Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 10:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.1.2010
Příspěvky: 54
Bydliště: Uherské Hradiště
Na obrázku od VEKY je to frezované ale viděl jsem to i soustružené (u trvdých materiálů asi broušené ) a pak není potřebná aretace.


Přílohy:
f1a.jpg
f1a.jpg
[ 58.19 KiB | Zobrazeno 1725 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 10:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Golem píše:
Na obrázku od VEKY je to frezované ale viděl jsem to i soustružené (u trvdých materiálů asi broušené ) a pak není potřebná aretace.

A ako sa frezuje taka gulata tycka do kuzela?

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 11:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
AVALON57 píše:
nic bych neměnil! 12mm kulatina ve 4m modelu skoro 5 kg hmotnosti je spíše málo. Nepíšeš o jaký model se jedná, ale pokud umí letět trochu rychleji. pak je 12 mm na spodní hranici. Upřesni typ modelu a způsob lítání - termika, svah ???


Víš ono taky záleží, z jakého materiálu je ta 12 kulatina, pokud to nebude tepelně zpracovaná ocel, ale pouze třeba nerezová ocel, která se vyrábí jako poměrně přesná kulatina ( i těch nerezových ocelí se vyrábí několik druhů pro různé použití) tak bych měl z toho strach, že křídlo zamávne, a už je ta 12 ohnutá. Takže bych použil vždy něco "lepšího" třeba jak jsem dal odkaz na vodící tyče z T.E.A.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 12:15 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.1.2010
Příspěvky: 54
Bydliště: Uherské Hradiště
LV. Na tom obrázku je i pohled z boku ( vpravo). Tam je to asi frézované ( broušené ). Kužel se dělá soustružením (broušením).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 15:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.4.2017
Příspěvky: 246
jyrry píše:

konstrukčně je nesmysl kombinovat spolu materiály jako ocel s uhlíkem nebo ještě hůř hliník s uhlíkem. Porovnej si moduly pružnosti těch materiálů. A ty se "nesčítají"; hliník už dávno propruží než se uhlík začne namáhat k prasknutí...
|


Přesně této situace jsem se bál = nemá smysl ocel ven a uhlík dovnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 15:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.4.2017
Příspěvky: 246
Rosta2 píše:

Víš ono taky záleží, z jakého materiálu je ta 12 kulatina, pokud to nebude tepelně zpracovaná ocel, ale pouze třeba nerezová ocel, která se vyrábí jako poměrně přesná kulatina ( i těch nerezových ocelí se vyrábí několik druhů pro různé použití) tak bych měl z toho strach, že křídlo zamávne, a už je ta 12 ohnutá. Takže bych použil vždy něco "lepšího" třeba jak jsem dal odkaz na vodící tyče z T.E.A.


Z jakého materiálu je původní kulatina nevím, je to pochromovaná asi nějaká černá ocel.
Domníval jsem se, že šlo výrobci hlavně o maximální snížení nákladů při výrobě, proto tam třeba nedal uhlíkovou kulatinu nebo nějaký složitější tvar. Kulatina cca 25Kč uhlík cca 500Kč.
Domníval jsem se tedy že výměna by byla možná.

Protože používané materiály mají velké rozsahy pevností střelím př.
železo 300MPa až ocel 550MPa
nerezy nástrojové, žáropevný, žáruvzdorné až po dnešní měkké nepoužitelné šrouby
na internetu jesle snažil dohledávat pevnosti uhlíku a v nějaké diplomce naměřili i jen 40% pevnosti oproti kvalitním výrobcům.

Z těchto důvodů jsem chtěl s někým konzultovat zkušenosti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 16:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.4.2017
Příspěvky: 246
Ta vodící tyč z T.E.A. je taky hodně dobrá určitě jí někde uplatním.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 16:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.4.2017
Příspěvky: 246
Golem píše:
Na obrázku od VEKY je to frezované ale viděl jsem to i soustružené (u trvdých materiálů asi broušené ) a pak není potřebná aretace.


Včera jsem to pochopil jako odsoustružení do kuželu, proto jsem se ptal na ta pouzdra.
V případě kuželu jsem se bál velkého snížení pevnosti.

Odbrousit nebo odfrézovat na plocho mi přijde v mém případě z hlediska pouzdra hodně zajímavé + snížení pevnosti by nebylo takové jako u kuželu.
Spojka by se opírala na hoře a dole do stávajících pouzder.
Nemusel bych riskovat neznámí materiál, ale mohl bych upravit stávající spojku.

Stačilo by aretovat „kulatinu“ proti pootočení?
Nebo byste raději vlepili klíny podél celé spojky, aby byla podepřená a nebortila se?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 16:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ohledně té tvrdosti stávající kulatiny můžeš udělat alespoň přibližnou srovnávací zkoušku klepnutím důlčíkem do čela tyčky a stejnou silou do jiného známého materiálu a porovnat průměry důlků.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 16:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
A nebo tady http://simzac.cz/titanove-kruhove-tyce/ ... ade-5.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 17:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.4.2017
Příspěvky: 246
Našel jsem pro titanové tyče cca pevnost v tahu cca 850MPa. Super odkaz děkuji.

Jen použitím této tyče bez úprav bych ušetřil cca 250gramů bez rizika zlomení.
+ ještě jí zbrousit na šířku to by se dalo ušetřit celkově cca 350gramů oproti oceli.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 22:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6894
Bydliště: Moravský kras
Tady vymýšlíš jadernej reaktor a nakonec přijdeš na to, že až tě přestane bavit plácání do nevidím v termice, budeš tomu nakonec nakládat aby to mělo aspoň trochu kinetické energie na loping nebo výkrut bez kilometrovýho rozjezdu.. Z tohoto termickej lehouš stejně nevymyslíš a na trochu zábavy je lehkej větroň nuda...

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 0:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
LV píše:
A ako sa frezuje taka gulata tycka do kuzela?


Laco mas pravdu, blbe jsem se vyjadril , ne do kuzele, ale do klinu. A nefrezuje, ale brousi na brusce.

Vsem se hluboce omlouvam za dezinformacni text (tak to dopada , kdyz jeden u psani vypne mysleni ) .... jiz jsem to v prispevku upravil.

Pozn. Nechut uzivatele pouzit spojku z relativne citelneho a houzevnateho matrose,ktera navic funguje jako pridavna zatez ( takove to 2v1) mi neprislusi resit ( on je reditel .... ) .

Reagoval sem na prispevek proto,ze dle meho chapni textu nesedi nazev s obsahem dalsiho sdeleni ve vlaknu.

Autor se v nazvu pta,jak odlehcit spojku z ocelove kulatiny,coz mne zaujalo z pohledu technologa :o

Podle popisu ovsem hleda nahradu za kus toho oceloveho klacku co ma aktualne v letadle.Tento fakt vsak posouva problem do konstrukterske roviny,no ne ? :)


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 5:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 30.1.2012
Příspěvky: 76
honza.i píše:

Z jakého materiálu je původní kulatina nevím, je to pochromovaná asi nějaká černá ocel.
Domníval jsem se, že šlo výrobci hlavně o maximální snížení nákladů při výrobě, proto tam třeba nedal uhlíkovou kulatinu nebo nějaký složitější tvar. Kulatina cca 25Kč uhlík cca 500Kč.
Domníval jsem se tedy že výměna by byla možná.

Protože používané materiály mají velké rozsahy pevností střelím př.
železo 300MPa až ocel 550MPa
nerezy nástrojové, žáropevný, žáruvzdorné až po dnešní měkké nepoužitelné šrouby
na internetu jesle snažil dohledávat pevnosti uhlíku a v nějaké diplomce naměřili i jen 40% pevnosti oproti kvalitním výrobcům.

Z těchto důvodů jsem chtěl s někým konzultovat zkušenosti.


Skoro všechno jsem z téhle diskuze pochopil. Jen porovnání železo-ocel je trochu zvláštní. Kde se dá koupit kulatina ze železa? Myslím železo jako Fe.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 8:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Valsorim píše:
Kde se dá koupit kulatina ze železa? Myslím železo jako Fe.

Sice jsem taky rejpal, ale takhle radoby chytre, ovsem ale priblble bych se nezeptal :roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz