Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 17:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Budu vám vděčen, pokud se mi dostane odpovědí teoretických, ale i odkazů na zkušenosti praktické.

Oč jde:
Někdy je problém sehnat vrtuli přesně takových parametrů jak je třeba. Obzvláště je to citelné u vrtulí protiběžných (CW/CCW), kde je nabídka poněkud nedostatečná.
Potřebuji např. vrtule 11x8. Ty však sehnat nelze a tak se nabízí možnost zkrátit sehnatelné vrtule 12x8.

Jaká úskalí mohu očekávat?

Předem děkuji všem, kteří se budou snažit pomoci, tedy konstruktivně odpovědět a ne jen jalově plkat, nebo vyvolávat flame.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 17:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Tohle je klasický příklad otázky, na kterou prostě není univerzální odpověď. Jo, jde to (v nadhozené relaci z 12 na 11 inch), to univerzální je :lol: Ale dopady na účinnost se budou u různých vrtulí lišit docela dost - změna tvaru zakončení atd. Nicméně když se držím toho 12 na 11, tak odhaduji, že většinou to bude v pohodě. Při větším procentuálním krácení rizika porostou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Hezkej nadpis! Pokud je přínosem to, že se ti někam vejde, tak ano. :D
Má to rozdrbanou geometrii, která určitě ovlivní účinnost ale je to použitelný. V dobách nouze jsem to úspěšně používal u malých spalováků. U elektry bych ale určitě zkontroloval odběr a upravit rozměr tak, aby byl proud v požadovaných mezích.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 19:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Odpověď na dotaz je.......STĚŽÍ.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 19:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
StrycAlois píše:
... zkušenosti praktické...

Jo, tak ty mám. Zkracoval jsem třílisté vrtule APC 15,75x13 na cca 14,5" a éro s nimi létalo myslím velmi slušně. Nevím jak by létalo s nezkrácenými, prostě se nevešly mezi motorové gondoly a zem.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 20:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Lněnička píše:
Odpověď na dotaz je.......STĚŽÍ.
J.Lněnička


Ono to asi bude dost záležet na kvalitě vrtule. Pokud bude dobře navržená, tak se tím může o dost zhoršit. Pokud to bude blbě vysochaný klacek, tak to ani nemusí být poznat.

To je jako s křídlem. Sofistikované křídlo s proměnným profilem a negativy půjde useknutím konců do kopru. U tak nějak zkroucené desky je to tak nějak úplně jedno...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 20:42 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
StrycAlois píše:
Potřebuji např. vrtule 11x8. Ty však sehnat nelze a tak se nabízí možnost zkrátit sehnatelné vrtule 12x8.
Jaká úskalí mohu očekávat?


Osobně bych do toho šel. Speciálně, pokud je alternativou sedět na zemi.

Vrtuli APC 14x8,5E jsem zkracoval na 11xNĚCO. Důvodem bylo, že kolega vrtuli zlomil a v obchodě prostě neměli. Já jsem s nezmenšenou vrtulí létat dokázal, ale na plný plyn vypínal regulátor. Kolega začátečník by si neporadil a tak jsme vrtuli zkrátili.
Nelétalo to špatně. Rozhodně FunCub létal stejně dlouho jako s APC 11x8.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 21:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.2.2013
Příspěvky: 533
Bydliště: ČR
Zdravím,
můj FunCub jsem osazoval novou vrtulí APC teprve tehdy, když musela být několikrát zkrácená po přistávání na betonové dráze. Vždy jsem ji zabrousil a vyvážil. K výměně došlo až když chyběl na každé straně jeden centimetr. Poletování bylo bez problémů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 22:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Viděl jsem kdysi jednoho mechanika při ladění motoru MVVS 6,5 GRRT k rezonančnímu výfuku použít prkýnko se šmirglem a za chodu s tím "zmenšoval" vrtuli když mu nechtěla naskočit do rezonance. Nedělal to na modelu ale na štandu. Nebudu jmenovat, ale v polovině 80-tých let se s pilotem umísťovali mezi prvníma pěti v celostátním žebříčku. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 8:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
TomasC píše:
Osobně bych do toho šel. Speciálně, pokud je alternativou sedět na zemi.

Přesně tohle je můj pohled na svět: Než-li čekat na sehnání nesehnatelných ideálních vrtulí a nelítat, tak radši použít vrtule upravené - leč NEideální a jít lítat.

..............................

Jde mi o to, že motory jsou s většími vrtulemi výkonově jaksi na hraně, no při použití správných vrtulí (11x8) jsou vyhovující. Já ale nechci motory měnit, ani použít baterii s vyšším napětím.

Vrtule s větším průměrem (12x8) motory poněkud více zatěžují, čehož následkem je snížení otáček a neschopnost modelu dosáhnout vyšší rychlosti, než-li je rychlost o málo vyšší jako je rychlost minimální.

Zkrácením vrtulí (12x8) by se motorům odlehčilo, jejich otáčky by přiměřeně stouply a model by tak byl schopen dosáhnout vyšší rychlosti.
Toť můj zámysl.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 9:19 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Z toho co píšeš to za pokus stojí, má to několik ALE:
pohon bude mít menší výkon
zmenšíš vrtuli na místě, které se na generování vztlaku/tahu podílí nejvíc

Osobně bych zkrátil, ale neočekával bych nějaké navýšení rychlosti.


Poptáváš protiběžné vrtule. Je to opravdu nutná podmínka?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 12:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
TomasC píše:
Poptáváš protiběžné vrtule. Je to opravdu nutná podmínka?

Těžko říci.

Ale takový Jyrry, kterého já považuji za jakéhosi mnohomotorového guru, by k tomu mohl říci své (zkušenosti).

TomasC píše:
... neočekával bych nějaké navýšení rychlosti.

Proč myslíš? Mohl bys to více zdůvodnit, prosím.

V té své předchozí úvaze jsem se snažil striktně držet logiky a ta naznačovala, že by k nějakému (pozorovatelnému - měřitelnému) nárůstu rychlosti dojít mělo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 12:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Vrtule sice dosáhne vyšší obrátky, ale zmenší se její plocha a tím i tah. Takže se zvýší skluz. A pak je otázka, zda nárůst skluzu nezabije ten zisk z otáček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 13:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
zdzd píše:
Vrtule sice dosáhne vyšší obrátky, ale zmenší se její plocha a tím i tah. Takže se zvýší skluz. A pak je otázka, zda nárůst skluzu nezabije ten zisk z otáček.

U laďáku na čouďáku né, tam až do určitýho bodu (na výkonový křivce motoru) zvětšování otáček přidává výkon a skluz se tak moc nesnižuje. Ale je to věc kompromisu, kdo se trefí, letí nejrychlejc. Pokud to tedy upáčkuje.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 13:47 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
StrycAlois píše:
Proč myslíš? Mohl bys to více zdůvodnit, prosím.

Napiš sem svojí sestavu, motor regl, baterky a já ti to naházím do eCalcu, dám sem výsledky a uvidíme. Nechce se mi dělat jen teoretické cvičení.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz