Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 12:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Sleduju tohle vlákno a ta eliptická kladka se mi líbí. Flutter, pokud spočívá v malé torzní tuhosti té uhlíkové tyčky, bych asi pořešil tak, že jednu trubku / tyčku nechám jako osu otáčení, druhou (klidně i tenší) doplním co nejblíž k zadní hrané té eliptické kladky., Jo, jsou to nějaké milimetry, ale zbavím se torze té hlavní trubky.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 12:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
kornutek píše:
...
2 mm kulatina mi pružila i na prckoletu 150g na krut i ohyb je velmi poddajná...

Jaký byl zdroj té kulatiny?
Mám 2mm uhlík od Hořejšího a nezdá se mi "velmi poddajný" ... :?
A pokud to fakt dost pruží, není to uhlík ale obarvené sklo. To Číňan umí taky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 13:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Pk modelář jediná prodejna co mám po ruce,takže asi pelikán.Sklo mají taky je odlišené.
Spojil sem tím poloviny výškovky na drobkovi, prostě moje blbost.Torzni tuhost (krut) nic moc.
Na krátké táhla kormidel zhruba délka do 10cm na diablotinu naprosto ok. 125 cm 1.45kg axi 2826/10 na 4s.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 14:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Chtit po jakekoli pultruzi ( trubka ,tyc) prenos tangencialniho zatizeni ( krut) , je celkem odvaha. :?

Ten vyrobek na takovy druh zatizeni neni navrzen.... nema zadnou pricnou vyztuz ( polohovou a tvarovou stabilizaci) podelne natazenych vlaken. Ty drzi pohromade pouze pryskyrice.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 15:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
jyrry píše:
Jaký byl zdroj té kulatiny?
Mám 2mm uhlík od Hořejšího a nezdá se mi "velmi poddajný" ... :?
A pokud to fakt dost pruží, není to uhlík ale obarvené sklo. To Číňan umí taky.


U mě Reichard. Podle mě to sklo není, nebo aspoň když to zkouším dělit (odlamovacím nožem), tak z toho je takový černý prášek jako když člověk strouhá tužku.

EDIT: a u Reicharda mají laminátové tyčky zvlášť označené - chová se to jinak, je to takové pružnější.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne čtv 18.04.2019 15:31, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 15:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
bitovod píše:
Sleduju tohle vlákno a ta eliptická kladka se mi líbí. Flutter, pokud spočívá v malé torzní tuhosti té uhlíkové tyčky, bych asi pořešil tak, že jednu trubku / tyčku nechám jako osu otáčení, druhou (klidně i tenší) doplním co nejblíž k zadní hrané té eliptické kladky., Jo, jsou to nějaké milimetry, ale zbavím se torze té hlavní trubky.


Já jsem to vyřešil tak, že jsem tu kladku doplnil v podstatě o něco jako páku kterou používám na ovládaných plochách. Akorát se do ní nezacvakává vidlička táhla, ale je rovnou přitisknutá jako součást té kladky. Páka se zařízne a zalepí do XPS desky a do horní fólie, spodní fólie zůstává neporušená. Takto uhlíková tyčka nebude vůbec torzně namáhaná, a bude sloužit jednak jako osa pro uchycení do trubky trupu, a jednak - v menší míře, jako zpevnění té celé výškovky.
Příloha:
elipticka-kladka.jpg
elipticka-kladka.jpg
[ 53 KiB | Zobrazeno 7982 krát ]


Pokud by to bylo málo, můžu přidat druhou uhlíkovou tyčku na konec této páky pro roznesení zátěže do šířky, ale myslím, že to nebude potřeba.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pát 19.04.2019 9:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Já vidím problém v tom, že elipsa je na kormidle.
Délka lanka se mění v tomto uspořádání a vždy bude.
ovšem pokud bude elipsa na kormidle a půjde do +- 90 ° , bude to větší změna , než když bude elipsa na servu s výchylkou +-60°. Navíc - elipsa na servu- nejméně napnuté lanko bude v režimu výškovky kolmo k ose trupu. Tam asi žádný flutter se neprojeví a když tak krátce.
Pokud máš elipsu na výškovce, tak abys měl nejmenší odezvu na páku vysílače kolem 0 , musíš mýt elipsu svisle a to je režim nejvíc povoleného lanka , takže k flutteru tím výrazně pomůžeš.
Další věcí je, že trup máš z uhlíkové trubky a ostatní na polystyrenových trupech.
Takže zatím co ostatním vlastně trup funguje jako napínací pružina (napnou lanko a trup se nepatrně stlačí), tak u tebe ne.
vše je o tom jak máš předepnuté lanko a dalších souvislostech, které když to nebudu mít v ruce nemohu tušit.
Většinou se děje, že se sejde víc negativ dohromady.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pát 19.04.2019 17:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Hele, zkus si to nakreslit. Obvod půlky elipsy je furt stejný, ať už začneš měřit kdekolii. Elipsa je středově souměrná :-)

Samozřejmě trochu se to rozbije, pokud z elipsy nebudou lanka vycházet úplně rovnoběžně, což u mě nebudou, protože to mám po nějaké vzdálenosti stažené na sponu k trupu, jak u serva tak u výškovky. A tohle se větší elipsou zhorší.

Nicméně realita je, že nejnapnutější je výškovka u středu, a v obou krajních polohách se objeví trochu vůle.

No a karbonová trubka trupu taky funguje do určité míry jako pružící prvek. Ideálně pevné to není ani náhodou (co v letadlech je? :-)

Dneska opakovaný pokus ve vzduchu - přidělal jsem na VOP i SOP "vahadla" - karbonovou tyčku o délce asi 4 cm vystrčenou dopředu, a na ni jsem nalepil osmičku podložku, cca 1.6 gramů (na VOP dvě, na SOP jednu). S tímto jsou plochy vyvážené téměř přesně kolem osy otáčení, malý kousek za.

Letělo to, flutter jsem nezaznamenal. Brutálně foukalo a byly turbulence. Na druhý pokus jsem vahadla sundal, a letělo to taky, flutter nebyl. Jen jsem při přistání urazil výškovku o nějaké větvičky na zemi. Tohle otočné uchycení budu muset vyřešit asi nějak jinak, aby to vydrželo i přistání. Každopádně závěr je, že pomohlo snížit vůle pomocí větší páky (delší páka na servu i větší kladka), a hlavně roznesení tahu kladky nikoliv tou karbonovou tyčkou v ose otáčení, ale ramenem páky směrem ke konci VOP.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pát 19.04.2019 19:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
Hele, zkus si to nakreslit. Obvod půlky elipsy je furt stejný, ať už začneš měřit kdekolii. Elipsa je středově souměrná :-)




Máš pravdu , že půlka pravá nebo spodní vždy musí být půlka obvodu a tudíž stejná. Nějak mi to nedošlo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pát 19.04.2019 23:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
YenyaKas píše:
Každopádně závěr je, že pomohlo snížit vůle pomocí větší páky (delší páka na servu i větší kladka)

Může mi to někdo polopatě vysvětlit, jak je to s těmi vůlemi a délkami pák?
Nějak mi to nedochází.
Podle mne, pokud mám dejme tomu na servu páku 1cm a na ovládané ploše 2cm, tzn přepákování 1:2 pro lepší využití dráhy serva, servo má nějakou vůli, tak ta vůle na ovládané ploše, (o tu nám jde) zůstane zase stejná, i pokud páky zvětším třeba na servo 2cm ku 4cm na ovládací ploše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 20.04.2019 6:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
eco píše:
Může mi to někdo polopatě vysvětlit, jak je to s těmi vůlemi a délkami pák?
Nějak mi to nedochází.
Podle mne, pokud mám dejme tomu na servu páku 1cm a na ovládané ploše 2cm, tzn přepákování 1:2 pro lepší využití dráhy serva, servo má nějakou vůli, tak ta vůle na ovládané ploše, (o tu nám jde) zůstane zase stejná, i pokud páky zvětším třeba na servo 2cm ku 4cm na ovládací ploše.


Pokud jedinou vůlí je vůle v převodech serva, pak je to pravda a úhlová vůle na ovládané ploše zůstane stejná. Pokud je ale vůlí a netuhostí víc, delší (tuhé) páky pomohou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 20.04.2019 8:25 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
eco píše:
Může mi to někdo polopatě vysvětlit, jak je to s těmi vůlemi a délkami pák?
Nějak mi to nedochází.
Podle mne, pokud mám dejme tomu na servu páku 1cm a na ovládané ploše 2cm, tzn přepákování 1:2 pro lepší využití dráhy serva, servo má nějakou vůli, tak ta vůle na ovládané ploše, (o tu nám jde) zůstane zase stejná, i pokud páky zvětším třeba na servo 2cm ku 4cm na ovládací ploše.


Pokud bude vůle na páce serva na 1 cm - 1 mm , bude stejná vůle na páce kormidla dva centimetry -1 mm. Ale kormidlo se bude viklat polovinou , než kdyby převod byl 1/1 . Takže čím větší páka na kormidle, tím menší vakl na kormidle.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 20.04.2019 9:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
eco píše:
Může mi to někdo polopatě vysvětlit, jak je to s těmi vůlemi a délkami pák...
Jednoduše je to takhle, delší páka je delší dráha. Vůle je stejná (třeba 1mm). Při delší dráze ale ten vakl odpovídá menšímu úhlu pootočení kormidla.
(Při dráze 10mm je 1mm desetina dráhy, při dráze 20mm je to dvacetina dráhy...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 20.04.2019 10:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
No jo, ale jestli obě páky zvětší ve stejném měřítku a vůli dělá hlavně servo, tak je to jedno, jelikož výsledek bude pořád stejný (úhel je jaksi vůči měřítku imunní...)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 20.04.2019 11:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Pro nevěřící je hezký popis třeba tady.
Citát: Čepy táhla umísťovat na co největší průměr kolečka serva a stejně tak na páce u kormidla co nejdále od osy otáčení kormidla. Lépe tak dosáhnete chodu bez vůlí.


Naposledy upravil ellet dne sob 20.04.2019 22:26, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz