Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 9:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Standa Stuchlý píše:
" Šířka trámce u sklopky nemění stoupání vrtule " .... přečti si znovu, co jsem napsal a pomalu.


Četl jsem několikrát, myslím že vím co tím chceš říct, a nesouhlasím. Změna šířky trámce při použití těch stejných listů změní jak průměr vrtule, tak její stoupání. Samozřejmě s výjimkou vrtule která má po celé délce listu stejný úhel nastavení (rotor vrtulníku). Ale tam je zase zbytečné mluvit o pojmu "stoupání vrtule".

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 12:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
nemusíš souhlasit s mým názorem. Ale pokud chceš abych přijal Tvůj názor pro modeláře použitelný, dolož svá tvrzení například výpočtem a grafem. A abych Ti to usnadnil bude mi stačit hodnota v %.

Vrtule 9/5 na trámci 32mm

Vrtule 9/5 na trámci 42mm

Vrtule 9/5 na trámci 55mm

Jak se změní stoupání vrtule 9/5 a ve které části. Třeba to někdo ocení, nebo s výsledkem běž za obchodníkem, bude nadšený.

Odhadnu, že změna stoupání bude tak zanedbatelná, že ji modelář ani nedokáže zaznamenat, leda by vlastnil, nebo měl přístup k aerodynamickému tunelu. Proto je tato debata tímto v modelářské rovině spíše akademická, než praktická. Čímž ztrácí svůj význam.

V tomhle fakt nemá cenu dál pokračovat. Ať Ti to lítá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 13:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Standa Stuchlý píše:
Vrtule 9/5 na trámci 32mm

Vrtule 9/5 na trámci 55mm

Jak se změní stoupání vrtule 9/5 a ve které části.


Předpokládejme tedy, že mám listy vrtule 9"/5" (228,6 mm průměr na 127 mm stoupání) určené pro trámec 32 mm, tedy dlouhé (228,6-32)/2 mm = 98,3 mm.

Úhel nastavení v určitém místě je arctan(h/2πr) kde h je stoupání a r je vzdálenost od osy. Třeba výše uvedený list bude mít 4 mm od kořene (20 mm od osy, z čehož 16 mm je trámec) úhel arctan(127/2.π.20) = 45.3°. U špičky bude mít úhel arctan(127/2.π.114,3) = 10°.

Stoupání z daného úhlu nastavení α v dané vzdálenosti r je h = 2πr.tan(α).
Když výše uvedený list posunu o 11.5 mm dál od osy (ze 32mm na 55mm trámec), dostanu úhel 45.3° ve vzdálenosti 31.5 mm od osy, což je 2π.31,5.tan(45,3) = 200 mm stoupání. A dále u špičky dostanu úhel 10° ve vzdálenosti 125,8 mm od osy, což je 2π.125,8.tan(10) = 139 mm stoupání. Čili u kořene listů bude stoupání o 57 % větší (7.9") a u špičky o 10 % větší (5.5"). Skoro bych tipoval, že to možná ani nebude zanedbatelné. Zvlášť ten rozdíl kořen-špička se možná na účinnosti podepíše.

Snad jsem to spočítal dobře.

Standa Stuchlý píše:
Odhadnu, že změna stoupání bude tak zanedbatelná, že ji modelář ani nedokáže zaznamenat.

Ano, sám jsem o mnoho příspěvků výš psal, že se "mírně změní stoupání". Souhlasím s tím, že to možná bude těžko zaznamenatelné, ale určitě bych netvrdil, že se stoupání nezmění. Kdybys rovnou napsal že změna bude zanedbatelná, nemáme se o čem bavit. Ale tys napsal že se stoupání nezmění a že se snažím zaměňovat stoupání a průměr a podobně. Což prostě není pravda.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne pon 10.09.2018 13:20, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 13:17 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Myslím, že se zde motají pojmy LIST a VRTULE a z toho vzniká nedorozumění. Namontováním stejných listů na různé trámce vzniknou různé vrtule. Tedy aerodynamicky, nápisy na listech zůstanou bez změny.

Existuje dohoda, že se stoupání měří v 75% poloměru vrtule. Pokud dám stejný list na větší trámec, tak při měření v 75% poloměru vrtule naměřím větší stoupání.

Ale rozhodně tím vrtule dostane hodně zabrat a nebude fungovat jak ji autor vymyslel.

Vliv na funkci si musí každý rozhodnout sám....




Časem z toho udělám samostatné vlákno.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 10.09.2018 16:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
TomasC píše:
Existuje dohoda, že se stoupání měří v 75% poloměru vrtule. Pokud dám stejný list na větší trámec, tak při měření v 75% poloměru vrtule naměřím větší stoupání.

Ale rozhodně tím vrtule dostane hodně zabrat a nebude fungovat jak ji autor vymyslel.


Tak tím si mne dostal a myslím, že si to lépe napsat nemohl. Jednoduše a srozumitelně. Ač nerad, sypu si popel na hlavu. Ano, za těchto podmínek se úhel se změnou trámce mění. Jen je škoda, že nikdo neuvádí, jakému trámci odpovídá údaj na listu sklopky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.09.2018 11:45 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Myslím, že bude více záležet na přizpůsobení rychlosti. Pokud létáš jedinou rychlostí nebo je rozpětí úzké, tak to má cenu opravdu optimalizovat.

Ale jinak bude stačit, když nebude problém s moc velkým příkonem do motoru, aby to motor přežil.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2018 21:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Furt laboruju s regulátorem (podrobnosti zde: http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=16&t=84096 ). Mám dva regulátory 20 A - Hobbywing Skywalker 20 A umí zabrzdit vrtuli - jak pevnou tak i sklopku, akorát zřejmě používá PWM o frekvenci 8 kHz, takže letadlo slyšitelně piští, a taky má citelně menší účinnost. Druhý z nich je Emax s firmwarem BLheli s proudem 20 A z Číny. Ten má tak o 20-25 % větší účinnost (o tolik víc vteřin motorového letu s ním dám), pocitově je ovládání plynulejší, a při nastavení řídící frekvence 22 kHz i tišší, ale zase brzda brzdí jen trochu - dneska jsem ověřil, že to nestačí ani ke sklopení sklopné vrtule, natož k zastavení pevné vrtule. Přitom ale trochu to cítit je, oproti nastavení "brzda vypnuta" to rukou při roztočení motoru poznám, že to trochu něco dělá.

Tak teď otázka za 500: jaký regulátor použít? Samozřejmě do letadla z XPS desky, které jsem vyrobil s náklady určitě výrazně pod tisícovku včetně všeho nemá cenu dávat nějaký extra drahý. Na druhou stranu aspoň trochu rozumnou účinnost a schopnost zabrzdit sklopnou vrtuli by měl mít. Máte s něčím konkrétním dobré zkušenosti, aniž by to bylo nemístně drahé?

EDIT: doplněno že ten druhý regulátor je Emax.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne čtv 13.09.2018 11:43, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2018 23:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
https://hobbyking.com/en_us/catalogsear ... roller+20s Turnigy Plush


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 13.09.2018 11:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Hmm, s nákupem z Hobbykingu ještě nemám zkušenosti. Prozkoumám. Dívám se, že Plush existuje jen 18A a pak 25A (podle manuálu), ale ten v nabídce vůbec nemají, až 30 A. Já jsem naměřil na maximum s plnou baterkou odběr cca 22 A, což už ten 18A bude na hraně (píšou špičkově 22 A, předpokládám že rozběhové proudy co wattmetr nezachytí můžou být i větší). Takže bych musel koupit 30 A, což už je možná kanón na vrabce a 11 gramů navíc :-)

Ale teda díval jsem se na manuál k těm Plush, a podle mě je to to stejné co se prodává jako Hobbywing Flyfun - jejich manuál vypadá úplně stejně, celá výrobní řada asi dvaceti regulátorů je úplně stejná včetně rozměrů (na milimetr přesně), popis ovládání i se všema těma šipkama taky. Prostě celá dvojstránka manuálu vypadá stejně, akorát v jedné píšou Plush a v druhé Flyfun (a tu druhou jsem našel na webu jako barevné PDF, zatímco tu první jen jako neumělý scan z papíru).

Nenašel jsem jaký je rozdíl mezi Hobbywing Flyfun a Hobbywing Skywalker, ale tak možná to ještě zkusím.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 13.09.2018 12:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-y ... oller.html
https://www.rc-levneji.cz/regulatory--e ... c-5-5v-4a/
https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz ... A-AIR-HELI
Jsou trochu výš než ty klony Plush a spol.
Používám verze YEP od 6A po 80A.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 13.09.2018 13:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
To co radí jyrry je dobrá volba. Nebo ještě "Blue Series" od Hobbykingu (odkaz je ilustrativní, abys věděl, o čem píši, vím, že potřebuješ 25A, tak mne nekamenuj):

http://www.eshop-rychle.cz/rcservis/esh ... K-12A-Blue

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 13.09.2018 15:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
Hmm, s nákupem z Hobbykingu ještě nemám zkušenosti. Prozkoumám. Dívám se, že Plush existuje jen 18A a pak 25A (podle manuálu), ale ten v nabídce vůbec nemají...

https://emotors.cz/463-turnigy-plush-25a-2163.html
https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz ... -Controlle

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 13.09.2018 18:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
pokud to ve špičce bere 22A tak bych dal raději regulátor 30A. Ona si brzda taky něco vezme a rezerva se vždycky hodí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 9:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak konečně nastala doba na výrobu nového trupu pro samokřídlo. Při stavbě jsem uvažoval, že udělám trup výměnný, abych mohl mít samokřídlo v bezmotorové i motorové verzi. Ale zatím to skončilo na tom, že nemám nějaký rozumný způsob montáže, který by umožňoval rychlou výměnu trupu. Trup mám přilepený proužky pásky se skelnými vlákny, což fungovalo dobře, než se ta páska začala UV světlem křehnout. Tak přemýšlím o nějaké jiné montáži.

Jak byste připevnili trup k takovémuto deskovému samokřídlu tak, aby zase šel rychle odmontovat a vyměnit za jiný, třeba i přímo na svahu? Trup není před i za křídlo, je jen cca do 2/3 hloubky.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Napadlo mě něco takovéhoto:

Příloha:
samokridlo-trup.jpg
samokridlo-trup.jpg
[ 29.14 KiB | Zobrazeno 2862 krát ]



v náběžné hraně mám zabudovanou cca 30 cm dlouhou 2mm uhlíkovou tyčku pro lepší rozložení sil od trupu. Tak mě napadlo, že bych těsně za touto tyčkou udělal do křídla dvě svislé díry přibližně na rozteč vnitřních stěn trupu, něčím je vyložil (brčko, bužírka, ...), do trupu bych udělal podobné trubičky, a uchytil bych to pak nějakou tyčkou, špejlí - prostě něčím, co vydrží tah od motoru, ale při nárazu se případně může zlomit.

Tím bych měl pevnost na tah od motoru a uchycení proti posunutí trupu směrem do stran. A pak bych ještě uchytil horní a dolní stranu trupu ke křídlu třeba pomocí magnetů (mám tady válcové neodymy 10x1 mm, například). To by jen drželo horní a dolní část trupu přitisknutou ke křídlu v tom správném místě, žádné velké pevnostní nároky by to nemělo.

Nebo bych i sem mohl dát systém tyčka-trubička, ale tohle by netisklo obě části trupu ke křídlu. Nebo nějaký plastový šroub? Nějaký úplně jiný systém uchycení? Dosud to cca půl roku drželo tak, že shora i zdola byl trup přilepen celkem osmi malými kousky pásky se skelnými vlákny (v přední a zadní části, vždy nahoře a dole na levé a pravé straně trupu). A fungovalo to.

Napadá vás nějaké lepší řešení?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot] a 62 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz