Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 16:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Takto má být! Chválím.

To byla otázka na martin250, ale ty jsi to vystihl přesně.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 16:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
David Krnov píše:
letadlo je zatím v dílně, právě proto , že mě to vrčící servo štve. A ptám se právě proto, aby se nic nestalo. Je to první vrčící servo , se kterým si sám nevím rady.
Zatím létam letadla max 2,4 m a u těch je vše OK ( vertigo, extra 330, inversia
Zkušenosti na rozdávání ale nemám, proto tady loudím rady

To vrcanie fakt neries. U velkych akrobatov osadenych rychlymi a presnymi servami to vsetko vyhrava ako orchester.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 16:57 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.12.2017
Příspěvky: 178
Bydliště: Krnov
HM, to éro co chystám je MXS EXP Heavy Metal 2,7 m a v celém éru hučí jenom to motorové. ( HITEC ) Zkusím tu pružinu a uvidím. Zbytek jsou SAVOXI SB 2290 SG a ty jsou ok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 17:28 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Je tady více modelářů, co nic neřeší a éra mají v hrozném tech. stavu. Nebo je to důchodce, který sotva vidí a má ,,piloňáka". On má špičkový éro, vybavení a jaký je pilot z dotazu poznat nemůžeš. A o kolik menší éro si má pořídit? Myslíš, že menší je bezpečnější?[/quote]

Ano, myslím si, že menší a pomalejší je bezpečnější. Čím bys raději dostal po palici: metrovým papírákem, nebo 20Kg laminátem s tímhle motorem? Samozřejmě souhlasím s tím, že nejdůležitější je ten, kdo to řídí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 17:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
martin250 píše:
Je tady více modelářů, co nic neřeší a éra mají v hrozném tech. stavu.


Pokud to je narážka na komentář LV, tak zřejmě nevíš která bije... :wink: Rychlá digitální serva opravdu vyhrávají jako orchestr a nemá to s "hrozným stavem" nic společného. Nicméně já bych dal pružinu pryč, dělám to tak u všech benziňáků, pokud je táhlo z drátu. Není důvod aby se servo zcela zbytečně přetahovalo s pružinou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 18:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
To nebila narážka na LV, ale otázka martinu250. Že digitály vyhrávají je známá věc.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 19:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2010
Příspěvky: 635
Často se to dělá tak, že servo lankem tahá a pružina na karburátoru zavírá. Servo je tím pádem permanentně zatížené pružinou kromě polohy okolo volnoběhu, který se seřizuje dorazovým šroubem. Vyndavat pružinu a použít pevné táhlo není zcela dobré, protože klapka má určitou vůli a časem vymele díky vibracím tělo karburátoru, který je po čase na vyhození (nejde seřídit). Navíc pevné táhlo a klapka navolno má určitou hmotnost a zatěžuje díky vibracím od motoru servo jak mechanicky, tak elektricky podstatně víc, než tah vratné pružinky. Čím rychlejší servo, tím je to horší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.09.2018 19:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Taky jsem tohle řešil u DLE20. Ale mě servo nevrčelo ale "hrálo", což je u digitálů docela normální. Vrčej (cca 50 Hz) analogový serva.
Dělal to velký odpor pružinky páky plynu a protože po povolení pružiny o 1 otáčku již háček nezabíral do páky, tak jsem ji vyhodil. No a výsledek byl, že se vibracema bok mosazný klapky plynu zadíral do hliníkovýho bloku karburátoru, protože ta pružinka tam nejen vrací páku ale i vymezuje vůli hřídelky klapky plynu. Takže jsem pružinku vrátil, akorát ucvakl háček co vrací páku. Od tý doby 2 roky pokoj.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: pát 21.09.2018 5:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.2.2007
Příspěvky: 328
Bydliště: Velké Opatovice
To že rychlá digitální serva hrají způsobuje právě jejich rychlost a přesnost. Tím, že se snaží co nejrychleji zaujmout přesnou polohu kolem ní vlastně stále kmitají. (To je to vrčení, nebo pískání). Proto je lepší dát na plyn servo "obyčejnější". Díky tomu, že je pomalejší a má větší pásmo necitlivosti nevydává žádné zvuky. Kromě toho, že přestane vyhrávat je většinou levnější. To nepíšu z důvodu nějakého šetření za každou cenu. To je samozřejmě nesmysl šetřit za každou cenu, hlavně u velkýho éra. Spíš mi připadá zbytečný mít drahý rychlý servo na místě, kde je nevhodné a tím způsobuje problémy.

P.S. serva s karbonovými převody používám na plynu bez problémů několik roků. Sice na menších motorech (20 a 50ccm) a žádné vůle v nich nepozoruju. Ony asi neví, že by se měly vymlátit :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: pát 21.09.2018 6:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.12.2017
Příspěvky: 178
Bydliště: Krnov
Díky všem za rady. Pokud tomu dobře rozumím jsou tři řešení :
- neřešit to ( Bo je to normální) - nejjednodušší
- zmenšit tlak pružiny - to udělám
- dát tam jiné servo

P. S - havárky k našemu koníčku patří a je neštěstí pokud se někomu něco stane. I od toho tady ta diskuze ( nejen v tomhle vláknu) je. Raději se 100x zeptám( pro někoho jsou to prkotiny) než kvůli vlastní blbosti něco vymamlasit. Pokud se rozmlátí éro ( je jedno jestli kompozit nebo polystyreňák) je to smutný, ale když dojde k úrazu je to tragédie. Vždyť je to koníček, který nám má přinášet radost.

:D Nejlepší je nedostatek po hlavě žádným érem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: pát 21.09.2018 7:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
David Krnov píše:
Dobrý den, mám dotaz :
Pro ovládání otáček motoru GP 123 jsem zvolil 13-ti kg servo HITEC HS 8330 SH.
Karburátor motoru malou silou tlačí klapku neustále do volnoběžných otáček a servu vlastně neustále klade odpor. ( servo neustále vrčí ) Mám strach, že se servo rychle zničí. Bojím se oprávněně, nebo je to OK .
Podla toho co pises, to vyzera, ze cvrlika len servo na plyne, ostatne su ticho. Dovod si hned aj uviedol, jednoducho musi prekonavat urcitu silu , keby si zmeral odber tohoto serva , to by si sa cudoval, kludne moze byt aj 1A. To nie je v tomto pripade dobre , Tomas ti jednoducho odpovedal, nastav to tak aby nehralo.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: pát 21.09.2018 9:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.2.2007
Příspěvky: 328
Bydliště: Velké Opatovice
Jenže ona rychlá a přesná serva většinou uklidnit úplně nejdou. A při neustálém dorovnávání polohy samozřejmě něco odebírají. A protože jsou rychlá, tak odebírají dost. Já bych dal "obyčejné" servo, nebo digital, u kterého jde pásmo necitlivosti roztáhnout a je po problému. Na plyn stačí "normálně" rychlé servo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: pát 21.09.2018 10:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.12.2017
Příspěvky: 178
Bydliště: Krnov
Viťo, co by jsi doporučil za servo. Potřebuji HV-čko. Model je MSX 2,7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: pát 21.09.2018 11:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.2.2007
Příspěvky: 328
Bydliště: Velké Opatovice
Třeba tohle: https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=53583
Já tam mám Hitec 5485, ale to není HV.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrčící servo na motor
PříspěvekNapsal: pát 21.09.2018 19:50 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.12.2017
Příspěvky: 178
Bydliště: Krnov
zdravím, tak jsem to šel vyzkoušet do dílny a výsledek je tento :

1, - nevšímat si vrčení nepůjde. Po asi 5 minutách vrčení na servu nejde udržet ruka, celkem to hřeje-
2, - zmírnil jsem předpětí pružiny a pohrál si z vysílačem. Servo přestalo na neutrálu vrčet, ale v jakékoliv další poloze vrčí a hřeje se. ( jak v bodu 1 )

Zkusím tedy nějak jiný servo, nebo má ještě někdo nějak tip ?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz