Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 13:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Pravdu má Amper

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 13:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Amper nemá pravdu :) .
Podle mě je lepší najít si kamaráda, který se vyzná, a koupit spíš bazarové vybavení. A pokud by chtěl jedině nové věci, tak už rovnou pořádné, které chvíli vydrží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 14:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2009
Příspěvky: 231
Bydliště: Liberec
Obrázky: 1
radis69 píše:
Všechny zdravím, tak nějak jsem prolétnul vícero témat tady pro začátečníky. Ale přeci jen mi to nedá a zeptám se. Chtěl bych se začít věnovat modelaření a začít polmalu létat. S modelařením mám jen zkušenost ve slepování plastikových stavebnic výstavkových letadel, naposled někdy před 10 lety. Mám v plánu opět začít, zkusit si postavit pár gumáčků z balsy a nakonec (nejspíš po dlouhé cestě) postavit i nějaký krásný motorák. Tak se chci zeptat ohledně prvních zkušeností s létáním, co tak pořídit a jestli zainvestovat hned do lepšího vysílače.

Díky moc, za případné postřehy, rady, tipy a triky.


Zainvestovat do lepsiho radia? Rozhodně ano, Auroru nebo Flashe a máš na několik let vystaráno. K tomu si postavit z ND Betu 1400 nebo koupit set bez soupravy. Idealní by ale bylo vyhledat nějakou skupinu modelářu v okolí a začít tam. 20min na letisti ti dá mnohem víc než několik hodin na forech.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 14:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2009
Příspěvky: 231
Bydliště: Liberec
Obrázky: 1
Solim Namez píše:
Amper nemá pravdu :) .
Podle mě je lepší najít si kamaráda, který se vyzná, a koupit spíš bazarové vybavení. A pokud by chtěl jedině nové věci, tak už rovnou pořádné, které chvíli vydrží.


Souhlas


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 14:24 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Než Hitec Auroru nebo jinou bazarovku, tak je nová Flysky lepší řešení. Stejně je první vysílač odsouzen k vyhození, tak proč zbytečně nakupovat draze.
Stejně tak nelze brát Step One jen jako model na učení. Po zvládnutí pilotáže naopak umožní skvělý relax a to i na velmi omezeném prostoru.

Za ideální postup, ale pokládám najít v okolí modeláře. Pokecat naživo a nechat si poradit, poslechnout si zdůvodnění.


Za mě potřeba co nejdříve do vzduchu. Čtením inzerátů se nikdo modelářem nestane. Prvním přistáním u nohy ANO.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 16:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Za mne Step One klidně i v tom setu s rádiem. Kdyby přestávalo stačit, dá se přeflashovat na desetikanál, a když bude přestávat stačit i ten, člověk už určitě nebude potřebovat začátečnické rady.

A se Step One si vydržím hrát celé odpoledne taky, i když mám lepší, rychlejší, hezčí a létavější stroje - jen kdyby mi ho holka chtěla půjčovat tak často :) (Třeba s Easy Starem se nevyblbnu tolik.) A že z něj nebude nic použitelného - toho bych se nebál. Přijímač se dá přehodit jednoduše (a stojí pár stovek, takže taky nic zásadního), regl, motor a serva jsou tam stejně nafurt, baterky jsou jednak použitelné i jinde, druhak stejně časem odejdou, tak proč vůbec něco přehazovat. I kdybych ho vozil už jen proto, abych to mohl nějakému přihlížejícímu klučinovi vrazit v pauze do ruky, tak mi to za to rozhodně bude stát...

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 19:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Pánové, teď bych počkal na tazatele, a y si to přečetl, oklepal se z množství, mnohdy i protichůdných informací, přebral si je a rozhodl se jak dál. Chce začít nějakou dřevěnou konstrukci, prosím, ať si něco najde. Je toho na trhu poměrně dost. Jen je třeba zvážit na cosi troufá a co je schopen reálně postavit (slušně a létavě). Mezitím bude mít dost času si vybrat vhodné rádio a model, se kterým se naučí létat. Za tu dobu třeba získá i kontakty na kolegy v okolí, kteří ho mohou i usměrnit.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 20:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.3.2019
Příspěvky: 3
Bydliště: Boskovice/Moravská Třebová
Díky moc za rady. Informací je dost, ja prolítnu všechny tipy ať mám přehled, co je co... Určitě po okolí jsem se koukal a nějaké plácky jsem našel... stavěním gumáčkú určitě začnu (přcejen si ty stavby letadel chci osahat) nikam nespěchám, času je dost... A létání se da věnovat i během toho stavění (je to přecejen zábava) gumáčkú. Určitě jsem počítal s nějakým letadlem pro začátečníky které jen tak nerozflákám, takže ještě jednou díky za tipy. Ty rádia mě akorát trápila nejvíce které pořídit. Cenově mě to ani tak netrápí spíše abych nekoupil zbytečně neco co nevyužiji nakonec. Zatim jediné co je muj dlouhodobý cíl naučit se létat. A ještě dlouhodobější cíl postavit si nějaké letadlo které by umělo vzlétnout (přistane zaručeně pokaždé)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 21:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
Ahoj.Máš SZ.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2019 12:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 604
Bydliště: Praha 9
Ahoj, já začínal na Betě od Pelikána a postupně jsem se dostal k 3m větroňům s 4 kanálovým křídlem (2x křidélka, 2x klapky), ke kombatům a koupil jsem si i svůj vysněný FunCub, se kterým je fakt sranda. Řekl bych, že jakmile zvládneš pilotáž základního modelu s tlačným motorem a ovládanými křidélky (viz. ta Beta) můžeš se bez problémů posunout k větším (i menším - ty bývají rychlejší :D ) modelům s motorem vpředu. Potom už jen záleží na tvé šikovnosti, jestli zvolit dřevěný nebo kuličkový model. Já radši lítám než stavím, takže volím modely z EPP.

Co se týče vysílačky můžu opravdu doporučit všechny s OpenTX softwarem (viz. výše zmíněný Taranis Q X7) - potom co přijdeš na logiku nastavování modelů si již napípáš jakýkoliv model a nebudeš limitován přednastavenými mixy jako u tradičních výrobců radií (Optic, Aurora atd.). Ok-Rimr má na Youtube super kanál, kde vše rozebírá v češtině, popřípadě toho najdeš spoustu dalšího, jak na tomto fóru, tak jinde na internetu. Nesouhlasím s tím, že se první rádio musí nutně vyhazovat a proto bych doporučil počáteční investici 3-4 tisíce. Může ti vydržet roky.

Pokud bys chtěl lítat co nejdřív, tak se tu zrovna prodává Bixler za 1000,- Kč + poštovné. To je čínská kopie Bety a je to na začátek opravdu povedené letadlo. Tenhle uvedený exemplář není nejhezčí, ale na naučení poslouží ideálně. Samozřejmě bude stejně nejlepší sehnat k sobě někoho v okolí kdo ti toho poradí o dost víc a dohlédne na tebe při prvních letech. Pak už to bude na tobě.

Přeju hodně štěstí!

_________________
Multiplex FunCub // Konstrukční větroň // Beta 1400 // Mitshubishi Zero (Hacker) // Flysky TH9X //


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2019 13:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Bixler je čínská kopie čínské Bety, která je kopií čínského...už nevim čeho všeho to je kopie a co byl vlastně originál, možná nějaký Easy Star.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2019 14:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.10.2005
Příspěvky: 386
Bydliště: Praha 4
Super rozhodnutí začít pěkně od volňásků... Já jsem přes všechny možné RC modely došel zase k volňáskům a baví mne to nakonec víc než celé radiové létání... abych nekecal, tak to mám namixované. Nicméně téměř každý nováček si myslí, že cíl je mít komplikované, velké RC letadlo. Nejlépe drahé, velké... Ale pravda je jinde. Letecká modelařina je pestrá a každý její druh může být tím cílem. Ať už je to gumáček, větroň, svahák, maketa.....atd atd.. Někdo si užívá i stavbu, jiný jen létá.. Každému co se líbí...

Jinak něco volném létání najdeš na minimakety.cz nebo v časopise volný let.

Co se týká větších modelů, tak stavbu můžou ulehčit výřezy. Pro začátečníky tu mezi sebou modeláři nabízí
např. QB15 revival nebo Admirál ll. Jsou to krásná letadla, která nejsou náročná na stavbu ani pilotáž...

Hodně zdaru!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 10:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Má to svůj půvab začínat od volňásků,pokud se na nich naučí principům stavby a seřízení tak aby dobře létaly RC model už si navrhne a postaví i sám.
Tlačnou vrtuli za nutnou do začátků nepovažuji.Hlavni její výhoda je že začátečník nemusí mít ještě vypěstovaný reflex vypnout motor před kecnutim na zem.
Pevná bude trochu trpět sklopná je ideál.
Betu sem měl na kniplech a moc mě nenadchla relativně rychlá a tak nějak nepříjemná.
Vysílačka je jedna část další jsou přijímače i to se musí zohlednit jak cena tak nabídka typů pro velké i malé modely.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 10.04.2019 10:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Začít se dá různě. Když nepočítám dávnou historii, kdy jsem postavil balsového gumáka, který byl hezký, ale moc nelítal, protože jsem toho o lítání moc nevěděl, tak jsem z nedostatku startovacího a přistávacího prostoru začínal s vrtulníky.
Letadla jsem k vrtulníku (a kopteře) přidal později. Zatím mi jako největší zábava příjde samokřídlo ("komplikovaný" model řízený 3-mi kanály ;) ).

FlySky FS-i6, co je k tomu začátečnickému letadlu mi přijde jako slušný počin. Výhledových 10 kanálů (OpenTX), telemetrie a úžasně levné přijímače z tohoto systému dělají velmi zajímavý počin.
K OpenTX vs neOpenTX. No, pokud je někdo zvyklý na jiný systém, může tíhnout k jinému systému. Jinak nevidím důvod ve vysílačce OpenTX nepoužít. Pokud začínám a chci rozumnou vysílačku, tak OpenTX má návod, na prakticky všechny funkcionality na tuším 20 stránek, funkčně odpovídající "šablonové" vysílačky jdou s popisem přes 150 stránek. :) A i v OpenTX mohu použít předdefinované šablony.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 10.04.2019 12:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
prikrylm píše:
FlySky FS-i6, co je k tomu začátečnickému letadlu mi přijde jako slušný počin. Výhledových 10 kanálů (OpenTX), telemetrie a úžasně levné přijímače z tohoto systému dělají velmi zajímavý počin.


Jen drobné upřesnění: nevím o tom, že by někdo měl pro FS-i6 funkční OpenTX. Podle všeho má ten SoC příliš málo paměti na program. Co existuje, je komunitní firmware FlyPlus, má plných 14 kanálů - což je maximum použitého rádiového protokolu, spoustu nastavitelných věcí, podporu pro 32-bitové senzory (vario například), podporu pro hardwarové modifikace (3-polohový switch B, přidaný switch E), atd. Začít lze například zde: https://github.com/qba667/FlySkyI6/wiki

Ale OpenTX pro FS-i6 podle mých informací není.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz