Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1236 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 83  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 23.04.2019 8:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
To je ale přece mnohem jednodušší zkrátit konce, a pak analogicky zkrátit stínění tak, aby odhalený konec měl zhruba 32 mm (což vychází z vlnové délky na frekvenci 2,4GHu). To musí fungovat. Sám jsem dříve některé dlouhé antény pro Assan (z asi 30 na 15 cm) zkracoval, vesměs to bylo spíše k lepšímu, protože ten tenký anténní kablík má docela útlum.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 23.04.2019 8:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jiri píše:
To je ale přece mnohem jednodušší zkrátit konce, a pak analogicky zkrátit stínění tak, aby odhalený konec měl zhruba 32 mm (což vychází z vlnové délky na frekvenci 2,4GHu). To musí fungovat. Sám jsem dříve některé dlouhé antény pro Assan (z asi 30 na 15 cm) zkracoval, vesměs to bylo spíše k lepšímu, protože ten tenký anténní kablík má docela útlum.

:) to mě při tom kopání nenapadlo. Jasně. Zkrátit a odstranit opletení. Asi jsme myslel na takové ty antény, co mají ještě druhý konec dipólu.
Akorát s délkou fousu to není tak úplně jasné. Velikost sice vychází s frekvence, ale délku "fousu" ovlivňuje taky kapacita a indukce mezi vlnovodem a koncem RF zesilovače. Takže je pak vidět na různých 2.4GHz přijímačích různě dlouhé fousy lišící se i o 5mm. Takže pokud zkracovat, tak nechat fous na původní délce.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.04.2019 22:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
co myslíš, ladí tu anténu při výrobě číňan, nebo to fláká odhadem 31-32mm? Dá se to samozřejmě naladit téměř přesně i v domácích podmínkách. Je to sice trochu drbačka, ale jde to. Zapnout range test na větší vzdálenost, třeba 50m a pak ty holé konce ( udělal bych je tak 34mm dlouhé) po 1mm krátit nožem a sledovat sílu signálu. Nejlépe ve dvou lidech. Mám to ověřené a jde to naladit docela dobře.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.04.2019 7:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Standa Stuchlý píše:
co myslíš, ladí tu anténu při výrobě číňan, nebo to fláká odhadem 31-32mm?

myslím, že vyrobí návrh, +- naladí a sériovku už jede podle toho naladěného. Každý kus neladí nikdo. Tedy krom některých koncových zákazníků. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.04.2019 7:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
Nepochopil si důvod psaného textu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.04.2019 8:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Standa Stuchlý píše:
Nepochopil si důvod psaného textu.

No, jsem méně chápavý :) ale pokud číňanovi vyjde vypočtená (případně odzkoušená) délka fousu 28mm, tak bude flákat fous 28mm +- milimetr max... Takže jako OK. Nebude místo 28mm dávat 32mm...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.04.2019 10:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Kazda antena je testovana a je vyrabena masinou ktera ma nezkutecne presny strih.

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.04.2019 11:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
RCStudio píše:
Kazda antena je testovana a je vyrabena masinou ktera ma nezkutecne presny strih.


Já bych i věřil, že jsou všechny stejné, co si budeme říkat, dneska už je strojová výroba levnější i proti číňánkovi, takže prostor pro odchylku je menší než před časem.
Spíš bych moc nevěřil exaktnímu ladění - Frsky dělá v podstatě jen dva typy antén podle konektoru (neřeším teď ty s plošňákem) a přitom úseky vedení na PCB u různých přijímačů stejné nejsou. Ono to ale naštěstí vadí minimálně, ta anténa ve verzi s pouze "oholeným koncem" nějak ostře laděná není z principu, tak to chce zachovat klid jak u originálů, tak i u domácího bastlení. Tohle je skutečně ten nejmenší problém :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.04.2019 20:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.5.2008
Příspěvky: 291
Slíbil jsem, že dám vědět po výměně antén. Dnes jsem konečně vrátil PBC antény na RX a nechal je strčené v trupu ze sklolaminátu(jedna anténa dopředu před přijímač, uprostřed RX a druhá anténa za přijímač směrem dozadu). Rychlý test Range: 32m x30 = 960 m, vysílač při tomto dosahu měl 52 dB, model na židli ve výšce cca 50 cm, vysílač pověšený na krku.
Sklolaminát skutečně pohlcuje signál jen nepatrně. Děkuju.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.04.2019 21:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
Byla tady řeč o tom, že si někdo zkracoval celkovou délku antény. A protože si není jistý tím, jestli to odměřil správně, uvedl jsem způsob alespoň nějakého ověření, které by dalo potřebnou alespoň minimální jistotu, že to bude mít spolehlivý dosah. To snad pochopil každý, kdo v tom nehledal cokoli jiného.

Jistě, psal jsem to ve spěchu, proto ta moje až stupidní poznámka, že to číňan fláká. Vzhledem k tomu, jaké ta rádia mají dosah, to bude mít hodně přesně nastříháno, což v pásmu 2,4 asi bude nutnost.

Pokud vím, dá se to i v domácích podmínkách skoro trefit, i když to srovnatelné s výrobcem utčitě nebude. Víc k tomu nám co dodat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 17:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Symplex píše:
... test Range: 32m x30 = 960 m, ....
Tohle se často uvádí ale zajímalo by mě, jaký je k tomu výklad. FrSky uvádí při testu snížený výkon na 1/30. Se zdvojnásobením výkonu vysílače má přijímač stejně silný signál ve vzdálenosti 1,41 krát větší.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 17:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Ten vypocet je samozrejme nesmysl. Znate sikovne vyjadreni nasobku vykonu podle nafukovaciho balonku?

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 18:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
RCStudio píše:
Ten vypocet je samozrejme nesmysl. Znate sikovne vyjadreni nasobku vykonu podle nafukovaciho balonku?
Tak to jsem neslyšel ale asi tuším o co jde. Bylo by to názorné znázornění.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 18:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
K range testu, 1/30 vykonu se pouziva proto ze vykon snizeny rekneme na 100mW /30 3,3mW je velmi nizky a jakakoli mensi prekazka, prechodovy odpor na antene, se projevi vypadkem.

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 18:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Vyjadreni nasobku vykonu.
Vezmeme balonek a nafoukneme jej 1L vzduchu to je nas vykon. Pokud balonek prifoukneme zase 1L vzduchu zvysili jsme vykon 2x a balonek se roztáhl do vsech stran. Pozorujeme ale ze balonek nezasahuje do vzdalenosti 2x vetsi jen o zhruba 30 mozna 40%. Takze nam to pekne ukazuje ze nasobek vykonu neznamena nasobek dosahu.

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1236 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 83  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz