striktně nedoporučuje vztlak. klapky pro start. Zvýšení odporu si myslím je velice nepatrné - alespoň v mém konkrétním případě.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz