Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: úte 28.05.2019 18:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Mám stupidní dotaz : Dřív jsem hodně modelařil a vybavil jsem se postupně řadou přijimačů na 35 MHz. Později jsem si pořídil Jeti Duplex 1. generace. Teď jsem několik let nelítal a pokouším se použít starou elektroniku. Přijimače Jeti Duplex stáří cca 10-6 let fungují, přijimač Schulze 8 kanál 35 MHz - funguje jen žlutý se dvojím směšováním, modrý s jednoduchým směšováním nechodí. Stejně nechodí velký 9 kanál Robbe se dvojím směšováním. Přitom když jsem je uložil, fungovaly normálně, bez potíží. Tedy se ptám, jak dlouho vydrží (je bezpečné) provozovat přijimače ? Jaká je zkušenost ? Nebude na to asi žádný jednotný názor. Jako starodůchodce si nemůžu dovolit často měnit vybavení.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: úte 28.05.2019 18:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Nebude ten problem spíše v použitých krystalech?Jednoduché versus dvojité směšování?Schulze fungovalo z krystaly pro Futabu.Mám přijímače ještě z dob kdy Robbe nemělo nic společného s Futabou a stále fungují.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: úte 28.05.2019 19:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Ty krystaly jsou původní, se kterými přijimače chodily před lety a od té doby jsem je z přijimače nevytahoval. Možné vysvětlení by mohlo být mechanické poškození krystalů. No, mám s čím lítat. Jen mě překvapilo, že po několika letech uložení rádia v modelech to nechodí.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: úte 28.05.2019 19:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Krystal nebo Mf filtr by musely dostat pěknou ránu aby se poškodil.Jediné co mě napadá je vlhko a následná oxidace.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: úte 28.05.2019 22:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Proč RX? Z čeho je patrno, že TX jsou funkční? Oxidy kontaktů lze ošoupat párkrát ZASUŇ-VYSUŇ.
Podezíral bych vyschlé elyty - kontrola v desce. Kontrola kmitání oscilátoru + měření napětí v obvyklých bodech.
- elyty nepoužíváním mohou mít zvětšený svod - formování napájecím napětím někdy trvá delší dobu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: úte 28.05.2019 22:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Ještě mne napadá prostříknutí konektorů sprejem na kontakty. S vyschlými elektrolyty nic nepořídím. Z příspěvků tuším, že těch pár let stáří není na závadu. Někdy jsem se dočetl, že k poškození krystalu stačí pád na tvrdou podložku. Pokud jde o Tx, mám Fx - 18 s vestavěným modulem Jeti 2,4 GHz, s přepínačem mezi 35 MHz a 2,4 GHz (vím, že se to nesmí). Tx funguje normálně na obou pásmech, vyzkoušeno včera.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 5:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Bohužel se mi loni stalo to samé , odešly mi 2 přijímače.
Cín se rozpadal na prášek - cínový mor.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 6:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
STROHUR píše:
Bohužel se mi loni stalo to samé , odešly mi 2 přijímače.
Cín se rozpadal na prášek - cínový mor.



malo olova?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 6:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
sky59 píše:
...malo olova?

Mozna zadne olovo (bezolovnata pajka)...
Ale to by prijimace asi musely byt ulozene v mrazu :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 6:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Někdy kolem r. 2001 se mi stalo, že mi přijimač Hitec chcípnul přímo ve vzduchu, asi 50 m nad zemí. Větroň v přímém letu doklouzal za řeku na strom v chatové oblasti asi 10 m nad zemí. Majitelka z toho udělala aféru, která se řešila u starostky příslušné městské části Prahy. Tehdy mi to p. RC Servis opravil. Dnes asi nemá smysl se v nějaké opravě těchto vykopávek šťourat.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 6:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
jyrry: Všechny moje modely i přijimače byly uložené v bytě při teplotě tak 18 - 24 st. Celsia. Dcera mé kolegyně je zaměstnána v nadnárodním koncernu, kde se vyměňují počitače po 2 letech. V této rozpravě jsem čekal radu, že po třeba 5 letech by bylo lepší veškerou elektroniku vyhodit - ale to nikdo nenapsal.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 7:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
kocour píše:
jyrry: Všechny moje modely i přijimače byly uložené v bytě při teplotě tak 18 - 24 st. Celsia. Dcera mé kolegyně je zaměstnána v nadnárodním koncernu, kde se vyměňují počitače po 2 letech. V této rozpravě jsem čekal radu, že po třeba 5 letech by bylo lepší veškerou elektroniku vyhodit - ale to nikdo nenapsal.


ak mas poctivu pajku netreba, preco asi v automotive sa stale pouziva olovnata pajka? a vzdy sa aj bude


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 7:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
jyrry píše:
Mozna zadne olovo (bezolovnata pajka)...
Ale to by prijimace asi musely byt ulozene v mrazu :?


nemuseli, aj cinovy vojacikovia trpeli na chorobu cinoveho moru a boli ulozeni doma


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 7:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
"Cínový mor" by byl vidět. Stačilo by okartáčovat, vyluxovat a propájet. Ideálně vlnou, stačí i ručně - stručně.
Časově to sedí (norma EU Pb Free od roku 2006, ve světě už o něco dřív) RX stáří 10 let vyrobeny cca 2009.
Faktor zvyšující projev závady otřesy působí (hlavně u motorových) u bezmotorových - tvrdší přistání.
Článek kdo a proč se o Pb Free pájky zasadil, kde platí výjimky. RC modely zařazeny bohužel jako spotřební zboží
Zájmy korporací – bezolovnaté pájení, 11.7.2008, LN, Neviditelný pes, Zdeněk Roubal
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-zajmy-korporaci-bezolovnate-pajeni-fox-/p_ekonomika.aspx?c=A080710_113411_p_ekonomika_wag


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost přijimačů
PříspěvekNapsal: stř 29.05.2019 9:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Tedy popravdě o tom, že by se Pb free pájka rozpadala s časem slyším poprvé. Problémy přináší, typicky vyšší riziko prasknutí vibracemi, vyšší teplotní zátěž součástek při pájení atd., ale vyloženě časový rozpad se mi moc nezdá.

Osobně bych si u popisovaných problémů víc vsadil na ty zmíněné odešlé elektrolyty (je i pravda, že jistý typ problémů s nimi se víc projeví, když to dlouhá léta leží bez napájení) či něco podobného.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz