Pravidla fóra


Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 22:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Kdysi jsem přemýšlel nad cukrovýma motorama, ale nějak jsem k tomu ještě neměl odvahu, asi jsem srab... :D Ale KNO3 a sorbitol by mohl být relativně bezpečný :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 1:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
blesk píše:
Kdysi jsem přemýšlel nad cukrovýma motorama, ale nějak jsem k tomu ještě neměl odvahu, asi jsem srab... :D Ale KNO3 a sorbitol by mohl být relativně bezpečný :D


Jako haranti jsme za komanče experimentovali s Travexem NaClO3 a cukrem. Nejlepší výsledky byly s poměrem 1:1. Směs se sypala do vystřelené "myslivecké" patrony s vyraženou zápalkou a k iniciaci poslačil kousek prskavky. Byla to docela zábava... :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 6:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
A dokazalo i něco smysluplného, nebo to jen zahořelo a zadýmilo?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 7:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
blesk píše:
Kdysi jsem přemýšlel nad cukrovýma motorama, ale nějak jsem k tomu ještě neměl odvahu, asi jsem srab... :D Ale KNO3 a sorbitol by mohl být relativně bezpečný :D


Nechci komentovat bezpečnost, ale ryze fakticky je dost problém udělat motor s dlouhým plynulým hořením při celkem nízkém tahu, jako se užívá právě v Kometu. Tohle se dělá blbě, opravdu dobře fungují jen moderní kompozitní slože, což právě Klima užívá. Jinak je velký problém s pravidelností tahu atd.
Motory s vysokým krátkým tahem se dělají snáze, ale to je jiné téma...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 8:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
blesk píše:
A dokazalo i něco smysluplného, nebo to jen zahořelo a zadýmilo?


Ještě si pamatuji, že původní záměr byl aby to bouchlo, což se v provedení jak jsem popsal nikdy nepodařilo. Patrona se buď roztočila, nebo vyletěla nekontrolovatelně jakýmkoli směrem. Také si pamatuji, že hoření nebylo dostatečně rychlé pro požadovanou explozi, ale dostačující pro tah trvající cca 10 vteřin. Jako 12-ti letí smradi jsem ale chtěli, aby to řádně bouchalo, takže jsme přešli na plnění černým prachem, který nám plnoletý kamarád kupoval v prodejně Lověny v HK. Teprve potom byly ty kýžené výsledky... :wink:
Travex měl konzistenci cukru krystalu, se kterým se to míchalo. Pokud bych to chtěl dnes použít jako raketové palivo, asi bych to jemně namlel (každé zvlášť) a po důkladném promíchání nějakým způsobem slisoval do potřebného obalu... :mrgreen: Nevím, ale myslím, že by to mohlo fungovat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 8:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
REX píše:
Motor je značeny D3-P doba hoření 6s, průměrný tah 3N, bez výmetu


Díky. Tak to je jiná - já mám největší motory C6-5, takže na něco takového bych stejně asi musel kupovat déčko. Nebo teda postavit něco lehčího. 320 gramů se mně zdá už docela dost, to má moje metrové samokřídlo v plné polní.

Ale tak za pokus by to stálo, jestli by šlo přesměrovat i ten zpětný pulz někam dozadu, aby ten model nezastavil ve vzduchu.

Že bych postavil V-1?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 8:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Tady je návod na cukrák...

https://www.loupak.fun/video/navody/22239-domaci-raketa-z-cukru


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 9:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
YenyaKas píše:
Ale tak za pokus by to stálo, jestli by šlo přesměrovat i ten zpětný pulz někam dozadu, aby ten model nezastavil ve vzduchu.


Ty asi nemáš moc znalostí o raketové modelařině, co? Jinak bys věděl, že výmetu se zbavíš během okamžiku - prostě vyndáš z motoru víčko v zadní části a těch pár zrnek černého střelného prachu (což je právě slož pro výmet) buť jen vysypeš (třeba Rapiery) anebo "odškrábneš" špachtličkou, pokud jsou zalité jako třeba u starších Quest či právě Klima. Riziko nulové, v první variantě není snad ani teoretické, v druhé bych musel být opravdu extrémně nešikovný...
Viz třeba obrázek u mne na blogu http://modelweb.fotozona.cz/2014/07/nec ... ercni.html , tam je rozkresleno, jak to v motoru jde po sobě...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 13:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No, nemám :-), ale tak od toho tady to fórum je, no né?

Raketový motor jsem dosud bral jako blackbox. A teda s Klimou nemám žádné zkušenosti, mám jen Estes. Na pohled to žádné plastové víčko nahoře nemá. Ale tak pokud by to šlo nějak snadno odpreparovat, bylo by to skvělé.

BTW, máš (nebo někdo) zkušenosti s paralelním zážehem víc motorů? Že bych použil 2x C6-5, třeba. Ale vůbec si neumím představit, jak moc je těžké zajistit dostatečně současný zážeh. Zatím jsem zapaloval elektrickým palníkem.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 14:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
YenyaKas píše:
Ale tak za pokus by to stálo, jestli by šlo přesměrovat i ten zpětný pulz někam dozadu, aby ten model nezastavil ve vzduchu.

A proč by měl být "zpětný pulz" (myslíš asi výmet) problém? Když jsem jako mlaďoch soutěžně lítal rakety, tak jednou z kategorií byla S4A - raketoplán. V podstatě házedlo, které mělo v přední části lože pro raketový motor:
https://www.google.com/search?q=sout%C4 ... hoh5oD7lAM:

Výmet motor "vyrazil" ven a raketoplán klouzal v bezmotorovém letu. Tak bys to vyřešil nějak podobně, ne?

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 10:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jako jasně, nechat motor vyrazit ven je druhá možnost, ale zase se mi nechce nechat takovou relativně tvrdou věc jen tak někam náhodně nekontrolovatelně padat.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 12:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
YenyaKas píše:
Jako jasně, nechat motor vyrazit ven je druhá možnost, ale zase se mi nechce nechat takovou relativně tvrdou věc jen tak někam náhodně nekontrolovatelně padat.


Máš správný přístup k věci, ale zase bych to asi tak zbytečně nedramatizoval, je to otázkou pár vteřin, kdy motor vyhoří a bude vyhozen, stačí se před startem dobře rozhlédnout a zhodnotit jaká je situace okolo a člověk nelétá nad hlavami někoho dalšího.

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
YenyaKas píše:
No, nemám :-), ale tak od toho tady to fórum je, no né?

Raketový motor jsem dosud bral jako blackbox. A teda s Klimou nemám žádné zkušenosti, mám jen Estes. Na pohled to žádné plastové víčko nahoře nemá. Ale tak pokud by to šlo nějak snadno odpreparovat, bylo by to skvělé.

BTW, máš (nebo někdo) zkušenosti s paralelním zážehem víc motorů? Že bych použil 2x C6-5, třeba. Ale vůbec si neumím představit, jak moc je těžké zajistit dostatečně současný zážeh. Zatím jsem zapaloval elektrickým palníkem.


Na současný zážeh více motorů se používá bleskovice, ta je zapálena buď elektrickým palníkem, nebo klasickou zápalnou šňůrou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 12:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Tak jsem to včera hecl a namíchal trochu sladko-slaného paliva. V sobotu jsem nikde u nás nesehnal erythritol, ani sorbitol, tak jsem to umíchal s dextrozy. Trochu pomleto, musím sehnat jiný mlýnek, a lehce nalisováno do Al trubky, tryska vytvořena zamáčknutím jednoho konce. Hořet to tak nějak hořelo, ale problém byl s tím že to bylo a) velmi malých rozměrů, b) nebylo to pořádně slisované c) byla mi venku už hrozná zima :D

Jak bude trošku víc času, tak to uvařím a v mezičase vyrobím na to "re-loaded" Al patronu s pořádnou tryskou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový Me-163 Comet
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 12:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
blesk píše:
Tak jsem to včera hecl a namíchal trochu sladko-slaného paliva. V sobotu jsem nikde u nás nesehnal erythritol, ani sorbitol, tak jsem to umíchal s dextrozy. Trochu pomleto, musím sehnat jiný mlýnek, a lehce nalisováno do Al trubky, tryska vytvořena zamáčknutím jednoho konce. Hořet to tak nějak hořelo, ale problém byl s tím že to bylo a) velmi malých rozměrů, b) nebylo to pořádně slisované c) byla mi venku už hrozná zima :D

Jak bude trošku víc času, tak to uvařím a v mezičase vyrobím na to "re-loaded" Al patronu s pořádnou tryskou.


Tak příště budu kupovat motory od tebe ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz