Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 12:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
Ahoj!

Podarilo se mi doma urvat jednu mistnost na trvalou dilnu a rad bych si poridil stacionarni spray booth. Neco podobneho jako: https://www.tamiya.com/english/products ... /index.htm

Primarne airbrush (krome rc, jesm se dal ted na kity :-) ).

Nejradsi bych si postavil neco sam, reseni co jsou na trhu, mi moc nevyhovuji. Velikost, svetlo, svoje DIY featurky. Ale mam dva problemy:
- nemam v pokoji otviraci okna. Jenom dvoukridle dvere na zahradu. Muj plan je, ze pod oknem, co nejde otvirat udelam diru a trubkou to budu foukat ven. No ale nemam tuseni, co vsechno je potreba poresit (krome zpetne klapky), abych si totalne nezkurvil byt (pruvan, roseni, vim ja co. Nebo to neni zadna veda a clovek jen udela 10cm diru do zdi, da tam zpetnou klapku a utesni to, at to nefouka okolo? Je to mistnost v bytovce, neni to nejaky sklep, kde na tom nezalezi.
- vetrak - jak to typove (bude to foukat horlave vypary byt ne moc) a vykonove spocitat. Precetl jsem kde co, ale vetsinou to lidi bud koupi hotove, nebo si delaji nejaky DYI kam narvou vetraky z PC a udelaji si takovy homeopaticky odfuk. Jeden z mala serioznejsich pokusu pouziva neco takoveho: https://www.grainger.com/product/DAYTON-Blower-6FHX9 Dokazu prepocitat objem mistnosti a kolikrat za hodinu ji chci vymenit, ale pak mi tam vleze zalomeni trubky (to bych jeste dal - budu mit dve kolena) a hlavne filtry. A samozrejme, cim min to bude rvat tim lepe.

Treba neco takoveho: https://www.moje-elektro.cz/radialni-ni ... ostat.html ? Ale neni to trochu overkill? No a potom hodi se to spise na zacatku, na konci nebo uprostred potrubi?

Moc dekuji za kazdou radu
PCHe


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 15:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
videl jsem borce ktery to mel udelane tak ze mel vetraky dole pod veci. Tim padem se sala barva smerem dolu a nemuselo se to pretahovat s gravitaci. To se me dost zamlouvalo protoze myslim ze by se dali v pohode pouzit 120mm vetraky ale na 220V. Maj o trochu jiny level vykonu nez PCckove.

Mam jeden na odtahu z frezky - balzovy prach to veme skrz 1.5m dlouhou rouru a malej cyklon. Kdyby tam byly 4 kolem spodni zakladny boxu tak to musi jit jak z praku

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 18:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ahoj, zospodu, alebo zboku je pre prúdenie v takomto prípade skoro jedno. Všimni si, že na tom príklade je odsávacia stena predĺžená bočnými a horným zákrytom.
Najprv počítaj: plocha odsávania x min. 0,3 m/s (rýchlosť vzduchu), lepšie 0,5. Pre 30x40 cm dostaneš potrebný vzduchový výkon 0,3m x 0,4m x 0,5m/s = 60 l/s = 216 m3/h. Príliš veľká rýchlosť vzduchu bude strhávať prúd farby a bude sušiť povrch. Pre zníženie rýchlosti môžeš hocikedy pridať falošný vzduch do odťahu pred ventilátor, ak bude vzduchový výkon malý, to sa nedá opraviť.
Medzikrok. Dáš mechanický papierový filter? Ten pomôže v rovnomernom rozložení prúdu, odstráni prestrek, takže nebudeš mať okolo výfuku farebnú stenu. Okrem toho ochráni ventilátor aj potrubie. Smrad to nezachytí. O iných filtroch tu nebudeme špekulovať.
Druhý dôležitý parameter je tlak ventilátora. Každý ventilátor má svoju výkonovú krivku, kde sa uvádza tlak a vzduchový výkon. Každý prvok, ktorý zaradíš do trasy odsávania má svoj odpor: filter, konštrukcia boxu, potrubie (tá ohybná hadica mnohokrát vyšší), ohyby potrubia, klapka. Čím menší priemer potrubia, tým vyššia strata pre daný objem vzduchu. Zapchatý filter, samozrejme, zvyšuje tlakovú stratu až do zastavenia prietoku. Spätná klapka zabezpečí, že v zime Ti nebude fúkať studený vzduch do izby, ale zíde sa.
Vzhľadom na množstvá farieb a množstvá vzduchu možno predpokladať, že nedosiahneš dolnú medzu výbušnosti zmesi vzduchu a horľavých pár. V každom prípade odporúčam dobré elektrické pospájanie všetkých dielov a uzemnenie. Takže odporúčam nepoužívať nevodivé plasty.
A nakoniec ventilátory z PC a podobné vychytávky. Tie nemajú tlak, a nepretlačia ani holý prd cez pár metrové potrubie.
To "moje elektro" je slušná voľba. Oni ti poradia aj vo výpočte tlakovej straty, hlavne pre klapku a filter. Ešte treba zistiť, či termostat je vo vinutí motora (ochrana pred prehriatím), alebo len v potrubí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
jj - to uz vim, ze pc venbtilatory jsou na nic.

pocitam s papirovym filtrem, mozna uhlikovay. Co nevim - jestli dam, nevim jak se to rika, bludiste (dve desky sejdrem vyvrtany diry - setri to filtry). Ale tam nevim jak odhadnouit, jak moc zvysim naroky na odvetravani.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 19:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Záleží jak moc profi to chceš.
Sát by měla zadní stěna proti které se stříká.
základ je ventilátor do koupelny za dvěpade a filtr do digestoře.
Kdyby jsi se s tím nechtěl párat tak jen tu nejlevnější digestoř postavit na kant a dodělat z lepenky ohrádku.
Filtry lepší kvality asi ty pro lakovny označené vstupní nebo předfiltry rychleji se zanesou ale jsou jemné.
Na pracovišti (lakovací kabině mám 2* 4kw to by ti vycuclo okna.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 21:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Genagen píše:
jj - to uz vim, ze pc venbtilatory jsou na nic.

pocitam s papirovym filtrem, mozna uhlikovay. Co nevim - jestli dam, nevim jak se to rika, bludiste (dve desky sejdrem vyvrtany diry - setri to filtry). Ale tam nevim jak odhadnouit, jak moc zvysim naroky na odvetravani.


Netuším, čo je to bludište. Špinavý vzduch musí prejsť cez filter a hotovo. Postupne sa zanesie. Ak sa bude prestrek zachytávať na niečom inom, pravdepodobne to vážne zvýši celkový odpor. Papierový filter sa skladá do harmoniky, aby mal v danom ráme čo najväčšiu plochu. Filtračný papier nájdeš v nejakej firme so vzduchotechnikou a filter si poskladáš podľa svojej skrine. Mohol by si vyskúšať aj nejaký filter do auta.
Uhlíkový filter je o inej cene, má zachytiť hlavne organické rozpúšťadlá. Aby bol ozaj účinný, navrhuje sa podľa výkonu striekania. Nezabudni, že aktívne uhlie reaguje aj keď nelakuješ. Aby sa nezadusil farbou, pred neho musí ísť papierový. V tom lepšom prípade dva filtre, hrubý a jemný. A stále platí, každý filter má tlakovú stratu min. - čistý, max. - pokiaľ ešte ventilátor ťahá. Maxmax je stav, keď ventilátor ťahá a roztrhne ti filter. :o Tlakové straty filtrov Ti povedia asi len výrobcovia.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 23:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Viděl jsem krásnej home made stříkací box velikosti 2 x 1,75 metrů doura do něj, hloubka cca 2 metry. Za stříkaným předmětem vodní skrápěcí stěna a za ní pomaloběžnej půlmetrovej ventilátor, co dělá mírný podtlak. Na nitro, syntetiku a epoxydy suprový, ale co by to dělalo v kombinaci s dnešníma vodovkama netuším. Taky to vodní hospodářství, co z vody separuje vysráženou barvu a čistí vodu pro opakovaný použití nebylo vůbec jednoduchý.
Ale ten lakýra se s tím živil, na občasný použití asi šílenost.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 23:14 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
ujovko píše:
Netuším, čo je to bludište. Špinavý vzduch musí prejsť cez filter a hotovo. Postupne sa zanesie. Ak sa bude prestrek zachytávať na niečom inom, pravdepodobne to vážne zvýši celkový odpor....................


To su tvoje prakticke skusenosti?

dve fotky z lakovny ..... jedna prezentuje profi lakovnu UL lietadel, druha moj amatersky strikekaci box.
Příloha:
hala 022.jpg
hala 022.jpg
[ 92.27 KiB | Zobrazeno 2459 krát ]


Příloha:
trupy_bile.jpg
trupy_bile.jpg
[ 111.93 KiB | Zobrazeno 2459 krát ]



V obidvoch pripadoch vidis to bludiste tj,mechanicky labyrint,( zachytavac barvy) , aby nevalila priamo na filter. Cas od casu je rozumne labyrinty zbavit niekolkomilimeroveho nanosu barvy a pokracovat normalne v praci.

Nikdy som si nevsimol zvyseneho odporu v sani i ked bola vrstva barvy hruba 5mm. Jediny problem je, ze po case je vrstva barvy uz tak hruba, ze usadeniny zacnu nekontrolovatelne odpadavat z polyamidoveho rostu,co moze znehodnotit vysledny nastrek vyrobku. Ale to sa da riesit vcasnou udrzbou ( mechanicka ocista) jednotlivych sekcii rostu.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 9:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
Celeron píše:
Viděl jsem krásnej home made stříkací box velikosti 2 x 1,75 metrů doura do něj, hloubka cca 2 metry. Za stříkaným předmětem vodní skrápěcí stěna a za ní pomaloběžnej půlmetrovej ventilátor, co dělá mírný podtlak. Na nitro, syntetiku a epoxydy suprový, ale co by to dělalo v kombinaci s dnešníma vodovkama netuším. Taky to vodní hospodářství, co z vody separuje vysráženou barvu a čistí vodu pro opakovaný použití nebylo vůbec jednoduchý.
Ale ten lakýra se s tím živil, na občasný použití asi šílenost.


Ahoj!

Ja to mam primarne na airbrush. Takze zadni stena max 30x40. A tech barev neni moc. Chci to ale mit vychytane - proste ze takovy sem a bavi me to. A ty co jdou koupit mi prijdou ,ze jsou moc hlucne malo vykone, vykon je zabitej flexi trubkou a tu flexi trubku nemam jak vystrcit z okna. A ten co mi prijde, ze je kvalitou ok, tak ten stoji 12k (coz me neurazi), ale pomer cena vykon mi tam neprijde dobrej. To si to za stejnou cenu radsi postavim sam s vetsim vetrakem.

Chci si udelat neco sam, dat si tam tiche a primerene vykonny radialni vetrak, vyvest si to ven zdi, at doma (tolik) nesmrdim. Navic ted strasne kitarina zacala bavit i malou (barvi zatim stetcem).

Nemate prosim nekdo comment k tomu jak to vyvest ven? Opravdu staci jen to probourat, dat tam zpetnou klapku a ven zaluzie?
Diky vsem. Velmi si vasi pomoci vazim.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 12:00 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Lakýrnicky box jsem neřešil, ale výstup digestoře ano. Dělal jsem 165mm díru jádrovým vrtákem. Trubky jsem dával oranžovou vodovodní. Je tlustá a nekmitá.
Digertoř co mám (nějaké AEG) má klapku v sobě.
Na doporučení jsem udělal nepatrný sklon směrem ven. Funguje to dobře.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 17:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Genagen: Jestli bydlíte někde nahoře, nějaké filtry bych na tohle vůbec neřešil. Jestli to máte jen na něco ve stylu Airbrush, to je minimum výparů. Vím že to bude vypadat dost brutálně, ale do ovzduší se dostává mnohem větší množství sr...k a nikdo to neřeší. Jo kdyby jste chtěl lakovat něco většího jako pan Veka apod. to je něco jiného. Jestli tam filtry opravdu chcete dát, počítejte se snížením výkonu ventilátoru/ů tak na polovinu, možná i méně. Lakovny nevím, ale v práci máme odsávání ve svařovně a musím napsat velké zklámání. Bedna se dvěma husími krky asi 4m, průměr odhadem 150mm. Na bedně tzv. šnek s turbínou, motor odhadem 1,5-2kW. Když tam filtry nejsou, má to nehorázný tah. Když se dají filtry, spadne výkon a jen takový jemný vánek.
Třeba když jsem párkrát lakoval auta v mé malinké garáži bez odsávání, to byl alespoň hukot. :) Někdy červená mlha, jindy modrá, zelená apod. Nebylo vidět na krok. 8O


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 21:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
veka1, ja už mám toľko rokov, že sa nehanbím povedať "neviem".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 21:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
K filtrácii, tá je hlavne na to, aby sa čo najmenej zababral ventilátor. Ten potom kmitá a hučí a nakoniec vyskočí zo skrine.
Filter spravíš z hocičoho, čo prefúkneš.
Výduch ukonč na vonkajšej stene http://www.elektrodesign.sk/web/sk/prod ... va-zaluzia. V každom prípade, ako Ti radili: sklon potrubia mierne dole. Pri 200 m3/h bude rýchlosť prúdu vzduchu cca 5 m/s. Fasádu pravdepodobne nezafarbíš. Ale pri nevyspytateľnom vetre budú susedia vedieť, čo robíš.
Plechové hladké potrubie bude asi potrebovať nejakú mäkkú tlmiacu izoláciu proti hluku. O plastoch som písal skôr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 22:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Ahoj Genagene, kdyžtak mužeš kouknout tady do toho vlákna.

viewtopic.php?f=18&t=75114&start=30

když to vyfukuješ ven, musí si to ale ten vzduch i někde nasávat--bud z bytu přez dveře, nebo z venku druhou dírou--v podstatě to není problém ani v zimě, sice to saje zvenčí studený vzduch, ale hned ho to zase fouká zpátky ven.

tak jak jsem to měl udělané jsem tam mohl stříkat i větší díly a do bytu smrad vubec nešel--podle manželky--ostatně tam potom chodila kouřit a to odsávání si moc pochvalovala.

download/file.php?id=57457&mode=view


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lakyrnicky box - odvetrani
PříspěvekNapsal: úte 12.03.2019 6:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Vloni jsem řešil přisávání vzduchu ke kotli a odvětrání kotelny při zakouření .
Přívod vzduchu plastová kanalizační roura a na odsávání jsem použil
https://www.elima.cz/obchod/mezaxial-31 ... -9232.html
MEZ ventilátor přes zeď , za ním je okno s dálkovým mechanickým ovládáním.
Spokojenost , jen trubka /3metry/se hodně rosí budu ji muset tepelně zaizolovat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: dupro a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz