Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 10:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2007
Příspěvky: 606
Bydliště: Most
Kluci postavil jsem si malou Extřičku ale nějak tápu v jejím vyvážení. Těžiště podle plánu má 65 až 70 mm od přední hrany křídla měřeno u trupu. Po dostavení jsem zjistil že je těžká na zadek takže budu muset dováží. Nějak ale nevím v jaké vzdálenosti od osy trupu mám v uvedené hloubce křídla podložit. Těžiště je přeci ve ve středu trupu (pokud melu nesmysly tak mne opravte) takže mám křídla podložit co nejblíže osy trupu ( v kořeni křídla) ? Děje se mi věc která mne mate a to, pokud podložím křídla v bodech "A" tak mi vychází přidat cca 80 g olova do motorového lože aby byla ve vodorovné poloze ( nebo mírně skloněná na čumák) .Těch 80 g mi příjde dost protože letová váha je 880 g ale budiž. Pokud ale křídla podložím na konci v bodech "B" ve stejné ose těžiště je s těmi 80 g strašně těžká na čumák. Já vlastně nevím v jaké vzdálenosti od osy trupu mám vyvažovat. Také se chci zeptat zda vadí když vyvažuji "na zádech". Je to středoploch tak by to mělo být vlastně jedno. Postavil jsem si dokonce i dokonce i malou vyvažovačku. Před ní jsem vyvažoval Geminiho od Multiplexu a Ultimate od AMR. Obě éra jsou tedy dvouplošníci . Tam jsem takové problémy neměl. Letadla jsem podržel v jednom bodu (většinou prstem ) v CG bodě pod horním křídle přímo v ose trupu takže jsem viděl i stranové vyvážení, dovážil na mírný sklon čumáku dolů a létají naprosto nádherně (geminiho jsem dokonce během vyvažování uvázal na provázek). Prosím můžete mi říci co dělám blbě a kde mám vyvažovat ? Dík


Přílohy:
foto_2.JPG
foto_2.JPG
[ 74.62 KiB | Zobrazeno 2785 krát ]

foto_1.JPG
foto_1.JPG
[ 78.68 KiB | Zobrazeno 2785 krát ]

plán.jpg
plán.jpg
[ 60.77 KiB | Zobrazeno 2785 krát ]


_________________
TRex500, letadla AMR - Ultimate,VA models - Trinity, Ultimate, FMS - MSX v2, rádio Horus X10
Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 10:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
To co pises nie je mozne, asi body A B nie su v linii


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 10:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Najdi si v polovině obou křídel 33% od náběžky a promítni si to do kořene křídla, tam by mělo být těžiště. Jako základ na zálet to stačí a drobnej posun dopředu nebo dozadu pak doladíš podle chování v normálním a letu na zádech. Ideálně by bylo aby v obou polohách pod plynem na stejný nastavení výškovky letěla Extra vodorovně.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 11:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.1.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: ¨Libina
Pokud se křídlo prohne nebo se profil ztenčuje tak tam rozdíl ve výsledku bude. Taky má vliv jak vychází těžiště vzhledem k ose profilu.

_________________
koksák


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 12:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Mě spíše zaráží to dovažování olovem, když je tam prostor pro posunutí baterky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 12:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Svoji roli bude hrát i to "podložení". Mně přijde, že tvoje vyvažovačka má velké oblouky které budou ovlivňovat měření.
Pokud se dotýkají dva oblouky (vyvažovačka a profil), tak skutečný bod dotyku není ve středu jednoho oblouku (vyvažovačky).


Přílohy:
oblouk.png
oblouk.png [ 4.48 KiB | Zobrazeno 2561 krát ]
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 16:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2007
Příspěvky: 606
Bydliště: Most
jio píše:
Mě spíše zaráží to dovažování olovem, když je tam prostor pro posunutí baterky.

No ono se zdá že tam je místo ale pokud to chceš přitáhnout ještě páskou tak už moc posunovat do motorového krytu nemůžeš. Zkoušel jsem to co to šlo a stejně mi vyšlo že musím dát místo 80g jen 70g což zase není takový rozdíl. Musel bych asi použít jiný tvar baterií. Takové ty delší.

_________________
TRex500, letadla AMR - Ultimate,VA models - Trinity, Ultimate, FMS - MSX v2, rádio Horus X10


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 18:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
helifish píše:
Děje se mi věc která mne mate a to, pokud podložím křídla v bodech "A" tak mi vychází přidat cca 80 g olova do motorového lože aby byla ve vodorovné poloze ( nebo mírně skloněná na čumák) .Těch 80 g mi příjde dost protože letová váha je 880 g ale budiž. Pokud ale křídla podložím na konci v bodech "B" ve stejné ose těžiště je s těmi 80 g strašně těžká na čumák. Já vlastně nevím v jaké vzdálenosti od osy trupu mám vyvažovat. Prosím můžete mi říci co dělám blbě a kde mám vyvažovat ? Dík


Já jsem nikdy žádné letadlo nepodkládal při vyvažování na konci křídel, podle mne je to blbost, páč se křídla nepatrně vahou trupu prohnou a musí to logicky fixlovat. Nechci z tebe dělat nějakého začátečníka, ale zkus se mrknout např. sem http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=390, nebo sem https://www.airspace.cz/akademie_letectvi/2011/11/polohy-teziste-a-neutralniho-bodu-letounu-a-modelu/ případně zkus použít pro výpočet prográmek "těžiště" http://www.lmkbabice.cz/?p=193.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 21:09 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Nalepil bych na kořeny křídel do těžiště nějaký háček z tenkého plastu a vyvážil zavěšené. Celeron má v těžišti pravdu. Je potřeba s něčím začít a pak doladit.

Ohledně bodů A a B tak tam bych odhadoval, že umístění nosníku nebo profil křídla nebude u kořene a konce křídla stejné.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 21:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2010
Příspěvky: 635
Je potřeba začít tím, že to těžiště spočítám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 21:25 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Je to dle mě stavebnice. Nebál bych se začít doporučenou na výkresu nebo v návodu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 21:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Pokud nemá informaci, kde se má těžiště nacházet, tak toto by mu mělo pomoct.


Přílohy:
teziste1.xls [204 KiB]
112 krát
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 21:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
S těžištěm je to takový všeljaký. U některýho letadla co mám, nebo jsem měl bylo potřeba ho doladit naprosto přesně na cca 5 mm. Hlavně u těch menších a kratších s vyšším plošným zatížením. Na druhou stranu třeba Funtána 2600. Aby vyšlo těžiště podle plánku, musel jsem vedle motoru na plechovej držák osadit asi 300g olovo. Když jsem po čase sundal haupnu, olovo nikde, držák prasknul asi vibracema a vyletěl i s olovem chladící dírou kolem výfuku. Vůbec jsem si nevšiml, že by se něco zásadního na letovým projevu změnilo i když se těžiště posunulo o cca 5 cm dozadu. Nechal jsem to tak. Je to velký dlouhý letadlo s malým plošným zatížením.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 21:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2010
Příspěvky: 635
To já bych se tedy bál. Většina stavebnic má udávanou polohu těžiště příliš vpředu. Viděl jsem i stavebnici renomované značky, kde bylo těžiště blbě o 50mm (u dvouplošníku o rozpětí cca 1400mm). Věřit by v tomto případě znamenalo, že druhý let se pravděpodobně už jaksi konat nebude. Spočítat těžiště je záležitost 10-ti minut. Myslím, že za tu jistotu to stojí a programů po netu koluje dost. A těch 33%: u Extry by to možná klaplo, ale např. u Gilese by jsi se nestačil divit při pokusu o přistání.

To Aviatik: Jestli je to ten program od p. Königa, tak ten funguje naprosto spolehlivě. Posílám ho v přátelštější formě

Tento stojánek z Hobbykingu bohatě stačí: https://hobbyking.com/cz_cz/hobbyking-c ... lanes.html


Přílohy:
teziste.zip [662.82 KiB]
106 krát
37698-2.jpg
37698-2.jpg
[ 26.58 KiB | Zobrazeno 2064 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení extry
PříspěvekNapsal: sob 24.11.2018 23:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
radi5 píše:
A těch 33%: u Extry by to možná klaplo, ale např. u Gilese by jsi se nestačil divit při pokusu o přistání.

A čím zásadním se liší Extra třístovka od Gilese dvoustovky že by mu těch 33% v půlce rozpětí nestačilo? Budu se muset zeptat Zdendy z Chlumce, má obě potvory přibližně stejný velikosti. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz