Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 178 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: sob 26.01.2019 22:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 562
Bydliště: ostrava-poruba
Obrázky: 0
Ahoj možna maš už vybrano a co takhle Pegasus od Va-models.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: sob 16.02.2019 0:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Martine doufám, že se daří. Pokud je vše na dobré cestě a chtěl bys něco "divočejšího" s ovládanou výškovkou, směrovkou a motorem, tak Ti doporučuji nutball. Je to podle mě za málo peněz hodně muziky. Vítr mu nevadí a prostor mu po "zkrkocení" stačí minimální.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: úte 25.06.2019 22:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
Docela by mne zajímalo jak příběh pokračuje.

Jinak je klučina šikovnej a dokonce rozumnejší než..., takže rozumím jeho volbě, která jako jediná asi vedla k letadlu a tím i k výbavě bez překročení rozpočtu, tj. přes jeho stavbu, bohužel ze stavebnice :-(

Škoda že všichni doporučovali hotové éra a neobjevil se zde dříve drátek, který zjevně cestu k levnému letadlu z bublinek má prošlapanou ale hlavně přímo následující příspěvek:
douda píše:
Pokud je tazatel šikovný, už něco létajícího postavil, baví ho stavba a má omezený rozpočet, klidně bych mu doporučil:

https://www.flitetest.com/articles/flit ... ny-trainer
https://www.flitetest.com/articles/ft-explorer

Plány jsou zdarma, materiál na stavbu (Depron, Climapor, nebo něco takového) a UHU Por se pořídí za pár stovek. Zbyde víc na vybavení a pocit z vlastnoručně postaveného létajícího modelu je k nezaplacení. Navíc upravit takový model (přidat křidélka, klapky, cokoli ...) je snadné a otázka chvilky.

Tipy na vybavení už zřejmě proběhly.

Držím palce se správným výběrem a ať to lítá.


Takže pojďme vlákno oživit pro XXX dalších začátečníků, kteří si jsou schopni letadlo postavit, ať mohou dělat modelařinu s tím co k ní patří, nemusí tak vyhazovat peníze za předražené sety kde 1/2 ceny tvoří bublinky pořiditelné za pár haléřu...

Které plánky a odkud doporučíte či dokonce možná poskytnete pro dobrou věc?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: stř 26.06.2019 9:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
hrst píše:
Docela by mne zajímalo jak příběh pokračuje.

Jinak je klučina šikovnej a dokonce rozumnejší než..., takže rozumím jeho volbě, která jako jediná asi vedla k letadlu a tím i k výbavě bez překročení rozpočtu, tj. přes jeho stavbu, bohužel ze stavebnice :-(

Škoda že všichni doporučovali hotové éra a neobjevil se zde dříve drátek, který zjevně cestu k levnému letadlu z bublinek má prošlapanou ale hlavně přímo následující příspěvek:


Takže pojďme vlákno oživit pro XXX dalších začátečníků, kteří si jsou schopni letadlo postavit, ať mohou dělat modelařinu s tím co k ní patří, nemusí tak vyhazovat peníze za předražené sety kde 1/2 ceny tvoří bublinky pořiditelné za pár haléřu...

Které plánky a odkud doporučíte či dokonce možná poskytnete pro dobrou věc?
Ideální je letadlo, které hlavně dobře létá a začátečníkovi odpustí nějaké ty chyby... U některých samodomo konstrukcí to vypadá na zbytečné trýznění začínajícího pilota. Ale je to levný.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: stř 26.06.2019 14:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
hrst píše:

Takže pojďme vlákno oživit pro XXX dalších začátečníků, kteří si jsou schopni letadlo postavit, ať mohou dělat modelařinu s tím co k ní patří, nemusí tak vyhazovat peníze za předražené sety kde 1/2 ceny tvoří bublinky pořiditelné za pár haléřu...

Které plánky a odkud doporučíte či dokonce možná poskytnete pro dobrou věc?


No pokud by začátečník dával přednost "bublinkám za pál haléřů", tak tady je téměř bezedná studnice plánů a návodů:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... ans-%2A%2A
pár věcí jsem podle toho v minulosti postavil nebo jsem se alespoň inspiroval

Pokud jde o stavbu z balsy, tak myslím, že už tady byla zmíněná klasika:
outerzone.co.uk
je tam (a to možná každý nezná) "vyhledávací matice", kde si může člověk zaškrtnout různé parametry (elektro/spalovák/gumák..., RC/volný let..., rozpětí, typ modelu...) a tím vyfiltrovat jen to, co ho zajímá
https://outerzone.co.uk/advanced/search ... /index.asp

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: stř 26.06.2019 15:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
A mnoho těch plánků z Outerzonu jde celkem jednoduše"překopat" z balsy na bublinky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: stř 26.06.2019 21:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
Díky i za obecné odkazy s opravdu širokou nabídkou.

Ale myslel jsem spíše na plánky a propracované modely určené pro naprosté začátečníky.

Něco na způsob toho FT Explorera, ero které dokonce umí s nároky adepta i růst, https://www.flitetest.com/articles/ft-explorer-build
Na začátek to muže být 1k větroň a lehce to jde předělat na 4k motoráka atp.

Pro úplnost, k plánkům, postupům a materiálům na Flite Test je tady hodně výživné vlákno:
viewtopic.php?f=18&t=75693

Jinak z těch dalších odkazů mne bouchlo do očí při letmém nahlédnuti toto:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... ith-Plans!!
Nemáte s plánkem někdo konkrétní zkušenost?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 5:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
U bublinek z desky bude mít začátečník trochu potíže s výrobou. Ono udělat si pilu není až tak velký problém, ale naučit se s ní správně dělat. Pokud si vyrobí "CNC" pilu, tedy sežene prográmek, vybaví posuny atd., práce mu půjde líp. Ale stejně, než odzkouší, jaké parametry nastavit pro jaký materiál, to bude chvíli laborování. Proto bude lepší bublinky ve většině případů pro začátečníka koupit již v nějakém předpřipraveném stavu, tedy aspoň výřezy v rozsypu, a to pak slepit. Jinak balsa je v tomto ohledu lépe opracovatelná, i když má nevýhodu v případě nechtěného setkání modelu s matičkou zemí.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 6:22 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 7.10.2013
Příspěvky: 61
Bydliště: Sedlčansko-Rovina
Ahoj, tohle se tu někde několikrát probíralo
http://www.jivaro-models.org/eddie_vs_o ... _otto.html
Já sám jsem jich stavěl asi šest a naučil na nich létat lidi, děcka, co nikdy nic podobného nezkoušeli. Stavěl jsem z depronu i epp-čka, lepil tavkou, vteřinkou, či uhu. postavené je to komplet za den. opravit se to nechá značně a létá to luxusně. Náklady - 100,- deska epp nějaký špejle, lepidlo, barvičky bižu,kdyby 300,- + elektronika. Stavěl vesele a bez potíží i můj tehdy 10-ti letý syn.

pby


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 10:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Připojuji se k pby.
Taky jsem se na něm naučil létat, poté co jsem "neukočíroval" na začátku ani Lazy Bee :mrgreen:
Rovněž jsem jich postavil několik v různých verzích, včetně 4x křidélka na jedno servo, nebo trojplošník. Něco mám na RCAlbu pod stejným nickem.
Zrovna dnes jsem po nějakých čtyřech sezónách oživil ještě původního Ottu, má pouze nová křídla (ošoupané konce křídel při přisáních na asfaltu) a novou povrchovku. Létá stále skvěle a krokem.
Při osazení - vrtule GWS 9x5, motor EMAX CF2822, regulátor 20A a baterie 850/3S + dvě 9g serva vydrží kolem 9 minut s rezervou (kolem 3,8 V na článek) a má dostatek výkonu i na kolmé stoupání. Start ze země na 2 metrech, pokud není prostor na maketové vzlety a přistání do trávy na bod. Rc vybavení co jsem uváděl lze koupit za rozumný peníz ve skoro každém českém RC obchodu. Kromě desky depronu, nebo podložky pod plovoucí podlahy a obyčejných kuchyňských špejlí, není skoro nic dalšího potřeba. Není třeba řešit žádné nosníky křídel - ošpejlovaný dvouplošník je sám o sobě dost tuhá krabice.
Je fakt, že úplný začátečník by se s ním neměl o nic pokoušet ze větru, později už může blbnout dle libosti. :wink:

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 10:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Někde mám doma ve svém plánkovém archivu plánek na dvouplocha z depronu. Byla to příloha k veletržnímu číslu Model Hobby Magazínu před asi 5 lety (už nevím). V podstatě mnoho plánků gumáků je možno bez větších potíží upravit na stavbu z depronu a vybavit je RC soupravou a motorem. Byť nešlo o konverzi na depron, ale "přeškoloval" jsem pro kolegu stavebnici Messengera od Igry. Létalo to pohodově, stačil i poměrně malý prostor, jen to chtělo klidné ovzduší. Dalo by se s tím i v hale. Motor by stačil 1811 (já tam dal přemotaný motor z CD mechaniky PC), k tomu regl 6 - 10 A, baterka 2S, já tam dal nějakých 800 - 850 mAh (už si nepamatuju) - stačila by i menší, dvě asi 4g serva a letělo se! Jen jsem to potáhnul klasickou fólií, dnes bych tam dal barvený Vlies. Ovšem začátečníkovi bych místo dvou a víceplocha doporučil jednoplocha, nejlépe horňáka, něco ve stylu Pipera, Decathlona, nebo něco tomu podobného.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 10:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
DAFe u té konverze gumáků a podobných na bublinky vidím zrovna u začátečníka samouka problém. Když už se mu podaří zachovat geometrii modelu a vychytat těžiště, nemá tušení o správném vyosení motoru. Je dost málo plánku, kde je toto uvedeno. Zrovna u Eddieho je v plánku vše.
S tvojí poznámkou dvouplošník - hornoplošník samozřejmě plně souhlasím, ale zrovna u Edieho je vzepětí křídel 15 stupňů, toho na záda nedostaneš :mrgreen:
Ten tvůj plánek na dvouplocha by mě zajímal, stačí odkaz na foto modelu. Čistě ze zvědavosti.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 11:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Proto jsem příznivcem buď ARF/ARC, nebo rozsypů. Koupil jsem na kroužek bublinostroj, jehož sestavení (včetně operací s lepením) zabralo cca 2 odpoledne (čekání na zaschnutí lepidla). Ovšem na to, že to mel byt začátečnický model, nebylo tam, krome informace o těžišti, nic o zaúhlování motoru. Zajet potvrdil nutnost motor potlačit. To začátečníci neznají a pak mohou být zklamáni.
P.S. Tedy přesněji, pro začátečníky bez většího zázemí jsou dle mého vhodnější co nejvíce předpracované stavebnice, a y se vyhnul právě úskalí s úhly. I když někdy se tomu ani tak nevyhne.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: úte 30.07.2019 22:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.7.2019
Příspěvky: 3
Dobrý den,
S RC nemám žádné zkušenosti, pokud nepočítám pokojové vrtulníky...takže bych poprosil o trochu shovívavosti :)

Chtěl bych si složit vlastní letadlo, s největší pravděpodobností toto : https://www.flitetest.com/articles/ft-spear-build

1) Jelikož se tam bude i ohýbat chci se zeptat na materiál....Monoplan, Climapor, Starlon...nebo investovat do něčeho lepšího?
ad 1) čím lepit?
2) Jaké motory, serva atd. ? stejné co doporučují? nebo stačí levnější? Popř. kde koupit?
3) Jaký doporučujete vysílač? (Jen co jsem tak koukal) FlySky FS i-6?

Popř. jakékoliv rady od profíků. A pokud by byl někdo z Pardubického kraje, tak bych rád načerpal informace.

Dopředu děkuji za veškerou pomoc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: S čím začít?
PříspěvekNapsal: stř 31.07.2019 6:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Pokud jsi ještě nelítal,bude určitě lepší nějaký epp hotový model a až to trošku zvládneš tak se pokus něco postavit.Ty éra flite test ze "starých krabic" od bot nejsou pro začátek zrovna nejvhodnější.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 178 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz