Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: pát 12.10.2018 16:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni,
rád bych po špičkách vstoupil do kouzelného světa maket vrtulníků.
Mám doma poměrně čerstvého Devila 505 a ještě čerstvější fuselage, ten trup je v tmavě zeleném flekatém maskovacím provedení, ale já jsem se zamiloval do tohoto zbarvení:
Příloha:
šedá s modrou.jpg
šedá s modrou.jpg
[ 57.89 KiB | Zobrazeno 5794 krát ]


Jaké barvy používáte na makety?
Původní zelená barva mého trupu je sametově matná, takže bych rád stříkal rovnou přes ní - jsou tam pěkně udělané detaily, takže bych o ně broušením nepřišel.
Otázka tedy je, jakou použít barvu. Zřejmě nejdříve bílou (možná to není nutné?), a až přes ní tu šedou + světle modrou, ale JAKOU barvu? Nějakou Humbrolku, co používají kitaři, nebo jakou? Nemám s tímto žádnou zkušenost. Airbrush pistolku mám...

Děkuji za všechny rady!

(Prozatím nacvičuju maketový styl létání s originální kapotáží, je to maketa slepice):
Příloha:
Slepice.JPG
Slepice.JPG
[ 103.14 KiB | Zobrazeno 5794 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: pát 12.10.2018 19:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2018
Příspěvky: 344
Bydliště: Opava ČR
Obrázky: 5
Ahoj Woito. No, ja jsem ted barvil letadlo, nejsem pres vrtulniky, ale pokud je ta kapotaz laminatova, tak by to slo barvama na modely (plastove). Poradili mi v airbrushcentrum.cz barvy Vallejo (spanelske). Musim uznat, jsou skvele. Barvy jsou jiz namichany do pistole tak 4-5mm, takze to je super a navic skvele voni (to si fakt nedelam srandu). Posilam fotku prace.
Perfektne kryje, maji i-jak rikas- skvele vyrobky jako podklad. Nejlepsi je sedy, protoze barvy jsou nejvic podobne vzorniku. Zkus najit jake barvy se tam pouzivali na tu maketu a najdes urcite i ekvivalent. Navic jsem to cele prelakoval (polomat) a je to parada. Kdyby neco, napis, muzeme se pobavit ;)


Přílohy:
20181010_174153.jpg
20181010_174153.jpg
[ 134.22 KiB | Zobrazeno 5674 krát ]


_________________
John Deere 9620RX Väderstad Spirit ST600s Krampe Halfpipe HP20 Amazone UX5200
FrSky Tandem X20PRO
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: pát 12.10.2018 20:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Díky za tip, jdu kouknout na to airbrushcentrum.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 11:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
autolak /ne spreje od motipu/....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 11:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Myslíš dát si namíchat 2k barvu?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 12:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
vimže tim Pan Fencl strikal ale jeto už davno cojsem to cetl
to by ti asi ztuhlo jedine smicht doma
zaklad baze kryci...
barvy na plastikace taky ok
jinak na airbrus jsou fajn z usa kde nejsou vodou reditelne bo tam nemaji eu

dyt ta cobra je nastrikana zakladovkou :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 13:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2018
Příspěvky: 344
Bydliště: Opava ČR
Obrázky: 5
SKAY: Prosím Tě, autolak bych asi určitě nepoužil. Jedna věc je astronomická cena při namíchání do spreje a druhá věc je moc velké množství. Co jsem já používal ty Vallejo, tak nejsou vodou ředitelné. Normálně jsem je nastříkal, potom křídlo (na letadle) polil vodou a nic se nestalo ;)
Woita: Zkus se mrknout na ten airbrushcentrum a navíc jak jsem koupil ty barvy Vallejo, tak jsou v balení 17ml a vydatnost je neuvěřitelná. Nabarvil jsem s jednou lahvičkou celou spodní stranu letadla o rozpětí 1400mm a délky asi 1100mm. Mrkni na video zde. Kdyby jsi potřeboval šedý podklad (jak jsem říkal, že je nejlepší), můžu Ti ho podarovat :-) Nicméně Ti tam opravdu dobře poradí.

_________________
John Deere 9620RX Väderstad Spirit ST600s Krampe Halfpipe HP20 Amazone UX5200
FrSky Tandem X20PRO


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 17:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
:D Pěkný, to časosběrný video. Dal sis s tím prácičku. Na tom éru se mi obzvlášť líbí ty výfuky, ty jsou jako živý.
Taky bych rád aby to pak mělo patinu a nebylo to jako když to vypadne z hračkárny.

Do toho airbrush centra určitě zavolám. Kriterium č. 1 aby to drželo na tom původním podkladu (to bohužel nevím co je za barvu, ale je to sametově matné takže pokud se to snese chemicky tak to držet bude. A taky se budu muset poradit o odstínu.
Nejraději bych použil barvu která se stříkne a je hotovo. Tedy už ne nahoru krycí lak, výsledek by měl být mat nebo polomat. Pro případné opravy je fajn když je pouze barva, bez krycího laku.

Jinak chtěl jsem se do toho pustit až přes zimu, ale vím že to nevydržím a začnu ten trup pasovat už brzo :wink:
Stříkat asi budu až po napasování vnitřku a úpravách trupu. Bude to po těch úpravách ošmatlané, takže mě nemine důkladné odmaštění, to je jistě základ aby to drželo. Kdybych stříkal teď, tak je trup krásně panensky čistý, stříkalo by se snadno, ale to nemůžu - při těch úpravách bych to určitě šíleně podřel.

Edit: Myslím že vhodná šedá by mohl být ten Valejo pigment světle šedá břidlice.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 18:06 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Já stříkám letadla vodou ředitelnýma barvičkama na plastikáče Revell Aquacolor. Velký výběr originálních odstínů, perfektně kryje, rychle schne a drží i na průhledné kabině. Nesmrdí, pistol umyješ pod kohoutkem a po zaschnutí je velice odolná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 18:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
martin250 píše:
Já stříkám letadla vodou ředitelnýma barvičkama na plastikáče Revell Aquacolor. Velký výběr originálních odstínů, perfektně kryje, rychle schne a drží i na průhledné kabině. Nesmrdí, pistol umyješ pod kohoutkem a po zaschnutí je velice odolná.

Díky za tip, taky zkusím kouknout.
Já měl k vodou ředitelným barvám vždycky nedůvěru, ale jednou jsem s nějakou cosi natíral, a držela taky dobře. Pak mi nešla umýt z ruky, ale acetonem šla. Kdoví co je to za magii.

Mám dojem, že jak je ta heli už něčím stříknutá, že by bylo fajn kdybych použil barvu, která by původní podklad trochu naleptala/rozpustila, čili by se s ním dokonale spojila a nemohla by se případně loupat.

Udělám nějaký test s ředidly.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 18:22 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
S tím naleptáním bych byl opatrný. Může se to zvrásnit, nebo tomu naskáčou puchýře. Ty vodou ředitelné barvy drží i na PET lahvi (však je to určené na plastikáče, ne?). Myslím, že je to spíš vodou ředitelná akrylová barva. Jak to zaschne, už to vodou neumyješ. Taky vodou ředitelným barvám moc nevěřím, ale tyhle jsou skvělé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 18:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2018
Příspěvky: 344
Bydliště: Opava ČR
Obrázky: 5
Woita: Děkuji, rád slyším pochvalu. Výfuky se mezitím změnily, stříkal jsem je barvami AK interaktiv Metal Color, udělal jsem asi 7vrstev. Fotku pošlu to další odpovědi, protože je mám v telefonu :)
Určitě tam zavolej, super chlapíci a poradí. Určitě chtěj Vallejo Air color, to je ta řada. Nicméně kdyby jsi chtěl vzorníky, mají je na netu. Zkus se mrknout, jestli někde budou popsány barvy, které se na tom vrtulníku používaly nebo je mají někde alespoň ve vzorníku RAL a já Ti napíšu, co to je za barvu u značky Vallejo.
Kritérium1: Určitě bude lepší, když ten podklad trošku zdrsníš. Samozřejmě ne nějakou 320 šmiglem, ale aspoň 2000, ať tam neuděláš rýhy jako řádky na brambory. Prvně jak jsem již tady zmiňoval podklad, asi šedý, potom vrchní barvy. Co se týká laku, je každopádně lepší to celé přelakovat. Barvy by měly být matné, ale nastříkal jsem hnědou, byla matná, ale zelená byl polomat. Takže sjednotit povrch, opravu kdyžtak zvládneš :)
Pokud to budeš nějak objednávat, nebo se rozhodneš pro ty barvy, každopádně to smíchat se zpomalovačem schnutí, jinak se mi pistole hned zas*ala.
Každopádně, až budeš mít všechno hotové a nebudeš muset do toho trupu nijak zasahovat. Toto znám, taky jsem celou přestavbu chtěl nechat na zimu, ale zvládl jsem to za 4dny, co jsem byl doma :D

Šedý podklad vždy vybírat podle značky barev, aby si to sedlo. Pokud by jsi chtěl, mám jeden doma nenačatý a mají to přímo k tomu určené VallejoPrimer . Toto mám doma, můžu přenechat, ať mi to nezatuhne :)

Každopádně vždy hledat barvy podle toho, jaké byla, či je skutečný stroj :)
PS.: Co je to za kapotáž? Ten šedo-modrý vrtulník?

To martin250: Jo, to jsem taky stříkal, ale když se to nasstříká a uschne, tak je to spíše jako nějaká fólie, kde když odloupneš kousek, tak toho jde docela kus. Alespoň moje zkušenost.

EDIT: Nicméně jak teď píšete, Aqua color má i své ředidlo, takže spekulace o tom, že to není jen tak vodou ředitelná barva, jsou pravdivé. Jsou dobré, ale email či skutečný akryl je super. Naleptání ne, jak jsem psal spíše zdrsnit :)

_________________
John Deere 9620RX Väderstad Spirit ST600s Krampe Halfpipe HP20 Amazone UX5200
FrSky Tandem X20PRO


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 18:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2018
Příspěvky: 344
Bydliště: Opava ČR
Obrázky: 5
Výfuky

_________________
John Deere 9620RX Väderstad Spirit ST600s Krampe Halfpipe HP20 Amazone UX5200
FrSky Tandem X20PRO


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 18:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2018
Příspěvky: 344
Bydliště: Opava ČR
Obrázky: 5
Woita: Našel jsem něco perfektního. Už vím, že ten vrtulník je Bell AH-1Z (přímo označení kamufláže). A když jsem to zkoušel vyhledat, našel jsem přesně kódy barev, které použít v jakém měřítku :-)
Seznam ZDE
Úplně vpravo máš barvy Vallejo. V jakém to máš měřítku? Myslím v procentech, ovšem to asi nebudeš řešit. Prostě tam jsou ty barvy, tak alespoň víš :)
Nicméně, kdyby jsi potřeboval dodělat nějaké detaily dodělat, jako ohořelé výfuky nebo podobně, mám doma dost takových barev, mohu půjčit :)

_________________
John Deere 9620RX Väderstad Spirit ST600s Krampe Halfpipe HP20 Amazone UX5200
FrSky Tandem X20PRO


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva na maketu
PříspěvekNapsal: sob 13.10.2018 19:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2015
Příspěvky: 801
O barvách bylo řečeno už dost, tak se jen ptám- ty máš tedy Cobru? Nebo je to zatím tajné :wink: .

_________________
Westland Wessex
Bell 47G Sioux
Futaba T-10CG


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz