Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: úte 23.10.2018 11:02 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Vlákno zaměřené na jinou technologii 3D tisku než struna materiálu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: úte 23.10.2018 11:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
No tak já začnu obecným dotazem - máte už někdo reálnější zkušenost s resin tiskem v nějaké levnější verzi, jako je třeba na Indiegogo SparkMaker https://www.indiegogo.com/products/spar ... 3d-printer ?
Řešení od Průši SL1 mi přijde opravdu drsně cenově přepálené, ale třeba se mýlím - dokáže mi někdo tu skoro 4,5x vyšší cenu (a to jsem u Spark poctivě připočítal dobrých 30% na různá cla/DPH) rozumně zdůvodnit?
Pokud by se v ceně Spark dal očekávat bezproblémový provoz, tak to už začíná být zajímavé. Pokud by ovšem bylo reálně třeba jít až někam do cenové relace Prusa SL1, tak by pro mé potřeby bylo přeci jen moc...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: úte 23.10.2018 16:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
dorazila v minulém týdnu, aktuálně řeším dostupnost alternativních polymerů za rozumnou cenu zkoušení nastane snad příští týden.


Přílohy:
PICT0038.JPG
PICT0038.JPG
[ 86.97 KiB | Zobrazeno 7030 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: úte 23.10.2018 16:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
me ohledne toho zajima furt to same a to je predevsim materialove hledisko.

- umi to tisknout z nejakeho materialu ktery ma super pouziti v rc modelarine a neda se tisknout na FDM ?
- existuji nejake doma odlejvatelne kovy ktere by byly pouzitelne napr. pro podvozkove nohy a ktere by se dali odlejvat do tavitelnych tisku

Je me jasne ze pro lidi co delaj makety to musi byt naprosto hifi a je jedno zda to bude na letadle nebo lodi (tam si to dovedu predstavit na 100+1 zpusob) pripadne pro vetsi kity.


Ale proti bezne FDM nejak nevidim zasadni plusy

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: úte 23.10.2018 17:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Amper píše:
- existuji nejake doma odlejvatelne kovy ktere by byly pouzitelne napr. pro podvozkove nohy a ktere by se dali odlejvat do tavitelnych tisku

Kdysi kolem roku 2007 jsem byl u jedný rapiďácký fy v areálu Běchovickýho výzkumáku. Měli laserovou 3D tiskárnu a tiskli formy na lisovstřik. Ta forma se potom galvanicky pochromovala a vydrželo to asi 500 ks na lisovstřiku. Už tenkrát mě říkali, že budou pořizovat tiskárnu na vytavitelný jádra. Technologii už nepamatuju. Jak to dopadlo nevím, spojení bych možná našel na faktuře.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: úte 23.10.2018 20:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Amper píše:
Je me jasne ze pro lidi co delaj makety to musi byt naprosto hifi a je jedno zda to bude na letadle nebo lodi (tam si to dovedu predstavit na 100+1 zpusob) pripadne pro vetsi kity.

Ale proti bezne FDM nejak nevidim zasadni plusy


Z mého pohledu je ale přínos resinu právě v tom, co zlehčuješ, tedy to vysoké rozlišení a kvalita tisku. Beru to jako doplněk k FDM, ne náhradu, právě pro různé díly ať už ve stylu maketových doplňků, figurek, atd.
Co jsem slyšel od příbuzného, který je fakt elitní kitař, tak například tato technologie má potenciál totálně odrovnat různé resinové shortrun kity atd.
A ono se to nezdá, ale ač zrovna já kitař/maketář nejsem, tak bych napočítal už slušnou řádku věcí, kde bych za dobu, co mám 3D tiskárnu SLA technologii docela ocenil (buď to nešlo FDM vůbec anebo byla kvalita diskutabilní).
Z druhé strany je ale právě tohle důvod, proč mě moc neoslovuje kategorie jako SL1 a spíš mi vrtá hlavou Spark - podle mě totiž v té indiegogo kampani u návrhu dost pochopili, že je dost lidí mého typu, kteří chtějí "doplněk" a tedy raději zjednodušit, ale taky srazit cenu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: úte 23.10.2018 20:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
ufon13 píše:
dorazila v minulém týdnu, aktuálně řeším dostupnost alternativních polymerů za rozumnou cenu zkoušení nastane snad příští týden.


Kupovals to na tom indiegogo market nebo jinde? A jak vyšla reálná cena - poštovné a pak clo/dph?
Jinak samozřejmě na praktické postřehy budeme asi zvědaví ve fóru všichni, nejen já :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 5:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Amper píše:
me ohledne toho zajima furt to same a to je predevsim materialove hledisko.

- umi to tisknout z nejakeho materialu ktery ma super pouziti v rc modelarine a neda se tisknout na FDM ?
- existuji nejake doma odlejvatelne kovy ktere by byly pouzitelne napr. pro podvozkove nohy a ktere by se dali odlejvat do tavitelnych tisku

Je me jasne ze pro lidi co delaj makety to musi byt naprosto hifi a je jedno zda to bude na letadle nebo lodi (tam si to dovedu predstavit na 100+1 zpusob) pripadne pro vetsi kity.


Ale proti bezne FDM nejak nevidim zasadni plusy

No, hlavním bonusem zrovna u této tiskárny, je možnost, že zažiješ to, co bys s jiným předmětem nezažil.
Uvidíš sám, až ti ten betatester :mrgreen: , co si to koupil vyfotí to, co mu z toho leze.
Prostě pokud to náhodou něco vytiskne, tak je kvalita na spodní hranici běžných sla tiskáren, ovšem takových okamžiků (kdy se to vytiskně celé a bez chyb) nebývá mnoho :mrgreen:
Podle mě to chce ještě pár let :D počkat, než to začne fungovat jak má (mluvím o konkrétní tiskárně, ne o technologií SLA obecně).
A i tak je třeba počítat, že SLA není samospasitelná technologie - jsou věci, na něž je vhodná (až skoro ideální), jsou věci, na které je problematická, jsou věci na něž je nevhodná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 6:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
tomashr píše:
Z mého pohledu je ale přínos resinu právě v tom, co zlehčuješ, tedy to vysoké rozlišení a kvalita tisku. Beru to jako doplněk k FDM, ne náhradu, právě pro různé díly ať už ve stylu maketových doplňků, figurek, atd.
Co jsem slyšel od příbuzného, který je fakt elitní kitař, tak například tato technologie má potenciál totálně odrovnat různé resinové shortrun kity atd.
A ono se to nezdá, ale ač zrovna já kitař/maketář nejsem, tak bych napočítal už slušnou řádku věcí, kde bych za dobu, co mám 3D tiskárnu SLA technologii docela ocenil (buď to nešlo FDM vůbec anebo byla kvalita diskutabilní).
Z druhé strany je ale právě tohle důvod, proč mě moc neoslovuje kategorie jako SL1 a spíš mi vrtá hlavou Spark - podle mě totiž v té indiegogo kampani u návrhu dost pochopili, že je dost lidí mého typu, kteří chtějí "doplněk" a tedy raději zjednodušit, ale taky srazit cenu...


Ja to nezlehcuju (jako ze vedome :-D ) a pokud by to bylo za rozumnou cenu (hlavne spotrebak, tiskarny uz jsou za cenu akceptovatelnou) a melo to rozumnou opakovatelnost (viz to co pise MP) tak bych do toho asi sel ale pouze pro maketove doplnky me to furt prijde tak nejak jako malo a rad bych neco "navic". Delat kity tak to nerozmejslim ani 10 minut a uz davno nejakou mam :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 7:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
MPml píše:
No, hlavním bonusem zrovna u této tiskárny, je možnost, že zažiješ to, co bys s jiným předmětem nezažil.
Uvidíš sám, až ti ten betatester :mrgreen: , co si to koupil vyfotí to, co mu z toho leze.
Prostě pokud to náhodou něco vytiskne, tak je kvalita na spodní hranici běžných sla tiskáren, ovšem takových okamžiků (kdy se to vytiskně celé a bez chyb) nebývá mnoho :mrgreen:


Co jsem o SparkMakeru studoval, tak mi jako hlavní bug přijde zatím dost chybový sofware (SparkStudio), ale to se docela plynule ladí a naopak už nyní to má naopak pár věcí, které může konkurence závidět.
Hardwarově je reportovaný snad jen nějak odfláklý jeden kus držáku osy Z, což se ale dá řešit vytištěním alternativního na jiné 3D tiskárně.

Jinak mi ale přišlo (a v některých recenzích to psali celkem natvrdo otevřeně), že SparkMaker schytává kritiku hlavně proto, že ho kvůli nejnižší ceně mají sklony kupovat i naprostí začátečníci bez zkušeností, ti ale naopak o to více narazí na to, že tato tiskárna má objektivně "nižší blbuvzdornost" - tohle docela dává smysl...
Řekl bych, že zrovna typičtí uživatelé ze zdejšího fóra by na tom v tomhle směru mohli být o něco lépe :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 8:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Amper píše:

Ja to nezlehcuju (jako ze vedome :-D ) a pokud by to bylo za rozumnou cenu (hlavne spotrebak, tiskarny uz jsou za cenu akceptovatelnou) a melo to rozumnou opakovatelnost (viz to co pise MP) tak bych do toho asi sel ale pouze pro maketove doplnky me to furt prijde tak nejak jako malo a rad bych neco "navic". Delat kity tak to nerozmejslim ani 10 minut a uz davno nejakou mam :-D

Pravděpodobnost, že fotopolymer (funkční) bude za diametrálně lepší peníze je slušně řečeno malá.
Navíc doposud, jakmile byl za lepší peníze, tak vždy byly nějaké "ale" (vysoký zbytek popela, špatné vytvrzování, deformace, vnitřní pnutí, časová nestabilita).
Prostě tohle (SLA) je vhodná technologie na dílce, kde tě nezajímá pevnost, není důležitá cena (oproti FDM) a je nutné podstatně lepší "rozlišení".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 8:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
tomashr píše:
Co jsem o SparkMakeru studoval, tak mi jako hlavní bug přijde zatím dost chybový sofware (SparkStudio), ale to se docela plynule ladí a naopak už nyní to má naopak pár věcí, které může konkurence závidět.
Hardwarově je reportovaný snad jen nějak odfláklý jeden kus držáku osy Z, což se ale dá řešit vytištěním alternativního na jiné 3D tiskárně.

Jinak mi ale přišlo (a v některých recenzích to psali celkem natvrdo otevřeně), že SparkMaker schytává kritiku hlavně proto, že ho kvůli nejnižší ceně mají sklony kupovat i naprostí začátečníci bez zkušeností, ti ale naopak o to více narazí na to, že tato tiskárna má objektivně "nižší blbuvzdornost" - tohle docela dává smysl...
Řekl bych, že zrovna typičtí uživatelé ze zdejšího fóra by na tom v tomhle směru mohli být o něco lépe :)

Nějaký držák by mi bylo celkem jedno. Důležité je, jak je to celé udělané mechanicky (koncepce odskoku vrstev), jakou životnost a rozlišení má ten display a zdroj "světla" a jak je udělaná ta dělící vrstva co se to na ní vytvrzuje (jestli je rozumně vyměnitelná v rutinním provozu a jestli má použitelnou životnost).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 13:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.11.2009
Příspěvky: 372
Bydliště: Brno
Objednal jsem Prusa SL1, tak v lednu poreferuji. Mají s tím víc jak 5 let zkušeností tak snad to bude chodit OK.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 17:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
tak jedinou reakcí na kolegu ,,šupleru,,(on ví kdo je.....) je toto srovnání které si betatester samozřejmě našel dávno......:
https://formlabs.com/blog/3d-printing-t ... n-sla-dlp/
:wink: :roll:

Že to časem nahradí kity ze ,,short run,, forem je jisté, že to je na detaily bez nároků na pevnost pokud se nepoužije některý z nabízených 405nm polymerů s vysokou pevností či vysokou elesticitou je jasné také.....
Chce to jen zkusit to a nevědět předem , že za těch pár korun to prostě není možné používat.....
Co se týče nákupu , kupoval jsem na ali..... kuli dodání přes DHL které se komplet postará o proclení a zdanění a to online během v mém případě 8 nočních hodin......
Cena je dána cenou zde:
https://pl.aliexpress.com/item/Sparkmak ... 39.90158.0

DHL to proclilo bez cla(což je divné při té ceně, ale laser za 4500,- mi také tak prošel před půlrokem) a s DPH ve výši 943,-kč +550,-kč za jejich celní služby.
To vše poté, kdy jsem v 23:30 zareagoval na SMS že je balík nutno proclít a vyplnil jejich dotazník s doloženou fakturou/objednávkou z Ali.......
Ráno 7:35 mi přišla SMS že bylo procleno a kurýrovi který dorazí ten den mezi 11:30-13:30 mám zaplatit klidně kartou poplatky ve výši 1493,-kč.......
Z číny to šlo 10 dní.
Objednával jsem to s jednou dvoudeckou polymeru na vyzkoušení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SLA 3D tiskárny v modelářství
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 20:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
P.S. v sobotu zajedu s kamarádem na MH do práglu...... možná se potkáme můj ksicht většina zná jak z fotky v profilu tak z TV ..... já skoro nikoho, tak se ozvěte při náhodném setkání......... :wink:
a myslím to vážně, od roku 2012 jsem tam nebyl.......... rád se setkám s každým s kým si tu povídám nebo na jiných pokecforech......


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz